Zayıflama, Beslenme ve Sporla İlgili Yardım

Konusu 'Beslenme' forumundadır ve korsan_eko tarafından 21 Ekim 2008 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen kişi sayısı 1 user .
  1. korsan_eko

korsan_eko Üye

Beğenileri:
    3
    Ödül Puanları:
    0
    Öncelikle merhaba arkadaşlar.

Zayıflamaya karar verdiğimde (biraz geç de olsa) yaklaşık 140 kiloydum. Kollarda, göbeğimde ve çeşitli yerlerimde çatlaklar vardı. (Hala var ama beyazladı) Daha sonra hormonel v.b testler yaptırdık ve kötü birşey çıkmadı. Ben de 2.5 ay önce falan bir diyetisyen yardımıyla kilo vermeye başladım. Şu anda 115 kiloyuım. Yani 25 kilo verdim ve vermeye de devam ediyorum. Diyete başlamadan önce yağ oranım %35 civarıydı. Şu anda %28.

Fakat sorun şu ki hala sanki 25 kilo vermemiş gibi hissediyorum. Tabii bu ilk başladığım zamanki bilinçsiz diyetle beraber gelen kas kaybından olabilir.

Bu işlerden anlayan arkadaşlara bazı sorularım olacak. Ama şunu bilmenizi isterim ki 85 kg civarı bir kiloya düşene kadar yağ yakımını maksimum düzeye çıkarmak istiyorum.

1- Diyetisyene sorduğumda body'e şimdi başlamamamı, yoksa kilo alacağımı söyledi. Sizce ne yapmalıyım?

2- Benim kilomda biri için ne gibi sporlar ve egzersizler önerirsiniz? Dün başladığım bir yürüyüş egzersizi var ve buna devam etmeyi düşünüyorum. (Sabah 8'de aç karnına 1 saat yürüyüş yapıyorum) Haftanın 3 günü çok erken kalkıp staja gittiğim için bu mümkün olamayacak ama diğer 4 gün aksatmayacağım.

3- Evde de egzersize devam etmek için eliptik bisikletlerden almak istiyorum. (Hani şu pedalsız olan ve kayak yapar gibi yapılanlardan.) Çok faydası olduğunu duydum. Sizce almalı mıyım. Almalıysam günde ne kadar ve nasıl kullanmalıyım.

4- Diyet yapmakta hiç zorluk çekmiyorum. 2 gün aç dursam da gıkım çıkmaz, iradem hat saffada. Bu nedenle verilen diyetleri hiç zorlanmadan yapıyorum. Diyetisyenin verdiği diyet listesini aynen yazıyorum.

Kalkınca:

- 1-2 bardak su.

Sabah:

- 2 ince dilim kepek ekmeği,
    - 1 kibrit kutusu kadar beyaz peynir,
    - 1 yumurta,
    - Salata,
    - 1 su bardağı süt.

Ara Öğün:

- 1 porsiyon meyva.

Öğle:

- 1 kase çorba,
    - 6-7 yemek kaşığı sebze yemeği,
    - 4 yemek kaşığı yoğurt.

İkindi:

- 1 paket diyet bisküvi. (Bunu yapmıyorum)

Akşam:

- 1 kase çorba,
    - 1 tavuk göğüsü veya 7-8 yemek kaşığı kurubaklagil yemeği, (Ben genelde tavuk göğsü yiyorum daha fazla protein alayım diye)
    - 1 tatlı kaşığı yağ konmuş salata. (Eskiden hiç yağ koymazdım ama şimdi 1 çay kaşığı koyuyorum.)

Gece:

- 1 porsiyon meyva.

Öncelikle bu uzunca yazımı okuyan arkadaşları tebrik etmek istiyorum:) Sizce bu yazdıklarımın hangileri doğru, hangileri yanlış, neler yapmam gerek?

5- Asıl sorum şu ki; nasıl kas kaybetmeden (veya daha az kas kaybederek), her verdiğim kiloyu yağ olarak verebilirim?

Bu arada;

Boyum: 1.81
    Yaşım: 17

Şimdiden cevap veren arkadaşlara teşekkürler.

2. korsan_eko

korsan_eko Üye

Beğenileri:
    3
    Ödül Puanları:
    0
    Arkadaşlar lütfen bu işleri bilen bir arkadaş cevap verebilir mi?

3. gaddarkemal

gaddarkemal Yeni Üye

Beğenileri:
    756
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    İstanbul
    1- ) Öncelikle o diyetisyenin söylediği "kilo alma" olayını açıklamasını isteyin. olsa olsa vücut biraz fazladan su tutabilir o kadar. Ama bir erkek için ağırlık çalışarak yağ yakmak neredeyse şarttır benim görüşüme göre. Sonra da forumumuzdaki bilimsel makale çevirilerini (apırlık çalışarak yağ yakma ile ilgili olanlar) göstererek ne düşün düğünü sorun. Çağı yakalayamayan ilkel diyetisyenlere gitmeyin. Eğer kalp vb. sebeplerden ağırlık çalışmasını engelliyorsa başkadır. Açıkcası uzaktaki, göremediğimiz insanlara bu işleri bilen arkadaşlar öneride bulunurken büyük bir sorumluluk altına gireceklerinden kolay kolay yazmıyorlar.

2-) Sizin için öncelikle aerobik kondisyonunuz arttırmanızı daha sonra ağırlık çalışmalarına 1 aylık uzun sayılacak düşük kilolarla çalışılan bir adaptasyon döneminden sonra performans ağırlıklarıyla çalışmanızı öneririm.

3-) Eliptik bisikletler vücuttaki bütün ana kas gruplarını (tüm kaslar değil tabii ki) aerobik biçimde çalıştıran faydalı aletlerdir ancak sizin kilonuzda hele başlangıç döneminde günde 10 dakikayı geçmesine gerek yoktur. Daha düşük zorluk ayarlarıyla başlayın ayrıca. Ancak spor salonuna giderseniz bu bisikletlere para vermeniz şart değil.

4-) Diyetiniz protein olarak eksik, haycansal protein olarak ise sakattır. Sporla birlikte bu diyette değişikliğe gitmelisiniz. Spor yapmazsanız bu diyetle ve biraz aerobik çalışmayla yağ ve kas yakarak zayıflamanız kaçınılmaz olacaktır. Tercih sizin.

5-) Asıl sorunuzun cevabı için forumumuzdaki makaleler bölümüne girerek arama yapmak zahmetini göstermeniz yeter. Çünkü asıl sorunuzun bilimsel cevapları forumumuzca sunulmuş. Ama sizin gibi forum kurallarını okumayıp, okusa da uymayacak kadar aceleci yahut heyecanlı biri için makaleler bölümünde basit bir arama yapmak zor olmaz umarım. İlk günkü heyecanınızı ve hedefinizi bozmadan konu hakkında forumdan bilgilenerek daha sağlıklı ve hızlı ilerleyebilirsiniz hedefinize.

Sayfayı Paylaş