Yumurta Sarılarını Çöpe Atmayın!

Konusu 'Beslenme' forumundadır ve Berkay Türkkan tarafından 10 Ağustos 2014 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 46 üye.
  1. turanns92

turanns92 Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    1
    kaç kilosunuz ve yaş kaç acaba ?

2. Jacques Reverdi

Jacques Reverdi Üye

Beğenileri:
    198
    Ödül Puanları:
    53
    Meslek:
    Bilgisayar Mühendisi
    Serdar Aktolga Ozgur Fitness kanalında geçen gün roportaj tarzi bir konuşma yapmış. Yumurtanın beyazının kendine hayrı olmadığını ve yumurtayı sarısıyla birlikte yenilmesi gerektiğini söylüyor.
    Kaynak;

3. Muhammet Karameşe

Muhammet Karameşe Üye

Beğenileri:
    6
    Ödül Puanları:
    18
    Meslek:
    Managament Trainee MT
    Yer:
    Istanbul, Turkey
    Bende izledim videosunu sağlıklı doymuş yağ var diyor korkmayın diyor allah allah ..

4. Barbell Training

Barbell Training Üye

Beğenileri:
    394
    Ödül Puanları:
    73
    Meslek:
    Muhendis
    Yer:
    Izmir
    Canan karatay da mesela kolestrolun hastaligin nedeni degil sonucu oldugunu soyluyor. Yani damarlardaki kolestrol miktari yuksek oldugu icin hastalanmiyorsun. Hastalandigin icin kolestrol miktari yukseliyor.

Bunu da akyuvarlarin calisma mantigini da benzetiyor. Yani vucut sorunlu bokgeleri kolestrol miktarini yukselterek tamir ediyor. Kolestrolun yukselmesi de damarin tikanmasina neden oluyor. Yani saglikli beslenir ve spor yaparsan sorunla karsilasma ihtimalin dusecegi icin yumurta yesen bile damar tikanikligi yasamazsin diyor.

Hatta ve hatta kolestrolun vucutta tamir edici ozelligi olan onemli bir yapitasi oldugunu soyluyor!

Bunu da uzun sure yumurta yiyen birkac hastasini ornek gostererek acikliyor. Kanitlari zayif ama bana mantikli geliyor. Dogru bilgiye ulasmak icin konu hakkinda profesor duzeyinde uzman ve camiadaki butun arastirma yazilarini okuyacak kadar sabirli olmak lazim.

Gunumuzde bilim bagimsiz olmadigi icin dogru bilgiye ulasmamiz mumkun degil. Cunku kolestrol rahatsizliklari ile ilgili ilaclardan sirletler milyarlarca dolar kazaniyor.

Burada ahmetin aysenin aldigi protein oranini dusunen kimse yok.

SM-N920C cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

5. respect2us.23

respect2us.23 Üye

Beğenileri:
    688
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    Diyetisyen
    Sağlık Bakanı Recep Akdağ, Canan Karatay için “Böyle bilim adamlığı mı olur? Yiyin dediği ürünleri internet sitesinden satıyor. Aydın'a gittim, orada büyük bir ceviz bahçesi ile anlaşmış. Bu işleri konuşup da yapmayan kimse var mı? Yılda milyonların üzerinde para kazanıyorlar. ‘Lahmacun yiyebilirsin çünkü ben yedim' denir mi” dedi.

Bir çok gazetede ve tıp sitesinde yer aldığı için kaynak belirtmedim. Bu işten para kazanan sadece şirketler değil ne yazık ki.

6. Barbell Training

Barbell Training Üye

Beğenileri:
    394
    Ödül Puanları:
    73
    Meslek:
    Muhendis
    Yer:
    Izmir
    Bunun icin kaynak gostermene gerek yok tabii ki haberi ben de gordum. Pek itibar etmedigim gibi olayi da anlamadim.

Bir kere insanlarin kolestrol ilacini spor ve saglikli beslenme ile ikame etmesinden karatay'in cikari olamaz. Ona bir fayda saglamaz yani saglar mi?

Ikincisi karatay ceviz yiyin dese ve kendisi ceviz satsa nasil bir iliski olur ki. Direkt benim cevizimi alin demiyor yada marka ismi vermiyor.

Ic yuzunu arastirmak lazim ama ben pek onemsemedim.

Kolestrol ile ilgili durumu merak ediyorum asil.

SM-N920C cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

7. respect2us.23

respect2us.23 Üye

Beğenileri:
    688
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    Diyetisyen
    Doğrudan yarar sağlamaz ancak dolaylı olarak sağlayabilir. Ketojenik diyetlerin geçmişine bakıldığında dönem dönem popülerite kazandığını görüyoruz. Oysa 1960 larda tamamen popülerliğini kaybetmiş, sağlıksız olduğu ispatlanmış bir diyet. Nasıl 2000 lerde biri çıkıp bunu modifiye edip halka güzel sununca tekrar popülerlik kazanıyorsa karatayın olayı da bu. Bu insanların medyada ve gündemde kalarak ne kadar para kazandıkları aşikar. Kolesterol ilaçlarından ya da başka bir şey üzerinden maddi kazanç sağlamaya ihtiyaçları kalmıyor çünkü. Basit bir sosyal medya fenomeninin bile para kazanabildiği şu günlerde sürekli televizyonda ve medyada yer alan bir doktorun kazanamaması gibi bir şey olabilir mi?
    "İkincisi" dediğin kısıma vücutgeliştirme dergilerini örnek verebiliriz. Bu forumdaki bir çok kişi bile 1.5-2.0 g/kg proteinin yeterli olduğunu bilirken ısrarla vücutgeliştirme dergilerinde neden 3-3.5 gramdan bahsediliyor? Sonuçta marka verip şu marka protein tozu alın demiyorlar. İki durum bence birbirine çok benziyor.

8. undencem

undencem Üye

Beğenileri:
    14
    Ödül Puanları:
    18
    Ben martılara atıyorum. :D

9. Erim Sönük

Erim Sönük Üye

Beğenileri:
    23
    Ödül Puanları:
    18
    Sarısını vala Papağanıma veriyorum etli butlu oldu

10. Burak Sertman

Burak Sertman Üye

Beğenileri:
    50
    Ödül Puanları:
    28
    Hahahah mahalle kedilerinede ver onlarda bayram etsin sadece papağana vermek olmaz :)

11. Erim Sönük

Erim Sönük Üye

Beğenileri:
    23
    Ödül Puanları:
    18
    Hocam valla ben yumurtanın sarısını benim papağanlara veriyorum tavuk gibi oldular

12. ömerkılıç

ömerkılıç Üye

Beğenileri:
    3
    Ödül Puanları:
    18
    Meslek:
    Fitness eğitmeni
    Yer:
    İzmir
    çok güzel bir davranış herkesten bu davranışı bekliyorum

13. Sporcuozden

Sporcuozden Üye

Beğenileri:
    4
    Ödül Puanları:
    13
    Yer:
    Ankara
    Köpekler ve kediler için fazlası kötü. Eser miktarda verilirse bir şey yapmıyor ama.

14. Barisdragon

Barisdragon Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    1
    Her kedi yumurta sevmez seven varsa verin. Ben tam yumurta yemekten yanayım. Tam yediğim zaman günboyu enerjik hissediyorum. Yumurta sayısını artırdım kolestrol yükseldi diyeni görmedim var mı?

15. NormalBody

NormalBody Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    1
    çok güzel bir davranış. Sadaka niyetine geçer inşallah :)

16. KaanScaletta

KaanScaletta Üye

Beğenileri:
    45
    Ödül Puanları:
    38
    ben günde 3 yumurta yiyorum sarısınıda yiyorum nolcakki sanki sarısında protein yokmu

Sayfayı Paylaş