Öğrencilik!!!

Konusu 'Dertleşme' forumundadır ve yabanci tarafından 2 Kasım 2008 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 6 üye.
  1. yabanci

yabanci Yeni Üye

Beğenileri:
    70
    Ödül Puanları:
    0
    Merhaba arkadaşlar. Bu forumu eskidendir takip ediyorum. 2.5 senem oldu artık bu sporda. Kendim Azerbaycandanım. Bu spora ilk 15 yaşımda başlamıştım zayıflamak için. Amma o bir başlangıc oldu bu spor için. Artık bu sporun daimi üyelerinden die bilirim. Artık 2 ayım oldu Türkiyede. Burda üniversite kazandım. Body-ye burda da devam ediyorum. Ama arkadaşlar bu para olayı çok sıkıyor beni. Azerbaycanda 1 sene önce 130 kiloyla bench press yapıyordum. Ve müthiş de beslenirdim. Her 3 saatten bir yemek yerdim. Öğün arası da diil bildiğimiz normal yemek gibi bi şeydi. Bu yüzden hiç supplement kullanmadım. Şimdi konuya dönelim. Burda da body yapıyorum ama 2 ay içinde yaklaşık 10 kilo verdim. 130 kilo bench yapıyordumsa şimdi 90 kiloyla zor yapıyorum. İşte bu garibime gidiyor. Bu spora hiç ara vermedim. Her kes daha ii performans beklerken ben sürekli aşağı iniyorum. Neden her şey ters gidiyor. Bazen öyle durum da oluyor ki beslenme bi yana para olmadığı için 1 patatesle günü bitirdiğim de oluyor. Her kes eğlencede geceleri dışarda eğlenirken ben ya ders çalışıyorum, ya da ağırlık. Body-ye param yetmediği için sırf bu sporun tutkusuna üniversitenin judo takımına katıldım ve böylece bedava antrenman yapıyorum body salonunda. Ölçülerim de boyum 193 falan, kilom da 97-e kadar indi. En son tartıldığımda 2 ay önce 110 kilodaydım. Boynum 46 sm, kollar da 44-45 sm, göğüs ölçüm de 115. Ama henüz formum tam da düşmedi. Göğsümün kollarımın ii olduğunu bile-bile sırf moral bozmak için buran kötü oran kötü söyleyenler de oluyor. Kafama takmamaya çalışıyorum ama her böyle laf beni çok kötü etkiliyor. Bu yorumu yapan bir çöpe benzese bile. Arkadaşlar ne önere bilirsiniz, ne yapa bilirim. Bu kadar emekten sonra bu sporu bırakayım mı?

2. Rpac

Rpac Üye

Beğenileri:
    1.540
    Ödül Puanları:
    123
    Tabiki de bırakmamalısınız. İlk önce okuldan arta kalan vaktinizi size uyacak bir iş için ve spor için ayarlarsınız. Yaşadığınız yere yakın olabilecek marketleri, satıcıları tek tek gezin ve öğrenin neresi neyi ne kadar ucuza satıyor. Para durumunuz tam olarak nasıl bilmiyorum ama bazen günü sadece 1 patatesle bitirdiğinize göre pek de iç açıcı değil. Sizin için iş bulmak kaçınılmaz herhalde. Örneğin İstanbul'da öğrenciler için pek çok iş imkanı var ajans, güvenlik şirketi, alışveriş merkezleri gibi. Yemeği çalıştığınız yerden yiyebileceğiniz bir iş bulmak sizin için oldukça karlı olacaktır. Beslenme konusunda da elimizde lor gibi çok kaliteli ve aynı zamanda çok ucuz bir kaynak var. Vitamin ve mineral alımınız yeterli değilse multivitamin alırsınız; bu doğal beslenmenin yerini tutmaz belki ama en azından olabildiğince günlük ihtiyaçlarınızı karşılar. Karbonhidrat ihtiyacınızı makarna, patates gibi ucuz kaynaklardan karşılayabilirsiniz. Her türlü besinden almak gerekir ama maddi durum iyi olmayınca bu şekilde beslenmek hem cebi çok zorlamaz hem de günü kurtarmış olur. Bunların dışında burs başvurusu yapabileceğiniz birçok yer var(İstanbul'da). İnternetten arama yaparak bulabilirsiniz. Şu an burs başvurusu için vakit geç de olsa gidip durumunuzu anlatabilirseniz size yardımcı olacaklardır.

