Yumurtaları sarısı ile beraber tüketin !!

Konusu 'Beslenme' forumundadır ve 007EMRE tarafından 23 Ekim 2010 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 22 üye.
  1. ercan gürgöze

ercan gürgöze Üye

Beğenileri:
    1.332
    Ödül Puanları:
    123
    heldic arkadaşımız sana önce bir tavsiye :

VÜCUT ENERJİ SİSTEMLERİNİ ...nasıl çalıştıklarını ( aerobik, anerobik, atp ,adp, p, la ,cp, alaktik, laktik sistemler vb bi göz gezdiriver ondan sonra yeniden konuşuruz... belki o zaman "karbonhidratların" önemini kavrayabilirsin...)

bu işler o kadar basit değil...)

2. heldic

heldic forum Kurdu

Beğenileri:
    1.118
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    izmir
    2 senedir vucud enerji sistemleri ve beslenme konusunu arastırıp okuyorum bilgim var böyle laf gevelemelerine de gerek yok

2 senedir low carb yapıyorum bazı zamanlarda no carb yapıyorum

senin mantıgına bakarsak ben yasamamam lazımdı ama sabahları 1 saat tempolu kosuyorum

zaten dedigin cok mantıksız 10 15 yumurta yiyen insan neden gucsuz kalsın bunun denemesinide her halukarda yapabiliriz

vucudun proteini sentezleme limiti vardır ustu sekere donusup glikojen depolarına gider.

vucud yag asitlerini ve sekeri enerji olarak kullanır

vucudun glikojen depoları

Kaslarda : 245 gram
    Karaciğerde: 108 gram
    Kan şekeri
    halinde : 17gram

Toplam glikojen 370 grama yakındır. bunu bitirmek icin 3 saat kesintisiz agırlık calısmanız lazım ki bunu kolay kolay kimse yapamaz ve kosu sırasında ilk once glikojen depoları sonrada yaglar yakılır cok daha uzun kosularda kas sistemide acil enerji icin yakılabilir

bu arada insani yoran karbonhidratlardır cünkü yorulmamıza sebeb olan laktik asit birikmesidir kaslarımız da

eger enerji sistemini iyi biliyorsan ki (birsey bildigini sanmıyorum ) en az laktik asit birikmesi yag asitlerini yakarken olusur yani buda demek oluyor ki yagları vucudumuza enerji olarak kullandırırsak daha az yorulur daha cok spor yapabiliriz

Son düzenleme: 22 Kasım 2011
    ccmssx bunu beğendi.
  3. ercan gürgöze

ercan gürgöze Üye

Beğenileri:
    1.332
    Ödül Puanları:
    123
    -3 saat kesintisiz ağırlık çalışmak ve 370 gr yakmak ?!...))))

yine tekrar ediyorum, " enerji kavramıyla , enerji sistemleriyle ilgili , lise bilgilerine dönmek gerekiyor ?!...

40- 50 kg lık bir halterle 3 saat boyunca kesintisiz "squat" yaparak harcayacağınız enerji miktarını bi hesaplayın bakalım ?!... ( hareket sürekliliği olmaz ya , hadi olduğunu teorik olarak kabul edelim, bi hesaplayın ) ((

-yağı nasıl yakacaksın ,kolayca ?!...millet yırtınıyor bu konuda yakabilmek için ...yağlar , yanması en zor maddeler, vücudun sigortaları bi anlamda ...keşke o kadar anlattığın gibi kolay olsa ?!...et vb den "proteini ,yağı alıp " yine yağı nasıl yakacaksın?!...

artık cevap yazmayacağım, polemiğe girmek gereksiz...((

not: spor akademilerine teorilerinizle başvurabilir ve tezler yazabillirsiniz ...özellikle "maraton koşanlar "için "yumurta tezi" ...koşuda aralarda "sulandırılmış yumurta tozu , eritilmiş tereyağı " ilaveleri faydalı olur...)))

Son düzenleme: 23 Kasım 2011
  4. heldic

heldic forum Kurdu

Beğenileri:
    1.118
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    izmir
    3 saat kimse squast yapmaz oyle sacma seyler yaziyorsun ki :)

15 yumurta yiyip kosmak falam olmayacak isler zaten

Yag yakma profosoruyum desem :) 60 kilo zayiflamis biri var karsinizda :)

Yag yakmak cok basit karbonhidratlari azaltirsiniz olabildigince dusuk kan sekerinde growth testesteron glukogan gibi yag yakma hormonlariniz tavan yapar ve yag yakarsiniz :)

ccmssx bunu beğendi.
  5. diez

diez ADMIN Yönetici Admin

Beğenileri:
    15.000
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    Çorum
    diğer başlığa da yazdım...şuanda habertürkte canlı kolestrol tartışması var olay heldici haklı çıkaracak düzeyde ilerliyor..gerçekten kolestrol tedavisi yıllarca yanlış yapılmış ülkemizde..dünyalarca yan etkileri görülmüş ve hastalıkta ilerlemeler çok düşük..

demir eksikliği yaşayan hastalara doktorların direk demir hapı vermeleri ve demir eksikliğine neyin sebep olduğunu araştırmamaları gibi kolestrol seviyeleri yüksek çıkınca doktorlar yıllardır sadece kolestrolü düşürmeye çalışmışlar canlı yayındaki itiraflara göre..

lütfen herkes izlesin..

Rpac, heldic ve SCHWARZXXL bunu beğendi.
  6. heldic

heldic forum Kurdu

Beğenileri:
    1.118
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    izmir
    Canan hocamız da cok iyi acıklama yapıyor diger doktorlar sasırıp kalıyor da su baska bir gercek :)

eski yazılarında bundan bahseden bingür hoca simdi karatay hocamıza karsı

http://www.habervitrini.com/haber.asp?id=342847

Mesajınız otomatık olarak birleştirilmiştir---------- mesajın eklendiği saat 22:05 ---------- ilk mesajın gönderildiği saat 22:02 ----------

Kolestrolu hastalık olarak gören doktorun baska bir yazısı

http://www.bugun.com.tr/haber-detay/128066-ayda-iki-kebap-yiyin-haberi.aspx

bu ne perhiz ne lahana tursusu demezlermi ?

ccmssx bunu beğendi.
  7. ercan gürgöze

ercan gürgöze Üye

Beğenileri:
    1.332
    Ödül Puanları:
    123
    konu , " kolestrol "falan değil...zaten, eğer dikkat ettiyseniz , her zaman yumurtanın "sarısı "önemli derim !...

konu "enerji sistemleri "ile ilgili...

proteinlerden "enerji üretmek ", performans sporlarında "verim almamaınıza "neden olan bir durumdur...sebepleribni defalarca yazdık...

protein, insanın enerji tüketimi için uygun bir besin türü değilidr...

elma-armutu karıştırmayalım...)

konu insan olunca proteinler, "kas sistemi, imun sistemi, üreme(yeni canlı oluşturma ) , gelişme (yaşlanma, büyüme ) vb ile ilgili fonksiyonel maddelerdir...

sporda , yeri belirliidr, ve "enerji üretim sisrtemi olarak " hiçbir zaman gündeme alınmazlar!...)

Danny Boy bunu beğendi.
  8. heldic

heldic forum Kurdu

Beğenileri:
    1.118
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    izmir
    zaten proteinlerin enerji olarak kullanilmasina karsiyiz

Proteinlerin yapi tasi yaglarin ise enerji olarak kullanilmasindan yanayiz

ccmssx bunu beğendi.
  9. ercan gürgöze

ercan gürgöze Üye

Beğenileri:
    1.332
    Ödül Puanları:
    123
    ***yağı yakmak insan metabolizması için kolay değildir...en son ve belirli şartları olması gereken bir olaydır (süre, yoğunluk şiddeti )

**eğer , günde "karbonhidrat kaynaklarından" az da olsa alarak, vücudu kandırmazsanız "yağları yakmak" mümkün olmaz...vücut yağlardan önce "protein kaynaklarına " a atar ve bunları yakarak enerji üretir...

**yağlar, bir tür "yedek akçe, en son yakılması gereken , zor durumlar "için depolanan malzemedir...

**ayrıca , yağ yakımı ile elde edilecek enerji türü "düşük yoğunluktaki antrenmanlar" için geçerlidir....yağ yakımı fazına geçebilmeniz için bayağı zaman geçer ...yüksek performans, verim sağlanamaz!...

10. heldic

heldic forum Kurdu

Beğenileri:
    1.118
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    izmir
    günlük ihtiyacı 2000 kalori olan 1 kisi

bunun yuzde 60 ını yagdan karsılasa yani 1200 kalori 600 kalorisini proteinden ve kalan 200 kaloriyi karbonhidrattan karsılarsa eger vucud nasıl bu yagı yakmak istemez bunu anlamıs degilim.

yag yakımı ile elde edilecek enerji düsük yogunluktaki antremanlar icin gecerli olabilir fakat antreman öncesi yenecek meyve antremanları cıkarmanıza yardımcı olur. Yag yakım fazına gecebilmeniz icin cok fazla zaman gecmesi lazım demissiniz de dusuk kan sekerinde vucud zaten devamlı yag yakımındadır ve düsük kan sekerinde ki faydalı hormonları neden göz ardı ediyorsunuz nedir bunlar ?

growth
    testesteron
    glukogan

bunlar ne ise yarar yagsız kas kutlesinin gelisimine ?

simdi bir insanın yagsız kas kütlesi olusturabilmesi icin nasıl bir diyet uygulamalı ?

Mesajınız otomatık olarak birleştirilmiştir---------- mesajın eklendiği saat 10:19 ---------- ilk mesajın gönderildiği saat 10:10 ----------

kaynak

Muoio D M, Leddy JJ, Horvath PJ, Awad AB, Pendergast DR. Effect of dietary fat on metabolic adjustments to maximal VO-2 and endurance in runners. Medicine and Science in Sports and Exercise. 1994; 26 (1): 81-88

Yaglar Daha temiz bir yakıtmı ?

The Paleo Diet for Athletes Kitabın yazarları Joe Friel ve Loren Cordain iki eski arkadaş bakalım ne diyolar ?

burda zaten bahsedilen olay su

Sizler vucudunuz daki insulin seviyelerini hic düsüremediginiz icin enerjisiz kalıyorsunuz fakat ketojenik diyet yapan kisilerin insülin seviyeleri oldukca düsük ve insülinin yüksek olması metobolik sendromun bir nedeni. Ne yapar metobolik sendrom şeker hastalıgı obozite alzheimer kellik unutkanlık v.s bütün hastalıkların anasıdır.

bu diyeti 2 3 hafta sürdürebilirseniz hersey degisecektir düsen insülin seviyesi faydalı hormonlar ve dahası vucudun glikojen depoları sınırsız yag depoları mantıken sonsuzdur haftalarca aylarca yetecek yakıtımız vardır.

Önemli olan vucuda yediklerimizi depolamayı degil yakmayı ögretmek te . Yagların karbonhidratlara göre ne kadar temiz bir yakıt oldugunu yukarda anlattık zaten.

Yağ asitleri mitokondrilere parçalanmadan girerler; glikoz ise ancak piruvata indirgendikten sonra girebilir. Pirüvat oksijensiz bir ortamda laktata dönüşür ve kaslarınızı ağrıtır.

yag asitlerini enerji olarak kullanabilen kisiler glikojeni enerji olarak kullanan kisilere göre daha az yorulup daha uzun antremanlar cıkarabilirler. Tabi bunun icin en önemli sebeb insulin direncimizi düsürmemizdir.

Gidip ac karnına test yaptırabilirsiniz aclık insülin seviyeniz 5 in altında degilse metobolik sendrom baslangıcınız vardır ve ilerde şeker dahil bir sürü hastalıklar sizi beklemekte

Zayıf olmak kaslı olmak saglıklı demek degildir.

Son düzenleme: 29 Kasım 2011
    ccmssx ve draft bunu beğendi.
  11. ZeusS_

ZeusS_ Yeni Üye

Beğenileri:
    1.892
    Ödül Puanları:
    0
    Ercan hocam anlatamazsınız boşuna uğraşmayın; bende extreme durumdur dedim, bende ölüm anında yaşanlar dedim ama anlatamadım...

Benim zaten karşı olduğum konu diyet değil; heldicin bunu san ki hayat felsefesi gibi anlatıp ömrünüz boyunca yapın demesi... Tamam bu işin doğrusunu anlat insanlarda zayıflasın ama sadece 2 tane temel besin kaynağı yiyip bunu sanki sağlıklı yada dengeli bir beslenmeymiş gibi bütün ömrünüzde yapın demek yanlış!

Bu arkadaşa anlatamazsın, arkadaş samonellayı ve milletin sağlığını hiçe sayıp yumurtayı çiğ yiyin dedi, sonrada özür dilerim bilip bilmeden insanların sağlını tehlikeye atıcı tavsiye verdim bile diyemedi... Yok kendi yetiştirdiğin tavukmuşta bilmemenede... Sanki kendisi steril laboratuvarda yetiştiriyor...........

O yüzden hocam yanlış yaptığı bir söylemde bile yanlışını kabul edemeyen bir adamı tutupda inandığı bir şeyde ikna edemezsin, klavyade yazı yazma düşünme felan yani boşuna kalori harcıyorsun... a32

Danny Boy bunu beğendi.
  12. heldic

heldic forum Kurdu

Beğenileri:
    1.118
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    izmir
    anlama eksikliginiz mi var acaba ?

burda ne anlatılmak isteniyor ? benim kendi yetistirdigim tavuklarım var 10 tane kadar onların yumurtalarını tabiki cig yiyorum tavuklarımın saglıklı olduguna inandıgım icin dısardan yenen yumurtaları ise tabiki kaynatıyorum yada saganda yiyorum yumurtaların sarısı yagdan zengindir onu fazla kızartmak yada haslamak o yumurtadaki yagın trans yaga dönmesine sebeb olur ve vucud icin zararlıdır.

zaten bu diyet degilki saglıklı beslenmenin kuralları dün haberturk de tartısıldı bu konu 4 tane profosor doktor arkadas tartıstı keske izleme imkanınız olsaydı bilimin ve tıp ın nasıl eski söylemlerden geri döndügünü görürdünüz.

Yukarda yagların ve karbonhidratların nasıl enerjiye döndügünü hangisinin temiz oldugunu yazdım bir daha yazayım okumadıysanız

boş teneke misali konuscagına bilimsel kaynak koyup tezleri cürütürsün böyle sadece kendi ekseninde dönüyorsun komedi misali izliyoruz

Mesajınız otomatık olarak birleştirilmiştir---------- mesajın eklendiği saat 13:43 ---------- ilk mesajın gönderildiği saat 12:46 ----------

Sabah: kavun ve ızgara somon

Öğle: Marul, havuç, salatalık, domates, limonlu sos ve ceviz salatası + ızgara fileto

Akşam: Karışık yeşillik, domates, avokado, rende badem, kırmızı soğan, limonlu soslu salata + buharda brokoli + dana fileto rosto + çilek

Atıştırma: Portakal, havuç, kereviz sapı

Enerji dagılım

Son olarak da bakalım ne kadar vitamin alınmış:

İkinci sütundaki değerler günlük hedeflere oranı. Görüldüğü gibi vitamin ihtiyacı fazlasıyla karşılanmış durumda. Hatta vitamin takviyesi alındığı dahi iddia edilebilir bu döküme bakılarak

Bu diyeti yapan sahısın kilo verme gibi bir sorunu yok kilo vermek istiyorsa eger

bu egriden kalorisini ayarlamalı saglıksız denen beslenme seklinde eksik olan kısımı kim söyleyebilir ?

ccmssx bunu beğendi.
  13. ZeusS_

ZeusS_ Yeni Üye

Beğenileri:
    1.892
    Ödül Puanları:
    0
    Çevir kazı yanmasın; kendin yetiştirince 0.02mikron boyutundaki virüsü görüp engelleyebiliyorsun değil mi?

Şunu söyle daha bu foruma girmiyeceğim; "Özür dilerim, bilgi ve birikimim kendi beğendiğim profların makalelerinden ibaret olduğu için bilmeden insanların sağlığını tehlikeye atıcı salmonella dan sürünmesine sebep olacak bir tavsiyede bulundum! Daha sonrada yüksek egomun ezilmemesi için kendiniz yetiştip öyle çiğ yiyin diyerek kazı çevirmeye çalıştım ve bir kere daha insan sağlığını tehlikeye attım! Bu tip insan sağlığını tehlikeye atıcı tavsiyelerimden dolayı forum üyelernden özür dilerim" :)

14. Bodyturkey

Bodyturkey Üye

Beğenileri:
    243
    Ödül Puanları:
    53
    Meslek:
    Organizatör
    Yer:
    İstanbul/Kadıköy
    hayatımda hiç sarısını ayırarak tüketmedim günde 7-9 yumurta tüketiyorum hepsinide sarısıyla tüketiyorum

15. heldic

heldic forum Kurdu

Beğenileri:
    1.118
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    izmir
    bu benim yazdıgım yazı anlama zorlugun varsa yanına birisini cagır anlatsın :) güvenme meselesi eger tavugun hasta olmadıgına inanıyorsanız pisirmeden kolaylıkla yiyebilirsiniz

yumurta yada eti pisirdikce icindeki vitamin mineral amino asitler azalır eskiden tas devri zamanları ates bulunmadan önce yada bulunduktan sonra insanlar atıyorum martı nın yumurtalarını bulunca dur sunu eve götüreyim pisireyimmi diyolar dı ?

tekrar söyledigim gibi eger yumurtaya guveniyorsanız cig yiyebilirsiniz yoksa pisirmelisiniz

Mesajınız otomatık olarak birleştirilmiştir---------- mesajın eklendiği saat 18:27 ---------- ilk mesajın gönderildiği saat 17:55 ----------

İstanbul Bilim Üniversitesi

Prof. Dr. Canan M Karatay Efendigil
    REKTÖR

Kalp ve İç Hastalıkları Uzmanı

arkadasım baska birisi ile iddalas hergün saglık üzerine yerli yabancı makale okuyan birisi var karsında yazdıkların sadece komik oluyor :)

[FONT=&quot][/FONT][FONT=&quot]

[/FONT]

Profosor Doktor
    Ahmet Aydın Türkiye deki tek metobolizma ve beslenme uzmanı
    [FONT=&quot]

[/FONT]

ccmssx bunu beğendi.
  16. ZeusS_

ZeusS_ Yeni Üye

Beğenileri:
    1.892
    Ödül Puanları:
    0
    Evet hatayı kabul zorluğu olduğu zaman yine hakaretler başladı; aynı daha önceki yazılarında başka kişilere hakaret ettiğin gibi...
    Biraz daha cesaret bulsan küfürede başlıyacaksın heralde...

17. heldic

heldic forum Kurdu

Beğenileri:
    1.118
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    izmir
    arkadasım anlama problemin varsa sorun sende bende degil :) yazdıgım yazıda yumurta hastalıksızsa cig yenebilir yoksa sarısı az pisirilmeli yazıyor :) bastan oku anlayacagına inanıyorum :)

ccmssx bunu beğendi.
  18. Danny Boy

Danny Boy Yeni Üye

Beğenileri:
    8.716
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Medical Laboratory Technician-Public Relations Spe
    Yer:
    İstanbul-Скопје-Београ&#1076
    tamam ıyı guzelde salmonellaya sebeb olan tek hucrelıyı nasıl tespıt etceksın sonucta sne tavugu kendın dahı yetıstırsen buna engel olamassınkı

hayır eger engel olmanın bır yolu varsa sole bızde bılelım

psıkoljık sorunların oldugunu herkes bılıyor burda sana kımse cevap dahı yazmasa sen burda aynı konu hakkında bırseyler paylasmaya devam edıyorsun

sureklı bırlerıyle tartısıyorsun ben senın bır ekz de ılımlı olup bı sn haklısındır belkı ama buna katılmıyorum dedıgını duymadım sureklı hakaret edıyorsun

veganlara hakaret ettın . hatta tahıl tuketenler gerı zekalıdır dedın . ustune yanlıs bılgı verıdn salmonella ıcın sımdıde bunun ıcın herkese hakaret edıyorsun

yaptıgın yanlıs bır tutum bu sekılde tartısma olmaz a yok devam edıcem dersen baslık ac adını da kendı ınandıgım dogrular lutfen yorum yapmayın de jayatın boyunca payalsım yap

bu gune kadar kımseye lor karb dıyetı dısında yada ketojeık konusu dısında yardım ettıgını gormedım bumu senın paylasım anlayısın

bız nerden bılelım senın payalsımlarını yaptıgın proflardan bırı olmadıgıunı yada onalrın reklamcısı olmadıgını

verdıgın kaynaklar 3-5 ısmı gecmıyor ve her zman her baslıkta aynı konu uzerıne yazıyorsun

bence buna son versne ıyı olcak cunku guven veremıyorsun ustune bırde ınsanların saygısını sevgısını yıtırıyorsun

19. ZeusS_

ZeusS_ Yeni Üye

Beğenileri:
    1.892
    Ödül Puanları:
    0
    Bizim eleştirdiğimizin ketojen diyet değilde kendisinin davranışları olduğunu anlasa sıkıntı kalmıyacak zaten...
    Benimde yaptığım zaten kendisiyle tartışmak değil, kendisinin yanlışını asla kabul etmiyecek birisi olduğunu eğip çevirip tekrar sunan tavırlarını gözler önüne sermek...
    Sıkışınca da kinaye ve hakaretlere başlayan kişiliğini gözler önüne sermek...

Tam bir hafta boyunca sadece yağ-protein-multivitamin kullanarak ketojen diyet yapın, meyveler sebzeler yasak onlarda Kh var diye insanların sağlığını hiçe sayarak çığırtkanlık yaptın. Artı bunu yaparken bu diyetin şeker hastaları için zararlı hatta ölümcül olacağını değinme gereği bile görmeyerek bir kez daha insanların sağlığını tehtit edici tavırlarına devam ettin. O da yetmezmiş gibi bunu bütün hayatınız boyunca devam ettirin diyip yine insan sağlığını hiçe saydın. Karşı çıktık bu iş böyle olmaz dedik, bu diyeti düzgün anlatalım dedik, eğdik bükdük paleo ile meyva yedirmeye başladık sonunda...
    Ketojen diyet nasılsa çeşit çeşit ya; eleştiriyi görünce biraz Kh miktarını artır meyve ekle, biraz daha zorlasak neredeyse low-carb diyetine varacaksın, sanki bizim hiç yapmadığımız bilmediğimiz bir şeymiş gibi...

Sonuç olarak arkadaşlar; ketojen diyeti lütfen bu işi gerçekten bilen yanlışını eğip bükmeyen kabul edebilen kişilerden dinleyin!
    Şeker hastaları hariç bir sakıncası yoktur, uygulanabilir bir diyettir başka diyetlerde vardır kilo vermenizi sağlayacak!

Forum üyelerinden ve modlardan sanki tartışıyor-laf yarışındayız gibi gözüktüğümüz için ve verdiğimiz rahatsızlıkdan dolayı bir kez daha özür dileriz! Karşımızdaki kişinin tartışmaya açık olmadığının başından beri idraki içersindeyiz, tek yaptığımız tartışmak değil onun bu durumunu gözler önüne sermektir!

Danny Boy bunu beğendi.
  20. heldic

heldic forum Kurdu

Beğenileri:
    1.118
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    izmir
    ketojen konusunda soru soran herkese yardim ediyorum ozel mesaj yada genel den mesajlarimi takip edin :)

Guvenmiyorsaniz yemezsiniz olur biter cig yumurta orda dedigim zaten guvendiginiz saglikli tavuksa cig yiyebilirsiniz di :) ve soyledigimi aynen soylemeye devam ediyorum profosor ahmet aydin da aynisini soyluyor :)

3 5 profosor kapitalizm karsiti ilac firmalarinin karsisinda yayin yapan bu isi para icin yapmayan doktorlar :)

Istediginize istediginiz kadar inanabilirsiniz yumurtanin sarisini fazla pisirirseniz trans yag olur ve kalp damar sagligina zarar verir trans yaglar :)

Tahillarin insan beynini kuculttugu ve beynin on bolgesinde bagimliligini arttirdigi soylenen bilimsel makaleleri paylastim dileyen diledigine inanir

ccmssx bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş