zeo64 Beslenme Günlüğü - FlexDieting-IIFYM

Konusu 'Beslenme Günlüğü' forumundadır ve zeo64 tarafından 18 Ağustos 2015 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 16 üye.
  1. zeo64

zeo64 Co-Moderator Yönetici Co-Moderator

Beğenileri:
    1.424
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    Kocaeli Üni.Bilg.Müh.Öğrencisi
    Yer:
    Kocaeli / Uşak
    selamlar bftr

20 yaşındayım,1 senedir ağırlık çalışıyorum,geçen sene 50kg civarında başladığım serüvenime 170 boy 74-75kg civarlarında devam etmekteyim.idmanlarım fullbody haftada 3 gün,tüm bölgeleri haftada 3 gün girmiş oluyorum yani,antrenman günlüğüm de mevcut.

beslenme günlüğü tutmaktaki amacım beslenmemi biraz daha kesin-hesaplanabilir yapmak,düzenimi devam ettirebilmek.bunun dışında da direk iifym tarzı bir beslenme günlüğü göremedim forumda aktif şekilde.ilk olsun istiyorum.

vücudumu tanıdığımı düşündüğüm ve spor hayatım boyunca böyle devam ettiğim için çok ayrıntılı hesap yapmıyorum.aşağı yukarı kalori ve protein hesabı yapıyorum.50 gram protein aldığım günler de oluyor,200 gram protein aldığım günler de.çok takılmak gereken bir mevzu olduğunu düşünmüyorum.clean bulk diyeti ve günlük +3000 kalori civarında almaya calısıyorum.

supplement alımım:arada bir çok düzensiz creatine(idman günleri almaya çalışıyorum),bazı günler(haftada 1 gün belki)idman öncesi kahve.normal kahve tüketimim neredeyse 0 olduğu için az bir miktar kafein alımı bile fark yaratıyor.

18.08.2015 salı

öğün 1 : dondurulmuş peynirli tepsi böreği 400gr + tavuk göğsü 250gr + sarelle duo 25 gr + %100 elma suyu 1lt
    öğün 2 : Kruvasan 100 gr + tam yağlı süt 500ml + salam 60gr
    öğün 3 : tavuk döner 200 gr + makarna 100 gr + 2 adet hamburger ekmeği + 500 ml şalgam suyu + 1 adet domates
    öğün 4 : 500 ml süt

Son düzenleme: 18 Ağustos 2015
  2. Bekci

Bekci Üye

Beğenileri:
    6.157
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    EU
    İifym nin ne demek olduğu Bu. Beslenme şeklinin nasıl bişiy olduğu konusunda Aydınlatırsan daha iyi olur.eminim ben dahil forumun %90 ı böyle bişeyi duymadı,beslenmene ilk bakıldığında yauuv bu ne felan diyor insan.

suskunprens74 bunu beğendi.
  3. Katarina

Katarina Üye

Beğenileri:
    231
    Ödül Puanları:
    53
    Zeo da yazar da ben bir iki sey soyliyim. Olay bu diyette kalori miktariniza ve makrolariniza uydugu surece istediginiz her seyi yiyebilmeniz. Baska da bir olayı yok diye biliyorum ben :D

4. zeo64

Beğenileri:
    1.424
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    Yer:
    Kocaeli / Uşak
    aslında Bekci üstadım,iifym senin çok sık söylediğini duyduğum "yahu biz yarışmaya mı çıkacağız takmayın kafanıza bu kadar" mentalitesinin beslenme tarzına dönmüş şekli.IIFYM yani IF ITS FIT YOUR MACROS ya da flexdieting de olay belirlediğiniz makrolara sizi ulaştırabilecek her şeyi yiyebilirsiniz.buna fast food,abur cubur vs her şey dahil.yani klasik BRO DIET in tam tersi(bro diet de tadı güzel,yenmesi zevkli hemen hemen her şeyi beslenmeden çıkaran klasik geleneksel tavuk haşlama + pirinç lapasına yabancıların verdiği lakap)amaç sporu yaparken aynı zamanda hayatı da yaşayabilmek,pratik bir beslenme düzeni oluşturmak,hayatı çok kısıtlamamak vs.çünkü büyümek için hacimlenmek için yağ yakmak için ya da yağlanmamak için bro diet yapmak zorunda değil hiç kimse.

iifym ile ilgili ayrıntılı sorular olursa da bildiğim kadarıyla dilimin döndüğü kadarıyla anlatmak isterim ya da muhtemelen kafalardaki soruların hepsini cevaplamış olan şu siteye bakabilirsiniz http://iifym.com/

technical1967, suskunprens74 ve Bekci bunu beğendi.
  5. Bekci

Bekci Üye

Beğenileri:
    6.157
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    EU
    @boksbody de sanırım bu tip bir diyet yapıyor.onunda maşşallahı var ne bulursa götürüyor:)ama kalorisini profeinini de yeterli alıyor.
    Neyse senide takip edelim bakalım,yani öyle bişiyler yazdınki sabaha kadar tartışsak kavga döğüş etsek bi sonuca varamayız:)
    Tamam kilo alıp vermek;ne yersen ye günlük aldığın kalori miktarıyla alakalıdır ama gelişim konusunda aynı şeyi söyleyebilmek zor,
    Ne yersen o sun
    Lafınıda bir kenara atmamak gerekir.

6. lordsoth

lordsoth Üye

Beğenileri:
    279
    Ödül Puanları:
    73
    Ben yazmıştım bir şeyler zamanında :) Iıfym zayıflamak adına kullanılabilir ancak vg için insulin direnci-mikro gıdalar gibi şeyleri de göz önüne alarak öğünlerin çoğunu sağlıklı olarak nitelendirilen besinlerden almayı tavsiye ediyorum.

suskunprens74 ve zeo64 bunu beğendi.
  7. 2pacist

2pacist Üye

Beğenileri:
    443
    Ödül Puanları:
    73
    Meslek:
    Dağcı
    Yer:
    Canada, Toronto
    İntermittent Fasting daha sağlam kanka :D neyse yeni beslenmen hayırlı olsun :D

Tanrı Türk'ü korusun.

8. hercules13

hercules13 Üye

Beğenileri:
    281
    Ödül Puanları:
    73
    Meslek:
    öğrenci
    Yer:
    Ankara
    Antrenman günlüğündeki tasvirinden sonra bu beslenme bile çok temiz geldi :D Ayrınca aylardır pizza-hamburger yemedim diyen kesime ve bahsettiğin bro diet beslenme tarzına fazlasıyla yakınım. Tabi bu şekilde beslenmek beni mutlu ettiği için devam ediyorum, eğer sen bu beslenme şeklinle daha iyi motive olabiliyor ve daha mutlu yaşıyorsan bence bu şekilde beslenmen çok daha mantıklı, başarılar :)

9. zeo64

Beğenileri:
    1.424
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    Yer:
    Kocaeli / Uşak
    aslında ben böyle konuların hiç tartışılmaması gerektiğine inanıyorum.yurt dışında bile bu tip diyet çok yaygınken bro diet vs flex diet tartışması çok oluyor,bu genelde boşa kürek çekmeyle sonuçlanıyor.bence en iyi yöntem denemek,birkaç ay denemekten kimseye zarar gelmez diye düşünüyorum.

aslında direk if deneme niyetiyle değil ama,zaman zaman okul-staj durumları bastırınca gene flex tarzda fakat zaman aralıkları olarak if diyet takip ettiğim zamanlar oldu.IF in vakit tasarrufu için çok efsane olduğunu düşünüyorum ben de.bu arada günlük yeni de diyet hep böyleydi :D

Bekci bunu beğendi.
  10. boksbody

boksbody MOD Yönetici Moderator

Beğenileri:
    2.754
    Ödül Puanları:
    123
    boyle beslenmekte sikinti yok diyemem zira un seker kuruvasan gibi islemis gidalar. insulin dengesini olumsuz etkiliyor buda yaglanmadan tut kalp damar hastalikkarinada davetiye cikariyor
    yaglanmada testoyu oda hacim almayi olumsuz etkiliyor
    bende buna yakin beskeniyirum, ama diyetim bu degil, diyetimi uygulayabiksem cok farkli olurdu
    bazen gunlugunde haftada burde oksa dietimi tutturabikiyorum, onun disinda gunkugumde yazdikkarimda yediklerimin cogunu bb icin onermem
    bundan sonra gunlugumde yediklerimin olumlu olunsuz yonlerinidevyazmaya calisacagim
    gunlugun hayirli olsun

Bekci ve zeo64 bunu beğendi.
  11. zeo64

Beğenileri:
    1.424
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    Yer:
    Kocaeli / Uşak
    19.08.2015

öğün 1 : 5 yumurta tam + 40 gr.sucuk + 100gr beyaz peynir + 250 ml kaymaklı yoğurt + 1 domates + çeyrek beyaz ekmek = 1100 kcal - 60gr yağ - 70gr protein - 60gr karbonhidrat
    öğün 2 : 200gr makarna + 400 gr tavuk göğsü + 1litre meyve suyu = 1850 kcal - 25gr yağ - 122gr protein - 285 gr karbonhidrat
    öğün 3 : 4 oreo + 400ml tam yağlı süt = 440 kcal - 22g yağ - 16g protein - 42g karbonhidrat

TOPLAM = 3400 kcal - 110gr yağ - 210g protein - 390g karbonhidrat

aslında canım dondurma çekiyodu,şöyle bi büyük kutu 750ml - 360gr almıştım gelirken de ama bugün hem vakit kalmadı hem de şeker miktarını abartmış olucam diye yırttı yarına kaldı. :)

12. zeo64

Beğenileri:
    1.424
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    Yer:
    Kocaeli / Uşak
    20.08.2015

öğün 1 : dondurulmuş peynirli tepsi böreği 400gr + 150g beyaz peynir + 1 domates + 600ml ice tea
    öğün 2 : 50g yağlı gevrek + 200ml süt + 180 g dondurma
    öğün 3 : 8 oreo + 500 ml süt
    öğün 4 : 500gr dond.patates + 500gr tavuk göğsü + 600ml ice tea

13. lordsoth

lordsoth Üye

Beğenileri:
    279
    Ödül Puanları:
    73

Makroları da paylaşabilir misin ?

14. zeo64

Beğenileri:
    1.424
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    Yer:
    Kocaeli / Uşak
    maalesef hesaplamam mümkün olmadı,böreğin-gevreğin ve dond.patatesin makrolarının bazılarından ya emin değilim ya da bilgim yok,paketlerde ya da internette ya bilgi yok ya da farklılıklar gösteriyor.

15. lordsoth

lordsoth Üye

Beğenileri:
    279
    Ödül Puanları:
    73
    Ben de yararlanırım diye istedim :)
    Bu tarz yiyecekleri hesaplarken oturup tariflerden hesapladığım oluyordu ( 100gr un, 30gr şeker, 20 gr kakao gibi )

16. Bekci

Bekci Üye

Beğenileri:
    6.157
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    EU
    Böyle beslenmeye can kurban:)
    Uff ufff!!

suskunprens74 bunu beğendi.
  17. zeo64

Beğenileri:
    1.424
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    Yer:
    Kocaeli / Uşak
    mantıklı tabi ama işte tam gramajları bilmek lazım.bazı hamurişlerini kendim yaptığım zaman ben de bu şekilde hesaplama yapıyorum fakat son günümdeki yediklerim hazırdı,üstünde ne kalori tablosu ne de içerdiklerinin tam gramajı yazıyordu.markaların internet sitelerinde de bilgi yoktu,bilgisi olan başka markalarla kıyaslama da yapamadım çünkü içerik farkı var.mesela benim yediğim böreğin(en son yediğim a101 den alınmış donmuştu)muadiline(superfresh)oranla baya yağ farkı var,superfreshte 100 de 30 yağ vardı galiba.

üstadım tabi kendi vücudunu sen daha iyi tanırsın fakat gerçekten ben her tipten insanın bu şekilde beslenip ilerleyebildiğini gördüm.yurtdışını saymıyorum bile hemen hemen örnek gösterebileceğim herkes bu şekilde besleniyor,tüm ünlü modeller,ünlü youteberlar,ünlü powerlifterlar(iyi ve elite seviyedeki atletler)vs.o yüzden bence denemekte fayda var.

suskunprens74 ve Bekci bunu beğendi.
  18. zeo64

Beğenileri:
    1.424
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    Yer:
    Kocaeli / Uşak
    21.08.2015

öğün 1 : 5 tam yumurta + 50gr sucuk + 150gr beyaz peynir + 1 hamburger ekmeği + 600ml ice tea = 1400 kcal 82gr yağ 75gr protein 90gr karbonhidrat
    öğün 2 : 300gr pirinç kuru + 450gr tavuk göğsü + 800ml ayran = 2200 kcal 60gr yağ 150gr protein 260gr karbonhidrat
    öğün 3 : 180 gr dondurma = 330kcal 11gr yağ 5gr protein 52gr karbonhidrat

TOPLAM = 3900 kcal 153gr yağ 230gr protein 400gr karbonhidrat

bu arada şunu belirteyim,son birkaç haftadır beslenmemin düzelmiş hali bu,yaz başından beri çok fena vaziyetteydi.protein de bakıyorum habire +200gr çıkıyor fakat öyle bi hedefim yok yani,böyle denk geliyor.bence vücut ağırlığı x 1,5gr bile fazla.

19. zeo64

Beğenileri:
    1.424
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    Yer:
    Kocaeli / Uşak

20. evolution57

evolution57 Üye

Beğenileri:
    146
    Ödül Puanları:
    53
    Böyle bir baslik oldugunu görmek sevindirdi beni. Ben yaklasik 2 3 yillik bir "bro diet" macerasindan sonra "flexible diet" veya kimilerinin söylemi ile "IIFYM" ile tanistim ve yaklasik 1 senedir uyguluyorum. Mental acidan inanilmaz mutluyum. Ben biraz daha islenmemis gidalara yönelmeyi tercih ediyorum. Kalorilerimin yaklasik %80-85 ini islenmemis yiyeceklerden karsiliyorum.

Sayfayı Paylaş