zayıflayıp kas yapma mantığım doğru mu ?

Konusu 'Beslenme' forumundadır ve hurkanyy tarafından 13 Ocak 2015 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 4 üye.
  1. hurkanyy

hurkanyy Üye

Beğenileri:
    15
    Ödül Puanları:
    28
    Merhaba , yaklaşık 6 aydır spor yapıyorum amacım zayıflayıp kas yapmak...boyum 1.70 kilom 63 altı ay önce 84kiloydum.ama hayla göbeğim var ve sol kolum ve six-packlerim istediğim gibi gelişmedi...spor programım şu -->her gün 10 kilometre :2 SAAT yürüyüş 1 gün kas egzersizleri bir gün 1000 calorie hııp cardio . Dinlenme günü yok. Cardio günleri en fazla 800 kalori yiyorum az yağlı, proteinli ve karbonhidratlı meyve ve sebzeler sadece.. kas egzersizi günleri ise yer fıstığı, yumurta, süt ve süt ürünleri , haşlanmış bakliyat ve brokoli, ıspnak avocado gibi besinleri tercih ediyorum ..ve fazla yemiyorum kilo almamak için ayrıca kas çalışması günlerinde bu egzersizleri yapıyorum --> front raise : her kol için 30×3 set (5kg dumbbell)
    şınav :20x4 set
    mekik :30 DAKİKa farklı pozisyonlarla istasyon çalışması.
    squat : 100 tekrar istasyon
    plank:5 dakika
    wallsit:3 dakika
    bench press :2 10 kg dumbbelss ile 15x4 set
    biceps curl : 4×10 set (10 kg dumbbell) her kol için
    triceps extension : 10 Kg 4×10 set

sizce yaptığım diyet ve egzersiz hatası ne ? Neden bu kiloya rağmen göbeğim var.? Zayıflama günleri proteini kesmek doğru mu? Günlük ne kadar protein ve karbonhidrata ihtiyacım var ?yapılan egzersiz arttıkça protein ihtiyacı artar mı ?

Son düzenleme: 13 Ocak 2015
  2. papichulo

papichulo Üye

Beğenileri:
    2
    Ödül Puanları:
    0
    dostum kusura bakma ama bu konuda bilgin koca bir sıfırdan öte değil
    1.Aç kalarak yağ yakılmaz, günlük kalori ihtiyacını bul ve bu miktarın 500 kcal altını tüket ayda 2 kilo yağ yakarsın
    2.Protein ağırlıklı beslen, karbonhidrata fazla yüklenme (kilonla 1.1.5 gitsin) günlük alman gereken protein miktarını bul ve altına düşme, kas yıkarsın (ki bu kadar kardiyo ve açlıkla muhtemelen kilolarca kas yakmışsındır)
    3.O kadar kardiyo ya pıl maz.Günlük 30-40 dakika adam akıllı kardiyo yapmak yeterlidir, üstüne full body workout yap.

Amacın ölmek veya tamamen kassız kalmak değilse lütfen doğru düzgün araştır o şekilde devam et spora, savaş hocanın videolarını izle, makaleler oku yağ yakımıyla ilgili ona göre bir program çıkart kendine.

3. Savino89

Savino89 Üye

Beğenileri:
    212
    Ödül Puanları:
    53
    Tersini düşün dahada fazla kilo alıyorsun ama kas olarak tabi insanlar bunu sana belirticekler ''.. çok kilo aldın'' diye sen devam ediceksin ve definasyon dönemi geldiğinde üstündeki o yağı atıp içerdeki kaslı vücudu çıkartıcaksın ortaya . Tabi bu dediklerim uzun ve sıkı bir dönem başarabilirmisin tamamen sana bağlı kendinle yarış kendini sürekli geliştirmeye bak

Nahid Memmedli bunu beğendi.
  4. hurkanyy

hurkanyy Üye

Beğenileri:
    15
    Ödül Puanları:
    28
    bilgilendirmen için sağol ama şöyle bir durum var , eğer kilom başına 2gr protein yemek için yamem gereken besin artıyo haliyle kaloride artıyo .130 gr protein için yaklaşık 600 gr tavuk göğsü yemem lazım mesela....tabi 600gr tavuktaki kaloride çok ve çoğu proteinli besinde çok fazla kalori var.sadece ihtayacım olan protein ve karbonhidratlı besinler olsa tamam ama bir günde gereken tüm vitamin, mineral ve aminoasitleri tam almam lazım bunları tam alabilmek için yaklaşık 2500 kalori tüketmem lazım ama bu kadar kalori tüketirsem kilo vermek yerine alırım...sorun bu ayrıca çoğu proteinli besini pişirme yöntemi ya besin değerlerinin azalmasını sağlar yada da kalori değerinin artmasını sağlar...

Son düzenleme: 14 Ocak 2015
  5. papichulo

papichulo Üye

Beğenileri:
    2
    Ödül Puanları:
    0
    senin günlük alman gereken kalori nedir ? kilonu korumak için olanını soruyorum

6. doxux

doxux Üye

Beğenileri:
    2.810
    Ödül Puanları:
    123
    Bir defa 63 kiloda kilo vermeye çalışman yanlış. Kilo verirken bir yandan karın kaslarının ve kolunun gelişeceğini düşünmen de yanlış. Saatlerce kardiyo yapman da yanlış. 800 kalori ve az yağlı yemen de yanlış. Özetle şu ana kadar doğru yaptığın herhangi bir şey yok.

Soruna gelirsek, bu kiloya rağmen göbeğinin olmasının sebebi kas kütlenin olmaması. Zayıflama günü diye bir şey olmaz. Proteini kesmen doğru değil. 63 x 1.5-2 protein yeterli. Karbonhidrat ihtiyacı diye bir şey olmaz. Protein ihtiyacı yapılan egzersize göre değişir.

Özetle, papichulo'nın dediği doğru. Bilgin sıfır durumunda. Bunu kabullenip herşeyi okumaya başla. Bu arada kas kütleni arttırmak için de günlük kalori ihtiyacının üzerinde beslen, kardiyoyu haftada 2-3 defa 15-20 dakikaya indir ve doğru dürüst bir programla ağırlık çalışmaya başla. ;mzamdaki programlardan herhangi birini kullanabilirsin veya imzamdaki konuyu okuyup oradam herhangi bir program seçebilirsin.

elite35, hurkanyy ve Bekci bunu beğendi.
  7. hurkanyy

hurkanyy Üye

Beğenileri:
    15
    Ödül Puanları:
    28
    Basal metabolizmam 1812 tabi ekstradan günlük aktivitelerde devreye girince günlük kalori ihtiyacım 2250 yi geçer tabi cardio yapmam bunu 3000e çıkarım minimum.ama artık dediklerinizi dinleyeceğim dediğiz gibi pek fazla cardio yapmayacağım ve az yemeye son vereceğim. Karnabahar , salatalık, domates falan filan yemekten canım çıktı.çok teşekkürler bilgilendirmeniz için :D

Sayfayı Paylaş