Öğün Başına Alınması Gereken Protein Miktarı

Konusu 'Beslenme' forumundadır ve demir00 tarafından 13 Ocak 2010 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 54 üye.
  1. M3CSL

M3CSL Üye

Beğenileri:
    25
    Ödül Puanları:
    28
    cıddı bır yorum geldı. hıc duymamıstım arastıracagım ama dogruysa dıkkat etmek lazım.

2. SCHWARZXXL

SCHWARZXXL Özel Üye

Beğenileri:
    4.706
    Ödül Puanları:
    123
    Önemli olan günlük makrolardır. İki beslenme şeklini de denemiş biri olarak, uygulama kolaylığı açısından 2 ya da 3 ana öğünde bütün ihtiyacı almayı çok daha doğru buluyorum. En ideali ise Intermittent Fasting.

ciko nat ve boksbody bunu beğendi.
  3. ersaydin

ersaydin Üye

Beğenileri:
    123
    Ödül Puanları:
    53
    If diet ben de yaptım. Oranlarınız nasıldı acaba?

--- ERA ---

4. SCHWARZXXL

SCHWARZXXL Özel Üye

Beğenileri:
    4.706
    Ödül Puanları:
    123
    Çok ciddi bir şekilde oranları takip etmesem de 2:2:1 şeklinde protein/yağ/karb alımım var kabaca. Bazen karbonhidratı daha sert şekilde de düşürüyorum.

5. mrkaya

mrkaya Üye

Beğenileri:
    59
    Ödül Puanları:
    38
    Meslek:
    Personal Trainer
    Yer:
    İstanbul
    Kilo başına en fazla 2kg protein alınmalıdır. Kilosu yaptıgı antrenmanın şiddeti ne olursa olsun en az 0.8gr en fazla 2.kg protein almalıdır. Yani 100 kilo birinin 200kg protein alması şart degildir. 100 gr protein de alsa kas gelişir , bunu adını tam hatrlamadıgım bir mr olmpia şampiyonu söylemiştir. Normal alınması gereken protein 0.8gr mın altına düşmedikce kas gelişir az cok protein fark etmez. Açın gözünüzü ve su kada gram protein almam lazım demeyin.

StormBlast bunu beğendi.
  6. sirkülasyon

sirkülasyon Üye

Beğenileri:
    62
    Ödül Puanları:
    38
    Gerçekler çok acıdır.Asıl yabana atılan bir gerçek daha var ve gelişim çok çok yavaş olduğu için bahsedilmiyor.Hiç protein almasan bile kası yorduğunda vücudun kasa yaptığı hidrasyon kasın hacmini bir miktar artırır ve dokular gerilir.Gerilen doku er ya da geç gerilmiş haline adapte olur bunun kaçarı yoktur.Kortizolün kıçınızdan kopardığı aminoasitler bile gider yavaş yavaş kasınıza yapışır kas olur bu iş yine olur.Öyle vücud proteinsizlikten ölüyormuş falan yok öyle bişey.Vücudun her tarafı proteindir zaten siz proteinsiniz.Vücut kendi aminoasit havuzunu günlerce kendisi destekleyebilir.Hiçbişey yemeseniz de vücutta oluşan yaralarınız,çizikler bu rezervlerle iyileştirilir mesela.

Erkan90 ve M3CSL bunu beğendi.
  7. ace1

ace1 Üye

Beğenileri:
    19
    Ödül Puanları:
    28
    Ilginç.başka neler var.

8. mrkaya

mrkaya Üye

Beğenileri:
    59
    Ödül Puanları:
    38
    Meslek:
    Personal Trainer
    Yer:
    İstanbul
    Yukarıdaki bir arkadaşın dediğine katılıyorum , kilo başına alınması gereken protein ortalamadır ve en iyi sonucu alabilmek içindir. Yoksa bir kişi günlük toplam 40-50 gr da protein alsa değişen bir şey olmayacak. Örnek olarak inşaatta calısanları gösterebiliriz , inşaattaki işçilerimizin %99 u vg yi bilmezler bilseler dahi , beslenme taktği neyi ne zaman yeneceğini bilmezler ama kol pazu kaslarını görmekteyiz. Acaba onlar iş çıkısı protein mi tüketiyor ? acaba onların beslenmelerı bizim kadar ya da diğer insanlar kadar düzgünmüdür? düşünmek gerekir.

