Yumruk Gücünü Arttırmak için ???

Konusu 'Vücut Geliştirme & Fitness' forumundadır ve Ghan tarafından 5 Temmuz 2008 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 58 üye.
  1. Baykuş

Baykuş Yeni Üye

Beğenileri:
    3
    Ödül Puanları:
    0
    Kroşe için genel güç haricinde yani bacak, karın, sırt-koltukaltı, trapez, omuz, göğüs, biceps ve triseps haricinde brachiodialis dediğimiz bilek güreşi kasınında önemi büyük olduğunu bugün bana bu işlerden anlayan biri söyledi.

2. castorpollux

castorpollux Üye

Beğenileri:
    411
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    Ankara
    evet omuz gerçektende çok önemli bir etkiye sahipmiş bu küçük testle rahatlıkla bu sonuca ulaşılabiliyor...forumda boksör arkadaşlar var keşke fikir belirtselerdi boksörler rakibin omzuna bakarak davranırlar- yumruk atmadan önce gücü artırmak için omuz geriye çekilerek yumruk savrulur...duyduğum buydu küçük bir denemeyle kesinlikle doğruluğu ispatlanıyor...

zoparrat ve 1reex1 bunu beğendi.
  3. sovereign

sovereign Üye

Beğenileri:
    52
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Ögrenci
    Yer:
    Istanbul
    kol kütlesiyle yumruk alakalıdır ama emin olun kolu daha ince olan biri kalın birinden çok daha iyi yumruk atabilir.
    bostanci lunaparkinda yumruk atilan bir alet var bilen bilir.benden zayif 23 yasinda biri 10.000 vuruyor :)
    önemli olan yumruğu nasil attigin.kolun kalinmis inceymis farketmez cok.

4. sovereign

sovereign Üye

Beğenileri:
    52
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Ögrenci
    Yer:
    Istanbul
    bu arada yurt dışında ülkemizi temsil eden boksör bir tanıdığım var isterseniz soru sorabilirim.

5. sovereign

sovereign Üye

Beğenileri:
    52
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Ögrenci
    Yer:
    Istanbul
    Yumruk atmanın kol gücüyle alakası % 30 dur. İyi yumruk atmanın püf noktası bel ve omuz gücünün orantılı çalışmasıyla eşlde edilir.

Omuz ve bel hareketi :))))

bunu yazan boksör ülkemizi yurtdisinda temsil ediyor.baska bi seye gerek yok sanirim :)

zoparrat, Rumi ve castorpollux bunu beğendi.
  6. gaddarkemal

gaddarkemal Yeni Üye

Beğenileri:
    756
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    İstanbul
    Herkes eksik yanıt vermiş !

Ben biraz tamamlamaya çalışayım, bir kere Body mantığıyla yaklaşmışsınız olaya, yazıktır günahtır !

Evet yumruk atarken vücut elbette kol, omuz, sırt, önkolu kullanır hatta bacak kaslarını bile kullanır. Ancak olay O KASLARI GELİŞTİRMEKLE BİTMEZ. Öyle olsa Coleman mike tysondan daha sert ve güçlü vururdu.....Vurabilir mi? ASLA !!!!

Arkadaş yumruk atmak istiyorsan tabi dambılları al eline yumruk savur işe yarar, tabi kas geliştir işe yarar. Ama önce KEMİK geliştirmelisin ki yumruk attığında attığın adam kadar acımasın canın. Bir kere gerçekten sert yumruklar atmak isteyen birisi elde parmakların başladığı yerdeki sinirlerini ne kadar gözden çıkartabilirse o kadar iyi ve de hissiz olur. Sonra kum torbasına vurmak, tuğla duvarlara asılmış gazete kağıtlarına uzun bir süre boyunca vurmakta işe yarar. AMA YETMEZ, yumruk atmayı bileceksin, o elini bir noktaya gönderdiğinde yumruğundaki kuvveti nasıl arttıracağını bileceksin. Bileceksin anlaycağın ve de kemiklerin sağlam olacak. Kasdan çok kemik önemlidir. Sonra iyi atılan bir yumruk vücudu DELİ GİBİ YORAR.

Boksörlere sormak en iyisidir. Bu arada K-1 dövüşçüsü faslı Bedir Hari'nin Yeni Zelandalı Ray Sefo'nun ağzını burnunu kırdığı maçı ( Daha bu sene oldu hatta bi ay önce mi ne) bulup izleyin fox tv de de yayınlanmıştı. Bedr hari nin kolundaki kasın abartısız 3 katı ray sefo'nun kolundaydı ama ne oldu? ray az daha geberiyordu......

matiasdelgado bunu beğendi.
  7. BOSNAK

BOSNAK Üye

Beğenileri:
    156
    Ödül Puanları:
    53
    Yer:
    ist-izmir
    en samimi arkadaşlarımdan 1tanesi kick box yapıyor beni K-1 de prof.bir kick box cuyla tanıştırdı..cecen asıllı türkiye adına dövüşüyor
    ismi Timucin SARI abiside prof. bahadır SARı ..timuçin ilk prof. maçında Gökhan GÜLÜCÜyi nakavt etmişti..ona antreman programı ve beslenme programı hakkında sorular sordum çok fazla detaya inmeden ;;; dambellerla yumruk atma çalışmaları yaptıklarını dambellarla omuz hareketleri ,koşu ve kondüsyon çalışmaları kum torbası şınav vs. çalıştıklarını söyledi ayrıca günde 2 idman yapıyorlarmış öğlen 2saat akşam 2saat toplamda 4saat:D
    öğlen ağırlık çalışmasında bench yapıp yapmadıklarını sordum şınav çekiyoruz dedi .. çok kütle olursa hareketlerimiz yavaşlıyor dedi ..beslenmeside günde 3 4 öğünmüş ..hatta benim yanıma geldiğinde bugün 2 öğün yedim demişti..steroid kullanmıyor..hatta supplement bile kullanmıyor.. çok iyi fiziği var 19 yaşında .. özelliklede calflar ..kot pantolonundan cıkaramadı calfları :) baldır üst bacak zayıf..göğüsün yapısı çok büyük ama yandan bakıldığında göğüs çok hacimli değil ..
    bicepsler inanılmaz büyük..şimdi ağırlık çalışmıyormuş ama bicepsler :( kollar kaç dedim 42 felandır dedi(şuan 88kg) bana 43ten aşağı gibi gelmedi :)

hatta spiker bu maçta bicepslerinin 46 olduğunu söylüyor ... spikerde bahsediyor biraz özelliklerinden
    buyrun linki
    http://www.ktunnel.com/index.php/10...bf6456465f3c2177259ca05af9720c41fb869a4317376

8. sovereign

sovereign Üye

Beğenileri:
    52
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Ögrenci
    Yer:
    Istanbul
    herkes ayni şeyi söylemis zaten önemli olan kolun hacmi değil yumruk atmayi bilmek.
    body ci adam kum torbasinda 15dk calisamaz ama ondan daha zayif boxcu adam 1 saat durmadan calisir.

9. sovereign

sovereign Üye

Beğenileri:
    52
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Ögrenci
    Yer:
    Istanbul
    bosnak kac kg lik agirliklarla yumruk calisiyorlarmis sordun mu? günde 4 öğün nasıl yetiyor o adama anlamadim :)

10. kaplan1222

kaplan1222 Yeni Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    0
    kesinlikle bol bol şınav çek şınavı 80 e arttır ve aynı zaman da hızıda maximuma çıkar böylece yumruk hem daha şiddetli hem daha hızlı olacatır bunu unutma çünkü yumrukta en fazla çalışan kas göğüs kaslarıdır göğüs çalış bol bol bide şınav çekerken zıplayarak çek yani şınav poziayonunda kendini daha hızlı iteprek ellerinin üzerinde zıpla dediklerimi yap bana dua edeceksin. ok arkadaşım

11. canpolat

canpolat Üye

Beğenileri:
    2
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    nakliye
    Yer:
    hatay
    yumruğu atarken vücut twist çalışıyormuş gibi kafa sabit dönmesi gerekiyor (guard,omuz,dirsek olayına girmiyorum) sırrı bu....

zoparrat bunu beğendi.
  12. draft

draft Üye

Beğenileri:
    1.691
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    Mimar
    Yer:
    İstanbul
    Abi yumrukta herşey fikrimce ön kol ve eklemlerin oynama şekliyle alakalı. NEdeniyse eger önkol kaslarin yumuşaksa:lol: attığın yumruktaki parmakların adamin suratinda hava yastiğı görevi yapicak ve etkisini azalticak. Diger dediğimse eklemler. Sen eklemlerini hızlandırmak içinde düşük apırlıkla çok tekrar derim. Bence böyle

13. BrAwNy_OnUr

BrAwNy_OnUr Yeni Üye

Beğenileri:
    4
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    okuyorum
    Yer:
    istanbul/fatih
    saygı değer body forum üyeleri benm bir sorum olucak 15 yaşndaym ellerm normal buyuklkte ellerm daha irileşrmi veya ne yapmam gerekli ??
    saygılarnza sunarm şmdiden teşkkürler:)

14. whammers

whammers Üye

Beğenileri:
    5
    Ödül Puanları:
    0
    bence daha çok omuz ve göğüs kaslarıyla alakalı

15. zigbog

zigbog Üye

Beğenileri:
    629
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    Bilgisayar Programcısı
    Yer:
    İzmir
    yumruk için üst göğüs sehbasını biraz daha dikleştirerek omuz ların biraz daha fazla etkilenmesini sağla böyle fazla ağırlık ve az tekrar sonra çok tekrar az ağırlık yaparak vuruş güçünü arttırabilirsin Arka kolda çok önemli söylemeyi unutmadan aynı şekilde onada ağırlık ver. bunlardan sonra bileklere iyi çalış çünkü yumurk sırasında oralarada tam vuruş anında çok yük biniyor. Eksik fazla benim bildiğim bu.

Saygılar.

16. FleXoR

FleXoR Özel Üye

Beğenileri:
    10.235
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    Antrenör - Yazar
    Yer:
    Kırklareli & sivas
    Çok yönlü ele aldığımızda 1. Atılan yumruk çıkışa göre farklı kaslardan destek alır bloke anındada destek aldığı kasları değiştirir. gerçek anlamda bir yumrukta bir noktaya kadar bacak ileri gider o noktada bayrağı bel alıp yarım rotasyonla bir sonraki noktaya gider daha sonra omuz bayrağı alır son olarak omuzdan bayrağı kol alır . işte bunların toplamı gerçek bir vuruştur. yoğun ağırlık çalışmaları yumruğun hızını kestiği gibi devamlılığıda kesmektedir.

Kas olarak bacak bel omuz gövde ve kol kasının ortak çalışması

Kemik olarakta (mekanik) köprücük ,kürek kemiği,ulna,humerus,omuz başı kemiği ortak çalışması.

17. atakan_irresistable

atakan_irresistable Üye

Beğenileri:
    710
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    istanbul
    yumruk gücü atmasını bilene göredir. ben eski bir uzak doğu sporcusu olarak söylüyorum yumruk gard aldığınız pozisyona göre sağ ise sağ ayak. ve bedenden alınır.

atılalacağı zaman arka ayak arkada gard pozisyonu vucut ileri atılır ve yumruk atılır zaman içinde kabiliyet artışı sağlanacaktır. tabi sol yumruk göz çene izasında ve atılırken düşmeyecek kafana sopa yersin benden...

istenildiği takdirde. t.c. başbankanlık ilgençlikve spor müğdürlüğü profesyönel sporcu lisansı numarası verilecektir.

18. boxer

boxer Üye

Beğenileri:
    56
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    istanbul
    Şınav mekik ve en önemlisi barfikstir.Barfikste son set bittikten sonra bara asılıp durabildiğin kadar duracaksın dümdüz bunu dakikalara yayabildiğin zaman yumruklarının güçlendiğini hissedeceksin.İyi bir yumruk atabilmen için ilk önce ayaklarını nasıl kullanacağını öğrenmelisin topukların yere nadiren değmeli mesela yumruk atarken eğer parmak uçlarında duruyorsan her yumrukta vucut otomatik olarak pozisyon alıcaktır ve bu şekilde bütün vücudunun ağırlığını kullanmış olacaksın.Aynı şekilde belde yumruklarına bağlı olarak pozisyon almalı yine belin yumruklara göre pozisyon alabilmesi için parmak uçlarında olmalısın.Ama vücuduna yön veren ayakların olmayacak yumrukların nereye çekerse vücut o yöne hareket edecek sen sadece parmak uçlarında durarak vücudunun bu çalışma tekniğini mantığına oturtacaksın.Unutmadan söyleyim boyunda çok önemli güçlü ve kalın bir boyun yumruk gücünü etkiler boynunla şinav çek sırt üstü ve yüz üstü ama çok tehlikeli hareket dikkatli ol bu harekette.

19. coder

coder Üye

Beğenileri:
    138
    Ödül Puanları:
    53
    Meslek:
    Yazılımcı
    Yer:
    istanbul
  20. !BokSöR!

!BokSöR! Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    0
    Şimdi arkadaşım Ghan yorumlara baktım benim düşündüğüm düşünceyi bulamadım...

Yumruk atmanın birsürü çeşitti vardır direk,aparkat,kro$e vb. ben bir boxör olarak sana esas temelini söyleyeyim bunların hepsini yaptıktan sonra dumble vb. şeylerle çalıştıktan sonra 140 kilo vurursun en fazla yaşa göre değişir ama yetişkin bir insan böyle vurur.Ama benim sana söyleyeceğimi öğrenirsen çalışmadan 140 kilo vurursun sonra çalışarak gücünü arttırırsın.
    İlk önce bir box klübüne yazılmanı tavsiye ederim.Üstatlarından yüz yüze ders almak daha iyidir ve box klüpleri pahalı bile değil.Box a gittiğin zaman ilk önce yürümeyi gösterirler 1hafta sonra yürüyerek yumruk vb.Ama ben ilk önce durusu gösteririim eğer sağ elinle yazıyorsan sol bacak onde olmalı hafif sağa doğru kıvrımlı olmalı eğer sol elinle yazıyorsan sağ ayak önde olmalı gene hafif kıvrımlı olmalı sağa doğru.Bu tabiki etki eder ama asıl etki edecek vucut ila vurmaktır.Böyle vurmanın çok avantajı vardır.Örneğin=vucutla vurmayın sen 60 kilo vururken vucutla vurmayı bilen sen 160 kilo vurursun yani bu kadar etkisi vardır.Bu vucutla vurma acıklanıcak olursa öğreniğin direk atarken sol ayak kalkar ve ileri doğru adım atarken vucutve ön kol omuzun yardımıyla adama aynı anda atarsın ve senin normal yumruk gücün 60 kilo ise vucutla vurmak 100 kilo doğru ön kol ilede toplam 180 kilo olur fark ı sen hesapla en önemlisi gecikmeden bi box klübüne yazıl!

zoparrat bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş