Yeni Baslayanlara Tavsiyeler

Konusu 'Yeni Başlayanlar Bölümü' forumundadır ve Deli333 tarafından 9 Temmuz 2004 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 164 üye.
  1. diez

diez ADMIN Yönetici Admin

Beğenileri:
    15.000
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    Çorum
    öncelikle belirtmeliyim ki forumu iyice incelemelisin..emin ol tüm cevaplar fazlası ile var..

küçük kaslar grupları için tecrübeye göre 3-4 hareket büyük kaslar için 4-5 hareket idealdir..bazı temel hareketler dışında ise 4 setin geçilmesi tavsiye edilmez..

imzamdaki linkleride incelemelisin..

atahan4488 bunu beğendi.
  2. sweat

sweat Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    11
    peki ladasamara hocam mütiş bir yazı bence.benim bir sorum olacak.bu yan omuz kasları en iyi. ellerde dumbell lar yana doğru kolları açma kapama haraketi ile mi en iyi sonuç alınabilir

3. haki

haki Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    teşekkür ederim

bende yeni başladım ama arkadaşım bana sekiz eadet enantate verdi bunları şimdi kullanmalımıyım yoksa ne zaman kullanmam gerekir

4. saydam

saydam Özel Üye

Beğenileri:
    1.922
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    serbest
    Yer:
    Academic Sport Center
    haki kesinlikle uzak dur,kendine yazik edersin.

5. diez

Beğenileri:
    15.000
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    Çorum
    haki , saydam sonuna kadar haklı..
    hele bi kasların limitine ulaşsın..senelerce yap önce..
    buarada o arkadaşın senin iyiliğini düşünmemiş bunuda düşün..

6. haki

haki Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    bilgileriniz için teşekkürler

7. debianmr

debianmr Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    boy 1.78, kilo 114.

body building yapmaya hemen baslayailir miyim, yoksa 1-2 ay bekleyip biraz kilo verip mi baslamaliyim?.. saglik acisindan (kalbe yuk bindirmemek acisindan)....

ikinci sorum da spor salonu ile ilgili : ankara'da oranium sports'da baslamayi planliyorum, is yerime yakin olmasi nedeniyle... iyi bir yer midir?..

8. diez

Beğenileri:
    15.000
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    Çorum
    ilk sorunuzla ilgili en çok sorulan sorular başlığını okuyunuz..
    https://www.bodyforumtr.com/vbforum/en_ok_sorulan_sorular_ve-t11375.html

debianmr bunu beğendi.
  9. debianmr

debianmr Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Son düzenleyen: Moderatör: 8 Aralık 2007
  10. alpfaruk

alpfaruk Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    Vatanım
    hojam ellerine sağlık yahu süper bi emek sarf etmişsin bizler için..yeni üye olarak ve yeni başlayan bi badici olarak very very tenks....

11. Hircin

Hircin Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    selam arkadaslar.. bu güzel ortama yeni katildim ve buda ilk msjim..

Ben bir senedir yurtdisindayim ve dili daha yeni ögrendigimden ewe bir fitness seti aldim.. bunun icinde halter.. halter sehpasi bu sehpada bacak agirlik calismak ve kol calistirmak icin özel ekler var.. bide bisiklet aldim.. 'ancak daha önce evde dumbel ile calisip sinav ceksemde BB yapmadim.. daha önce 8 sene lisansli futbol oynamistim ama BB hakkinda hic tecrübem yok.. simdi benim affiniza siginarak bir kac sorum olucak..

* Yasim 26 bu vücüdumun gelisimini olumsuz etkilermi yani 19 yasindaki birine göre vücudum dahami yavas gelisir..?

* ewde calistigim icin günde cift antreman programi uygulasam (dumbel ile calisip sinav cekerekn bunu günde 4 kez falan yapiyordum kombineler halinde) bunun zarari olurmu..?

* bide bu önemli gögüs kafesimin tam orta kismi biraz fazla cukur.. bu zamanla dolup kapanirmi yoksa kas yaptigimda dahi bu cukurluk yine cok belli olurmu..?

12. FleXoR

FleXoR Özel Üye

Beğenileri:
    10.235
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    Antrenör - Yazar
    Yer:
    Kırklareli & sivas
    *Oynadığınız futbol sayesinde normal kişiye oranla bir alt yapınız söz konusu buda kendini gösterecektir.

*Yaşınız son derece uygundur sorun etmenize gerek yok bir çok şampiyon bu yaştan daha geç başlamıştır.

*Evde çalışma proğramları var bu proğramlar isteğinizi karşılayacak düzeydedir

*Bahsettiğiniz olayı anlamak için bir resminizi görmek gerekir sorun kasmı yoksa kemik yapısımı

Son düzenleme: 4 Ocak 2008
    Hircin bunu beğendi.
  13. chosen

chosen Üye

Beğenileri:
    47
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    avukat
    Yer:
    istanbul
    yeni başlayanların sorunları

formda faydalı bilgiler olduğunun ve açıklamalar olduğunun farkındayım ki bodybuildingçcom uda ing olmasına ramen takip ediyorum ancak bir sorun var oda herkesin herşey hakkında birşey demesi ve ne yazık ki bunların çoğu zaman birbirini tutmaması... ancak bütğn bu okuduklarımda şunu çıkardım

1)insan anatomisi farklı ve herkesin uygulaması gereken program farklı bu yüzden illaki bir antrenör ile çalışmak lazım peki bu antrenörler nerde bir spor salonuna yazıldım 6 aylık peşin aldılar elime bir program tutuşturdukar bana yapmam gereken aletleri gösterip bıraktılar

nerde diet? nerde yaşam biçimi? parayı geride vermezler ki epey para verdim yazılana kadar tonla dil döktuler tel açtılar... hadi ters çıkayım aramı bozup istediklerimi yaptırayım e sosyal bir ortam huzur kalmayınca ne yapıcaz? sonra birde motiveden bahsedicez... 1 ay doldu ve bende resmen siteleri talan ettim gel gelelim herke diğerinin söylediğinin doğru olmadığını söylüyor ben ne ypıcam

razıyım inanın kendime bir antrenör tutmaya ama yokkkkkkkkkkkkkkkkkkkk ne yapayım????

14. FleXoR

FleXoR Özel Üye

Beğenileri:
    10.235
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    Antrenör - Yazar
    Yer:
    Kırklareli & sivas
    Farklı görüşler sayesinde doğru bu şekilde bulunmakta madem sizi geliştirecek birini bulamıyorsunuz ve imkanınız var o zaman siz kendinizi geliştirin bunu 1. ağızlardan duyarakta bilginin doğruluğunu sağlarsınız bahsettiğim olay seminerlerdir çokta para harcanmayan fakat çok şey veren seminerler.

Bir diğer konuda bende antrenörüm ben de kişiyi tanımak için önce karma bir proğram veririm ve kişi öğrendikten sonra uzaktan takip ederim asla tepesinde beklemem bu bazılarında güven güç arzederken (hoca başımda nede olsa) bazılarındada şüphe ve zayıflık gösterir (bu hoca neden başımda acaba yanlışmı yapıyorum).

Kişiler bazen para ödedikleri için hocaya sahip olduğunuda sanabilir (hep benim başımda durucak)

Oysa iyi bir salon tozu yutmuş antrenör Kişiyi sadece fiziki değil her yönden yetiştirir kişi normal prğramları sabrı ile aştığı an artık hoca kaslar arasındaki çekişmenin bitişinde olayı daha net görür ve kişiyi yönlendirir (O yüzden sabır sporu diyoruz) Kişi bir kaç tane Vucuda göre proğram aldıktan sonra artık hocanın kendisi ile değil artık başkaları ile ilgilenmesini sözlü olarak belirmeye başladığı döneme geçer ve içinden eskiden yanlışmışım der hatta diğer üyelere bir hoca gibi davranmaya başlayıp hocanın üstündeki yükü almaya çalışır çünkü hoca onu yetiştirirken sadece proğram değil kendinden bir kaç parçada vermiştir.

Buradan üstümdeki yükü alan Erol,Yılmaz,cem,Fatih,çağlar,samet,erhan ve Alpere teşk ediyorum

chosen bunu beğendi.
  15. muratcan

muratcan Üye

Beğenileri:
    3
    Ödül Puanları:
    0
    omuz eşitsizliği

selamlar..
    benim sorunum omuzumda oluşan eşitsizlik. amatörce evde dambıllarla omuz press, yana açma gibi hareketler yapıyordum. ama sanırım birşeyleri yanlış yaptım. sonuçta şu an sol ön ve yan omzum, sağa göre 1-1,5 cm. kadar daha fazla gelişti. bunu düzeltmek için dün bir spor salonuna başladım. ordaki hoca, bunun için ayrıca birşey yapmaya gerek yok, biz normal programımıza devam edelim, onlar zamanla eşitlenir dedi. ama benim hala kafam net değil. bu kunuda bilgisi olan var mı ?
    teşekkürler..

16. FleXoR

FleXoR Özel Üye

Beğenileri:
    10.235
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    Antrenör - Yazar
    Yer:
    Kırklareli & sivas
    Oradaki hocanın tespiti buradaki tespitten daha sağlıklıdır hocanızı sorgulamak yerine zaman vermek bazen onu daha iyi anlamaya ve tanımaya sebeb verir

17. muratcan

muratcan Üye

Beğenileri:
    3
    Ödül Puanları:
    0
    peki peki, tamam.. sabırlı oluruz !
    neyse, bir sorum daha olacak, cevap geleceğini pek sanmıyorum ama.. lateral tabir ettiğiniz yana açma hareketinde, hareket yan omuzdan çok trapeze vuruyor (en azından bende böyle !)
    bunu engellemek yani lateral'in trapeze vurmasını engellemek için nasıl bir yöntem uygulayabiliriz.
    bu sefer, sanırım sabrederek sadece trapezi büyütebilirim..

arafa ve FleXoR bunu beğendi.
  18. FleXoR

FleXoR Özel Üye

Beğenileri:
    10.235
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    Antrenör - Yazar
    Yer:
    Kırklareli & sivas
    Çok güzel bir soru sormuşsun.

Öncelikle trapezus kasından bahsedeyim trapezus. kası omuzla boyun arasında bulunduğu gibi enseden sırta doğruda inmektedir. bu kas kasıldığı anda kürek kemiğini omurgaya yaklaştırır.

Boyun yada baş dik ve aktif durumda iken trapez kasıda sürekli kasılır genelde latarel açışlar latarel deltoid için yapılmakta ve bu açış esnasındada trapezler gelen baskıyı dengelemek ve boyunu korumak için aşırı bir şekilde kasılmaktadır trapez kası sadece 2 durumda kasılmaz bir yatağa yattığımızda ikinciside boyun öne doğru eğik olduğunda yyani boyun öne doğru eğik ve çene gövdeye değerek boyunun ağırlığını ve dengesini alacak şekilde.

1. de tamamen kasılmazken 2. pozisyonda normalden %50 daha az kasılır genelde trapezi iyi olan öğrencilerimede latareli oturarak (Ayakta durmakta trapezi çalıştırır) boyun tam öne doğru eğik çene gövdeye değmiş şekilde yaptırırım böylece omuz başlarını trapezden ayarabiliyorum.

erhandemir, BK, glory ve diğer 1 kişi bunu beğendiniz.
  19. FleXoR

FleXoR Özel Üye

Beğenileri:
    10.235
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    Antrenör - Yazar
    Yer:
    Kırklareli & sivas
    Çok güzel bir soru sormuşsun.

Öncelikle trapezus kasından bahsedeyim trapezus. kası omuzla boyun arasında bulunduğu gibi enseden sırta doğruda inmektedir. bu kas kasıldığı anda kürek kemiğini omurgaya yaklaştırır.

Boyun yada baş dik ve aktif durumda iken trapez kasıda sürekli kasılır genelde latarel açışlar latarel deltoid için yapılmakta ve bu açış esnasındada trapezler aşırı bir şekilde kasılmaktadır trapez kası sadece 2 durumda kasılmaz bir yatağa yattığımızda ikinciside boyun öne doğru eğik olduğunda yyani boyun öne doğru eğik ve çene gövdeye değerek boyunun ağırlığını ve dengesini alacak şekilde.

1. de tamamen kasılmazken 2. pozisyonda normalden %50 daha az kasılır genelde trapezi iyi olan öğrencilerimede latareli oturarak (Ayakta durmakta trapezi çalıştırır) boyun tam öne doğru eğik çene gövdeye değmiş şekilde yaptırırım böylece omuz başlarını trapezden ayarabiliyorum.

20. muratcan

muratcan Üye

Beğenileri:
    3
    Ödül Puanları:
    0
    teşekürler, deneyeceğim.
    önceki sorum (omuz eşitsizliğim) ile ilgili forumda biraz araştırma yaptım. sizin ve diğer arkadaşların bazı yazılarını okudum. asimetri durumlarında genel kanı gelişimde geri kalan kası ayrıca çalıştırmamak, bunu anladım. ama hala bar mı, dambıl mı anlayamadım. kol kaslarında eşitsizlik gördüğünüz öğrencilerinize dambıl yerine barı önerdiğinizi söylüyorsunuz, böylece zayıf kalan kas daha fazla zorlanarak diğerine yetişecek. ama bu konuda dambılı öneren yazılar da okudum (bu forumda.) yanlış anlamadıysam bazı arkadaşlar göğüsteki eşitsizlik yüzünden barbell bench pressi bırakıp, dumbbell bench presse geçmişler.
    şu an için başlangıç programında olduğumdan bölgesel çalışmıyorum, hemen hemen tüm vücudu aynı gün çalışıyorum. bu yüzden bunu hocamla konuşmadım. yine de aklımda bir soru işareti oluştu. acaba omzumdaki asimetriyi gidermem için omuza neck ya da military press mi girmeliyim yoksa dumbbell press mi ?

Sayfayı Paylaş