Zayıf bölgelerin eşitlenmesi

Konusu 'Vücut Geliştirme & Fitness' forumundadır ve ZeusS_ tarafından 20 Kasım 2011 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 9 üye.
  1. ZeusS_

ZeusS_ Yeni Üye

Beğenileri:
    1.924
    Ödül Puanları:
    0
    Arkadaşlar bu konuyu bayağı ciddi araştırıyorum...
    Forumumuzda da araştırdım, başkaca şekillerde de araştırıyorum ama yeteri kadar tatmin edici bilgiye ulaşamadım, bu yüzden konu açma gereksinimi duydum :)
    Buradan birde bftr kullanıcılarının yorum, bilgi ve tecrübelerinden yararlanmak istiyorum :)

Arkadaşlar ben Zane hastasıyım. Estetik, simetri ve orantı benim için herşey demek! Bu yüzden vücudumda ana kas gruplarnın orantılı elişmesini istiyorum.
    Genetik olarak vücudumun bazı yerleri zayıf, bazı yerleri kuvvetli...
    Bu girdiğim ağırlıklarda bariz kilo farklarına sebep oluyor.
    Bazı kas gruplarının daha küçük olması sebebiyle zaten daha düşük kilolarla girilmesi gerektiğini biliyorum ama benim amacım girilen kiloları eşitlemekten çok bölgelerin kas kütlesi hacmini-gelişim eğilimlerini-genel kuvvetlerini birbirine yakınlaştırmak ;)

Birde örnekle anlatayım derdimi; mesela göğüs de derdim yok, benclerde butterfly da rahatlıkla kilo artırmalara gidebiliyorum, daha da arttırsam daha da gidicek bu bölge, arttırabilme kabiliyetim olduğu için güzel hacimde alıyor bu bölge gelişimi hızlı. Ama buna karşın kanat zayıf, kilo arttırmakda çok zorlanıyorum, plato oluşuyor, gelişimi ve hacim alması da yavaş...

Zayıf bölgelerimi tespit ettim, bunları diğer bölgelerimin hacim-gelişim-kuvvet kabiliyetine nasıl yaklaştırabilirim ?

Şimdiden teşekkürler :)

2. donkisot

donkisot Üye

Beğenileri:
    82
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    Ankara
    ZeusS cok güzel konular baslatiyorsun. Insan sporda ilerledikce daha fazla ayrintiya iniyor ve dolayisiyla problemler sorunlar da artiyor.

Ben de fitness'a basladigimda herseyden habersizdim. Amacim zaten sadece saglikli olmak ve biraz hareket etmekti. Oysa simdi cok farkli bir gözle bakmaya basladim. 1-2 aydir zayif/kuvvetli vücut bölgelerini ben de düsünüyorum, kendi kendimi analiz etmeye calisiyorum. Insan yillarca kendi vücudundan bihaber dolasirmi?!!! Spor yapmazsa dolasir :)

Su siralar benzer problemler üzerinde düsündügümüzü söylemek istedim.

Ben bu ay hamstrings ve glutes üzerinde cok düsünüyorum. Cok zayiflar. Bunlarla ilgili aletlerde daha cok kilo basmaya calisiyorum ve mesela sumo squat yaparken daha düzgün yapmaya, kaslarimi daha cok hissetmeye calisiyorum. Bir de yaglar öyle fazla görünüyorki gözüme, üst tarafla karsilastirinca. Cardio sirasinda da bacaklar calisiyor, ama yine de sikilasma/kaslanma yavas ilerliyor üst tarafa göre. Ayrica salonlarda alt vücut icin degisik aletler yok. Erkeklerin alt vücutla ilgili sorunlari fazla olmadigi icin olsa gerek, alet cesidi az oluyor genelde. Sabretmekten baska care yok.

No pain, no gain.

Azi ve ZeusS_ bunu beğendi.
  3. ZeusS_

ZeusS_ Yeni Üye

Beğenileri:
    1.924
    Ödül Puanları:
    0
    Ben teşekkür ederim :)

Bakalım, bu forumda gerçektende antreman konusunda çok bilgili arkadaşlar ve hocalar var inşalla güzel bir bilgi birikimi de bu başlıkta oluşur ;)

4. Danny Boy

Danny Boy Yeni Üye

Beğenileri:
    8.786
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Medical Laboratory Technician-Public Relations Spe
    Yer:
    İstanbul-Скопје-Београ&#1076
    eger konumuz zane estetgıyse zayıf bolgelerı esıtleme yapılması dıye bır durum soz konusu degıl malesef tam tersı eksık bolgelerın ustun egıderken guclu bolgelerın gelısımını yavaslatmak gerekır kı estetıklık bozulmasın

ve bence en onemlı nokta tam bır defınasyon saglanmadan gercek estetıklık olusamaz ve gercek eksık bolgler tespıt edılemez

eksık bolgelerın ustune gıderken ıse en buyuk hata cok calıstırmak olucaktır haftalık calısma sayısını arttırmak yerıne o bolgeye daha yogun calısmak daha mantıklı olur mesela negatıf tekrarlar yapmak dur devam et yapmak gıbı

fazla gelısmıs bolumler ıse bır sure eksık bolgeler onlara erısıp estetıkluık saglandıkatn sonraya kadar sadece kas hacmını korumak ve kas kaybetmemk amaclı calıstırılır kı estetıklık bozulmasın

ZeusS_ bunu beğendi.
  5. ZeusS_

ZeusS_ Yeni Üye

Beğenileri:
    1.924
    Ödül Puanları:
    0
    Amaç estetikse her türlü bekleriz bekletiriz ;)

Sağolasın Danny aklıma yattı kesinlikle, ilk kez hocalarımdan bir tanesine sorduğumda hareket sayısını arttıralım diye bir yorum gelmişti, hiç aklıma yatmamıştı ve uygulamadımda...

Ama bunu kesinlikle deniycem çok teşekkürler ;)

Danny Boy bunu beğendi.
  6. Fitness&Model

Fitness&Model Üye

Beğenileri:
    1.100
    Ödül Puanları:
    103
    Meslek:
    Marmara Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü Ha
    Yer:
    İstanbul
    Selam;

Sevgili ZeusS_,

Sizin de bahsettiğiniz gibi, her insanın çabuk gelişen, verim aldığı bölgeleri vardır. Bunların üzerine ek çaba sarf etmeseniz bile gelişimlerini sürdürürler. Bunun adı kasın gelişime açıklığıdır. Bir de inatçı diye adlandırılan kas gruplarımız vardır. Atalarımızın bize miras bıraktığı genetik burada son sözü söyler, nasıl ki çabuk gelişen kas gruplarında olduğu gibi.

Benim stratejim birden fazla olmakla birlikte bunların içerisinde karar kılmakta zorlandıklarım da var. Bu yüzden stratejide sürekli değişiklik yapıyorum zayıf bölgelerde. Örnek: Calf bölgesini ele alalım.

Haftada ortalama 3 kez girmiş oluyorum bu bölgeye. Antrenmanın başına almak bir stratejidir. Onu nasıl çalıştırdığınız gibi.

7/7/7'li tekrarlar yapıyorum. 10 tam, 10 yarım tekrar yaptığım da oluyor. 20-15 tam yaptığım tekrarlarda oluyor. Bunlara ilaveten inerken 4-6 saniye bekleyerek inmeler de oluyor. Fazladan tekrar yaptığım antrenmanlar da oluyor. 30-40 arası. 6-8 arası aşırı yükleme yaptığım da oluyor. Hareketlerin sırasını değiştirdiğim gibi karma yaptığım da oluyor. Farklı egzersizleri her antrenmanda değiştirmek de oluyor. Bir yüklenme zamanı, setin birinde gerdirme diğerinde kasma metodu da yaptığım oluyor. Tüm bunları gelişime sürekli açık kalabilmesi adına yapıyorum. Çünkü en zayıf halka bende calf bölgesi. Ve bu sistemde sonuç aldığımı söyleyebilirim. Tabi buna antrenman düzeniniz de etki ediyor.

Drop setler, negatifler, zorlamalılar, ters düz piramit metotları vesaire. Bence hepsi zayıf bölgelerde denenmeli. Az kalsın unutuyordum. Odaklanmak, konsantrasyon sağlamak bazı bölgelerde daha zor gerçekleşir. Örnek: Sırt bölgesi. Hamstring gibi. Vücudumuzun görünen kısımlarında olmadıkları için, hissetmek için ek çaba gerektirir. Jay'in bir yazısında sırta odaklanabilmek için bir çok hareketi tek el kullanarak yaptığını ve buna ilaveten gözlerini kapadığını okumuştum. Tavsiye ederim.

Yalnız kafamı uzunca bir süredir kurcalayan FST-7 stratejisinin benim yaptığım bu tarz antrenman biçimlerine olan katkısını çözebilmem ve merakımı giderebilmem için antrenmanlarım içerisine ilave etmem gerekiyor. Bir çok forumda ve yabancı kaynaklarda okuduğum kadarı ile, doğru uygulandığı taktirde avantajları tartışılmaz derecede çok fazla. Doğru uygulanmadığı vakit ise, avantajdan çok dezavantaj doğurabilecek bir metot.

D.N= Calf örneğinde olduğu gibi, gelişime direnen, inatçı kas gruplarınıza hareketlerce zengin bir çeşni metodu uygulayabilir. İçeriği değiştirebilir, yoğunluğu arttırıp azaltabilirsiniz. Bu emin olun sizi bir adım ileriye götürecektir.

FST-7'i denediğim bir vakitte de tavsiyelerimi buraya ekleyeceğimden şüpheniz olmasın.

Saygılarımla,

7. ZeusS_

ZeusS_ Yeni Üye

Beğenileri:
    1.924
    Ödül Puanları:
    0
    Çok teşekkürler sevgili Fitness Model bilgi ve tecrübelerinize ne kadar değer verdiğimi zaten daha öncede belirtmiştim bir kez daha burada söylemek isterim :)

Ben bulduğum bir çözümü (mesela sevgili danny nin dediği gibi yoğun girmeyi) 1 ay süresince deneyip duruma bir bakmayı düşünüyordum ama yazdıklarınızdan sonra bunu kesinlikle rafa kaldırıyorum :)
    Siz tam tersi; şaşırtma sistem değiştirme ne varsa her antreman birini girip sürekli kası meşgul etmeyi öneriyorsunuz, kesinlikle mantıklı ki verimde aldım diyorsunuz! O yüzden bende stratejimi buna çeviriyorum; gerçekten 1 ay aynı şeyle bekleyip bakalım ne olacak demek çok zaman kaybettirecek gibi...

Benim 2 sıkıntlı bölgem vardı omuz ve kanat; zayıf oaln bu bölgelerim dediğim gibi konstrasyon filan değilde, plato oluşumu ve bariz başka bölgelere göre aşağı ağırlıklarda takılma oluyordu...
    Omuzu mucizevi bir şekilde çözmeyi başardım, ama kanat hala sıkıntılı...
    O yüzden kalan tek zayıf bölgem olan kanat için sizin verdiğiniz strateji ile hareket edeceğim :)

Omuzu da nasıl çözdüğümü burada paylaşayım belki başka arkadaşlara faydası olur, genel olarak kasta bir zayıflık vardı plato oluşuyordu... Tamamen tesadüf salonda iken omuzda zorlandığımı gören hiç tanımadığım biri; "omuza ilk önce düşük ağırlık, çok tekrar seri tekrar gir ancak öyle güçlenir, o zaman istediğin ağırlıkları basarsın" dedi.
    Denedim şaka gibi ama gerçekten de işe yaradı, artık ağırlık arttırabiliyorum ;)

Şuan sadece problemli kanat kaldı; onun dışında şükürler olsun bütün bölgelerimde neredeyse 2 antremanda bir ağırlık arttırabilecek haldeyim, hangi sistemde olursa olsun :)

Dn: Fst7 tecrübelerini mutlaka bekliyoruz :)

8. ercan gürgöze

ercan gürgöze Üye

Beğenileri:
    1.331
    Ödül Puanları:
    123
    estetik ve simetri farklı şeylerdir...ama ,konu "frank zane "olumca tabi ki "simetri "daha ön plana çıkyor...

normalde insan anatomisi tam simetrik değildir...hele , işin içine "spor ,yani hipertrofi " girerse "bu antisimetrik "olay iyice fark yaratır...

işin içinde olan başlıca parametreler:

**genetik simetri olma durumu...tabiatta,günlük yaşamda ideal olarak her zaman "simetrik görünüm arzedenler tercih edilir...

**aynı şiddeti ,gerilimi kaslara "süre, ağrlık "olarak veren hareketler ,ki bunlar genelde "compound hareketlerdir" bunlarla "simetri " sağlanamaz...örneğin ,simetrik olmayan omuzlara sahip bir kişiye " halterle military pres" yaptırmanız , mevcut antisimetrikliği kasların gelişmesi ile birlikte daha da artar...başka bir örnek , atletlerde ,koşucularda olan durumdur..simetri anomalisi olan atlet koşarken güçlü olan taraftaki kas daha da çekerek atleti sanki yanpiri bir pozisyona sokar...

**bu nedenle , münferit, tek taraflı (örneğin tek dambıl hareketleri) hareketlerin seçimi ve bunların :

a) şiddeti (ağırlık) (örneğin tek dambıl presin gelişmiş sağ omuz için 20 kgs , zayıf sol omuz için 30 kgs yapılması)

b) tekrar ve set ayarlamaları ( hipertrofi ve definisyon kapsamlarında ,zayıf olan taraf için daha fazla "set ve / veya terkrar" yapılması...)

asimetrini bertaraf edilmesi konusunda faydalı olacaktır...

9. ZeusS_

ZeusS_ Yeni Üye

Beğenileri:
    1.924
    Ödül Puanları:
    0
    Ercan hocam bu biraz daha, sağ sol eşitlemesine cevap olmuş...
    O konunun üstüne bende zamanı geldiğinde gideceğim de, şuan öncelik olarak kasların belirli bir kuvvete erişmesini bekliyorum... Asıl problemim işte tamda burada başlıyor; örnek olarak bende kanat bölgesi zayıf belirli bir ağırlıkta takılıp kalıyorum... İyi bir hipertrofi için ağırlık arttırabilmek şartdır öyle değil mi ?
    Bu tip ağırlık arttıramama ile karşılaştığınızda öğrencilerinize neler yaptırıyorsunuz? Nasıl aşıyorsunuz?

10. ercan gürgöze

ercan gürgöze Üye

Beğenileri:
    1.331
    Ödül Puanları:
    123
    bizinm branş tabi ki çok farklı ..olayımız ,sadece tek tip "kuvvet,güç parametresi " ile özdeşleşmeyen bir çerçeve içeriyor...kondüsyonun ,alt parametresi olan "güç,kuvvetin "de türlü "alt parametrelerini ilgilendiren bir konu"...bu nedenle konu bayağı farklı...yani, kısaca tek tip "kuvvet mekanizması geçerli değil"...)

sizin konunuz ,daha ziyade "vg- yani hipertrofi ve şekil "ile ilgilendindiğini sanarak buna ilişkin cevap vermeye çalışayım:

**hipertrofi için, "kaslarda "mgf-oluşumu "( ki bu diğerleri içinde en önemli maddedir) için özellikle " şiddetin yüksek ( yani uygulanan ağırlığın yüksekce olması) ve sürenin (set-tekrar) optimum olmaları gerekiyor...

**tabi ki bunun kademeli, tedrici şekilde arttırılması gerekiyor...yani, sporcu "progresif şekilde" ağırlık arttırmalı ve hareket set-tekrar sayısını seçmeli...

**herşeyin en olumlu şekilde şu ana kadar yapıldığını farzederek , bu konuda en iyi tekrar aralığı "mgf "için 7 (yedi tekrar) gibi gözüküyor...

**sırt geliştirmede en önemli hareket sırt kaslarının hangi hareket tiplemelerine özellikle çalıştığını "abdüksiyon, rotasyon vb" bilmek ,yani kısaca sırt kası en geniş spektrumla hangi hareketlerde çalışıyor ,onu kavramak önemli...ve durum böyle olunca otomatikman karşımıza " barbel rowing ve eğilerek yana açış gibi hareketler , barfisks vb den çok daha ön plana çıkmakta...

tavsiyem:

***1 hafta ara, dinlenmeniz,antrenmansız ...iyi beslenme, uyku...1 hafta sonrası idman

***tecrübeli olduğunuzu varsayarak, 2 tane "barbel row" tipi hareket seçimi ve buna 1 tane "yay açısı "ya da "eğilerek çift dambıl " açılışı eklemeniz...

**ağırlık seçiminde eski çalıştımnız kloların % 25 eksiği ile başlayın, 1 hafta sonra % 10 eksiği ve 3 hafta sonra eski kilolar ve 5 hafta sonrası % 10 fazlası ile 2 aylık bir program uygulayın...7 tekrar x 3-4 er set ...gün aşırı tabi ki....mümkünse , bu günde "göğüs ve kol çalışmadan "..."omuz antrenmanlarını ve 1-2 set pulover de " ekleyebilirsiniz...

**daha sonrası tabi ki değişik metodllar...)

tabi bir de "anatomik özellik "önemli...latlar kısa mı?...yani ,yukardan mı başlıyor ?!...bu durumda, gelişme tabi ki daha zahmetli ,ama gelişince eğer çok yukardan değilse avantajlı, estetik bile olabilr...

Azi, sultanmehmed, Danny Boy ve diğer 1 kişi bunu beğendiniz.
  11. ahmt_1988

ahmt_1988 Üye

Beğenileri:
    2
    Ödül Puanları:
    0
    bende frank zane baktımda sağ sol simetri yok demekki düzeltmek gerçekten çok zor yada asla düzelmez

12. ZeusS_

ZeusS_ Yeni Üye

Beğenileri:
    1.924
    Ödül Puanları:
    0
    İmkansız diye bir şey yoktur, sağ sol eşitlenmesini bakın yukarıda Ercan hoca anlatmış... Flexor hocamızda anlatmıştır oraya da bakabilirsiniz...
    Vallahi alınmayında, siz nasıl baktınız bilmiyorumda uzmanlar baktı 3 kez Mr Olimpia seçti...

sultanmehmed bunu beğendi.
  13. ercan gürgöze

ercan gürgöze Üye

Beğenileri:
    1.331
    Ödül Puanları:
    123
    frank zane , belki de en estetik, simetrik vatandaş...gelmiş geçmiş...

tabi ki bunda kendisinin elit bir sporcu olması , gayet akıllı rutinler ,keşifler yapması ön planda...yanlış hatırlamıyorsam, kendisi lise hocası (matematik ?) di...tek hanikapı garibanın çok iri olmamasıydı (ölçü yönünden...o dönemler ölçü de format kadar ,belki de daha önemliydi...)

ZeusS_ bunu beğendi.
  14. Danny Boy

Danny Boy Yeni Üye

Beğenileri:
    8.786
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Medical Laboratory Technician-Public Relations Spe
    Yer:
    İstanbul-Скопје-Београ&#1076
    lakabı kımyagerdı frank zane nın kımya ogretmenıydı hatta donemınde ulastıgı muhtesem fızıgı kendı urettıgı streroıdlerle sagladıgı ıddıa edılmıstır

ama su varkı kendısı dıanabol adam bıle denmıstır kı bunun sebebı dıanabol olmadan asla o kıloya ulasamıyacagı ıdı

ama kendı steroıdlerını uretmıs olabılır bencede

ZeusS_ bunu beğendi.
  15. ZeusS_

ZeusS_ Yeni Üye

Beğenileri:
    1.924
    Ödül Puanları:
    0
    Evet lakabı kimyager ;)
    Bende çok istemiştim zamanında kimya okumayı, ülkemizin sistemi işte ne yazık ki maddi kaygılar yüzünden kimse istediği meslekleri okuyamıyor, bizde de böyle oldu :(
    Bakalım temmuzda da Kpss yi verip atanabilirsek, işe başladıktan sonra kendi bölümümde yüksek lisans değilde hayalimdeki bir bölümü gidip okumak istiyorum ;)

Bu arada arkadaşlar zayıf bölgeme nasıl müdahale edeceğim ile ilgili biraz fikir oluştu kafamda her antreman sürekli farklı bir iş yapmak yerine henüz daha gelişimde olduğum için (yani kaslarım belirli bir düzeye ulaşmış değil bütün çözümleri tüketmedim ki ben daha, bendeki olay plato değil sadece genetik zayıflık sebebiyle ağırlıkta takılma) 3 antremanda bir değiştireceğim!