3. /Bulut\

/Bulut\ Üye

Beğenileri:
    2
    Ödül Puanları:
    18
    Yer:
    İzmir ve Muğla
    bende ögrenciyim az çok anlıyorum derdini part time iş bulabilirsen biraz olsun seni rahatlatır sanırım lise ögrencisisin il spor müdürlükleriylede irtibata geçebilrsin sana çalışacak salon konusundada yardımcı olabilirler

4. yabanci

yabanci Yeni Üye

Beğenileri:
    70
    Ödül Puanları:
    0
    Arkadaşlar ben yabancı öğrenciyim. Kendi devletim burs veriyordu ama, vermese ondan çok ii. Okul bitdikden sonra devlete çalışmanı istiyor. Böyle saçmalık olamaz tabii ki. Onca oku sonra gel memur ol. Ankarada okuyorum. İş araşdırması da yapdık. Yabancı öğrencilere iş vermiyor hiç kimse. Bu da ikinci saçmalık. Artık düşünülecek pek çok şey de kalmıyor. Mecbur üniversiteni bırakmalıyım.

5. sleepy

sleepy Üye

Beğenileri:
    643
    Ödül Puanları:
    0
    Dur bakalım arkadaşım öyle kolay pes etmek var mı! Bodyci adamsın sen! Onca ağırlığı altına girip o kolları o vücudu yaptınsa öyle kolay vazgeçilmez.

Ben de öğrenciyim, derdini çok iyi anlıyorum. Öncelikle İstanbul' da burs veren kurumları çok iyi takip et. Pek birşey çıkacağını sanmıyorum ama denemekte fayda var.
    Sonra yine yabancı olan bir arkadaşımın yaptıklarından biraz bahsedeyim sana.

Mesela arkadaşım el ilânları dağıtıyordu. Çok olmasa da bir miktar para geçer eline. Sana kimsenin iş vermemesi anlıyorum. Herkes sigorta istiyor ve senin de TR de sigortan yok sanırım.(SSK, Bağkur) Aynı sorun arkadaşımın da başında. Çocuk staj yapamıyor ve staj tamamlanmadan okul bitiremez. Çocuğum 3.30 ortalaması var. Olacak şey değil...

Sigorta istemeyen işlerde çalışabilirsin. El ilânı bunlardan biri, çeviriler yapabilirsin eğer yabancı dilin varsa.
    Bunların dışında tur şirketlerine git. Gelen Azeri kafilelere rehberlik yapabileceğini söyle.

Bunlar benim tavsiyelerim. Varsayımlarla konuşmuyorum. Seninle aynı sorunları yaşayan arkadaşlarım var. Onların kendilerince buldukları çözümleri sana aktarıyorum.

Sakın pes etme!weightlifter

6. yabanci

yabanci Yeni Üye

Beğenileri:
    70
    Ödül Puanları:
    0
    Hayat işte. Bazen genetik hiç bir şey demek diil. Artık katlanmak istemiyorum bu çileye. Belki beni anlayamıyorsunuz. Bir ülkede yabancı olmak ve kültür farkı. Bizim taraflarda her kes sıcakdı, her kes bir-birine selam verip, yardım ederdiler. Burda birinden bir şey istesen surat ifadesini tahmin bile edemezsin. Her kes her şeyde bir kar bekliyor.

7. diez

diez ADMIN Yönetici Admin

Beğenileri:
    15.000
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    Çorum
    öğrenci olupta body yapanlara ilk tavsiyem şudur..
    ilk önceliğiniz okulunuz ve öğrenciliğinizi başarı ile tamamlayıp mesleğinizi kazanmak olmalı..
    bende çocukluğumdan beri hayalim olan bodye üniversitede 4.sınıfta başlayabildim ve 1.aydan sonra devam ettiremedim..
    hem maddi olarak hemde vakit olarak yıpratıyordu..mühendislik okuyordum ve dersler inanın çok zordu..mesleğe başladıktan ve ancak evlenebildikten sonra yani 26yaşında tekrar başlayabildim bodye..

bodye başlarken yakın vadede bırakma ihtimalini göze alarak başlıyorsanız yinede başlayın ama bırakmayı ve hayata devam etmeyide bilin..sosyal hayattan kopmayın..yaşınız henüz çok erken..

öğrencilik askıya alındığında tekrar dönüşü çok zor bir yol..ama yaşınız genç bodye dönersiniz..

Berkthagar ve zigbog bunu beğendi.
  8. yabanci

yabanci Yeni Üye

Beğenileri:
    70
    Ödül Puanları:
    0
    Artık 3 seneye yakın bir çalışmam var. Bu sporu bırakırsam da yağlanmanı şimdiden tahmin ede biliyorum. Supplement falan kullanmadım. O yüzden yemeklerimde bir az yağ da vardı. Vücudum fit olsa da yağ oranım da var. Kötü sonuç ola bilirmi bundan sonra? Yanlış anlama diez abi. Bu yorumun bir az destek oldu bana. Ama bu spordan koparsam da feci durumla da karşılaşa bilrim. Genetiğim ruslarınkı gibi. Yağlanmak bu genetik için alışkın bi şey. Off ya. Buna baştan bulaşmamak gerekti. Keşke 3 yıl önceleri bu yorumu yazsaydınız.

9. aLexmk

aLexmk Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    18
    Meslek:
    öğrenci
    Yer:
    istanbul
    Bende sporu bugün bıraktım ve çok kötüyüm şuan..Pes etmedim tabiki bütçeyi toparladıktan sonra yavaş yavaş aletleri eve alıcam ve kurup evde çalışıcam şimdi zorunlu olarak ara verdim sayılır..Eve aletleri alırkende bu forumdan bayağı bir yararlanıcam bu forum için emeği geçen herkeze burdan teşekkürlerimi iletirim..) Sende fazla sıkma canını okuldan sonra yapabilirsin benim okulumda bitti çalışıyorum ama yinede bazı şeyler yetişmiyor işte malesef bu spor para sporu..

10. musclefan

musclefan Üye

Beğenileri:
    108
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    öğrenci
    Yer:
    İSTANBUL
    ortam çok berbat arkadaşlar.zamlanmayan hiçbir şey yok.devlet resmen vatandaşa yaşama, kendi kendine öl diyor.ona zam buna zam ! vücut geliştirmeye para mı kalır?hayatımızı devam ettirebiliyorsak buna şükür.sinirlendim yine bak :)

txen10 bunu beğendi.
  11. vandeta2006

vandeta2006 Üye

Beğenileri:
    44
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    ÖĞRENCİ
    Yer:
    İZMİR
    aynen bi öğrenci olarak borç harçla bişiler yapmaya çalışanlardanım.aldığım kredi ve bursların neredeyse tamamı vücut geliştirmeye gidiyo.saolsun devletimiz sporun her dalında olduğu gibi vücut geliştirme konusunda da gençleri desteklememeye devam ediyor.başbakanın olimpiyatlar sonrası açıklamalarını hatırlarsınız madalya azlığından şikayet ediyordu. ne ekmiş ki ne biçmek istior. bu devlet ne zmn sporcusuna sahip çıkmış arkadaşlar offf offff:(:(

Berkthagar ve musclefan bunu beğendi.
  12. sleepy

sleepy Üye

Beğenileri:
    643
    Ödül Puanları:
    0
    Diez' e katılıyorum.

Ayrıca @yabancı,

Vücudum bozulur diye hiç korkma. Eğer düzenli beslenirsen ölçü kaybedersin ama hatlarını korursun.

Anladığım kadarıyla sportif bir geçmişin de var. Bütçen dahilinde olabildiğince proteinli beslenmeye çalış. Yağdan uzak dur yeter. Emin ol vücut o kadar da nankör değil. Zamanında iyi davrandıysan kolay kolay terketmiyor seni.

Bol şans dilerim kardeşim...:)

13. sovereign

sovereign Üye

Beğenileri:
    52
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Ögrenci
    Yer:
    Istanbul
    vandeta ne istiyorsun ben anlamadım.devlet sana gelip ''al bu aylık supplement paran'' mı dicek.vücut geliştirme keyfi bir olay isteyen yapar isteyen yapmaz devletin desteklemesini istemeyi düşünmek saçma bence.yurt dışındada destekleyen ülke olduğunu sanmıyorum.olimpiyatlarda vücut geliştirme katagorisi olursa belki :)

14. fehmican

fehmican Üye

Beğenileri:
    44
    Ödül Puanları:
    0
    devletin milyon dolarlık stadlar yaptığı düşünülürse v.g için belediyeler bazı yerlerde olduğu gibi halkın hizmetine bedava veya uygun fiyatlı slon açabilirler.
    tabiki futboldaki başarılar da iyi ,daha fazlasını versinler ama sanki futboldan başka spor yokmuş gibi bir tavır var devlette bu yüzden futboldan tiksinir hale geldim.
    olympiyatlardaki başarısızlığımızın temelinde birey olamamamız yatıyor bence biz o kadar sosyaliz ki futboldan başka bişey yapamıyoruz (onu da ne kadar iyi yaptığımız tartışılır)yani bir sporcu özel beslenecek ama nedense toplumda sanki tuhaf karşılanıyor sosyal çevreden bahsediyorum tabiki devlet al sana iki dumble da benden diyecek hali yok ama :)

dolayısıyla bireyin ön planda olduğu toplumda haliyle bireysel sporlarda başarı olur.Türk insanının bu spora bakışı karacahil mertebesinde maalesef inşallah yeni nesil bu sporu daha iyi noktalara taşır.

musclefan bunu beğendi.
  15. vandeta2006

vandeta2006 Üye

Beğenileri:
    44
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    ÖĞRENCİ
    Yer:
    İZMİR
    sovereing devletten tabiki de supplementary parası istemiyorum:) ama dediğim şu;okuduğum üniversite ege üniversitesi spor salonunu bir görsen köpek bağlasan durmaz.sence devlet üniversitelere spor salonu yapamayacak kadar aciz mi?ayrıca dediğim de sporcuya çalışma ortamı yaratma konusundaydı besin,supplemantary ws değil ;)

sovereign bunu beğendi.
  16. fehmican

fehmican Üye

Beğenileri:
    44
    Ödül Puanları:
    0
    ben de üniversite 5 .sınıftayım okula başladığım sene body ye de başladım ve bu spor benim görünüşümü çok değiştirdi bu bağımlılık halini aldı.inanın vizeye finale değil idmana gittiğim dönemler oldu.yani bu bir davranış bozukluğu bunun farkındayım okulumu uzatmamın bile sebebi diyebilirim iyi bir planlı çalışmayla ikisi bir arada gidebilirdi belki ama yapamadım.hala da dersleri yoksayarak bütün enerjimi spora veriyorum bu benim için kesinlikle dönülmesi gereken birşey bununda farkındayım. ama virüs bulaştı bir kere.

17. zigbog

zigbog Üye

Beğenileri:
    629
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    Bilgisayar Programcısı
    Yer:
    İzmir
    Bende öğrenciyim. Bu arada hemşeriyiz bende Azeriyim. Diez,'e katılıyorum önce dersler sonra da spor. Bu aralar benimde okul nedeniyle sporum aksadı fakat devam etmeye çalışıyorum. Belediyenin açtığı bir salon var orda işe girip maddiyatı düzeltmeye çalışacağım. Senin sorunun tamaman yeme düzeninin bozukluğundan kaynaklanıyor. Biraz daha dikkat etmelisin. Para konusunda kendini diğer eylenceler konusunda kısıp yemeye para harcamalısın. Bunun dışında öğrenci isen fazlada kendini sıkıp zorlamaya gerek yok. Öncelikle derslere yönelmelisin.thums:

Saygılar...

yabanci bunu beğendi.
  18. sleepy

sleepy Üye

Beğenileri:
    643
    Ödül Puanları:
    0
    Ben 1 seneliğine Almanya' ya Erasmusla geldim. (Öğrenci değişim programı)

Size bugün yarın buradaki üniversitenin spor salonunun fotoğraflarını göstereceğim. Hemen fiyatı söyleyeyim. 6 aylık 96 euro.(Aerobik vs.. gibi dersler dahil.)

Devletin destekleyebileceği bir diğer nokta supplementlardan alınan lüks vergisinin kaldırılması.

Gerçekten ne kadar para verdiğimi buraya gelince anladım.
    10 lbs' lik optimuma Euro'nun şu 2 TL lik haliyle, 160 TL para verdim.

en kaliteli protein tozu taş çatlasın 100 milyon (5 lbs'si)

Onu da geçtim , aslında fiyatları TR ile karşılaştırmak yanlış.
    Çünkü adamlar yaşamak için gereken minimum parayı hesaplamışlar, 1200 €. Eğer bu parayı çalışıp kazanamıyorsanız devlet bunu tamamlıyor.

Yani 1200 euro kazanıp en kral protein tozunun 2.3 kilosuna 50 euro vermek mi

Tr' de aylık 1 milyar gelirle 5 lbslik proteine 140 TL vermek mi...

Orana vurunca olay ortaya çıkıyor...

Avrupalı aylık gelirinin %4,16 sıyla 5lbs lik protein tozu alırken
    BİZ, aylık gelirimizin %14 ünü sadece protein tozuna vermek zorunda kalıyoruz.

Allah yardımcımız olsun, ne diyim...

19. gaddarkemal

gaddarkemal Yeni Üye

Beğenileri:
    756
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    İstanbul
    Seneye Türkiye'ye döneceksen Allah sana da yardımcı olsun ne diyim :)

20. sleepy

sleepy Üye

Beğenileri:
    643
    Ödül Puanları:
    0
    Gaddarkemal, inan şimdiden gerek yurtdışı olsun gerek tr olsun, her yerde ucuzunu aramaya başladım.

Hani zaten Türkiye'de yapıyordum bu sporu. Burda başlamadım, ama buraya gelip de 1 parasına 4 aldığımı görünce inan kara kara düşünmeye başladıma32

Allah hepimize yardımcı olsun...weightlifter

Sayfayı Paylaş