Yine omuz sakatlanması!!

Konusu 'Dertleşme' forumundadır ve cherokee tarafından 29 Nisan 2007 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 5 üye.
  1. cherokee

cherokee Üye

Beğenileri:
    127
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Yük.Müh.
    Yer:
    Niğde
    Daha önce sol omzumla ilgili sakatlığımdan bahsetmiştim. Uzun süre antrenmanlara ara vermek zorunda kalmıştım. Neyseki uzun uğraşlar ve tedavi sonucu VG çalışmalarına dönmüştüm. Ta ki iki hafta kadar önce Antalya da havuzda ters bir hareket yapıp bu kez de sağ omzumu sakatlayana kadar. İki haftadır çalışamıyorum ve çektiğim acı bir yana çalışamamak da bir hayli sinir ve motivasyon bozucu bir durum.
    Siz siz olun ısınmadan hareket yapmaya kalkışmayın :D zira omzunuzdan ciddi şekilde sakatlanabilir ve çalışamaz hale gelebilirsiniz.Tecrübeyle sabittir!

Fc4n35 bunu beğendi.
  2. ozky

ozky Üye

Beğenileri:
    12
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    Ankara
    Geçmiş olsun Cherokee.Umarım en kısa zamanda antrenmanlara tekrar başlarsın.Dikkat et kendine.

3. Veyron

Veyron Özel Üye

Beğenileri:
    440
    Ödül Puanları:
    93
    Yer:
    Republic Of Fenerbahce
    omuz çok hassan bir bölge sakatlanmalara çok açık antrenmandan once ozellikle ısıtılması gerekiyor ve ters hareketler yapmamak gerekiyor.
    ben sadece 1 kere sakatladımoda bana ders oldu 10 gün idmanlara ara verdim sonra omza az yüklendim 1 ay sonunda tamamen geçti .

Fc4n35 bunu beğendi.
  4. cherokee

cherokee Üye

Beğenileri:
    127
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Yük.Müh.
    Yer:
    Niğde
    Ozky iyi dileklerin için çok teşekkür ederim. moral verdin ;)

Dediklerinde çok haklısın Veyron. havuza bile girmeden ısınma hareketleri yapılmalı. Omuzumdan bu 2. sakatlığım. bundan epey bir süre önce sol omuzumdan ağır bir sakatlık geçirdim. 2 aylık tedavi ve rehabilitasyon sonunda sağlığıma kavuştum. umarım benimkide en kısa zamanda geçer. çalışamamak çok sinir bozucu. kendimi ufalıyor hacim kaybediyormuşum gibi hissediyorum.

Fc4n35 bunu beğendi.
  5. bluedream__tt

bluedream__tt Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    11
    Arkadaşlar benimde başımda sol omuz sakatlanması var ne hikmetse yeni salona geçtiğimden beri herşey ters gidiyor ilk baş sol kolda diresek ile bilek arasında bir sakatlanma geçirdim neyse çalışmalarda bandaj ile idare ederek geçirdim kolu. Sonra ise sağ dirsekte bir sorun oldu onuda bir türlü çalışmalarda sararak geçirdim fakat bu omuz beni öldürüyor omuzum geçen hafta sakatlandı ve bu hafta başı pazartesi günü çalışmam vardı neyse ısındım çalışmaya başlicam ağırlıklarımı hazırladım göğüs programını uygulicam o da ne sehpadan barı aldım indirdim kaldırırken sanki omuzuma bir şey saplanıyor idare etmeye çalıştım ama dayanılcak gibi değildi barı kaldırırken omuzumdaki acı bütün vücudumu titretiyordu resmen direk çalışmayı bıraktım eve döndüm ama içimden çalışmalısın yapmalısın sesleri geliyor neyse 1-2 saat sonra yine çantamı alıp salonun yoluna koyuldum zarzorda olsa çalıştım.İnşallah bu gün bi zorluk çıkarmaz bir gün çalışmayınca kendimde bir boşluk hissediyorum .

6. cherokee

cherokee Üye

Beğenileri:
    127
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Yük.Müh.
    Yer:
    Niğde
    ,

sana da geçmiş olsun. ama bence bu şekilde omuzunu zorlama. omuz sakatlıklarının rehabilitasyonunda dinlendirme tek çözüm. dikkat et kendine.

Fc4n35 bunu beğendi.
  7. FleXoR

FleXoR Özel Üye

Beğenileri:
    10.235
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    Antrenör - Yazar
    Yer:
    Kırklareli & sivas
    Aslında sakatlandığım zaman dinlenmek hiç tercihim olmadı çok şükür ki her zaman üstesinden geldim kişi sürekli çalışan bölgeyi istirahata aldığında gerek metabolizmanın seviyesi gerekse sakatlanan bölgedeki yenilenme kanla beslenme süreci azalır bu konuda yapılacak en iyi yönten omuz sakatlandığında bir müddet omuz pres hareketlerinden uzak durup açış hareketleri yapmak bu sistemi her uygulamamda omuza aylarca emek veripte bir seviyeye getirdiğim için bu sistemde kayıp vermezken omuzun esnetmeye yönelik hareketleri ile tahribat bölgesinin bir an önce toparlanmasını sağlıyorum hem hamlamıyorum hem hareket ediyorum hemde omuz çalışmış oluyorum omuz latarelde streching doyduğu için olası sıkışmış guruplar yada ödemlerin dağıtılmasında büyük rol oynuyor bozulmuş bir makineyi bekleyerek onarmak işin kolay yolu

Fc4n35 ve ihsanerol bunu beğendi.
  8. SCHWARZXXL

SCHWARZXXL Özel Üye

Beğenileri:
    4.706
    Ödül Puanları:
    123
    omuzda eklem kapsülünü deforme eden hareketler press hareketleri özellikele de bar ile yapılanlar. Flexor'un da dediği gibi dinlendirme döneminde bunlardan kaçınmak daha önemli. Sakatlık sonrası soğuk, daha sonraki dönemlerde sıcak tutarak düzelmeyi hızlandırabilirsiniz. Ayrıca omuzu açacak lat pulldown ve yatarak açış hareketlerindedn de bir süre kaçınmak gerek.

Fc4n35 bunu beğendi.
  9. [Zafer]

[Zafer] Üye

Beğenileri:
    244
    Ödül Puanları:
    73
    Meslek:
    Üniversite öğrencisi
    Yer:
    İstanbul
    Omuzdan sakatlık yaşayan varsa enseye press i bırakması lazım bence.Temel bi hareket,çok güzel omuz yapıyo ama her yapı kaldırmıyo bu hareketi.Bi ara 40-45 kiloya kadar enseye press yapıyodum ki bastığım ağırlık kiloma ve spor geçmişime oranla bi hayli fazlaydı.Zamanla omzumda kıtırtılar duymaya başladım sonra da hafif hafif eklem ağrıları.Forumdan enseye press başlığını okur okumaz hareketi terkettim ve military press yapıyorum sadece.Ne kıtırtılar kaldı ne de ağrılar :)

10. bluedream__tt

bluedream__tt Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    11
    Bu hafta programı ağırlık düşürerek devam edip haftayı tamamlamaya çalışıcam ve önümüzdeki 1 hafta dinlemye çekilmeyi düşünüyorum tabi başarabilirsem.Dün yine omuz yüzünden tamamlayamadım çalışmamı ve moralim öyle olunca sıfır oluyor be kendimi eksik,zayıf hissediyorum.

Fc4n35 bunu beğendi.
  11. ONURSTC

ONURSTC Üye

Beğenileri:
    6
    Ödül Puanları:
    18
    geçmiş olsun arkadaşım sana benimde omzumda sakatlanma var napıcam bilmiorum arasıra sanki bıcakla kesiolar ayrıca o omuzdan gelen sesler halkın %70 sinde varmış bendede geliodu doktarada gittim normaldir dedi

Fc4n35 bunu beğendi.
  12. [Zafer]

[Zafer] Üye

Beğenileri:
    244
    Ödül Puanları:
    73
    Meslek:
    Üniversite öğrencisi
    Yer:
    İstanbul
    Ama eskiden yoktu ve enseye pressten sonra ortaya çıktı ve ağrı da yapıyodu.Bıraktıktan sonra geçti.

13. ONURSTC

ONURSTC Üye

Beğenileri:
    6
    Ödül Puanları:
    18
    ben barbell curl yaparken sakatlandım omuzdan heralde ters hareket yaptım simdi çekiyorum heralde ii ısınmadım bide bu omuz sakatlıkları forumda okumuştum hemde araştırdım rotator cuff kasını güçlendirmediğmiz için oluoomuş

Fc4n35 bunu beğendi.
  14. cherokee

cherokee Üye

Beğenileri:
    127
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Yük.Müh.
    Yer:
    Niğde
    flexor hocam verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederim. ama hangi hareketi yaparsanız yapın omuza yük biniyor. bacak ve karın bölgesinde ki hareketler hariç daha açıklayıcı bir deyimle, vücudun üst kısmını çalıştırdığınız her harekette omuz ve omuz eklemleri işin içinde. yanlışsam düzeltin lütfen. örneğin, şu anda bırakın yana açış hareketini elektirik düğmesini bile kapatamıyorum. bu durumda zaten çalışamıyorsunuz ve çalışmak daha büyük sakatlıklara yol açabilir diye düşünüyorum. ben bundan önce ciddi bir omuz sakatlığı geçirdim. gitmediğim doktor çektirmediğim MR araştırmadık antrenör - masör kalmadı. Allah'a çok şükür sol omuzumdaki sakatlığı atlattım. omuz bölgesinde meydana gelen effüzyonlarda eğer dinlendirme yapmazsanız buradaki yaralanma kronikleşebiliyor. omuzdaki effüzyonda ödem çözücü ilaçlar ve kremler kullanılabiliyor. bir de ben omuz sakatlığını sık yaşayan arkadaşlara şunu söylemek istiyorum. mutlaka uzman bir doktor eşliğinde MR ınızı çektirin. Çünkü insanların genetik yapılarına göre omuzlarıda farklılık gösterebiliyor. mesela benim sol omuzumdaki akromial kemiğim normalden biraz daha uzun. bu yüzden sol kolumu ağırlıkla çok yukarı kaldırdığımda kirişleri sıkıştırıyor. bu da haliyle effüzyona daha ileriki seviyede kopmalara neden oluyor ki Allah korusun. eğer benim akromial kemiğim biraz daha uzun olsaydı (tıpta doktorlar traşlama diyolar bu operasyona) kemiğin ucundan biraz kesilmesi gerekiyordu. Bir doktorum söylediği sözü hiç unutmuyorum: "omuz adeta boşlukta duran bir yapıya sahiptir". bunun dışında da rotator cuff ı güçlendirecek hareketler yapmak gerekiyor. https://www.bodyforumtr.com/forum/viewtopic.php?t=9475 burada güzel bir paylaşım var. bende birkaç bilgi vermiştim. benim gibi omuzzede arkadaşların bir göz atmaları menfaatlerine olcaktır.
    herkese sağlıklı ve kaslı günler....

15. hernan77

hernan77 Üye

Beğenileri:
    181
    Ödül Puanları:
    53
    Meslek:
    sağlık teknisyeni
    Yer:
    izmir
    cherokee geçmiş olsun arkadaşım. sakatlık bu işin en sevimsiz yanı. bende de bi ara omuz problemi vardı tedavi ile hallettim. fakat şu bir haftadır ilginç birşekilde sağ trapezimin köprücük kemiğine yakın kısmı ve kemiğin tam üzeri feci şekilde ağrıyo. özellikle gece sağ omzumun üzerine yatamıyorum barfiks, barla lat pull down , t bar rowing ve barla rowing hareketlerini yapmama engel.

bugün sırt ve kanat çalışamadım. ense arkasına lat pull down da pek bi sorun yok ama öne çekiş ve barfikste canımı yakıyo. 3 gün gitmiyeceğim salona haftaya da devam ederse artık ortopedinin yolu gözükür.

tarif ettiğim bu bölge ne omuza yakın nede eklem yeri anlayamadım. varmı buraylan ilgili sorun yaşayanınız....

16. ONURSTC

ONURSTC Üye

Beğenileri:
    6
    Ödül Puanları:
    18
    benim sağ omzum eskidende ağrıyodu mesela maçta koşunca filan sağ omzumda ağrı yapıoodu bunun nedeni sinirsel olabilirmi?

17. cherokee

cherokee Üye

Beğenileri:
    127
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Yük.Müh.
    Yer:
    Niğde
    Hernan77 geçmiş olsun. decline bench press yaparken; bazen benimde bahsettiğin yerdeki kas grubum ağrıyor. hala fazla yüklendiğim zamanlar buradaki ağrı nüksediyor ve bu durumda bu hareketi yapmayı kesiyorum. Bunu merak edip araştırmıştım. omuzu çevreleyen kas grubuna bildiğimiz gibi deltoid deniyor. Deltoid ise; ön (anterior) , orta (lateral) ve arka (posterior) olmak üzere üç bölümden oluşuyor. Bu bölümlerden olan anterior head yani önde bulunan çapraz omuz bağlarının bahsettiğin yerle bağlantısı var. bu bağlanma noktasında zorlamayla oluşabilecek bir hasar sonucunda köprücük kemiğinin oradan ağrı duyulmasına neden oluyor. bu durumda ben ağrıyı hissettiğim anda hareketi kesiyorum ve bir süre bu hareketten kaçınıyorum. sende bahsettiğin hareketleri bir süre yapmayıp biraz dinlendirirsen umarım ağrıların azalacaktır.

onurstc sana da çok geçmiş olsun. bence uzman bir doktora gidip omuz ağrının nedenlerini MR çektirmek suretiyle teşhis edip gerekli tedavi ve rehabilitasyona başlamalısın derim. bu arada gittiğin doktorun omuz üzerine ihtisas yapmış olmasına veya bir spor hekimi olmasına dikkat ve gayret edersen sonucun iyi olacağı kanaatindeyim.

18. ONURSTC

ONURSTC Üye

Beğenileri:
    6
    Ödül Puanları:
    18
    arkadaşlar bugün ortapedi doktoruna gittim muayene etti spor yaparken faranjittim bu omuz bağlarını güçsüzleştiriomuş bu yüzden bağlarda zedelenme olmuş 1 hafta spor yapma dedi mekik çekebilirmiyim yada tempolu koşu onlarda yok dedi buz uygulaması ve omuz egezesizleri yap dedi

Fc4n35 bunu beğendi.
  19. cherokee

cherokee Üye

Beğenileri:
    127
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Yük.Müh.
    Yer:
    Niğde
    Aslında bu sabah kendimi çok iyi hissediyorum. Omuz sakatlığım geçmek üzere. arkadaşlar dün ilk antrenmanı yaptım. boş barlarla da olsa :lol: amma özlemişim yaaa. seviyorum ben bu ağır metal parçalarını :lol: çok hafif bir sancı var sadece. darısı tüm sakatlık geçiren arkadaşların başına. sağlıklı günler...

Fc4n35 bunu beğendi.
  20. hernan77

hernan77 Üye

Beğenileri:
    181
    Ödül Puanları:
    53
    Meslek:
    sağlık teknisyeni
    Yer:
    izmir
    senin adına sevindim cherokee arkadaş. sakatlığın ne menem birşey olduğu bu spora gönül veren herkes tarafından bilinir. yavaş yavaş tempo arttır. iyi ısın. ısınma deyince salonda ısınarak çalışan bi ben varım herhalde ama yine de omuz sakatlandı.

bi de yukarıda anterior deltoidin köprücük kemiğine bağlanan kısmı ile ilgili sakatlandığımı yazmıştım. buz koyma olayı antrenmanlardan sonra mı yapılsa ii olur.

kendine ii bak. kolay gelsin.....

Sayfayı Paylaş