Çikolata ve tatlı ihtiyacımla nasıl baş edeceğim?

Konusu 'Kadınlara Özel - Beslenme & Diyet' forumundadır ve welcometheend tarafından 4 Mart 2012 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 19 üye.
  1. welcometheend

welcometheend Üye

Beğenileri:
    2
    Ödül Puanları:
    0
    Merhaba,
    170 boyunda 68 kiloyum. 2 haftadır 1500 kalorilik bir diyet uyguluyorum. Sabah kahvaltısı yapıyorum düzenli olarak, ara öğünler yiyorum. Yağlı yiyeceklerdense ızgara ve haşlanmış sebze tüketiyorum. Ara öğünlerde meyve ve yoğurt ya da form bisküvisi yiyorum. günlük 5-6 dilim kepek ekmeği yiyorum çogu kahvaltıda olmak üzere.
    Yemek sorun değil ama tatlı ihtiyacımla baş etmek çok zor! kendimi dondurma kaşıklarken, tatlı form bisküvileri bi anda bitirirken buluyorum. Ne yapmam gerek?

Azi ve Lady.V.Vivien bunu beğendi.
  2. FiestaCondom

FiestaCondom Üye

Beğenileri:
    227
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    ögrenci
    Yer:
    ankara
    tatlandırıcılı cay kahve ve ya cola zero tavsiye ederim ama saglıklı degil tabiki bi nebze kapatıyo iştahı

3. welcometheend

welcometheend Üye

Beğenileri:
    2
    Ödül Puanları:
    0
    Çayı yıllardır şekersiz içiyorum, kahve içtiğimde de şekersiz ve kremasız tercih ediyorum genelde. Kola da belki 2-3 aydır içmedim. Sağlıklı olanın bu olduğunu düşünüyordum ama bunun eksikliğiyle mi tatlı ihtiyacım bu kadar çok oluyordur?

4. rockallen

rockallen Üye

Beğenileri:
    102
    Ödül Puanları:
    53
    Yer:
    Istanbul
    Seker Ihtiyacinizi Meyve Sekeri Olan Fruktozdan Almayi Deneyin Portakal Yada Elma Gibi Lif Iceren Meyveleri Secerseniz Yaglanmanizda En Az Seviyeye Indirgencektir.

welcometheend bunu beğendi.
  5. Dynamo

Dynamo Üye

Beğenileri:
    1.714
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    İstanbul
    Kilo vermek istiyorsanız ara öğünleri kaldırın. Her ara öğünde insülin salgılatıyorsunuz ve kısır döngü oluşuyor. Ve karbonhidratlara saldırıyorsunuz. Mesala bir çoğumuz diyelim 1 paket gofret aldık o paketten 1 ısırık alıp o paketi dolaba kaldıramayız. Onu bitirmeden rahat etmeyiz. Eğer o bittikten sonra 1 paket daha varsa onuda götürürüz. Ta ki vücut artık şeker istemeyinceye kadar(çok kötü bir durum).

Önerim şu ara öğünleri kaldır. Karbonhidratı azalt. Karatay beslenmesi uygulayabilirsin.

https://www.youtube.com/watch?v=QX1ApB5Sl_g bunu baştan sona izlemeni öneririm. Çok fayda sağlıyacaktır. :)

https://www.bodyforumtr.com/vbforum/ya-lanman-za-veda-edin-t47630.html?t=47630 bunuda okuyabilirsin.

azazil, Azi, mertcx ve diğer 1 kişi bunu beğendiniz.
  6. rockallen

rockallen Üye

Beğenileri:
    102
    Ödül Puanları:
    53
    Yer:
    Istanbul
    Aynen Söylediklerine Katiliyorum , Fakat Bayanlarda Biraz Farkli Oluyor Durumlar. Özel Gunlerde Cok Daha Fazla Oluyormus Sekere Olan Ihtiyac Bu Gibi Ataklarda Mutlaka Seker Alinacaksa Gofret , Jelibon Gibi Seyler Yerine Meyveden Alinmasi Daha Natural Ve Saglikli Olacaktir.

Azi, Dynamo ve welcometheend bunu beğendi.
  7. welcometheend

welcometheend Üye

Beğenileri:
    2
    Ödül Puanları:
    0
    Meyve tüketmenin bir sınırı var mı peki? Günde 2 ya da 3 portakal tüketiyorum zaten bundan daha fazlası fazla olmaz mı?

8. rockallen

rockallen Üye

Beğenileri:
    102
    Ödül Puanları:
    53
    Yer:
    Istanbul
    Tabiki Herseyin fazlasi Zarar Bu Aldiginiz Meyve Miktari Gun Icinde Size Yeterli Olmasi Lazim . Sizin Bence Aliskanlikarinizi Degistirmenin Vakti Gelmis Biraz Kendimizi Sikicagiz Karatay Beslenme Stilini Arastirin . Baslarda Biraz Zor Gelebilir Ama Alisdiktan Sonra Gercekten Caninizin Bunlari Cekmedigini Göreceksiniz.

Azi ve Dynamo bunu beğendi.
  9. Dynamo

Dynamo Üye

Beğenileri:
    1.714
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    İstanbul
    Tatlı krizleri beslenme bozukluğu sonucu oluşan bir sorundur. Düzenli beslenenlerde görülmez bu sorun.

Ben kendimden örnek veriyim. Kilo vermek istediğim zaman meyveyi sadece sabah kahvaltıda yerim veya yemem.

Sebebi ise içindeki şeker. Meyvelerde insülin salgılatır. Tatlı krizi geldiğinde eğer meyve yiyip kısır döngü oluşturursanız. Devamı gelir.

Tatlı krizini yenmek için 1 hafta yeterli;

-3 öğün beslenilicek.
    -Sağlıklı yağlar alınacak.
    -Sağlıklı protein ve karbonhidratlar alınacak.
    -Şeker tüketimi sıfıra indirilecek.

Bunları bir hafta yapın(daha sonrasında devam edin tabi ki) eminim başlarda zorlanacaksınız ama pes etmeyin 1 hafta sıkın dişinizi daha sonrasında beslenme düzene girdiğinden kısır döngü kalkacak bu sayede vücut leptin hormonu salgılayıp yağ yaktıracak.

Özel günler hakkında bir bilgim yok fakat çok ama çok canınız tatlı istiyor(düzenli beslenirseniz bu olmaz Örn:Karatay beslenmesi). Bir kase yoğurda 1 yemek kaşığı has pekmez ve tarçın koyup yiyin ve üzerine su için. Bunu yapınca kriziniz bastırılacaktır.

Yağ yakarken sağlıklı yağları bol miktarda almaktan çekinmeyin. Yağ depolatan hormon insülindir. Ve tek insülin salgılatmayan besin yağlardır. Tereyağı,zeytinyağı vs.

Azi, hotaru, oktayd ve diğer 2 kişi bunu beğendi.
  10. welcometheend

welcometheend Üye

Beğenileri:
    2
    Ödül Puanları:
    0
    Karatay beslenmesini araştırıyorum ve dediğiniz gibi 1 hafta şeker tüketimini sıfıra indirmeyi deneyeceğim. Teşekkür ederim.

11. Dynamo

Dynamo Üye

Beğenileri:
    1.714
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    İstanbul
    1 hafta deneyin ve devam ettirin. ;)

12. MK #7

MK #7 Özel Üye

Beğenileri:
    1.522
    Ödül Puanları:
    123
    bir kere çikolata ve tatlı ihtyiacı diye birşey yok, bunu öğrenerek işe başlayabilirsin, durumun psikolojik...

Azi, GencGrafiker, Ocensers ve diğer 3 kişi bunu beğendi.
  13. Fitness&Model

Fitness&Model Üye

Beğenileri:
    1.110
    Ödül Puanları:
    103
    Meslek:
    Marmara Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü Ha
    Yer:
    İstanbul
    Selam;

Sevgili welcometheend ve Değerli Arkadaşlar,

Çikolata içeriğinde bol miktarda magnezyum ihtiva eder. Kadınlarda genel olarak regl dönemleri ağrılı geçtiğinden ötürü, bu dönemlerde "östrojen-kadınlık hormonunun" yapı taşı olan magnezyum ihtiyacının arttığı bilinmektedir. Kişinin bunu eksik olarak vücuda almak isteyişi ise, beyninin o ürüne karşı daha önceden tanışıklığı olmasından mütevellit bağlılık arzusudur. Beyin ürünü aldığında ağrının geçeceğini düşünerek bu eylemi ısrarla yineler.

Esasında fizyolojik bir ihtiyaç, psikolojik bir sürecin tabanına paralel olarak gelişmiştir.

Diğer tatlı türü yiyecekler de tamamen içeriğinde bulunan bazı etken maddelerin beyindeki mutluluk hormonu seviyelerini aktive ettiği için yine aynı sebepten "psikolojik" aranmaktadır.

Saygılarımla,

hkatar, azazil, Akay ve diğer 5 kişi bunu beğendi.
  14. heldic

heldic forum Kurdu

Beğenileri:
    1.118
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    izmir
    beyin de tatli mutluluk hormonu salgilatiyor olabilir

Fakat

Her turlu bagimlilik gibi seker bagimliligida kötu beyin devamli isteyecek ve beynin ön bölgesi bagimliliklarimiz ile karariyor

Bozulan ön bölge sebebi ile beyin ic organlari iyi idare edemiyor sonuc hastaliklar

rockybalboa7, Azi ve MK #7 bunu beğendi.
  15. Powertattoo

Powertattoo Üye

Beğenileri:
    42
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Body Art
    Yer:
    Ayvalık
    Spora gitmeden önce 1 tek ufak dılım bıtter cıkolata alabilirsin fakat abartmamak sartıyla . benim gibi tatlıyı çıldırmışçasına yıyen biri anında tatlıyı bıraktı :D arada krızım tuttugunda spor oncesını bekleyıp 1 parca bıtter yıorum sonra kafam rahat :D öneririm.