9. Necip alperen tuğan

Necip alperen tuğan Üye

Beğenileri:
    38
    Ödül Puanları:
    38
    dün akşam salondaki vücut analizi makinesinde tartıldım. her ay düzenli tartılıyorum. bu sefer ramazandan dolayı 2 ay tartılmamıştım.
    makine bu 2 ay süreçte 2.6 kg yağ yaktığımı ve 2.4 kg kas yaptığımı çıkarttı.

ramazanda 1 ay oruç tuttum.( if ile mantık aynı) evde dumbellla hafif çalıştım.
    bayramda carbı abartmadan yemeğe abandım.(bulk+depo doldurma)
    bayram sonrası 3 haftadır kardiyo+ağırlık düzenli çalışıyorum.

bu süreçte günde 2 ya da 3 öğün yiyordum. bazı öğünler 400gr tavuk yediğim de oldu. proteini dağıtmadım hiç. günde ne kadar aldığıma baktım.

6-7 öğün bana mantıksız geliyor. dün öğlen yediğim bulgur ve mısır salatası bugün öğlen çıktı vücuttan, demek ki baya uzun sürüyor dolaşması vücutta:) 3-4 saatte 1 aman kasım eriycek diye protein almak bana cidden saçma geliyor. sanki bunu yaptığımızda weider kardeşlerin kıs kıs gülerken elllerini ovuşturduklarını hayal ediyorum.
    saygılar
    --- Mesaj birleştirildi, 22 Ağustos 2014 ---
    bu arada bu işleri bilen biri varsa bir değerlendirmede bulunabilir mi?

2 ayda 2.6kg yağ yakıp 2.4 kg kas kazanmak başarılı sayılır mı? standardı nedir bu işin?

Son düzenleme: 22 Ağustos 2014
    StormBlast ve SCHWARZXXL bunu beğendi.
  10. mrkaya

mrkaya Üye

Beğenileri:
    59
    Ödül Puanları:
    38
    Meslek:
    Personal Trainer
    Yer:
    İstanbul
    2 ayda disiplinli ve cok yoğun bir antrenmanla 5kg a adar kas yapılabilinir ama bu tabi daha cok işini bilenlerin sırrıdır. Ve bunu her 3 ayda bir alamaz yani bir ayda 2kg kas yaptın diyelim. 2. ay 2kg yapamazsn gide gide azalacaktır. Üstelik aldığın o kası ta saf degildir.Emin ol adığın kas saf olarak suan 750gr en cok 1.5kg dir. Belki o bile fazla :) bu işin standardı yoktur kişiden lkişiye değişir , geçmişi ,boy u kilosu , genetiği vs. Biri ayda 200gr saf kas elde eder , diğeri 500gr değişir.2 ayda almıs oldugunu sandıgın 2.4kg kas ın %50-60 ı sudur bilginize:)

11. M3CSL

M3CSL Üye

Beğenileri:
    25
    Ödül Puanları:
    28
    Zaten vucudumuz o kadar akıllıki zor şartlara her şarta dayansın diye Cenabı Allah o şekilde yaratmış, 3-4 saat besınsız kalmısmıs gıbı şeyler çok ayrıntı kalıyor, yukarıda Arkadasın verdıgı bılgıler muhtesem hıc proteın alınmasa bıle gelişim olur dıyorkı dogru..Kas hafızası yaratılmış emekler boşa gidilmesin diye,temelde 3 hatta 2 ogun yeterli denmiş ki doğru,

Fazla proteınle beslenıp karboyu çok azalttıgında verılen kıloların daha cok sudan oldugunu yagdan gıtmedıgı ıle ılgılı bılgı okudum gecenlerde...Dengelı beslenme bunun için var..
    Çoğu supplementın gereksiz olduğu artık zaten kesın gibi..
    doğru bilinen o kadar çok yanlış varki, hep bunlar pazarlamacıların oyunu..
    paylaşmamız lazım tecrubelerı..
    --- Mesaj birleştirildi, 23 Ağustos 2014 ---
    Burada su var verılen emekte cok onemlı bırısı10 yıl calıssın dusuk proteın, dıerı 5 yıl yuksek proteın benzer yerlere gelıcektır ama kol omuz vs gıbı kucuk kas grupları beslenmeyle o kadar ılgılı degıl gogus sırt gıbı hacımlı yerler daha cok besın ıstıyor..busekılde calısmıstım zamanında bılıyorum:)

StormBlast ve FanDzeghi* bunu beğendi.
  12. snrgndr

snrgndr Üye

Beğenileri:
    69
    Ödül Puanları:
    38
    Makalelerde vs. öğün başına 30 gramın geçilmemesi gerektiği söyleniyor. Ama bence bu bünyeden bünyeye ve besinlere göre fark eder. Whey direk kana karışan bir protein , tavuk yediğinizde ise 2-4 saat arası sindirimi sürdüğü yazılıyor. Yüksek tavuk zamanla karışacaktır kana protein olarak belki ama whey proteinin fazlası yağ olarak depolanacaktır vücutta. Veyahut böbrekleri zorlayacaktır. Enteresan bir konu , kesinliğe kavuşması zor. Ben öğümlerimde 35-40 arası yemeye çalışıyorum genelde , sağlığımda bir problem yok son 1 yıldır bu şekilde beslenmeme rağmen.

13. yigot

yigot Üye

Beğenileri:
    48
    Ödül Puanları:
    38
    Ya bu olay tamamen sacma...Kimin üstünde yapıyolar nasıl yapıyolar bu testleri cok merak ediyorum...

All Body Work Out Yapan Bi adam 2-3 Saatlik antreman dan cıkınca Değil 30 40 , 80 90 100 gram proteini emer bitirir...

Ben antrenman sonrası 2 Kasık Optimum whey alıyorum ölçü almam arttı bunu açıklasınlar ozaman onlara göre aldıgım 50 gram protein in 20 si boş...

14. sirkülasyon

sirkülasyon Üye

Beğenileri:
    62
    Ödül Puanları:
    38
    Karaciğer,organlar,vücudundaki kanda bulunabilecek maksimum aminoasit miktarı...vs bunlar düşük limite sahip şeyler.Tüm vücut çalışıp sarmları anabolikleri basmış olsan da tek seferde alacağın 100gr proteinin büyük bi kısmını işersin kardeşim.Keşke öyle inşaatın önüne yığılan tuğlalar gibi hepsi kullanılsa.Eğer doğal olarak geç sindirilen et gibi bişeyler yersen belki azıcık daha fazlası kullanılır fakat o zaman da patlarsın sanırım.:) Zaten vücuda o kadar proteini veirrsen vücut proteini doku inşasında kullanmaz.Vücut ,protein bu kadar çok geldiğine göre enerji kaynağımız bu der.Glukoneogenesis devreye girer o proteinlerin bi kısmı glikoza dönüşür.Ardından bu miktar belli bir limite ulaştığında da insülün onları yağa çevirir.Yok öyle 100gr proteini emiyormuş vücut.Sünger mi bu arkadaş :D Kanda bulunan bütün organik moleküllerin de bir toksisitesi vardır.Mesela şeker hastalığı dediğimiz şeyin hastalık olmasının sebebi kan şekerinin toksik düzeye erişebilme riskidir.Kan şekeri çok aşırı yükselince zehirlenirsin kanın akışkanlığı bozulur.Zehirli yılan sokmuş gibi ölürsün.

M3CSL ve StormBlast bunu beğendi.
  15. ciko nat

ciko nat Üye

Beğenileri:
    418
    Ödül Puanları:
    73
    herkes 35 gr alsın dıyorlar gulmekten ismimi unutucam :D :D :D supplement fırmalarının oyununa gelmeyin.
    ;)

requ. bunu beğendi.
  16. weger

weger Üye

Beğenileri:
    56
    Ödül Puanları:
    28
    Supp firmalarinin oyununa gelmeyin derken neyi kastediyosun? Adamlarin isinde gelmezmi bi ogunde 2yada3 scoop alin demek?

Mobil®

17. ciko nat

ciko nat Üye

Beğenileri:
    418
    Ödül Puanları:
    73
    dedım gıbı onları dınlemeye devam edın.. mesela benım eskı hocam 90 kılo naturel 300 gr yakın proteın alması gerek 35 gr alsa her ogun 8-10 ogun yemesı gerek. oyle olursa yag depolayan makınelere doner ve dıabet olur.. ıstersen proteın ıhtuycını 1 ogunde al 2 ogunde al kı ben 2 ogunde alıyırum ve vucud ıstedıgı zaman kuıllanr. hem vucut rahat olur proteını var..

StormBlast bunu beğendi.
  18. StormBlast

StormBlast Üye

Beğenileri:
    1.087
    Ödül Puanları:
    103
    Konu başlığı ile çok alakası olmasa da konunun gittiği yönü ve yukarıda yazılmış olanları destekleyen bir röportaj paylaşmak istedim . Röportaj Sergio Oliva ile yapılmış .
    Soru: 1960 ve 70lerde Protein beslenmeniz nasıldı? Günde kaç gram protein alıyordunuz?

Sergio Oliva: “Doğrusunu söylemek gerekirse biz şimdikiler gibi pek hesap yapmazdık. Kaliteli proteinleri kullanırdık ve bu proteinlerin kalitesini bozmadan tüketirdik. Ben bazen günde 3 öğün ve bazende günde 6 öğün yemek yerdim. Bazen günde 120gram protein alırdım ve bazen de 180gram. Fakat şimdiki sporcular 500-600gram proteinlere kadar çıkıyor. Çok ilaç kullandıkları için, aldıkları proteinlerin büyük bir kısmını kullanabiliyorlar. Fakat bu şekilde yüksek tırmanmak doğru değildir.”

Soru: O zaman neden yüksek protein tüketimini öneriyorlar ve protein tozuna yönlendiriyorlar?

Sergio Oliva: “Çünkü bu sporun temellerini gıda takviye(supplement) üreticilerine bağladılar. Yapmacık bilimsel tablolarla sporculara albenisi olan çekici reklamlarla ürün satarak maddi kazanç elde ediyorlar. Bunun reklamlarını da elbette iri yarı sporcular yapmak zorundadır. Ne kadar çok protein o kadar çok kazanç. Kazanç çoğaldıkça da bu sektör zenginleşir ve büyür. Yapılan hata, reklamların abartılmasıdır.”

Soru: Sizce beslenmeye çok önem verilmelimidir? Yoksa idmanlar mı çok önemlidir?

Sergio Oliva: “Bana göre idmanlar öncelikli olarak önem kazanır. Beslenme bana çok kompleks ve dikkat isteyen bir program gibi gelmiyor. Haftada bir kere kaçamak da yapsanız gelişirsiniz. Genetiğiniz müsait değilse çok iyi beslenseniz de gelişmeniz bir yere kadardır. İdmanlar önemlidir çünkü idmanlar, aldığınız gıdaların kaslara dönüşmesini sağlayacaktır. Eğer vücudunuzun istediği idmanı çıkarmazsanız gelişmeniz bir yere kadar ilerler. Sonra suçu başka yerde ararsınız.”

technical1967, M3CSL, Erkan90 ve diğer 1 kişi bunu beğendiniz.
  19. Hammer0

Hammer0 Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    13
    Gün içinde almam gereken protein miktarı 150 gr fakat aksamları antreman yaptıgım icin örneğin antreman öncesi gün içinde 100 gr aldıgım protein atılır yada yağa dönüştürülürmü aldığım proteini antremandan sonramı almalıyım yani 75 kiloysam 75 i antremndan önce vucudun gereği için diğer 75 i kaslarım icin antremandan sonramı almalıyım

20. Erkan90

Erkan90 Üye

Beğenileri:
    18
    Ödül Puanları:
    28
    Yazılan yazılar kafamdaki kilo x 2 protein, x 4 karbonhidrat konusunda soru isaretleri bıraktı ama söyle bir gercek var insaattaki calısanlar bizim istedigimiz bir vücut yapısına sahip degil, sadece kollarında kasları var ve kol zaten hareket olarak ne yaparsan yap gelisen bir bölgedir. Yine de bu teoriye göre benim gözlemledigim beslenmesini 6 ögün yapan ve 250 gram protein, 400 gram karbonhidrat gibi beslenme planı olan kisilerin benden hernasılsa daha iyi seviyede oldugudur ki günde 150 grama yakın protein alıyorum ve karbonhidrat miktarımda ortalama seviyelerdedir. Yani vücudun heryerinde protein olması, yaraların yemek yemesekte onarılması durumu cok gercekci degildir bu olayda. Yaralar onarılır ama besin alınmadıgı zaman daha gec onarılır.

Sayfayı Paylaş