Zıplamak İçin

Konusu 'Vücut Geliştirme & Fitness' forumundadır ve fiko07 tarafından 15 Mart 2011 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 10 üye.
  1. fiko07

fiko07 Üye

Beğenileri:
    42
    Ödül Puanları:
    38
    Arkadaşlar öncelikle merhaba.14 yaşındayım 1.75 boyum var 64cm kolla 239a geliyorum.52 cm zıplıyorum ve 290a deyiyorum.280e rahatlıkla.Sorum şu olacak benim bir kaç arkadaşım var ve 70 80 cm zıplıyolar.3.05e deyiyor benim boyumda.3 Sorum olacak

1= Zıplamanın kasla alakası varmı?
    2=Zıplamada calflar önemli mi?
    3= Ağırlık kaldırmanın zıplamaya faydası olur mu?

Bunlar doğrultusunda zıplamamı nasıl geliştirebilirim veya bunlar alakasızsa neler yapmalıyım.Hedefim 65 70 cm civarı zıplamak.Ne yazıkki daha 280e smaç vuramiyorum.

2. ercan gürgöze

ercan gürgöze Üye

Beğenileri:
    1.332
    Ödül Puanları:
    123
    zıplamada tabi ki kalflada devreye girer...tabi, doğru zıplandığını farzederek...ama ,zıplamada gerekli enerjiyi esas büyük anlamda tüketen "büyük kas kütleleridir"...yani, üst bacak ve kalça adaleleri...kalflar genelde son planda ,ancak katksısı önemli...

çökmeden zıplama türlerinde ise "kalflar" çok daha önemli...örmneğin afikadaki massai yerlileri, oldukları yerden bacak kalça ve üst bacak kaslarını fazla işin içine sokmadan kalflar ile bayağı iyi sıçrıyorlar...

tabi, ki sıçratılan "kütle " önemli...zayıf oluşaları ...))

ağırlık ile patlayıcı güç geliştirererk sıçramanızı geliştirebilirsiniz...)

3. defance04

defance04 Üye

Beğenileri:
    33
    Ödül Puanları:
    28
    air alert programını inceleyebilirsin.

4. fiko07

fiko07 Üye

Beğenileri:
    42
    Ödül Puanları:
    38
    Air alert istemiyorum şuanlık.Çok uzun bir program çünkü.

5. spudd webb

spudd webb Üye

Beğenileri:
    168
    Ödül Puanları:
    53
    14 yaşında olduğunu göz önünde tutarsak 10 cm daha uzayabilirsin.bunun için fazla ağır programalr uygulayıp kemiklerine zarar vermen gereksiz.zamanla istediğin aşamaya gelirsin fakat şimdiden ufak uafk zıplama geliştirme programı uygulayabilrsin.
    bunun için en verimli bir o kadarda az zararlı program zamanında pivot dergisinin verdiği zıplama geliştirme programıdır.google da aratırsan pek çok sitede bu pogramı bulabilirsin.

ısınmaya dikkat eder programıda düzenli uygularsan epey sıçrama yeteneğin gelişir.

sorualrına gelirsek
    1-zıplamanın kaslarla alakası elbette vardır.zıplamaya yardımcı olan kaslar uzun lif yapılı ve patlamalı güce dayalı kaslardır.bu kaslarda çalışarak zamanla elde edilir.
    2-zıplamada kalf kası kadar güçlü sırt bel ve mide kaslarıda gerektirir.unutmaki vücut bir bütündür.
    3-hafif kilolu çok tekrarlı ağırlıklar,squat,leg press gibi hareketler zıplamayı doğrudan etkiler fakt şu aşamada zıplama için ağırlık çalışmanı önermem.

yapacağın program 4-5 tur 100-200 mt sprint koşuları,daha uzun mesafe koşular,merdiven çalışması (koşarak çıkma ),kanguru yürüyüşü (zıpalayrak),ip atlama,mekik ve barfix.
    bu yazdıkalrımı daha programlı şeiklde pivot dergisinin verdiği zıplama geliştirme programında bualbilirsin.
    son olarak air alert programdan uzak dur heleki bu yaşta.

6. CranTz

CranTz Üye

Beğenileri:
    140
    Ödül Puanları:
    53
    Yer:
    Ordu
    geçen arkadaşlarımla basket oynarken arkadaşlar '' hayvan gibi sıçrıyorsun'' dedi. Bayağa şaşırdım normalde zıplama gücüm gelişsin diye + antreman yapmadım . ama ağırlıklara baktığımız zaman kendi ağırlığımda 100 tane standing calf raise , 120 squat , 100-150 deadlift yapabiliyorum. Bunları yap diye örnek vermedim sadece bölgesel olarak gücün nerede ne kadar etkili olduğunu anlatmak için söylüyorum . 60 cm e yakın sıçrıyormuşum ve kilom 89

7. emretkd

emretkd Üye

Beğenileri:
    58
    Ödül Puanları:
    38
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    Konya
    70 cm sıçrayan arkdaşın olabilir ama 80 cm sıçrayan olması imkansız zaten dünya rekoru sayılır...ben konya besyodayım durarak sıçrama rekoru benim elimde 74 cm...ama 14 yıllıkta tekvabdocuyum tekvandoda sürekli bacak kasları çalışır..yani diyeceğim asıl güç bacak ve kalfte...şöyle diyim benim squatım 170 kg calfte ise 120yi zorluyorum...önemli olan bacak ve yanında pliyometrik antrenmanlar...oda kısaca kasa çalışmasıdır

8. Kara Kalem

Kara Kalem Üye

Beğenileri:
    137
    Ödül Puanları:
    43
    Yanlışın var 1.90 veya 2 metre üstü olup kafası basketbol potasını çok rahat geçen sporcular var. Omuzu pota hizasına gelen bile gördüm. Basketbol potası da 3.05 dir. Ben hayatımda doğru dürüst basketbol oynamadım potayı çekebiliyorum.
    Elimin eriştiği en üst nokta 2.32 + 3 cm ayakkabı desek. Ben bile çok rahat 70 cm i geçiyorum demek ki. Ben 1 adım alarak zıplıyorum ama bahsettiklerim koşarak zıplayan sporculardır. Nba'de aktif oyuncular arasında zıplama rekoru galiba 44 inch ile Shannon Brown'a ait. Bence daha fazla sıçrayanlarda olabilir.

fiko07 bunu beğendi.
  9. fiko07

fiko07 Üye

Beğenileri:
    42
    Ödül Puanları:
    38
    Kadour Ziani denen adam 147 cm kadar zıplayabiliyor.

10. enter33

enter33 Üye

Beğenileri:
    15
    Ödül Puanları:
    28
    Konu biraz eskimiş fakat 80 cm dünya rekoru sayılır diye söyleyince emretdk gülmek geldi içimden :) Benim bile 97 cm e kadar zıplayan arkadaslarım var. ayrıca dünya rekoru 1.47 cm sıçrayan Kadour Ziani'nindir

11. aziz4458

aziz4458 Üye

Beğenileri:
    3
    Ödül Puanları:
    28
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    İstanbul
    1.75 boyun var kolun 64cm elini kaldırınca 2.39 oluyo diyosun güldürme beni sen kol uzunluğunu alıp direk boya eklemişsin ama omuz ile baş arasındaki mesafeyi unutmuşsun benimde boyum 1.75 kolum 71 cm kolumu kaldırarak ölçtürdügümde ise 2.20 çıkıyor

12. BODYBULDER

BODYBULDER Üye

Beğenileri:
    52
    Ödül Puanları:
    38
    Yer:
    Muğla
    aziz4458 söylediğini tamda ben söyleyecektim

13. enter33

enter33 Üye

Beğenileri:
    15
    Ödül Puanları:
    28
    :D aynen benim boyum 180 kollarım çok uzun. fakat elimi kaldırınca anca 235 oluyor :) 70 cm sıçrıyorum yaklasık. 20 cm geliştirebilirsem smacı vururum. okuldaki 290 a voleybol topuyla basıyorum. Ayrıca sana şunu söylim, sen gerçekten ciddi bir sekilde basketbolla ilgileniyorsan ve zıplamayı gelistirmeyi istiyorsan kendiliğinden gelisecektir. (kendimden biliyorum) ilk basladığım zamanlar 40 cm zıplayamazdım. ama başladığım ilk sene hemen hemen her gün saatlerce basketbol oynadım ve şu anda çok iyi oynadığımı düşünüyorum ayrıca zıplamamda gelişti. Bundaki en büyük faktör kendimi iyice tanıyıp zıplamamı maximuma çıkarabilecek şekilde tekniğimide geliştirmek. Son birşey daha :) çoğunuzda oluyordur belki, çok sıkı ve sert geçen maçlarda adrenalinin de etkisiyle (özellikle gözüme kestirdiğim biri varsa) ona blok için bir anda patlayıcı bir güçle çift ayak sıçradığımda bazen 80-90 cm zıpladığımı düşünüyorum fakat bu anlık bir şey ve kesinlikle potaya değmeye çalısırken olabilecek bi sey değil o anki adrenalinin etkisi :D

Sayfayı Paylaş