16. TürkYurdu

TürkYurdu Üye

Beğenileri:
    238
    Ödül Puanları:
    0
    İhtiyaç değil de bu sorununuza istek diyebiliriz.
    Hatta "tatlı krizi" :)
    Ben tatlıya çok düşkün birisi olarak; tatlıyı tamamen kesmiş bulunmaktayım.
    Çok çok nadir spor yapmadığım günlerde kaçamaklar yapsam da, diğer günler tatlı isteğimi baskılamak için yaptığım şeylerden bir kaçını size aktarayım.
    1.si yemeklerinizde bol baharat kullanın.
    Özellikle acı olan baharatlar benim tatlı isteğimi inanılmaz derecede baskılıyor.
    2.si "tatlı krizinizi" psikolojik olarak baskılamaya yönelin.
    Vücudunuzun göreceği zararı düşünün ve bunu yaparken de bir fincan sade kahve için; fayda sağladığını göreceksiniz.
    3.sü alternatif lezzetlere yönelin.
    Örneğin ben, canım çok tatlı istediğinde ve bunu baskılayamadığımda keçiboynuzu yiyerek bu isteğimi rahatlıkla giderebiliyorum. Keçiboynuzuna alternatif olarak hurmayı da gözden geçirebilirsiniz. ;)
    Saygılarımla...

Azi bunu beğendi.
  17. gkrt_07

gkrt_07 Üye

Beğenileri:
    57
    Ödül Puanları:
    0
    Herkeste aynı etkıyı bırakıyor mu bılmıyorum ama, konusu acıldıgı her yerde soyluyorum.

Günkurusu Kayısı alın, çikolata şeker ihtiyacınız oldugunda götürün hemen :)
    bana tadı çikolata gibi geliyor.
    sizde deneyin,farkedeceksiniz.

illaki çikolata tüketicem diyorsanız eğer, %70 - %8 kakaolu cıkolatalar var, haftada 1 kere olmak kaydıyla tuketılebılır. ben tuketıyorum sahsen haftada 1 kere.

gidişattan gayet memnunum, 2 aydır uyguluorum pantolonlarım olmuyor, belımden dusuyor, düğmeliyken bile kemer olmadan artık cıkıyor üzerimden o derece ki bu giydiğim bahsettıgım pantolon olmuyordu, kapanmıyordu bile düğmesin ne kadar zorlasamda.

modelını begendım dıye almıstım, satıcı giydikce acılır abi tarzında klasık cumleler kurdu, tabı onun etkısı ne kadar olur o tartısılır sonuç olarak Günkurusu kayısı favorimdir :)
    %70-80 yagı azaltılmıs çikolataları tercih edebilirsin illakı yıyeceksen.

Azi bunu beğendi.
  18. Dynamo

Dynamo Üye

Beğenileri:
    1.714
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    İstanbul
    Arkadaşlar anlayamıyorum. Çikolata, şeker ihtiyacı diye bir şey söz konusu değil.

Düzensiz beslenenlerin sadece tatlı krizi tutar. Ve tatlı krizi dediğimiz olay hastalık gibi bir şeydir. İlacı ise düzenli ,doğru beslenmedir.

Kuru kayısı önerilmiş. Ben önermem sebebi ise kuru kayısı yerseniz ya daha çok yiyeceksiniz buda belli bir kalori demek ya da başka tatlılara saldıracaksınız kan şekeri sebebiyle.

Düzenli beslenmeden kastım şu değil ; kibrit kutusu kadar peynir, 2 kaşık nohut vs..

3 öğün yemek yeyip her öğünde sağlıklı yağ, karbonhidrat, protein alan insan bir daha ki öğüne kadar ne tatlı ister ne de başka bir şey.

Ayrıca içtiğiniz süte, çaya, yediğiniz yoğurda tarçın koyarsanız kan şekerini dengelemeye yardımcı olur.

themertyildiz ve Azi bunu beğendi.
  19. sheridan

sheridan Üye

Beğenileri:
    108
    Ödül Puanları:
    53
    valla çikolataya karşı hastalıgı olan benim muhtemelen hergün yerim ama %4-ila %5 yağ oranım etinin bitter %70 çikolatası güzel %99 lindt hastasıyım yanında kahve bide elma lor karısımım süper oluyor bide yeni bi marka var cok saglıklı cikolatalar üretiyorlar şeker oranı düşük zaten bu söyledigim çikolataların hepsinin 100 gramında 30 ila 40 gram karbo var hepside basit şekerden gelmiyor new tree dedigim marka bi yerde rastladım cok begenmiştim 100 lira bayıldım cikolatalara :)

Azi ve H4k4nn bunu beğendi.
  20. H4k4nn

H4k4nn Üye

Beğenileri:
    37
    Ödül Puanları:
    28
    aynen kahve, yeşilçay, çay için canınız tatlı istedıgınde.

Azi bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş