Yeterli verim alamıyorum

Konusu 'Vücut Geliştirme & Fitness' forumundadır ve exhornet tarafından 4 Haziran 2013 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 2 üye.
  1. exhornet

exhornet Üye

Beğenileri:
    2
    Ödül Puanları:
    13
    Merhabalar. Bir dönem bu forumdaki değerli üyelerin dumbell ile çalışma programını uygulamış ve kendime göre güzel bir verim almıştım. 4 aydır da düzenli olarak salona gitmekteyim. Sporu yapmaktaki amacım bir miktar kilo almak ve asıl amacım da kuvvet, esneklik çeviklik kazanmak. Sizden antreman sırasında ve sonrasında yaşadığım bir takım sıkıntılar için tavsiye rica ediyorum. Hatta daha verimli olabilecek, isteklerime daha iyi cevap verebilecek bir program da verebilrseniz çok güzel olur. Boyum 176 kilom 68.

Öncelikle çalışma programımı vereyim.

Kol:30 Göğüs:90 Bel:78 Bacak:52

1.Gün Göğüs
    Benc Press 4 Set 15-12-10-8
    Inclyn Press 4 Set 15-12-10-8
    Yatarak Dumbell Fly 4 Set 15-12-10-8
    Pullover Press 4 Set 15-12-10-8

Düz Bar Curl 4 Set 15-12-10-8
    Dumbell Curl 4 Set 15-12-10-8
    Constre 4 Set 10-10-8-6
    Z bar yatarak indiriş 4 Set 15-12-10-8
    Push Down 4 Set 15-12-10-8

Leg Exsition 5 Set 20-18-15-12-10
    Leg Curl 4 Set 15-12-10-10
    Lunc 4 Set 15-12-10-8
    Arka Bacak Machine 4 Set 20-15-10-10
    Kalf 4 Set 15-12-10-8

Neck Press 4 Set 15-12-10-8
    Yan Dumbell Açış 4 Set 15-12-10-8
    Öne Dumbell Açış 4 Set 15-12-10-8
    Eğik Dumbell Açış 4 Set 15-12-10-8
    Trapez 4 Set 15-12-10-8

Lat Pull Down 5 Set 15-12-10-8-8
    Öne Çekiş 5 Set 15-12-10-8-8
    Karna Çekiş 5 Set 15-12-10-8-8
    Tek Dumbell Çekiş 5 Set 15-12-10-8-8
    Ters Mekik 3 Set Max

İlk olarak, bazı hareketleri yaparken o güzel yanma hissini alamıyorum. Sanki kemiklerimle kaldırıyormuşum gibi eklemlerim ve tendomlarım ağrıyor. Bu durum antreman sonrası da devam ediyor. Mesela ön kol antremanı sonrası o kaslarda pek bir hamlama olmadı. Halbuki kaldırabileceğim ağırlıkları dikkatlice seçerim hep. Sol kolda ön kol kasını bilek tarafına bağlayan tendon ağrıyor hep ön kol atremanı sonrası.(Dış tarafta olan) En son göğüs antremanı sonrasında da göğsümde yeterince ağrı olmadı. Tüm ağrı arka kolun tendona doğru olan kısımlarındaydı ve bayağı bir gerilmişti. Kolumu yukarı kaldırım dirsekten salamıyordum. Pullover'da sol kolum biraz daha geriliyor zorlanıyor.(Hareketi doğru yapmaya özen gösteriyorum). Göğüs gününden sonraki gün arka kol antremanı var, o gün hamlamış olduğu için tekrar çalışmam sıkıntı yaratır mı?

Bir sorunum da baş dönmesi. Setlerin sonlarına doğru baş dönmesi, göz kararması oluyor hafif. Nefes alıp vermelere dikkat ediyorum. Şimdiye kadar pek önemsemedim ama insanın moralini hevesini kırıyor biraz. Antreman öncesi beslenmeme dikkat ediyorum bu arada. Bende biraz nefes darlığı var sorun bu olabilir mi?

Kanatlar çıkmıyor. Diğer kas gruplarında az çok bir gelişme kaydettim. Ama önden daha çıkmadı kanatlar. Salonda kolay barfix çekme aleti var, bunu eklesek programa faydalı olur mu bu konuda?

Bilek antremanı yok. Benim en sevdiğim kas gurubu. Programa geniş kapsamlı bir bilek antremanı ekleyebilir miyiz? Kum mıncıklama da yapacağım zaten.

Yani genel olarak, birisi bana bakıp aa gelişmişsin, kilo almışsın vs demez. Ben kendim farkediyorum tabi de yetersiz. Kendim dumbell ile çalışırken herkes gelişmeyi farketmişti. Acaba bu sorunlar antremana tam olarak düzenli devam etmememden kaynaklanıyor olabilir mi? Açıkçası vizesiydi finaliydi derken pek düzenli devam edemedim. Hatta doğru düzgün ne uyuyabildim ne beslenebildim. Yeni yeni düzene oturtmaya başladım işte.

Şimdilik aklıma gelenler bu kadar. Uzun oldu biraz kusura bakmayın.

2. aykun

aykun Üye

Beğenileri:
    29
    Ödül Puanları:
    38
    İlk zamanlar gözle görülür değişmeler daha fazla oluyor tabii ki. Daha sonrası için gerekn tek şey sabır bence bunu pek dert etmene gerek yok.. Hergün gördüğün vücudun geliştiğini algılamakta biraz zor oluyor. Ayrıca benim bildiğim kadarıyla göğsünün bir biceps triceps kadar yandığını hissetmen zor. Ki bende de öyle oluyor. Göğüs antrenmanında tricepste doğal olarak kullanıldığı için ağrıması normal ve ertesi gün güzel bir şekilde ısınıp antrenman yapmana engel olacağını düşünmüyorum.
    Ayrıca güzel ve dolgun kanatlara ulaşmak için bence barfiks çekmek şart ben kanat antrenmanlarımdan önce mutlaka geniş tutuş barfiks ile başlarım.
    Bilek antrenmanı veren salon da ben hiç görmedim ama forumda araştırarak bu konuda kapsamlı bilgi sahibi olabilirsin.
    Baş dömesi göz kararması hakkında bi yorum yapamıyorum. Belki tansiyondan olabilir.
    Teşekkürler :)

exhornet bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş