Yoklama kaçaklığı hakkında !

Konusu 'Konu Dışı' forumundadır ve aLexmk tarafından 6 Nisan 2010 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 5 üye.
  1. aLexmk

aLexmk Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    18
    Meslek:
    öğrenci
    Yer:
    istanbul
    Arkadaşlar 89 doğumluyum.AÖF de 2 yıl üst üste kaldım ve tecilim iptal olmuş.Ben 3 yıl kalınca iptal ediliyor sanıyordum ve tecil hakkımın devam ettiğini düşünerek bozdurup askere ne zaman gideceğimi öğrenmek için bugün askerlik şubesine gittim ağustos ayında gitmek istiyorum tecili bozdurursam ne zaman alınırım diye sorucaktım fakat ordaki memur bana yoklama kaçağı olduğumu söyledi..Kısa süreli bir şok yaşadım tabiki.Ne yapabilirim diye sorduğumda okul kaydını sildirip 1 yıl tecil hakkını kullanabilirsin dedi.Ben ağustosta gitmek istiyorum dediğimdede o zaman ağustosa kadar kimseye gözükme dedi.Gerçekten o an çok şaşırdığım için soruda soramadım zaten aklımada gelmedi.Şimdi beni yolda yürürüken bi polis çevirip kimliği aldığında gbt den yoklama kaçağı olduğum çıkar ve beni karakola götürürler mi ? Ayrıca muhtarada gittim herhangi bi kağıt gelmemiş,ağustosa kadar bi şekilde geçiştirirsem o zamana kadar herhangi bi işlem yapılırmı yada daha sonra çıkarmı hapis yada para cezası gibi birşey.Kafam çok karıştı ne yapmam gerek bilmiyorum benim durumuma düşmüş kimse varsa yardımcı olursa sevinirim.

2. gfb_zorba

gfb_zorba Üye

Beğenileri:
    60
    Ödül Puanları:
    38
    Meslek:
    Danışmanlık
    Yer:
    ÇoRLu
    Baka durumuna düşmek hapis cezasına bile yol açabiliyor. Aldığın cezanın paraya çevrilme durumuda yok. Senin iki şansın var. Ya hemen gidip muayene olucaksın. yada okul kaydını kullanıp bir sene tecil ettireceksin

3. demir00

demir00 Özel Üye

Beğenileri:
    1.316
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    Avukat
    Yer:
    Istanbul

Arkadas bakaya degil, yoklama kacagı. Ayrıca verilen hapis cezası da para cezasına cevriliyor...

Mesajınız otomatık olarak birleştirilmiştir---------- mesajın eklendiği saat 20:46 ---------- ilk mesajın gönderildiği saat 20:37 ----------

2008 yılında Adaler bakanlıgı'nın cıkarmıs oldugu genelgeye göre, saklı, yoklama kaçağı, bakaya veya geç iltihak bakayası olan kişiler, askerlik şubesi başkanlıklarının idarî nitelikli talepleri doğrultusunda ülke çapında aranamayacakları gibi yakalanıp gözaltına alınmaları da mümkün degil.

Suç duyurusunda bulunulması halinde haklarında adlî soruşturma başlatılan kişilerle ilgili olarak, çağrı üzerine gelmeleri veya kendilerine hiç çağrı yapılamaması hâlinde, soruşturma evresinde Cumhuriyet savcısının istemi üzerine yakalama emri düzenlenenir. Yürütülen adlî soruşturma sonunda, ilgili Cumhuriyet başsavcılığı “kovuşturmaya yer olmadığı” kararı verirse, iddia olunan suçlar sübut bulmamış olacağından, söz konusu şüpheli veya sanıklar hiçbir şekilde yakalanamacak ve gözaltına alınamayacak.

Kendimden ornek vereyim, 2 sene bakaya yasadım, bir kac kere kimlik taramasından gectim, basıma hic bir sey gelmedi. Kaldı ki, sen bakaya degil, yoklama kacagısın.

Mesajınız otomatık olarak birleştirilmiştir---------- mesajın eklendiği saat 21:03 ---------- ilk mesajın gönderildiği saat 20:46 ----------

Genelge:

Sayı : B.03.0.CİG.0.00.00.05-647.03-105-2007/775/38574 03/07/2008.
    Konu : Saklı, yoklama kaçağı, bakaya ve geç. iltihak bakayası suçunu işleyen kişiler hakkında

Google'den ara bulursun. Senle alakalı bolum 4. safyada ve aynen su sekilde;

1- Saklı, yoklama kaçağı, bakaya veya geç iltihak bakayası olan kişilerin, soruşturma veya kovuşturma mercilerince verilmiş bir karar olmaksızın askerlik şubesi başkanlıklarının idarî nitelikli talepleri doğrultusunda ülke çapında aranamayacakları gibi yakalanıp gözaltına alınmalarının da mümkün olmadığı...

4. FREELEO

FREELEO Üye

Beğenileri:
    28
    Ödül Puanları:
    28
    Meslek:
    ozgur
    Yer:
    BALIKESİR/BURHANİYE
    bence cok ustune dusme benim arkadaş 1 sene kacak kaldı adamın dukkanı var ustune kredi kartları vergi vs.. bidunya resmi kayıt bulunmasına rağmen o gitmek istiyene kadar kimse aramadı sormadı .... sans işide olabilir ama ben olsam ustune pek dusmezdım.bu senede aöfden kalırsam düşmem sanırım :D

5. aLexmk

aLexmk Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    18
    Meslek:
    öğrenci
    Yer:
    istanbul
    Cevaplar için teşekkür ederim. Demir00 bu bahsettiğin yasa yürürlüğe girdimi peki ?

6. demir00

demir00 Özel Üye

Beğenileri:
    1.316
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    Avukat
    Yer:
    Istanbul
    Yasa degil bu, Adalet bakanlıgı'nın 2008 cıkadıgı genelge...

7. ynss

ynss Üye

Beğenileri:
    6
    Ödül Puanları:
    0
    en sağlıklısı neden arayıp askere alım şubesine sormuyosun ki bu ciddi bir konu kulaktan dolma bilgiyle geçiştirme bence çekinme ara

8. Freedommm

Freedommm Üye

Beğenileri:
    172
    Ödül Puanları:
    53
    Yer:
    Hell
    gbt'de yoklama kaçağı görünmüyor diye biliyorum bende 2008den sonra

9. van_damme34

van_damme34 Yeni Üye

Beğenileri:
    26
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    istanbul
    askerlik yoklaması geldikten kaç ay sonra yoklama kaçagı olunur 1 ay filan olunuyor mu?

Sayfayı Paylaş