Yeni başlayanlarda Supplement (protein,aminoasit vs) kullanımı

Konusu 'Yeni Başlayanlar Bölümü' forumundadır ve FleXoR tarafından 6 Mayıs 2007 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 555 üye.
  1. Burakipar

Burakipar Üye

Beğenileri:
    4
    Ödül Puanları:
    3
    Yer:
    İstanbul
    Kardeşim bilgim dahilinde olan şekliyle şöyle açıklama getirmeye çalışayım. Öncelikle kemik yapını normal bir kemik yapısı olarak varsayarsak aldığın karbonhidratlar yararlı karbonhidratlar olmalı. Bunların ayrıntısına internet üzerinden bakabilirsin. Kilo almak senin vücuduna bağlı bir durum. Bu konuda da vücudunu istikrarlı bir hale sokmak adına düzenli yemen gerekiyor. Kahvaltı-ara öğün-öğle yemeği-ara öğün-antrenman-antrenman sonrası beslenme ve şahsi düşüncem uyumadan hemen önce değil, en az 1,5 saat önce bir şeyler atıştırarak vücudunu dengeli bir şekilde beslemen gerekiyor. Antrenman öncesi karbonhidrat ve protein alabileceğin gıdalarla beslenerek, antrenman sonrası protein ağırlıklı ve aynı şekilde biraz karbonhidrat alarak beslenirsen supplement takviyesiyle de yavaş yavaş hacim kazandığını görebilirsin. Bu düzeni oturtma halinde 7 ay içerisinde ciddi mesafe kat edebilirsin. İstersen 3 aylık antrenman sürecinden sonra protein takviyesi de alabilirsin bu tamamen sana bağlı. Sporu bıraktın sonra elbette vücudun küçülebilir. Hareketsiz kalan vücut standart olarak küçülebilir ve ritmini kaybeder. Yiyeceklerinde de yağ seviyesini elinden geldiğince minimum tutmaya çalışmanı tavsiye ederim. Şayet daha sonra hacmen gelişeceğim diye yağlanma ihtimalin de artabilir. Konuyla ilgili daha profesyonel hocalarımız da görürse eğer sorularını, daha detaylı bilgi vereceklerdir.
    --- Mesaj birleştirildi, 23 Kasım 2016 ---
    Normal şartlar altında 3 ay sonra protein tozuna başlanması önerilir. Vücudun kendini toparlayıp adelelerin hazır hale gelmesi ve protein tozunun daha iyi işlev göstermesi için 3 ay sonra başlaman kesinlikle daha doğru. 3 ay boyunca da oldukça iyi beslenmen gerekiyor. 3 altın kuralı unutmamalı;%25 Uyku, %25 antrenman, %50 Beslenme. Tabi dersen yok ben illa alacağım protein tozunu, bu senin kararın. Fakat bence acele etme :)

2. pinkturka17

pinkturka17 Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    11
    Herkeze Merhaba. Ben yaş;22 Boy 1;80 Kilo ;73 ölçülere sahip biriyim..Spora yeni başladım.Ama Malum üniversite okudugumdan dolayi düzenli protein alamıyorum.Sizce protein tozu almam Gerekli mi? Yoksa protein yerine Karbonhidrat tozu alip biraz daha fazla kiloya çıkmam mı gerek?Bu arada 2 aylık spor geçmişim var ve vücudum hızlı tepki veriyor kas kütlesi cok kısa zamanda oluşuyor bende. Bilgilendirirseniz sevinirim.

3. Burakipar

Burakipar Üye

Beğenileri:
    4
    Ödül Puanları:
    3
    Yer:
    İstanbul
    Öncelikle kardeşim senin boy ortalamanda, vücut yapını da zayıf bir kemik yapısı değil normal bir kemik yapısı olarak düşünürsek kilo olarak 80 kilo civarında olman bu spor adına yeterli olur ve bu kiloya ulaşmak için de herhangi bir supplement'e bence ihtiyacın yok. Düzenli protein alamıyorum derken düzenli yemek yiyemiyorum mu demek istedin bilemiyorum fakat supplement kullanımının asıl amacının ek gıda olduğunu unutma. Hiçbir zaman supplementlerden aldığın proteinler ya da diğer ek gıdalar ile normal yiyeceklerindeki alman gerekenleri karıştırmamanı öneririm. Senin yapman gereken günlük en az 5 öğün gıdalarınla (2'si ara öğün) beslenmen. Ve antrenmanlarınla paralel olarak supplement kullanman. Zaten ilk 3 ay yani vücudun tam olarak düzene girene kadar herhangi bir supplement kullanmana gerek de yok. Yapman gereken bir şekilde yemek düzeni oturtmak. Öncelikle bunu gerçekleştir. Ardından 2 ila 3 ay sonra protein tozu ve bcaa ile antrenmanlarını destekleyebilirsin. Zaten öğünlerini düzgün bir şekilde aldıkça hacim olarak genişlediğini de hissedeceksin.

pinkturka17 bunu beğendi.
  4. pinkturka17

pinkturka17 Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    11
    üstadım bana önereceğiniz beslenme listeniz mevcut mu? Misal günde kaç yumurta kaç gram tavuk eti vs ?

5. Burakipar

Burakipar Üye

Beğenileri:
    4
    Ödül Puanları:
    3
    Yer:
    İstanbul
    Bunu liste olarak sunmayı şahsen sakıncalı bulurum. Bir diyetisyene görünmen daha iyi olabilir bu konuda fakat önerecek olursam kaba taslak sabah 3 ila 4 yumurta, haşlama ya da tavada yapabilirsin ardından 10:30 civarında meyve ya da kuruyemiş yiyebilirsin. 12'den sonra öğle yemeğinde yine proteini bol yiyecekler(Baklagil, tavuk, et) yemelisin. Ardından saat 3 civarında tekrar ara öğün yiyecekler yiyebilirsin. Ardından akşam yemeğinde de tekrar proteini bol gıdalara yönelerek uyumadan önce süzme yoğurttan güzel bir ayran yapıp vücuduna uzun süreli sindirimi gerçekleşen kazein proteini alıp uyuyabilirsin :) Bir de forumdaki beslenme sayfasını incelersen orada da çeşitli öneriler bulabilirsin. Dediğim gibi başlangıçta bunlar yeterli olacaktır. Fakat ilerledikçe diyetiysen yardımı alman daha sağlıklı olur kardeşim..

pinkturka17 ve EmirTimur bunu beğendi.
  6. ~LionKing~

~LionKing~ Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    1
    Spora başlayalı 1 ay oldu. 1 ölçeğin 5te 1 i kadar alıyorum. En azından günlük az aldığım proteini birazda karşılaması için. Sıkıntı olmaz değil mi?

7. Burakipar

Burakipar Üye

Beğenileri:
    4
    Ödül Puanları:
    3
    Yer:
    İstanbul
    Herhangi bir problem olmaz fakat sen beslenmene ağırlık ver kardeşim şu an için. Protein tozundan protein alıyorum diye düşünmek yerine beslenmenden alacağın proteini maksimuma çıkarmaya çalış..

8. ~LionKing~

~LionKing~ Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    1
    Sağol hocam çok teşekkürler. Bir de şunu soracağım. Benim yaptığım programda her bölge haftada 1 kere çalıştırılıyor. 1.5 ay oldu spora başlayalı. Sizce haftada 1 bölge çalışılarak gelişilir mi?

9. Burakipar

Burakipar Üye

Beğenileri:
    4
    Ödül Puanları:
    3
    Yer:
    İstanbul
    Haftada 3 veya 4 gün antrenman yapıp zaten vücut bölgelerini bu günlere ayırarak çalışmak en doğrusu. Zihnin de tamamen çalışman esnasında o bölgeye odaklandığı için vücudun daha iyi gelişim gösterecektir. Kısaca antrenmana gittiğin günlerde programının bölge bölge olmasında bir sakınca yok..

10. FINCHER

FINCHER Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    13
    Merhaba arkadaşlar

Yeni başladım spora 5 gün oldu ne zaman protein kullanmamı tavsiye edersiniz? Kaslar için. Bir de hangilerini tavsiye edersiniz. Çok acemiyim bu konularda. Yani biraz araştırdım, tavsiyeler de aldım ama bir de buradan sizin görüşlerinizi merak ediyorum.

11. @sparuh

@sparuh Üye

Beğenileri:
    2
    Ödül Puanları:
    3
    Yer:
    Kocaeli
    Üç aydır vg yapıyorum.Kilo 76 boy 1.81.Vgye başladığımda,kilom 85 civarındaydı.Şu ana kadar hiç supplement kullanmadım.Ciddi bir göbek sorunum var,zaten kilom da oradan geliyor.Yağ oranım yüzde 18'lerde.Sizce termojenik,cla veya l-carnitine kullanayım mı?Benim için ne önerirsiniz?

12. hsnsylk

hsnsylk Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    11
  13. FINCHER

FINCHER Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    13
  14. imoverthemoon

imoverthemoon Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    1
    Merhaba,
    Spora başlayalı 15 gün oldu. Teçhizatı bol olan bir spor salonuna gidiyorum. Eğitmen 6 haftalık bir giriş eğitimi verdi, söylediği şekilde, haftada 4-5 gün giderek programı uyguluyorum. Bende de kilo problemi var.

Yaş 25, boy 186, kilo 70. Kimisi bu tip bir fizik ile normal gözükürken, ben zayıf gözüküyorum. Bu durum beni rahatsız da ediyor doğal olarak. Amacım fit ve sağlıklı bir vücuda sahip olmak. Yazları denize veya havuza giren biri de değilim, yani vücut yaparak hava atma gibi bir niyetim de bulunmuyor. Kendime olan saygımı arttırmaya çalışıyorum.

Forumda binlerce başlık var, hepsinde çok farklı bilgiler var. Tecrübeli arkadaşlardan bu konu hakkında yardım rica ediyorum.

Bir iştahsızlık problemim var, sabah kahvaltımı yapsam, diğer sabaha kadar dayanabilirim, öyle birşey yani.

Kilo alamama ile alakalı doktora gittim, tahlilleri yaptık, hiç bir problem çıkmadı, gayet sağlıklı gözüküyorum, sanırım bu durum psikolojik. Onu da yenmeye çalışacağım, gerekirse psikiyatri desteği de alacağım.

Sporla birlikte sağlıklı kilo almam için önereceğiniz beslenme programı ve ürünler var mı? Tecrübeli arkadaşlar yardımcı olursa sevinirim.

Bu post'u başka bir başlık altına atmıştım ama burası da alakalı. 15 gün oldu başlayalı ama kilo eksikliğim çok fazla. 3 ay beklemeli miyim?

15. FINCHER

FINCHER Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    13
    Dostum ah be keşke ben senin yerinde olsaydım. Sen yine de halinden memnun değilsin ne diyim.

16. captanoflu

captanoflu Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    1
    En doğru program hangisidir yani hangi gün hangi bölge yi çalışmalıyım uzaktan eğitim aldım ordaki antreman sanırım Split antreman araştırdığıma göre de bu ileri düzey sporcular icin yeniler icin aksine ? Bana uygun çalışma bölgelerini yazan olursa sevinirim

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

17. Onguns

Onguns Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    1
    Merhabalar
    26 yaşındayım, 1,87 boyunda ve yaklaşık 76 kilo civarındayım. Vucut yapısı olarak normalim sadece hafif bir göbeğim var ancak spora devam ettikçe onu da giderek azaltıyorum :) Daha önceden spor geçmişi bulunan biriyim. Lisede çok uzun süreler basketboll oynadım bunun 1 seneside okul takımındaydı. Fitness olarak ise özellikle üniversiteyi ilk kazandığımda (2010 yılında) çok zayıf olduğum için fitness a gittim bir süre. O sayede tıknaz yapımı aştım denilebilir. Hayatımda sadece bir dönem supplement kullandım oda yanlış hatırlamıyor isem "Casein" idi. Vucut geliştirmeyle uzun süredir ilgilenen bir arkadaşım bir muhabbetin üzerine bana bir kaba koyup vermişti. Bende yazları çok fazla yüzerim, çok yüzdüğüm günler çok düşük gramajlarla süte karıştırarak tükettim, ve gerçekten çok memnun kalmıştımbu sayede kilo aldım kas kütlesi kazandım ve kaslarım biraz daha belirginleşti/ hacimlendi. Şimdilerde tekrar fitness a başladım ve aklımda bir soru var. Bunu bir bilene danışmak istedim :) bu yüzden bende aranıza katıldım.
    Sizlere danışmak istediğim konuma gelirsek. Normal bir vucut yapım var ancak biraz da göbeğimin etkisiyle fitness a tekrar başlamaya karar verdim ve şuanda 4. haftamdayım. Üniversitenin spor salonuna haftada 3 kere gidiyorum ve Uzun sürelerdir vucut geliştirmeyle uğraşan bir arkadaşızla beraber hazırladığımız bir programı uyguluyorum. Şimdilik gelişimimden memnunum. Bu fitness a gitme işini temmuz sonuna kadar sürdürmeyi düşünüyorum ve buna ek olarak ta yazın fitness a gidemediğim sürelerde bol bol yüzmeyi planlıyorum.
    Hala öğrenci evinde yaşamamdan ötürü devamlı ve güzel bir şekilde beslenmek bazen gerçekten zor oluyor. Temiz tencere bulmak, yemek yapmakla uğraşmak bulaşık yıkamak vs birikince biraz külfet haline geliyor. Ben beslenmeme dikkat etmeyi seviyorum elimden geldiğince de yapıyorum. Özellikle kahvaltılarımda haşlanmış yumurtayı ve lor peynirini hiç eksik etmiyorum. Okul yemeklerinde denk geldikçe tavuk diyorum, hemen hergün ara öğün olarak yulaf ezmesi tüketiyor, mümkün oldukça spordan sonra tavuk kızartıp bulgurla yada kepekli makarnayla yiyorum.
    Ancak dediğim gibi bu beslenme işi biraz külfet haline gelmeye başladı, ben spora devam etmek istiyorum ancak düzenli bir şekilde bol protein tüketmek kahvaltılarım haricinde hep mümkün olmuyor. Hem bunu göz önüne alarak hemde artık biraz ağırlık arttırmayı düşündüğümden ötürü ufak bir ek gıda, supplement almayı düşünüyorum şu sıralar. İsteğim basit, minimal düzeyde bir ürün almak ve bunu yine olabildiğince minimal düzeyde tüketmek.
    Bu noktada casein ile "Multipower Formula 80 EVO" arasında kaldım. Daha önceden casein kullandığım ve verimli geldiğini de düşündüğüm için tekrar casein alıp spor yaptığım günler geceleri tüketmeyi düşünüyorum çünkü dediğim gibi bazen spordan sonra yeterince,protein içeriği almamış gibi hissediyorum. Ancak öte yandan ""Multipower Formula 80 EVO" hakkında çok güzel yorumlar okudum ve spordan sonra böyle bir besin tüketmek en azından spordan hemen sonra protein içerikli bir yemek arama külfetinden beni az da olsa kurtarabilir mi diye düşünüyorum. Böylece spordan 3 de çıkarsam mesela en azından akşam yemeğine kadar kafam biraz daha rahat olur, belki okulda çıkacak düşük porsyonlu tavuk yemeği işimi görür diye düşünüyorum.
    Bu noktada siz bilenlere danışmak istedim, sizce kurduğum mantıklı doğru mu? Bu mantıkla yola çıkarak alacağım protein tozunu normalin altında bir porsyon ile (mesela 2 yemek kaşığı yerine 1 yemek kaşığı) tüketmek fayda sağlar mı? Eğer bu iki sorudan özellikle ilkine cevabınız evet ise sizce benim için casein mi daha ideal olur yoksa "Multipower Formula 80 EVO" mu?
    Biraz uzun bir yazı oldu, okuma zahmetine katlanıp yardımcı olan herkese şimdiden çok teşekkür ederim :)

18. R-MgX

R-MgX Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    1
    Flexor hocam yazın supllement kullanımıyla kışın supplement kullanımı arasında bir fark varmidir?

19. Ahmet yılmaz

Ahmet yılmaz Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    3
    Hocam madem herkes burada beni biri aydınlatsın ben daha önce 97 kg idim sporla kardio ile zayıfladım 70 e düşsüm bırakdım sonra tekrar başladım 2 ay gittim düzensiz oldu ama bu yıl düzenli gideceğim ben yurt dışındayım ve hocamda rus yeni başlayacağım için bana ısrarla protein tozu öneriyor siz nediyorsunuz bu işe alayımmı almayayımmı ??

20. berkayakc

berkayakc Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    1
    arkadaşlar iyi günler size bir sorum olacaktı ben tüp mide ameliyatı oldum 135 kg dan 90 kg ye düştüm ameliyatın üstünden 1 yıl geçti.artık body yapmak istiyorum spor merkezinde başladım vücut çalışmaya şu an ilk haftam olduğu için 10 dakka koşu sonrada kondisyon aletleri ile çalışıyorum.haftanın 5 günü spora gideceğim sizce vücudumun şekil alması ve kas oranının artması için hangi protein tozu kullanmalıyım.son halim resimde bulunmaktadır

5.jpg ar

Sayfayı Paylaş