Yepyeni Bir Hayat

Konusu 'Yeni Başlayanlar Bölümü' forumundadır ve Hknn tarafından 2 Ekim 2012 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 21 üye.
  1. Hknn

Hknn Üye

Beğenileri:
    44
    Ödül Puanları:
    38
    Meslek:
    Ögrenci
    Yer:
    Mersin
    Hepinize merhaba arkadaşlar.Ben 23 yaşındayım.1,89 - 1,94 boyları arasında 132 kiloyum.Yaklaşık olarak 1 aydır düzenli bir şekilde diyet yapıyorum.Bunun yanı sıra sabahları 05:30'da uyanıp 1 - 1,5 saat tempolu bir şekilde sahilde yürüyüşümü yapıyor hemen arkasına sahilde bulunan spor aletlerinde vakit geçiriyorum.Bu şekilde 141 kilodan 132'lere düştüm.İnanın belki çok duymuşsunuzdur bu şekilde sizden fikir isteyenleri fakat birçok kez diyete başlamama rağmen devam ettiremedim irademi ortaya koyamadım.Fakat artık yepyeni bir hayat istiyorum , kurtulmak istiyorum kilolarımdan.Bugün supplement satışı yapan bir sporcu ürünleri satan bir markete gittim.Bu sporcu ek besinleri hakkında bilgi almak için orayı da işleten bir spor salonu hocasıymış.Bana spor salonuna gitmediğim takdirde vücudumu daha çok kaybedeceğimi , sarkmaların olacağını söyledi.Kısacası spor salonuna gitmem şartmış.Spor salonuna başladığım takdirde CLA ve L-Carnitine ürünlerinden almam gerektiğini söyledi.İşin beni üzen tarafı şu ki işlerim dolayısı ile spor salonuna gitmemin imkanı yok kimi zaman gece 23:00'da eve geldiğim oluyor.O yüzden sabahın kör vaktinde uyanıp işe gidene kadar spor yapmaya çalışıyorum.Velhasıl kelam bu konuştuğum hoca moralimi , motivasyonumu alt üst etti.Vücudumun daha kötü olacağını söylediği için madem kötü olacak bırak böyle kalsın diyorum içimden.İnanın moralim sıfır.Sizce ben şimdi ne yapmalıyım ? Bu yola devam mı etmeliyim yoksa hocanın dediği gibi vücudum alt üst olacağına bırakayım mı ? Çok özür dilerim hepinizden ama zor durumda olmasaydım buraya bunları yazma gereksinimi duymazdım gerçekten.

2. brhmcr

brhmcr Guest

Eleman size urun satmaya calismis, spor salonuna gitmeden de evde ve parkta calisilabilir. Beslenmenize ozen gosteriniz kilo vermeyi kontrol altinda tutunuz, asiri hizli kilo kaybetmeyiniz.

3. Hknn

Hknn Üye

Beğenileri:
    44
    Ödül Puanları:
    38
    Meslek:
    Ögrenci
    Yer:
    Mersin
    Bana kas kaybı olabileceğini vurgulayarak protein ağırlıklı beslenmemi önerdi.Umarım bunu doğru söylemiştir çünkü tamamen kafamı karıştırdı ..

4. brhmcr

brhmcr Guest

Eleman bunu dogru soylemis protein agirlikli beslenmelisiniz. Forumda kilo verme yag yakimi ile ilgili basliklari okumanizi tavsiye ederim. Yeni baslayanlar formunda da bir cok konu yardimci olur.

5. Hknn

Hknn Üye

Beğenileri:
    44
    Ödül Puanları:
    38
    Meslek:
    Ögrenci
    Yer:
    Mersin
    Peki çok teşekkür ederim verdiğiniz bilgiler için.Protein için hayvansal gıdalara daha çok ağırlık verdim şu ara.Haşlanmış tavuk , yumurta , süt vs .. Protein tozu için ek besin satışı yapan marketlere gidiyorum kimisi al ihtiyacın var diyorlar , kimisi henüz alma diyorlar o konuda kafam karıştı sadece.

6. _zgr_

_zgr_ Üye

Beğenileri:
    41
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    Çanakkale-İstanbul
    -Eğer beslenmen yeterli ve dengeli ise bunları almana gerek yok, bu ürünler beslenmedeki açığı kapatmak için ve şahsi fikrime göre bu ürünler beslenmedeki eksiklikler için son çare olarak kullanılmalı. Yani bu besin takviyelerine ihtiytacınız yok. İhtiyacın var diyenler muhtemelen ürünlerini satmak için bunu söylüyorlardır. Ama günümüzde genelde beslenme protein açısından olmasada vitamin ve mineral açısından eksik veya dengesiz olabiliyor bu yüzden multivitamin, mineral takviyeleri alabilirsiniz dilerseniz.

Hknn bunu beğendi.
  7. Hknn

Hknn Üye

Beğenileri:
    44
    Ödül Puanları:
    38
    Meslek:
    Ögrenci
    Yer:
    Mersin
    Örnek vereyim.

Sabah : 2 tatlı kaşığı lor peynir , 1 domates 1 salatalık , yarım ceviz , 2 adet badem , 2 adet fındık , 2 adet kuru üzüm ve bir bardak süt

Öğlen : 2 adet kuru kayısı , 1 adet kuru incir.

Ara öğün : Bir bardak yeşil çay

Akşam : Bir parça haşlanmış tavuk , yağsız salata.

Bunların yanında protein ihtiyacımı karşılayacak ne tür besinler alabilirim ? Daha doğrusu ben günlük ne kadar protein almalıyım onu da bilmiyorum.

8. sthammer

sthammer Guest

sporcu ek gıdalarıyla işin olmamalı, senin önceliğin kilo vermek, beslenmen zayıf görünüyor, sabah yumurta, zeytin vs. olabilir ek olarak, bunun yanında öğlen yediğin bir şey yok gibi, çok düşük oranlarda karbonhidrat içeren diyetlerde su ve açlık durumunda kas kaybı olmaktadır, öğlen mesela yulaf ezmesi olabilir, yoğurtla karıştırabilirsin ve böylece lif ve karbo açığı kapanabilir, hatta ben kuru kayısı da dilimliyorum içine, akşam yemeğinin saati de geç olmasın leptin hormonu'nun çalışması için, forumda işine yarayacak pek çok konu var https://www.bodyforumtr.com/vbforum/kilo-verme-le-lgili-en-t11394.html

zayıflama programı kişiye özel, bireyin benimseyip, yaşam tarzı haline getirerek uygulayabileceği, yeterli ve dengeli beslenme alışkanlığı kazandırabilecek özellikte olmalıdır. Yani ben zayıfladım eskisi gibi beslenebilirim diye düşünmemelisin, olabildiğince zamana yaymalısın, kardiyo ve ağırlık çalışmalarıyla da kombine etmelisin, bunları yaparken de sadece proteine odaklanırsan enerji sıkıntısı da olur, ayrıca pro seviyedeki vücutçular da çok sağlıklı değil bu vücutçular genelde yüksek kan basınçlı(tansiyon) ve yüksek kolestrollü oluyorlar. Daha çok kas hacmiyle, kalplerine daha fazla yük biniyor, bu örneği vereyim de için rahatlasın :)
    başarılar

Hknn bunu beğendi.
  9. _zgr_

_zgr_ Üye

Beğenileri:
    41
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    Çanakkale-İstanbul
    -Yetişkin bireylerde ortalama protein ihtiyacı için vucut kg*1-1.5 g yeterli bu sayı değişken olabilir (yaşam tarzı,fiziksel aktivite,kas kemik miktarı vb.)
    -Beslenme programınla ilgili şunları tavsiye edebilirim: Öncelikle vücut ağırlığın sanırım 130 kg civarı bu ağırlığa göre aldığın kalori çok düşük yağ yakmak için günlük kalori alımını vucut ağırlığı *44*0.8 genel formülüyle kalori ihtiyacını hesapla ve bu kaloriyi de mümkün olduğunca yağ ve proteinlerden karşıla. Aslında günlük kalori ihtiyacı sadece kiloya bağlı olmasada biz eldeki imkanlarla bu kadarını hesaplayabiliriz.verdiğin her 5 ya da 10 kg da ihtiyacın olan kaloriyi tekrar hesapla ya da onun yerine 1 avuç kuruyemişi beslenmendende çıkarabilirsin ;) İdeal miktarları biraz da deneme yanılma yoluyla bulabilirsin .Alacağın khlar da kompleks olsun basit şekeri hayatından tamamen çıkar. Ayrıca herşeyide ölçerek yeme bu sıkıcı olabilir neleri tüketip neleri tüketemeyeceğini öğren.
    -Gözüme çarpanları söyeleyeyim kahvaltıdan üzümleri ve sütü çıkar. Sabahları 2 3 yumurta tüketebilirsin ihtiyacına göre arttıırıp azaltabilirsin. Bence kuruyemiş miktarını biraz daha arttır.lor peynirdeki protein diğer peynirdeki proteinlere göre daha hızlı sindirilir o yüzden diğer peynirlerdende yersen daha uzun süre seni tok tutar. Ayrıca yeşil çayını ya da kahveni de sabah içmen iyi olur (elbette şekersiz). Ayrıca yapabiliyorsan salata ekle (üzerine sızma z yağınıda yeterli miktarda koy)
    -Öğlen yediklerini yemeni tavsiye etmmem eğer acıkmazsan öğlen birşey tüketme ama eğer acıkıyorsan kuruyemiş ve yanında da peynir tüketebilirsin.
    -Akşam yemeğinde salataya yağ koyarsan ideal bir akşam yemeği olur. Ancak yemeklerini türevlendir hangi besinlerin biribirine denk olduğunu öğren mesela her akşam tavuk yeme bazen kırmızı et bzaen balık tüket ki vucudun gerekli mikro besinleri karşılayabilsin hep aynı salatayıda yeme!
    -Yeşil çay ve kahveyi gün boyunca tüketebilirsin. Acıktığın zaman su içmeyi dene yemek ve su tüketimi de hipotalamus tarafından kontrol edilir. Bir süre açlığını bastırabilir. Zaten doğru besleniyorsan açlık atağı geçirmezsin. yatmadan önce 4-5 saat önce son öğününü yemiş ol.

Hknn bunu beğendi.
  10. Hknn

Hknn Üye

Beğenileri:
    44
    Ödül Puanları:
    38
    Meslek:
    Ögrenci
    Yer:
    Mersin
    Arkadaşlar çok teşekkür ederim vakit ayırıp bilgi verdiğiniz için.Beslenme açısından söylediklerinize riayet etmeye çalışacam.

11. Tun4

Tun4 Üye

Beğenileri:
    60
    Ödül Puanları:
    38
    Hocam beslenme konusunda kesinlikle yanlış yapıyorsunuz. O kadar az yiyecekle sağlığınızdan bile olabilirsiniz. Günün çeşitli saatlerine yumurta, et, tavuk, yağsız süt, az şekerli meyveler, sebze vs. ekliyebilirsiniz.

Bu arada sahilde çalışmayı dert etmeyin, bir süre sonra eve ağırlık seti alıp temel vücut hareketleriyle kaslarınızı çalıştırmaya başlarsınız ama öncelikle şu beslenmenizi düzeltin.

Hknn bunu beğendi.
  12. Hknn

Hknn Üye

Beğenileri:
    44
    Ödül Puanları:
    38
    Meslek:
    Ögrenci
    Yer:
    Mersin
    Çok teşekkür ederim verdiğiniz bilgi için.Hani diyet yapanlarda klasik bir düşünce vardır '' Az ye '' diye.Aslında bende ilk başta bu teoriye göre hareket ediyordum.Fakat daha sonradan yanlış beslendiğimin farkına vardım.İş güç derken boşladım iyice beslenmeyi sadece eve geldiğimde beslenmeme dikkat edebiliyorum.Eğer çalışma saatlerimi düzene sokabilirsem haftanın 3 günü spor salonuna gitmeyi düşünüyorum.Daha faydalı olacağını düşünüyorum.

13. exsisman

exsisman forum Kurdu

Beğenileri:
    774
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    Almanya
    Haftanin 7 günü calisiyor degilsin ya. Haftasonlari 2 gün sporunu yaparsin. Bu arada beslenmenin 70% önemi var. Beslenme programinda ögle yemegi ne öyle? :D Ton baligi, yumurta, tavuk tüket. Bunun yaninda kepekli ekmek yiyebilirsin

Hknn bunu beğendi.
  14. Hknn

Hknn Üye

Beğenileri:
    44
    Ödül Puanları:
    38
    Meslek:
    Ögrenci
    Yer:
    Mersin
    Malesef haftanın 7 günü çalışıyorum tatilim yok sayılır :) Pazar yarım gün .. Tavuk yemekten gıdaklayacam yakında ama olsun herkes tavsiye ediyor :) Ayrıca spor salonuna yazılırsam eğer salona girmeden ve salondan çıkışta herhangi bir beslenme yapmam gerekir mi ?

Not : Bu arada son 2-3 gündür tartılıyorum 131-132-133 arası oynuyor kilom.Pek anlamadım ama hayrlısı :)

15. exsisman

exsisman forum Kurdu

Beğenileri:
    774
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    Almanya
    Bukadar SIK tartilma.-/+3-4kg oynama olur. Önemli olan yag oranini örctür. Ben zayifmaya basladigimda yapmadim simdi cok pismanim, acikcasi ne kadar Kilo ile basladigimda bilmiyorum :D

16. Hknn

Hknn Üye

Beğenileri:
    44
    Ödül Puanları:
    38
    Meslek:
    Ögrenci
    Yer:
    Mersin
    Bundan sonra hiç tartılmayı düşünmüyorum ayda bir anca :) Eczanelerde yağ , kas , su , kemik kg ölçen detaylı tartılar varmış sanırım.Yarın orda tartılmayı düşünüyorum.Bu arada beslenme konusunda kime sorsam '' İllede protein '' diyor.Ama fazla kiloluyum daha çok kilo almaz mıyım ? diyorum.Yok kas kaybın olur diyorlar.Protein içeren besinlere internetten baktım süt , yoğurt , tavuk vs .. diyorlar.Yağsız olanları pek yok piyasada light alıyorum umarım zararı yoktur .. Birde akşam 5'den sonra pek birşey yemiyorum sadece yeşil çay , su vs ..

17. Hknn

Hknn Üye

Beğenileri:
    44
    Ödül Puanları:
    38
    Meslek:
    Ögrenci
    Yer:
    Mersin
    Bugün beslenmemi de yazayım eksik yada fazla arkadaşlar fikir beyan eder belki :)

Sabah : 1 adet kepekli galeta ( öğünlerimden bu galetaları çıkarmam gerekli mi ? )
    2 kaşık lor peynir
    yarım domates
    3 adet tuzsuz badem
    1 adet ceviz
    3 adet fındık
    3-4 adet dut kurusu

Öğlen : Forumda okumuştum yumurtalı tavuğu onu yaptım.

2 adet yumurtanın beyazı , yarım tavuk göğüsü ( fazla koydum sanki tavuğu ) , toz biber , nane , kimyon. - 1 adet kepekli galeta - yarım domates , süs biberi , soğan.

Akşam : Light ton balıklı salata , Yağsız , tuzsuz meyhane pilavı yemeyi düşünüyorum.

Eksik yada fazla yediklerimi arkadaşlar yazıp uyarırsanız sevinirim.

18. Hknn

Hknn Üye

Beğenileri:
    44
    Ödül Puanları:
    38
    Meslek:
    Ögrenci
    Yer:
    Mersin
    Arkadaşlar haftanın 3 günü spor salonuna yazılabilme imkanı doğuyor gibi .. Sizce haftanın 3 günü yeterli olur mu yoksa hergün mü gitmeliyim ?

19. Tun4

Tun4 Üye

Beğenileri:
    60
    Ödül Puanları:
    38
    3 gün spor salonunda ağırlık+kardiyo çalışmanızı yapın, bana kalırsa diğer günlerde de mümkünse sabahtan sahile gidip kardiyonuzu yapabilirsiniz. 3 gün spor salonu, 2 gün sahilde çalışmayla hızlı sonuç alabilirsiniz diye düşünüyorum.

Bir de spordan önce ve sonra yemek durumunuzu sormuşssunuz. Mutlaka spor salonuna gitmeden önce iyi bir öğün yiyin karbonhidrat ve protein içeren. Spordan sonraki öğününüzde de mutlaka yağsız tavuk, et, ton balığı vs. olan proteinli bir öğün olsun.

Hknn bunu beğendi.
  20. Hknn

Hknn Üye

Beğenileri:
    44
    Ödül Puanları:
    38
    Meslek:
    Ögrenci
    Yer:
    Mersin
    Anlaşılan spordan önce ve sonra proteine yükleniyoruz.Spordan önce protein içerikli olarak lor peynir , süt vs .. uygun olur sanırım.

Sayfayı Paylaş