zayıflamak için kardio ,agırlık kaldırmaktan faydalımı?

Konusu 'Çeşitli Makaleler' forumundadır ve NİKE tarafından 14 Nisan 2008 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 8 üye.
  1. NİKE

NİKE Üye

Beğenileri:
    1.586
    Ödül Puanları:
    103
    Meslek:
    MÜHENDİS
    gerçek :gelmiş gecmis en bilindik zayıflama efsanelerinden biridir,bu kardio imdat dümesidir.ne varki koşu yada yüzme gibi kardiovaskuler egzersizler kalori yaktırsada kaslar bu tip egzersizler sırasında olusmaz.ağırlık kaldırmak ise kas litlenızı artırır buda metabolizmanızı hızlandırıp günlük aktivitelerinizde daha fazla kalori yakmanızı sağlar.ayrıca sadece kardio yaparsanız,yağlarınızla birlıkte kas kitlenızdende kaybedersınız.ball state üniversitesi bilim adamları yaptıkları bir arastırmada 1500 kalorilik diyet uyguladıkları erkeklerı 3 gruba ayırdı hiç egzersiz yapmayanlar,sadce aerobik egzersiz yapanlar ve hem aerobik egzersiz hemde agırlık egzersizi yapanlar.sonuc olarak yaklasık olarak 9 ar kılo kaybeden 3 grup arasında agırlık calısması yapanların yağ kaybı diğerlerınden 2,3 kg daha fazla oldugu goruldu .bunun nedenı ıse ağırlık kaldıranların kılo kaybının neredeyse saf yağ olmasıdır.

ancak diğer iki grubun 7 kılogram yag ıle 1,5 kg yağsız vucut kitlesi yani kas kaybetmelerı.ayrıca sadece dıyet yapan kısılerın verdıgı kiloların %69 u yag kıtlesı ıken ,diyet ve egzersizi birlıkte yapanlarınkınde bu oranın %78 oldugunu belırtelım
    diyet ,egzersiz ve ağırlık calısmasının beraber goturen erkeklerde
    ise oran %97 lere ulasıyor.

çözüm: göbeği eritmek için hem kardio hemde ağırlık antrenmanı yapın .ayrıca spor salonunda squat ,dead lift lunge gibi buyuk kas gruplarını çalıstıracak hareketler yapmaya calısın baslangıcı yavas yapın ve egzersız gunlerınız arasında yeterı kadar dınlenme zamanı kaldıgından emın olun.

saygılar
    nike

not:yazı menshealth dergisi nisan sayısından alınmıstır.

Alper19891, Kötü Çocuq, Tahirr ve diğer 13 kişi bunu beğendi.
  2. rock43v3r

rock43v3r Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    11
    çok doğru olduğuna inanıyorum ağırlık çalışmak için spor salonuna gidecek zaman bulamayan birisiyim evde 2 adet 3kg dumbell var +cardio için bir eliptik bisiklet var.

boyum:1.80 kilom: 90,5 ve yağ ağırlıklı olarak göbek bölgemde kollar için ağırlık olarak dumbell çalışmak çok yeterli olmasa da işe yarayacağını düşünüyorum ama karın bölgesi için nasıl bir çalışma izlemeliyim mekik yeterlimidir? günlük olarak haftada 6 gün 60 dk eliptik bisiklet ve 2 günde bir 30 dk dumbell ile çalışıyorum ama çok etkili olacağını sanmıyorum sorunum göbeğimle :) tavsiyelerinizi bekliyorum...

3. diez

diez ADMIN Yönetici Admin

Beğenileri:
    15.000
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    Çorum
    önemli bir yazı..

kardio ararken çıktı karşıma.dikkatimden kaçmış..

ağırlık kaldırmanın dolaylı etkisi makalede denildiği gibi kas kütlesinin artımından dolayı kas hücrelerinin daha fazla kaloriye ihtiyaç duymalarının sonucu olarak metabolizmanın daha hızlı çalışması..

bunda kas çalışmanın testosteron ve GH artımını da sağlaması ve bu hormonların yağsız kas kazanımını sağlamalarının rolü de büyük..

ayrıca sadece kardio yapımı , ağırlıkla uyarılmayan kasların kaybı anlamına da geliyor makalede denildiği gibi..

4. skilful

skilful Yeni Üye

Beğenileri:
    159
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    öğrenci
    yanı kısacası yağ yakımı için sadece cardio yapma !!!
    hem yağından hem kasından olursun
    ikisini birden yap
    sadece yağından olursun ve yağ altında kalan kaslar dahada belirginleşir.

5. batgun

batgun Üye

Beğenileri:
    68
    Ödül Puanları:
    0
    Gelecek nisan ayını bekliyorum yağ yakımı için.Verdiğin bilgileri göz önüne alıcağım

kardio+ağırlık ve şu an yapmadığım bacak antremanı yapıcam.Çünkü başka bir kaynakta vücutta en çok enerji harcıyan kas grubnun bacak olduğunu görmüştüm.

6. skilful

skilful Yeni Üye

Beğenileri:
    159
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    öğrenci
    batgun bacak çalışmayı aksatma derim bacak çalıştığıda vücuttaki testesteron artış gösteriyor buda doğrudan büyüme olarak tüm vücudu etkiliyor.

7. deathlifter

deathlifter Üye

Beğenileri:
    2.739
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    bilgisayar muhendisi
    Yer:
    istanbul
    Deadlift + squat + lunge ekledikten sonra programa (son 4-5 aydır) dedim ki, ben daha evvel bacak çalışmıyormuşum. Leg extension, curl ler (izole hareketler) ile vakit kaybetmişim. Bu bahsettiğim deadlift le başlayan hareket grubu hem yağ yakımı hem de kas yapımında oldukça etkiliymiş. Hatta bu konuda uzman biri demişti, bu hareketleri nizami ve yüksek ağırlıklar ile yaparsanız kardiyoya gerek kalmaz bile.

8. kenan_23

kenan_23 Üye

Beğenileri:
    68
    Ödül Puanları:
    28
    güzel bir yazı ancak hem vg hem kardio beraber olan bir ant sistemi örnek olarak yazabilecek var mı

9. STD-FREE-LONDON

STD-FREE-LONDON Üye

Beğenileri:
    10
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    satis muduru
    Yer:
    londra
    5 dk kosu bandinda isinma
    5 dk germe esneme.
    Ter cikmaya basladiktan sonra:
    2x10 Squat arada 45 saniye dinlenme
    2x10 deadlift arada 45 saniye dinlenme
    2x10 bench press arada 45 saniye dinlenme
    3x5 pull up arada 60 saniye dinlenme
    4x15 leg raises arada 60 saniye dinlenme
    4x15 top uzerinde ABS arada 45 saniye dinlenme
    kosu bandinda 10 dk hizli tempo yuruyus, 10 dk normal kosu 5 dk hizli tempo yuruyus

toplam sure 1 saati gecmemeli.
    Not: Aerobik exersiz (kosu) mutlaka idmanin son bolumunde yapilmali

kenan_23 bunu beğendi.
  10. LSG

LSG Üye

Beğenileri:
    2
    Ödül Puanları:
    0
    Bende 1,5 yıl önce 3 ay fitness yapmıştım, çok az cardio yaptığım halde, hatta mekiğide özenli yapmadığım halde, bayaa bi yağ atmıştım vücuttan, nasıl oldugunu şimdi anlamış oldum..

11. kenan_23

kenan_23 Üye

Beğenileri:
    68
    Ödül Puanları:
    28

vg açısından biraz zayıf değilmi kardio olarak iyi ama

12. STD-FREE-LONDON

STD-FREE-LONDON Üye

Beğenileri:
    10
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    satis muduru
    Yer:
    londra
    Orijinal soru:zayıflamak için kardio ,agırlık kaldırmaktan faydalımı?
    Benim cevabim ikisi bir arada olmali. Amac burda zayiflamak sa VG acisindan antrenman zayif degil.

13. Kspong

Kspong Üye

Beğenileri:
    28
    Ödül Puanları:
    0
    Vg çok farkettiriyor. Sadece cardiyo ile 6 ayda 15 kilo verdim VG ve Cardio ile 14 kiloyu 3 ayda verdim.

kenan_23 bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş