Ön kol Overtrain Olur mu? Sık Çalışılabilir mi?

Konusu 'Vücut Geliştirme & Fitness' forumundadır ve kerwan tarafından 16 Ocak 2007 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 6 üye.
  1. kerwan

kerwan Üye

Beğenileri:
    42
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    istanbul
    ön kol da mide gibi her zaman çalışıla bilirmi ? over training olma riski nedir ? ne kadar sıklıkla çalışılabilir ?

2. Tolgaa

Tolgaa Üye

Beğenileri:
    9
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    İstanbul
    Kol küçük kas grubuna girer, küçük kasların çalışmadan sonra 2 gün dinlendirilmesi gerekir.

Selamlar...

3. kerwan

kerwan Üye

Beğenileri:
    42
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    istanbul
    ön kol ( bilek ) mide gibi hemen hemen her harekette azda olsa etkilenmiyormu ?
    buna göre bence over training olmaması gerekiyor ? antreman sonlarında çalışılsa ve haftada 1 gün dinlendirmek yetmez mi acaba ?

4. B3RkOvi

B3RkOvi Üye

Beğenileri:
    26
    Ödül Puanları:
    0
    On kollarin kendini 6 saatte yeniledigini duymustum.

5. ozzy

ozzy Üye

Beğenileri:
    31
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Akademisyen
    Yer:
    Kocaeli/İzmit
    Ön kol çalışması çok gerekli mi? hiç çalışılmasa da diğer hareketler sayesinde gelişme orantılı olur mu yoksa haftada bir kerede olsa 1-2 hareketle çalıştırılmasını mı önerirsiniz? uzun zamandır merak ediyordum başlığı görünce hatırladım. Ustalar, hocalar bu konuda bir şeyler söylerse sevinirim.

6. Karasan

Karasan Özel Üye

Beğenileri:
    2.095
    Ödül Puanları:
    0
    Bu sorduğun tamamen genetikle alakalı, çok küçük bir kesim doğrudan hiçbir önkol çalışması yapmadan dahi çok iyi önkollara sahip olabilir, ancak geri kalan kesimin, iyi önkollar için onları özel olarak çalıştırmaları şart.
    Önkolların genetik yapısı, kas uzunluğu ve adele yoğunluğuyla alakalı.
    Uluslararası arenada önkol denince akla gelen isimler;
    Dorian Yates, Lou Ferrigno, Mike Mentzer, Lee Priest, Casey Viator, Mike Matarazzo, Eddie Robinson...
    Bu adamların hepsininde dirseklerinden neredeyse bileklerine kadar uzanan uzun önkol kasları var.
    Uzun-dolu kas yapısı bir bölgenin gelişim potansiyeli açısından çok belirleyici, ancak bu olmadanda bir hayli gelişim sağlanabilir, ancak kısa kas yapısı bir hayli kısıtlayıcı olacaktır.
    Önkolu kendi haline bırakmak tercih meselesi, üst kolların yanında çok zayıf kalmıyor ise, kişinin büyük önkol merakı yoksa kendi haline bırakabilir, ancak dediğim gibi, o konuda özel bir yeteneği, uzun ve dolu kasları yoksa, diğer hareketlerden aldığı uyaranla gelişip şişmeyeceğine emin olabilirsiniz...

7. bonatschi

bonatschi Özel Üye

Beğenileri:
    4.944
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    Londra
    Esas amacın önkolunu buyutmek ve kaslandırmak olmasa da önkol çalışmasının önemi diger hareketlerin verimi açısından cok fazladır..

benchte gogus pres yaparken, barfiksle kanat çalışırken ve daha bir sürü ayrıntı harekette dolaylı da olsa önkollar devreye girer.. bu durumda guclu onkollara sahip bir insan onkol calısmayan birine oranla hareketleri cok daha dogru ve hakkını vererek yapar.. diğer bir deyişle güçlü önkolların örnek vermek gerekirse gogus calısmasına veya kanat hareketlerine olumlu katkısı fazladır..

bu nedenle benim önerim eğer karasan'ın dedigi gibi genetik olarak guclu önkollara sahip degilsen önkol çalışmasını asla ihmal etmemendir..

LIWEX bunu beğendi.
  8. [Zafer]

[Zafer] Üye

Beğenileri:
    244
    Ödül Puanları:
    73
    Meslek:
    Üniversite öğrencisi
    Yer:
    İstanbul
    Önkol çalışmak elleri büyütür mü?

Önkolları çalıştırmayı ihmal etmem.Ama büyük bi önkol da çirkin durur düşüncesiyle çok tekrar az kg çalışırım.Haftada 4 gün idmanım var.Bi gün normal wrist curl öbr gün bunun tersini mutlaka antremanın en sonunda yaparım.Gerçekten de hareketleri daha sağlıklı ve düzgün yapmakta rolü büyük önkolların.3 veya 3*15-20 şeklinde çalışıyorum.Aslında bunun arkasına şöyle birşey sormak istiyorum özellikle de tersten yani eller aşağı bakacak şekilde yapılan önkol çalışmasında eller de büyük ölçüde kasılıyo bu çalışma ellerimi büyütür mü?

9. hoterme

hoterme Üye

Beğenileri:
    4
    Ödül Puanları:
    0
    arkadaşların dedigi gibi çalışıyo ön kol kasların barı tutmanla devreye gireer ve izometrik olarak çalışır ama haftat ant sonlarında 1 veye 2 kere çalışa bilirsin 3 setli veye 2 de yeter eyer hipertrofisi yetersiz diyosan kolay gelsin

10. guardbody

guardbody Özel Üye

Beğenileri:
    1.600
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    KALİTE TEKNİSYENİ
    Yer:
    MAGNESIA
    aşırı gelişme diye bir olay ön kollarda nadiren gorulur.benim hatırladıgım sadece temel reis var mesela.ön kollara yuklenmek bence ıyıdır.goruntu olarak estetık katar.ben yıllardır yuklenırım ama malesef 38'in uzerıne çıkaramadım.

11. [Zafer]

[Zafer] Üye

Beğenileri:
    244
    Ödül Puanları:
    73
    Meslek:
    Üniversite öğrencisi
    Yer:
    İstanbul
    Guardbody;peki önceden de yazmıştım elleri büyütür mü falan diye.Acaba böyle elleri hacimlendirmek ve mengene gibi kuvvetli yapabilmek için önkol çalışmaları yeterli mi yoksa başka bildiğin birşey var mı?

12. guardbody

guardbody Özel Üye

Beğenileri:
    1.600
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    KALİTE TEKNİSYENİ
    Yer:
    MAGNESIA
    ellerin veya kemik yapıının buyume yonunde değişecegini kesınlıkle dusunmuyorum fakat kavrama yetenegın mutlaka artacaktır.bunu arttırmak içinde eline çift dumbell alarak statik gerılım çalışabilirsin.her gecen gun bıraz daha artış gosterecektır.bununla bırlıkte ıdman sonlarında barfıx demırınde yapacagın gerılımde aynı yonde gelişim saglar.

13. kerwan

kerwan Üye

Beğenileri:
    42
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    istanbul
    sonuç olarak , hergün çalışmanın bi anlamı yok çok istiyorsam 2-3 günde bir çalışabilirim ve çalışıcam :)

14. mudkicker

mudkicker Üye

Beğenileri:
    57
    Ödül Puanları:
    38
    bkz. Makaralar

15. [Zafer]

[Zafer] Üye

Beğenileri:
    244
    Ödül Puanları:
    73
    Meslek:
    Üniversite öğrencisi
    Yer:
    İstanbul
  16. [Zafer]

[Zafer] Üye

Beğenileri:
    244
    Ödül Puanları:
    73
    Meslek:
    Üniversite öğrencisi
    Yer:
    İstanbul
    Linkin sonundaki Bİ yazısını form link olarak algılamış,ilginç bi durum :)

17. sarc4stic

sarc4stic Özel Üye

Beğenileri:
    2.261
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Satış Temsilcisi
    Yer:
    Istanbul
    Aslında gayet normal bir durum, link verdikten sonra bir boşluk bırakmaz isen öyle olur.

18. [Zafer]

[Zafer] Üye

Beğenileri:
    244
    Ödül Puanları:
    73
    Meslek:
    Üniversite öğrencisi
    Yer:
    İstanbul
    Evet dalgınlık işte kusura bakmayın :oops:

19. msxx

msxx Üye

Beğenileri:
    26
    Ödül Puanları:
    0
    ön kol overtraininge maruz kalmaz ama inşaat işçisiysen ayrı mesele :) ön kol günlük hayatta hep kullanılır bruce lee hep çalışırmış salonda olmasa bile mf dergisinde görmüştm hep ön kollarını güçlendirmeye çalışırmış arnold ise saat başı 1 set wrist ve reverse wrist curl yaparak önkolalrnıı güçlendrin diyor :)

20. sultanmehmed

sultanmehmed Üye

Beğenileri:
    2.514
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    İstanbul/Fatih
    Önkollarımızı , normal biceps çalıştığımız günlerden kaç gün sonra çalışmalıyız ?? Ben bu wrist roller ( adını tam yazamamışdır kesin :D ) evde kendim yaptığım bir aletle çalışıyorum , inanılmaz şişkinlik kazandırıyor , kesinlikle tavsiye ederim fakat kol çalıştıktan kaç gün sonra çalışmalıyız önkolları ??

Sayfayı Paylaş