Çay..

Konusu 'Beslenme' forumundadır ve bugra19 tarafından 1 Ekim 2008 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 7 üye.
  1. bugra19

bugra19 Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Arkadaşlar araştırdım ama pek bulamadım.. günde 7 8 bardak çayın vucuda herhangi bi zararı varmı...

2. salvadore_xp

salvadore_xp Üye

Beğenileri:
    531
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    İstanbul and Giresun
    Ben çay tiryakisi bir insanım. Günde 7-8 değil; 15-20 bardak içiyorum. uyarıcılığı yüzünden geceleri uykusuzluk çekiyorum zaman zaman. O yüzden açık ve şekersiz içmeye çalışıyorum. Hem gereksiz yere glikoz ve karbonhidrat almanın bir alemi yok.Çok içiyorsan açık ve şekersiz içmeni tavsiye ederim. Ayrıca fazlası kansızlık yapıyor. Özellikle demli çay sevenlerde çok görüyor bu durum. Yalnız çayın antioksidan özelliği var ve kalbe, katarakta, damarlara iyi geldiğini okumuştum. Kanser riskini de azaltıyormuş(http://www.neleryokki.com/cay/siyah_cayin_faydalari.htm)

gaddarkemal ve atakan_irresistable bunu beğendi.
  3. shownodese

shownodese Üye

Beğenileri:
    253
    Ödül Puanları:
    73
    Meslek:
    gayrimenkul danışmanı
    Yer:
    kocaeli
    kafein oranı oldukça yüksek buda bizim işimize yarar enerji ve uzun vade de yağ yakımı tetikler şekersiz içmekte fayda var ayrıca kahvaltıda kullanmayın diyo doktorlar demiri notrlüyomuş

4. atakan_irresistable

atakan_irresistable Üye

Beğenileri:
    710
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    istanbul
    kafein konusu daha önce konusulmuştu. forumda incelenebilir tekrar tekrar açıklamayalım fayda zararını.

5. D.Wolf

D.Wolf Üye

Beğenileri:
    2.200
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    istanbul
    kafein oranı yüksek olduug için belli bir oranın üstünde tüketildiginde protein emilmini düşürür..buda bizim için ters bir durumdur..içeceksenzde, açık çay içmeyi tercih ediniz...en azından daha cok içip daha az kafein alırsınız..şahsen ben ayda 2-3 bardak çay bile içmiyorum..gerçi benim beslenme kriterlerim farklı oldugu için bu şekilde yapıyorum..ama yinede dikkat edilmesi gerekiyor..az ve öz içilmeli diye düşünüyorum..

6. atakan_irresistable

atakan_irresistable Üye

Beğenileri:
    710
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    istanbul
    sayın d.wolf ben çay demir emilimini azaltır diye biliyordum yukarıda salvadore_xp nin yazdığını onayladım. protein emilimini azaltmaasını açıklayabilirmisiniz rica etsem.

çünkü, protein ve nişasta emilimini %5 gibi bir rakamla azaltmaktaydı öyle duymuştum. bilgim yok.

fakat tanen ( tannic asid ) demirle bağlanarak emilimini azaltır bilimsel açıklaması böyle biliyorum. bende duymuştum pro ve nişasta ilede etkileşiyormuş. siz ne duydunuz.

Son düzenleme: 3 Ekim 2008
    gaddarkemal, cusco* ve salvadore_xp bunu beğendi.
  7. D.Wolf

D.Wolf Üye

Beğenileri:
    2.200
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    istanbul
    kafein konusuyla cok yakından ilgilenmedim şu ana kadar...ama etkili bir uyarıcı oldugu hep aklımda..koyu ve şekersiz bir çay veya şekersiz,sütsüz bir nescafe vücudun daha fazla yag yakmasını saglayacaktır...ama daha fazla yag yakarsa, bu sefer istemeden kaslardaki dolgunluk gidebilir...çünkü kasların oluşmasında yagların ve suyun onemi büyüktür...kafein vücuttan cok fazla su atıyor ve bu da antrenmanda su kaybına neden olabiliyor, bu yüzden sıvı alımına da dikkat etmek gerekiyor antrenman boyunca..
    kafein, vücudu antrenman esnasında cok güçlendirir, ama nispeten kalbe de yüklenmiş olur bu esnada..siz farketmeseniz de antrenmana yorgun gittiginizde, vücudunuz antrenmana başladıktan sonra, 10-15 dk gibi bir sürede uyarılıyor ve
    ister istemez dinç oluyorsunuz...kafein tarzı ürünler bana yapay güçlendircii olarak geliyor, nedeni şu olabilir; hergün düzenli aldıgınız kafein miktarı size antrenmanda güç saglayabilir , ama belli bir süre sonra bu dozajı yukarılara cekmek zorunda kalabilirsiniz, bu yüzden bazen hatta nadiren kullanmak en iyix,si..yine de arada bir içilmesi taraftarıyım, orası ayrı...her zaman aynı gücü antrenmanda bekleyemeyiz... saygılar

gaddarkemal bunu beğendi.
  8. KD

KD Üye

Beğenileri:
    54
    Ödül Puanları:
    0
    organik cayi herzaman tercih ederim haricinde icmem
    yesil cayida seviyorum bunlari ictigimde kendimi daha saglikli hissediyorum

9. salvadore_xp

salvadore_xp Üye

Beğenileri:
    531
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    İstanbul and Giresun
    Yeşil çay tam tersine uykumu getiriyor, uyarıcılarımı kapatıyor ve dinginleştiriyor.
    Bahsi geçeni siyah çay kabul edip devam etmek istiyorum:
    Bir dönem Şekersiz nescafe içmeye başlamıştım. Özellikle vize ve final haftalarının bana getirdiği uykusuz geceli bir alışkanlık. Vize ve Finallerin son günlerine doğru kahve etkisini kaybetti, yani kahveyi içtikten 10-15dakika sonra bile uyuyabiliyordum; artık ne yapsam uykumu açamıyordum. Binevi bağışıklık yapmıştı bana cafein. Etkilemiyordu. Rutini de abartmıştım; artık dozajı arttırmak için 5-6 kahve içmem gerekiyordu. Yalnız sınavlar bitince kahveyi de bırakıyordum. Birkaç defa antremana gitmeden önce kahçe içtiğimde tabiri caizse creatin kadar etkiledi beni. Yalnız sürekli içince rutine biniyor; vücut normal karşılıyor. Ben de dönem dönem kullanılması gerektiği ve haddin pek aşılmaması gerektiğini düşünüyorum. Aynı durum çay için de geçerli. Her gece çay içen adamın uykusuyla, ayda bir içen adamın uykusu çok farklı olacaktır.

atakan_irresistable bunu beğendi.
  10. diez

diez ADMIN Yönetici Admin

Beğenileri:
    15.000
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    Çorum
    flex magazine de antremandan hemen sonra içilen siyah çayın antikatabolik etkisi ile ilgili bir makale vardı.bulabilirsem özetini koyarım..

atakan_irresistable bunu beğendi.
  11. gaddarkemal

gaddarkemal Yeni Üye

Beğenileri:
    756
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    İstanbul
    Bilimsel bir makale çok faydalı olur, bende çayın etkilerini çok merak ediyorum.

Çayı yaz-kış bolca tüketiyorum. Gerçi şimdilerde eskisi kadar çok içmiyorum. Anxak antikatabolik etkisi olabilir çünkü ağır işlerden ve ağır antrenmanlardan sonra bir kaç bardak iyi demlenmiş lezzetli çay içtiğimde yorgunluğumun iyice azaldığını çokça hissetmişimdir.

Bildiğim kadarıyla dünyada en çok çay içen 3. milletiz. Bu başlığın faydalı olacağını düşünüyorum çünkü bu kadar çay tüketen bir toplum olarak etkilerini öğrenerek ve çay içme zamanlamasını buna göre düzenleyebiliriz.

salvadore_xp ve atakan_irresistable bunu beğendi.
  12. rockybalboa7

rockybalboa7 Üye

Beğenileri:
    4.482
    Ödül Puanları:
    0
    çay pek sevmiyen biri olarak ayda 10 bardağı geçmez çay hakkında duyduğum bir şey vardı yemekten sonra içilirse protein oranını düşürür diye ama bol sütlü nescafeyi severim

13. musclefan

musclefan Üye

Beğenileri:
    108
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    öğrenci
    Yer:
    İSTANBUL
    öğrenciliğim başladığından beri çay tiryakisi oldum çıktım.günde 5-6 bazen 8 bardak içtiğim oluyor.iyi demlenmiş tavşan kanı bir çaya karşı koyamam :D tek şeker atıyorum,eğer yanında tatlı bir şey yiyorsam hiç şeker atmıyorum çayıma.ama böyle demeyin ya,açık çay da içilmez ki :( içemem ben açık çay :(

14. coder

coder Üye

Beğenileri:
    138
    Ödül Puanları:
    53
    Meslek:
    Yazılımcı
    Yer:
    istanbul
    proteini değilde demir emilmesini engelliyor buda kansızlığıa neden oluyor. Uzmanlar yemekten sonra heme çay içilmesini tavsiye etmiyorlar.

rockybalboa7 ve atakan_irresistable bunu beğendi.
  15. diez

diez ADMIN Yönetici Admin

Beğenileri:
    15.000
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    Çorum

Sayfayı Paylaş