Yeni başlayanlarda irade

Konusu 'Yeni Başlayanlar Bölümü' forumundadır ve LoveİsBBal tarafından 11 Kasım 2013 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 3 üye.
  1. LoveİsBBal

LoveİsBBal Üye

Beğenileri:
    43
    Ödül Puanları:
    38
    Merhaba arkadaşlar öncelikle VG de uzun süreli bir sporcu değilim şimdilik dolu dolu 7. ayımın içerisindeyim ama küçüklüğümden beri basketbol yüzme voleybol sporlarıyla ilgilendim yani sportif bir insandım.Her zaman zayıf ( ektomorf ) yapıda olduğum için VG ye başlamaya karar verdim . çoğu kişi gibi yeni başlama psikolojisini yaşadım ama bunun beni etkilemesine izin vermedim .
    anlatacaklarımı aslında hepiniz yaşadınız ne kadar inkar edecek olsanızda bu durumlarla en az bir kez karşılaştınız :) İlk günden başlayalım ... Belli bir amaç doğrultusunda spor salonuna gittiniz .Çoğumuz 2-3 ay vücudu toparlama amacıyla biraz kilo vermek/almak amacıyla bu spora başladık ( profesyonel yönde amacımız yoksa tabi :) ) her sporda olduğu gibi bu sporda da bir yarış durumu önde olma durumu vardır . Hele ki o salona girdiğiniz ilk gün etrafta herkesin imrenerek baktığı kişiler elbet olur . Öncelikle bu sporda tek rakibiniz kendiniz olmalısınız başkalarının sizi etkilemesine yada kötü hissetmesine izin vermemelisiniz .
    Çoğu ilk başlayan Antrenörün verdiği hareketlerin ve ağırlıkların etki etmediğini düşünür ve daha yüksek kilolara daha fazla setlere yüklenirler . Ve sözün gelimi yarına haşat olarak çıkarlar :D
    En büyük motivasyon ve irade eksikliklerinden biri programı aksatmaktır .Mesela en son hareketi yapmama , settekinden az tekrar yapma , yada o gün için antremandan kaçınma ...
    Sizden iyi birisini gördüğünüz zaman yada başkalarına göteriş yapmak için programda olmayan hareketler ve yüksek ağırlıklarla çalışmak ...
    Arkadaşınızla birlikte uzun süre sohbet edip antremandan kaçınmak ...

Ve bunun gibi birçok örnek gösterilebilir :) günün birinde gerçekten kendinizi zihinsel olarak sınamanız gerekebilir .
    Örnek veriyorum benim gittiğim spor salonunu bazı sabahlar öğlen 2 ye kadar profesyonel 2. lig voleybol takımı kullanıyor . Salonun üyelerine de aynı zamanda açık ama geldiğinizde bir allahın kulunu bulamazsınız :) kısa bir insan değilim boyum 1.89 ama yaklaşık 20 kişinin içinde uzun olduğum 3 - 5 kişi vardır . Çoğuda fit ve iyi vücutlu insanlar . Salona girerken ilk başta tereddüt ettim ama sonra kendimi bu insanlarla niye karşılaştırdığımı sordum kendime . Onlar profesyonel sporcular bense sağlıklı ve güzel bir vücut için gelmiştim salona sadece :D Bu ayrımı yapmak benim için dönüm noktası oldu diyebilirim . Çünkü sizden daha iyi bir vücudu olduğunu gözünüze sokmaya çalışan çok insan olucaktır 4 yada 5 yıl boyunca VG ile uğraşan antreman esnasında herkesin gözünde olan sporcular olucaktır ama eminim ki onlarda bu yollardan geçti .

Fiziksel sınavdan daha çok zihinsel bir sınav içerisinde olucaksınız . Kendinize amaçlarınızın ne olduğunu ne istediğinizi bunu nasıl başaracağınızı sorun .

Motivasyonunuzu yüksek tutun . Bunun için bazı önerlerde bulunacağım ;
    1. Oluşturmak istediğiniz vücuda sahip bir fitness/bodybuilding sporcusunun motivasyon videolarını izleyebilirsiniz ( benim için Matus Valent ilahtır :) )
    2. Body transformation videoları izleyin . ( en beğendiğim Zach Zeiler dir . Kanser sonrası VG yi yaşam tarzına dönüştüren bir sporcudur )
    3. Gelişiminizi kaydedin . mesela ben her ay vücut değerlerimi kaydederim ve gelişimimin fotoğrafını çekerim .
    4. Özgüveniniz yüksek olsun kendinizi başkalarıyla kıyaslamayın size yakışanı giyin , insanlar değişiminizi elbet farkedecektir.
    5. Benim için en önemli olan motivasyon kaynaklarından biri müzik :) antreman boyunca müzik dinlemek mod a girmenize yardımcı olup sizi çevreden büyük oranda soyutlar ve ağırlığa daha rahat odaklanmanızı sağlar . Telefon yerine mp3 player yada ipod tarzı müzik aletleri kullanın telefon kesinlikle dolabınızda kalsın .Müzik önerisi olarak rock , speed metal , dubstep gibi hızlı müzik tarzları daha iyi olacaktır .

Bunların genelinde en büyük motivasyon kaynağınız görüntünüzün zamanla değişmesi olacaktır :) Unutmayın iradeli , sabırlı , motivasyonlu olursanız yaşam tarzınızı değiştirebilirsiniz . Bunlara sahipseniz acı sizin için daha fazla motivasyon sağlayacaktır .

Yazıda yararlı bulduğunuz yada eklemek istedikleriniz varsa paylaşın :) iyi forumlar

wrestler bunu beğendi.
  2. SlimManBigDreams

SlimManBigDreams Üye

Beğenileri:
    37
    Ödül Puanları:
    38
    Meslek:
    İngilizce Öğretmeni
    Yer:
    Trabzon
    Emeğine sağlık dostum güzel bir yazı olmuş özellikle benim gibi yeni başlayan arkadaşlar için :)

LoveİsBBal bunu beğendi.
  3. M.MASON

M.MASON Üye

Beğenileri:
    22
    Ödül Puanları:
    8
    abi bodyde gaz çok önemli geçenlerde arkadaşlarla iddaya girdik onlar kaldıramazsın dedi ben atarım dedim . normalde o kiloyu atmam imkansız ama abi öle gaza gelmişimki halter ağladı resmen :D . aldım çocuğun anahtarını tabi kaçmaz benden. Gaz resmen noxxx steroit etkisi yapıyo bende.

Sayfayı Paylaş