Zıplama sorularının cevabı...

Konusu 'Vücut Geliştirme & Fitness' forumundadır ve hunterr tarafından 24 Temmuz 2012 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 4 üye.
  1. hunterr

hunterr Üye

Beğenileri:
    4
    Ödül Puanları:
    0
    12 yıldır basketbolla uğraşıyorum 5 senedir profesyonel olarak yapıyorum belirli bi yaşa geldikten sonra çoğu branşta, özelliklede basketbolda olduğu gibi sımaç basma sevdalıları olduğunu biliyoruz bende onlardan birisiydim zamanında baya araştırma yapmıştım . forumda da bunla ilgili birçok arkadaşımızın cevap aradığı ve bu konuyu yaşayan biri olarak anlatmak istedim
    1.SADECE BACAK KASLARIYLA ZIPLAYAMAZSINIZ.karın kası sırt kası da bu iş için en önemli kas gruplarındandır.
    2.ZIPLAMA GENETİKTİR. Bazı sporla çok da alakası olmayıp kanatlanır gibi zıpladığını görebilirsiniz.ki genetik bu konuda en önemli husus.
    3.BELİRLİ BİR VÜCUT OLGUNLUĞUNA ERİŞMİŞ OLAMNIZ GEREKİR.şu anki en büyük nba yıldızlarının bile 19 yaşlarda sımaç bastığı bilinir ki bende o yaşlarda başladım.
    4.BASKETBOL İÇİN SÖYLÜYORUM .1.80 in altındaysan ve genetik olarak sıçraman iyi değilse bu işi unut :)
    5.ÇOK KAS YÜKSEĞE DAHA ÇOK SIÇRAMA ANLAMINA GELMEZ. zayıfa yakın yani atletik yapıda olan kişiler en yükseğe sıçrayan insanlardır.
    Bunları yaşadığım için paylaşmak istedim bunları bilmeniz az çok sizi işinize yarayacaktır.

metalfaust ve (silinen üye bunu beğendi.
  2. enter33

enter33 Üye

Beğenileri:
    15
    Ödül Puanları:
    28
    evet çoğunlukla doğru şeyler fakat bunlar bilindik şeyler büyük umutlarla açmıştım oysaki :D bende bir basketbolcu olarak

3. brhmcr

brhmcr Guest

Guzel paylasim, bazilarini hayal kirikligina ugratacak olsa da en azindan bu tur basliklar azalacaktir umut ediyorum.

4. enter33

enter33 Üye

Beğenileri:
    15
    Ödül Puanları:
    28
    zıplama genetikdir demişsin. Çok doğru. Fakat o genetikten gelen şeyde kas yapısı. Yani air alert vs. gibi programlarla 70-80 cm e çıkabilir normal bir insanın zıplaması. Çünkü basketbol oynayan bir kişi (ciddi anlamda oynayan, gelip kilo vermek, boy uzatmak için öylesine oynamaya çalışanlardan bahsetmıyorum) minimum 45-50 cm sıcrar ve air alert gibi programlar düzgün yapıldığı takdirde minimum 25 cm fazladan zıplama garantisi verir. (32 cm geliştiren arkadsımı bilirim)

5. sezo

sezo Üye

Beğenileri:
    2
    Ödül Puanları:
    13
    Meslek:
    Ogrenci
    Yer:
    izmir
    ya bu zıplama olayına bir aralar çok fena takmıştım..
    Amerikadayken benden kısa çocukların çogunun smaç basıyor olması ve benim o kadar zıplama kapasitem olmaması enteresan gelmişti. Bacak kasları önemli rol oynuyor sanırım.

6. aziz4458

aziz4458 Üye

Beğenileri:
    3
    Ödül Puanları:
    28
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    İstanbul
    Bu işi unut demişsinde benim boyum 1.75 kilo 70 elimi havaya kaldırdıgımda 2.16 2.60 potaya tutunabiliyorum birde 97 doğumluyum iyimi ?

7. enter33

enter33 Üye

Beğenileri:
    15
    Ödül Puanları:
    28
    aziz, sen o 2.60 yerine 3.05 yazabileceğin zaman iyimi diye sor :) 260 a 175 boyla basamazsan zaten bırak basketbolu senin en aşağı hedefin 290 olmalı

8. hunterr

hunterr Üye

Beğenileri:
    4
    Ödül Puanları:
    0
    senin potayı çekmenle smaç basman arasında yakşalık 10 cm daha yükseğe sıçraman gerekir aziz . enter33 70-80 cm geliştirebilirsin ama çook zor yıllarını harcaman gerekiyo ki air alert in çok da faydalı olduğunu düşünmüyorum. ayrıca biz aramızda çift kas deriz bazı kişilerin calf leri sanki örnek vermek gerekirse tam arkadan bakınca w harfinin şeklinde gibi bazılarının içe doğru tek kas şeklinde . yanlışsa kas hakkındaki yorumum kusura bakmayın ama deneyimlerim sonucu söylüyorum w şeklindeki kas sahibi kişiler çok yükseğe sıçrayabiliyo .zenci kası da denir ona :)

---------- Post added at 00:31 ---------- Previous post was at 00:20 ----------

bide artistlik için yapanlar haricinde bazi insanlar parmak uçlarinda sekerek yürür onlar bu işe doğuştan yatkin olan insanlardir..

9. enter33

enter33 Üye

Beğenileri:
    15
    Ödül Puanları:
    28
    Hunter tabiki yanlış bir yorumun yok. Çok haklısın. Ben sadece basketbol oynayarak 70 cm civarı sıçrayabiliyorum ( belkide genetik). Ama benden fazla zıplayan, bir çokta sakatlık geçirmiş arkadaslarımda var. ( onlar sadece ve sadece doğustan gelen yetenek yani genetik :D ) Ama air alert gerçekten çok faydalı. Tek zararı ; çoğu kişinin ısınmadan, ev ortamında yapması ve sakatlanması ( ben 3 kere yaşadım bunu :D) yoksa gerçekten 20 cm i aşkın geliştiriyor. Tamamlayabilsem 80-90 cm zıplıyor olurdum şimdi :(

Sayfayı Paylaş