İlk hafta için (ilk 3 antreman) her harekette takıldığım maksimal ağırlıkla 3*6 mentzer usulü deniyeceğim; 3sn itiş-3sn zirvede tutma-3sn çekiş :)
    Daha sonra sürekli farklı sistemler ile bunu devam ettireceğim, düz piramit, ters piramit, alman ...vb ne varsa ;)

16. ercan gürgöze

ercan gürgöze Üye

Beğenileri:
    1.331
    Ödül Puanları:
    123
    matematik ve kimya hocasıymış, 13 yıl öğretmenlik yapmış...)

ehh, hafızam pek yanılmamış...lise hocasıydı galiba?!...

bi ara 90 başlarınlarda bu "anabolizanlar yüzünden "bayağı sağlık sorunu yaşamıştı...

gerçekten estetik ,ama o zamanlar dediğim üzere "hardcore vg, yani ölçü zorlamaları da bayağı ön plandaydı...ahmet enünlü zamanlarının adamı...)

17. ZeusS_

ZeusS_ Yeni Üye

Beğenileri:
    1.924
    Ödül Puanları:
    0
    Ne kadar değişik müdahale etsemde kanat da sorunum devam ediyor arkadaşlar...
    Alt kanat hacim alıyor ama üst kanatda hala tık yok!!!
    Neyi yanlış yapıyorum çözemedim...

Şu an elimdeki programımı bitireyim; şubat daki program değişikliğimde kanatı ayrı bir güne tek başına koyucam kafayı bozdum artık...

18. R10

R10 Üye

Beğenileri:
    1.305
    Ödül Puanları:
    0
    geniş tutuş öne barfiks süperset tek kolla dumbbell rowing 4 set olacak şekilde, barfikste ilk sette çıkarabildiğin kadar çıkar, son iki sette en az 4 negatif tekrar yap
    ardından sıra geliyor t bar rowinge. 15 12 10 8 20 yapıyorsun
    devamında straight arm pulldown 4*12
    seated rowing yaparak bitiriyorsun 3*12

sonuç almazsan sporu bırakıyorum :D

ZeusS_ bunu beğendi.
  19. ZeusS_

ZeusS_ Yeni Üye

Beğenileri:
    1.924
    Ödül Puanları:
    0
    :D :D :D

Sağolasın sevgili Yavuz hakikaten de terzimiz oldun ;)

Bunu kesinlikle programıma yerleştireceğim...

Tabii ufak bir eksikle; barfiks ben ne yazıkki 2 tekrardan fazla çıkamıyorum abi, lat pull down da enseye yada göğse farketmiyor 40kg mı geçemiyorum...

Anlıyacağın durum biraz vahim ama söylediklerini yapabildiğim kadar programıma entegre etmeye çalıcıcağım ;)

20. Efrahim

Efrahim Üye

Beğenileri:
    220
    Ödül Puanları:
    53
    Meslek:
    Avukat (Askerlik yapıyorum)
    Yer:
    Şırnak
    Bildiğim Kadarıyla İzole Hareketler Bir Kas Grubunu Daha İyi Çalıştırır.
    http://www.bodyforumtr.com/vbforum/temel-ve-zole-egzersizler-t14521.html
    Burada Sayın bonatschi Kanat İçin İzole Hareket Olarak Pull Over Önermiş.Bence! Bunun Gibi İzole Hareketler Bulup, Antrenmanının Başına Koyarsan Umarım Gelişme Sağlarsın Sayın ZeusS_.
    Başarılar, Kolay Gelsin.

ZeusS_ bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş