Yumurtanın beyazının kendine hayrı yok!

Konusu 'Beslenme' forumundadır ve Gannicus tarafından 15 Temmuz 2016 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 5 üye.
  1. Gannicus

Gannicus Üye

Beğenileri:
    17
    Ödül Puanları:
    18
  2. mevsres

mevsres Üye

Beğenileri:
    828
    Ödül Puanları:
    103
    Yer:
    Gürcistan
    Haklı bana göre, topu topu 15 kalori olan bir yumurta beyazını yesen ne olur yemesen ne olur.

sergen turaman bunu beğendi.
  3. Gannicus

Gannicus Üye

Beğenileri:
    17
    Ödül Puanları:
    18
    Definisyon için harika değil mi işte az kalori ve sırf protein?

C6603 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

4. SoldiersOfGod

SoldiersOfGod Üye

Beğenileri:
    328
    Ödül Puanları:
    73
    Yalnız harika konuştuğu yerler var, harbi Anadolu insanı, neden diyor cheat mealleriniz sürekli hamburger ve pizza? Neden bi lahmacun, tereyağlı menemen, içli köfte değil diyor.. Gerçekten sevenler hariç diğerlerini özentilik olarak görüyorum diyor, katılıyorum helal olsun.. Ayrıca kafa yapımız benziyor, lifestyle işine dökmüş o da bu işin beslenmesini, kendimi kasmam diyor canım çekerse yerim diyor, aynısını bende yapıyorum ve çok rahatım şahsen.. Ve yine oh be diyorum yumurta konusunda benim kafadan birisini buldum, yumurtanın sarılarını atmayın yeyin diyor, sarıları atıp 7-8 tane beyaz yiyenler var onlar neyin kafasını yaşıyor bilmiyorum zaten, bende hep tam olarak yiyorum yumurtayı, ya Serdar Aktolga ile bir çok konuda fikirlerim aynı çıktı, buna hem yanlış yolda olmadığımı bildiğim için sevindim, hemde böyle bir adamla yüz yüze tanışamadığım için üzüldüm :D
    Çiğ yumurtada salmonella riski var, çiğ değil pişmiş tüketin.

5. Gannicus

Gannicus Üye

Beğenileri:
    17
    Ödül Puanları:
    18
    O özentilik bana kalırsa Türk kızlarımızda var biz gerçekten bayıla bayıla yiyoruz pizzadır hamburgerdir Çiğ yumurta hakkındaki bilgi için teşekkürler :)

C6603 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

6. sergen turaman

sergen turaman Üye

Beğenileri:
    268
    Ödül Puanları:
    73
    IIFYM diyeti yapan abilErim var salonda (yeni tanistim onlarla bu .forumdan da bu diyet daha doğrusu 'yaşam tarzinj' hakında bilgi toplamıatim. Neyse konuya gelelim yağı kalori ne uyduğu sürece istediğin kadar sarı ye.zaten yararlı yağlar bunlar.iffym nerden geldi dersek bu abiler öğle yemeği lahmacun yiyerek kalorisi bi bildikleri yemeği yiyerek yarışmaya hazırlanıyorlar.Yag oranları da düşüyor.makrolar ına uyarak yedikleri için cheat meal tarzı şeyler yapma gerekleride olmuyor.nekadar doğru bilmiyorum ancak cidden yiyip yarışmaya hazırlanıyorlar.

7. respect2us.23

respect2us.23 Üye

Beğenileri:
    688
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    Diyetisyen
    Çiğ yumurta akında bir üyenin de dediği gibi salmonella riski var. Ayrıca çiğ yumurtada bulunan avidin biotinin vücutta kullanımını engellemekte. Diğer bir noktada çiğ yumurtadaki proteinin %45 i vücut tarafından kullanılırken pişmiş yumurtada bu oran %98 civarında

"Yağı kaloriye uyduğu sürece istediğin kadar ye" ifadesi maalesef çok sağlıklı değil. Yumurta sarısının serum kolesterol düzeyini artırmadığına dair bir çok çalışma mevcut bu kısımda sorun yok. Ancak istediğin kadar ye ifadesi çok sağlıklı görünmüyor. Bir çok kurum hala kolesterolün 300 mg ile sınırlandırılmasını, hatta kolesterol hastalarında günlük 200 mg ile sınırlandırılması gerektiğini söylüyor.
    Lahmacun yiyerek yarışmaya hazırlanma konusunda da "sporcular bu tür yiyecekleri yiyemez" şeklindeki kanıdan dolayı oluşmuş bir şey. Ayran/yoğurt ve yeşillik/salata ile az yağlı bir lahmacun tüketimi kaloriye dikkat edildikten sonra sorunlu bir öğün değil zaten :)

neverbackdown. ve ujohnz bunu beğendi.
  8. sergen turaman

sergen turaman Üye

Beğenileri:
    268
    Ödül Puanları:
    73
    kolestrol konusunu pek bilmediğim için bişey diyemecegim.ben form u hakkında konuştum yani günlük yağ miktarı 90 olsun.10 yumurta tam yesin günlük yağ miktarını kalori miktarını aşmasın yaglan maz.kolesterol konusundsa bir bilgim yok ancak forumdan bir abimiz günde 12 tanee tama kadar çıktığını soylemisti ancak dediğim gibi bir bilgim yok.lahmacun konusu aynen katılıyorum vucud geliştrmeciler ancak tavuk lapa ile sınırlı yiyecekler diye birşey yok.

9. respect2us.23

respect2us.23 Üye

Beğenileri:
    688
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    Diyetisyen
    "Günlük yağ miktarını ve kalori miktarı aşmasın yağlanmaz" ifadesi doğru değil. Örneğin basit şeker dediğimiz ürünlere diyette çok fazla yer verilmesi yağlanmaya sebep olur. Ayrıca 90 gram yağ ihtiyacı olan birinin bunun tamamını yumurtadan alması ne kadar doğru olur orası tartışılır. Tekli doymamış, çoklu doymamış ve doymuş yağlar bellirli bir örüntüde olmalı. Bu sebeple diyette kırmızı ete, badem ceviz gibi yağlı tohumlara, zeytinyağı, süt ve ürünleri ile yağlı balıklara da yer vermek gerekiyor ;)

ujohnz ve sergen turaman bunu beğendi.
  10. sergen turaman

sergen turaman Üye

Beğenileri:
    268
    Ödül Puanları:
    73
    BASİT seker hariç dedilerine katılıyorum .basit seker malesef katılmıyorum .bazı araştırmaciların kendi zerine denedikleri 1800 kaloriyi sadece aburcurbbur dan almışlar. 1800 onların yağ yakası için gerekli kalori ve adam 1 ayda yag yakmış.twinkie diyetini de arastirbilirsin.yağ yakma döneminde hergün kalorisine uydurup hergün çikolata yiyip yağ yakan da var.tabiki gidip 300 gram katbindhoratin hepsini abr cubur almak mntiksiz olur ancak 20 gram karb çikolata definaysonda olunca kalori eksikliği olacağından ve bu şekerli sey kalorisine uyarsa yağ yakar. (Şeker hastasısa is değişir. )ama cok yemek ister insülin pik tendolayi

respect2us.23 bunu beğendi.
  11. ujohnz

ujohnz Üye

Beğenileri:
    721
    Ödül Puanları:
    103
    Meslek:
    Öğrenci
    İki entryni görünce söylemek istedim, iyiki aramıza katılmışsın.

Yumurta sarısına gelirsek, ben 2 yıldır yumurtaları sarısıyla yerim, o kolesterol diye bas bas bağıranlara inat resmen kendi üstümde test yaptım. sonuç; 4-5 kere kan tahlili yaptırdım hepsinde kötü kolesterol standart ve altında çıktı, iyi kolesterol ise ortalama ve biraz üstü, yani problem yok, özellikle yaşınız fazla değilse. Bazen ben de beyazını yiyorum, et tavuk vs yiyemeyince alternatif olarak günde 2. kez yemiş oluyorum. Sabah sarısıyla birlikte yediğim için gün arasında yediğim zaman beyazıyla yiyorum o kadar yüklenmeyeyim diye. onun dışında sarısını atmak ziyan etmek bence de.

Serdar Aktolga sırf vücut geliştirme değil, genel olarak spor camiasında Türkiye'nin en önemlilerinden. Keşke biraz daha ortalıkta gözüken birisi olsaydı, bilgi ve deneyimlerini daha erken paylaşsaydı. Olsun bunlar da gelişme. Serdar Aktolga ve çevresindeki güzel insanlar, onların jenerasyonu, özellikle spor alanında bu ülkenin yüz akları, faydalanılması gereken insanlar...

12. respect2us.23

respect2us.23 Üye

Beğenileri:
    688
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    Diyetisyen
    Afedersin biraz yanlış açıklama yapmışım. Söylediğine katılıyorum günlük alınması gereken kalorinin çoğunu basit şeker oluştursa bu eneeji için kullanılacağından yağlanma olmaz. Ancak yüksek basit şeker tüketimi ile ilgili yapılan çalışmalar "ad libitum" şeklinde yani bireyler istediği kadar tüketebiliyor. Hem basit şeker tüketen grup hem de normal beslenen grup ad libitum. Ancak çoğunda basit şeker tüketen grupta şişmanlık ve obezitenin fazla olduğu haliyle yağ kütlesinin arttığı gözlenmiş. Burada ki yağ artışı senin de dediğin gibi kalorinin aşılmasından kaynaklanıyor. Basit şeker tüketimi yağ kütlesini artırmasa bile diş çürükleri, insülin direnci, vitamin mineral yetersizlikleri gibi problemlere neden olabileceğinden dikkat etmekte fayda var :)
    Öncelikle teşekkür ederim, iyi ki :) kolesterol konusunda ise bir grup işçi üzerinde 54 gün yapılan bir çalışmada işçiler her gün 2 tam yumurta tüketmiş ancak kolesterol seviyelerinde farklılık olmamış. Böyle bir çok çalışma var 7 tam yumurtaya kadar kolesterol düzeyini artırmadığına dair. Ki bunu sen de deneyimlemişsin :) ancak kolesterol konusunda sorun edilen kolesterol içeriği yüksek besinlerin doymuş yağ içeriğinin de yüksek olması. Bu da kardiovasküler hastalıklara yakalanma riskinde artma demek ;)

sergen turaman bunu beğendi.
  13. sergen turaman

sergen turaman Üye

Beğenileri:
    268
    Ödül Puanları:
    73
    Kesinlikle katılıyorum.basit şeker mümkün olduğunca kaçınılmalıdır.

Sayfayı Paylaş