yumurta sarısından korkma saçmalığı

Konusu 'Beslenme' forumundadır ve denizgnr97 tarafından 11 Temmuz 2012 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 16 üye.
  1. D.Y

D.Y Üye

Beğenileri:
    459
    Ödül Puanları:
    73
    Valla onu bunu bilmem ben hemen hemen her gun 8-15 tam yumurta yerim suana kadarda hicbir zararini görmedim ne sivilce yapdi ne kilo aldirdi kolestrol ne durumda onu bilemem ama sunu söylemek istiyorum kolestrolun dusmani ilk olarak seker yararli yaglarin kolestrol yukseltici etkisine ben inanmiyorum

2. fsmy

fsmy Üye

Beğenileri:
    184
    Ödül Puanları:
    53
    arkadaşlar yumurta kolesterol yapmaz demek doğru değil,doğru kelime ''yumurta her bünyede kolesterol yapmaz'' olacaktı...
    bizim ailede kolesterol hep sınırlarda gezer,bende yükseltti işte.
    genetik çok önemli...

3. carmelo114

carmelo114 Üye

Beğenileri:
    269
    Ödül Puanları:
    73
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    Bornova/İzmir
    Bir insan dünyaya geldiğinde milyonlarca uyuyan gen vardır eğer senin genlerinde şeker hastalığı veya kolestrol var ve sen bunu tetiklersen ortaya çıkarlar ama erken yaşlarda doğru beslenirsek hiçbir sorun olmaz şişmanlıkta genetik değildir!Kolestrolünuzü tetikleyen başka birşeyler olabilir ama tabiki yaşantınızı bilmeden bir şey söyliyemem belkide haklı olabilirsiniz her geçen gün bilim yeni şeyler ortaya koyuyor, düşüncenize saygı duyuyorum. Herkesin en büyük bahanesi de bizim genlerde şişmanlık var derler ama ben onada katılmıyorum :)

Son düzenleme: 16 Temmuz 2012
  4. fsmy

fsmy Üye

Beğenileri:
    184
    Ödül Puanları:
    53
    söylediklerinin bazısında haklısın,yağlı ve sağlıksız beslenmedim kesinlikle sonuçta bu sporu yapanın öyle bir lüksü yok değilmi;)
    ama 4 sarılı yumurtayı geçince bende 1 ay sonra kolesterolüm sınırı geçiyor.
    genetik mevzusunu bahane olarak kullanalar çok bende kabul ediyorum...
    ama genetik miras denen şey yok demek doğru değil kesinlikle var;)
    mesela kendi ailemden örnek vermem gerekirse,amcam 39 yaşında kalp krizinden vefat etti,dedem bypass oldu,yine kalp krizinden vefat etti,babamın amcası kalp krizinden vefat etti,örnek çok...bizim ailede hele sigarada içiyorsan 45 i geçmen zor...

carmelo114 bunu beğendi.
  5. brhmcr

brhmcr Guest

Allah olenlere rahmet eylesin, FSMY umarim sen daha dikkatlisindir de uzun yillar yasarsin. Yumurta sarisi kullaniminda yas faktoru de onemlidir. Metabolizma hizi yuksek olan genclik yillarinda farkli sindirim soz konusu. Genel kanaatim abartmadan yenebilecegidir. Sahsen 5 yumurta yedigim de 2 sari yerim. Ama medical arastirmalar gunluk bir sarinin metabolizma icin yeterli kolestorulu sagladigi yonunde.

6. fsmy

fsmy Üye

Beğenileri:
    184
    Ödül Puanları:
    53
    brhmcr aynen katılıyorum,iyi dileklerin için teşekkür ederim;ben çok dikkat ediyorum bu sporu 2 yılı aşkın süredir kemdince yapmaya çalışıyorum hersene chek up tan geçerim sürekli bir düşüş sözkonusu şöyle söyleyim;
    bundan 3 sene evvel kolesterolüm 280 di evelki sene 240 geçen sene 200,bu sene 190,yani normal sınır 200,bu sporu yapalıdır daha fazla hayvansal gıda almama rağmen kolesterol daha aşağılara indi ve normale bindithums:

babamda sürekli chek up tan geçer doktor ailede böyle bir eğilim olduğu için,sürekli kontrol istiyor zaten.

ben yumurta ağırlıklı diyet yaptığım zamanlar 12 yumurta(4 sarılı) yerim.

carmelo114 bunu beğendi.
  7. carmelo114

carmelo114 Üye

Beğenileri:
    269
    Ödül Puanları:
    73
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    Bornova/İzmir
    fsmy;
    Ölenlere allahtan rahmet dileyelim.Sende bazı söylediklerinde haklısın mesela benimde Dedem ve amcam kalp krizinden vefat etti ve ailenin genelinde yüksek tansiyon problemi var.Bizdede tansiyon bir bakıma ırsi gibi o yüzden ben şimdiden her şeye dikkat ediyorum çünkü hayattaki en büyük varlığımız sağlığımız :)

denizgnr97 ve fsmy bunu beğendi.
  8. fsmy

fsmy Üye

Beğenileri:
    184
    Ödül Puanları:
    53
    carmelo114 allah senin yakınlarına rahmet eylesin.
    doğru söylüyorsun hayatta en büyük varlığımız sağlığımız,zaten bu sporun sağlığa en büyük faydası yüksek tansiyon ve damar tıkanıklı ve sertliğini önlemesi,spora devam,sağlıklı yaşambench_O

carmelo114 bunu beğendi.
  9. brhmcr

brhmcr Guest

Enistemde kolestrol problemi arti seker duzeyi problemi var. Doktor fiziksel aktivite onerdi. Enistem bag evlerinde toprak bellemeye, gubrelemeye vs islerine bagladi, evde hem kolestrol hem sker olcen bir alet var. Parmagina igne batiriyor olcuyor. Inanin her fiziksel aktivite (ortalama 1.5 saat) adamin kolestrol ve seker seviyesi normale geliyor. Aklina da ne gelirse yiyor masallah :) Spor iyidir kisacasi :)

10. denizgnr97

denizgnr97 Üye

Beğenileri:
    38
    Ödül Puanları:
    38
    Yer:
    Powerline Sport Center
    Öncelikle yakınları ölen arkadaşlara allahtan rahmet diliyorum. Arkadaşlar zaten benim bahsettiğim yumurta sayısı günde max. 5 yani günlük 8-10-15 yumurtadan bahsetmiyorum bunun sakıncalı olabileceği kanaatindeyim bende.

carmelo114 ve fsmy bunu beğendi.
  11. UfukArda

UfukArda Üye

Beğenileri:
    7
    Ödül Puanları:
    18
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    Bursa
    abim senin yaşın yetmez anlamaya.tecrube sahibi olmalısın biraz. hergün 4 yumurta değil 10 - 20 yumurta beyazı yiyenler var.sarılarını yemeye kalksak.yağlanırız ve kalp hastalıkları boy gösterir.hadi yağını geçtim.içinde günlük kolesterolü karşılayacak kadar kolesterol var.sen bu kolesterolü fazlasıyla aldıgında damar sertlikleri ve kalp rahatsızlıkları kendini göstermeye başlar.lütfen herşeyi bilinçli yapalım..

12. Kasımpaşa34

Kasımpaşa34 Üye

Beğenileri:
    141
    Ödül Puanları:
    53
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    Kadıköy
    3 yumurta yedim diyet zamanlarında bulk dönemi 5 yumurta yiyorum tam olarak. Hiçbir sorun teşkil etmedi.

13. sadıksaid

sadıksaid Üye

Beğenileri:
    59
    Ödül Puanları:
    38
    Meslek:
    Saltuk Said
    Yer:
    Bingöl
    Bazı hastalıklar sabah seni bulur akşam kurtulursun.Bazı hastalıklar gün gelir seni bulur...

14. ParZ

ParZ Üye

Beğenileri:
    869
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    öğrenci
    Yumurta konusu çok muallakta sürekli yeni bir şeyler bulunuyor.
    http://www.doktorsensin.com/makaleler/1079/yumurta-kolesterol-acisindan-zararli-bir-besin-mi

actively bunu beğendi.
  15. Demirhan

Demirhan Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    0
    ben spor yapmadan öncede günde 5-6 tane tam yumurta yiyordum..şu anda da yiyorum..hatta bazen 10 oluyor...3 senedir bu yoğunlukta tüketiyorum hiçbir sıkıntım olmadı..sarısını çöpe atmak nimete saygısızlık yaa..millet ekmek bulamıyor lokmaya muhtaç, ben gidip çöpe atıcam öylemi..açıkcası içim rahat etmiyor..sağlıksızsa sağlıksız..içtiğimiz sudan tut pazardaki sebzeye kadar herşey sağlıksız zaten.. her ambalajlı üründe raf ömrü uzasın diye bir sürü katkı maddesi var bir çoğunda domuz kaynaklı emülgatör var...millet kür yaptırırken düşünmüyor sağlığı, yumurtanın sarısını yemeye gelince sağlık diyor sıhhat diyor..

Sayfayı Paylaş