yeni başlayanlara bilgi Sabır sporuna hoşgeldiniz

Konusu 'Yeni Başlayanlar Bölümü' forumundadır ve FleXoR tarafından 6 Mayıs 2007 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 48 üye.
  1. FleXoR

FleXoR Özel Üye

Beğenileri:
    10.235
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    Antrenör - Yazar
    Yer:
    Kırklareli & sivas
    body sporu sabır ve acı sporudur. diğer sporların aksine gelişme yavaş olur ve atlamak istediğiniz her basamak için biraz daha acı çekmeniz gerekir. vücudunuzun kas yapısının artmasındaki en önemli etken kas yapısının büyümesidir bunun dışındaki yapılan diğer herşey hile anlamındadır.

her ağırlık arttırdığınızda (ağırlık arttırma zamanını siz belirlemezsiniz vücudunuz belirler öncelikle vücudunuzu dinlemeyi öğrenmelisiniz) yeni bir kas tabakası vücudunuzun çalışan bölgesindeki yerini almış demektir. çalışmada kullandığınız ağırlığın artımı çalışma temponuz yerine oturduktan sonra orta seviyede vücut geliştirme yaptığınız var sayılırsa ayda yaklaşık 5 kilodur. bu kas tabakasının oluşması için vücut ekstra protein ihtiyacı doğar. bunun mutlaka giderilmesi gerekir. en iyi yol doğal yoldan yağsız süt, yoğurt, et, tavuk yemektir bol miktarda fakat bununla bu ihtiyaç giderilemiyorsa yapay olarak hazırlanan protein tozları kullanılır (unutulmamalıdır en doğru yol en doğal yoldur sadece doğal yoldan yapılamıyorsa diğer yollara başvurulmalıdır).

çalışmanın ilk kuralı "no pain no gain" felsefesidir fakat bunu yaparken her zaman temel içgüdünüzü (film olan değil kafanızdaki) kullanmanız gerekir. yani acıyan kas çalışıyor demektir fakat bunu yaparken bokunu çıkarmamak gerekir acıdan acıya da fark vardır bunu da en iyi siz bileceksiniz.

başka önemli bir konu ise çalışma esnasındaki su alımıdır. su alımını yanınızda sürekli su taşıyıp devamlı su içerek değil belli bi programla, çalışmadan önce bir bardak çalışma arasında bir bardak ve bitiminde birkaç bardak su şeklinde yapmanız çalışmanızın seyri açısından hayırlıdır. başka türlü yapılıp çalışma süresince sürekli sıvı alındığında en son çalıştırılacak olan karın kaslarına sıra geldiğinde 3 mekikte bırakmak zorunda kalabilirsiniz.

bir de kendinize yaptığınız yemek programından dolayı unutmamanız gereken birşey yağ yakımıdır. programınıza haftada en az bir gün olmak üzere yağ yakmaya yönelik alıştırma eklemelisiniz (tercihen 30 dk koşu, bisiklet vb.).

son olarak asla ısınmadan çalışmaya başlamayın, ısınmak için en iyisi 15 dk koşu veya kürek gibi genel kasları ısıtan ve zorlamaya hazırlayan aktivitelerdir. her alıştırma sırasında eklemlerinize dikkat edin kas ağrısıyla eklem ağrısını ayırt edin, ego tatmini için gereksiz zorlamalardan kaçının (ki bu en önemlisidir). ve bu sporu yapmaya başlayacaksanız anlık bir hevesle yapmaya asla başlamayın anlık hevesini koşarak, yüzerek, hoplayıp zıplayarak geçirin. düzgün düşünebildiğiniz bir zamanda başlayın ve programınıza sadık kalın. yapacaksanız sadece kendiniz ve sağlığınız için yapın. tek başına vücut geliştirme yapmayın mutlaka kondisyon geliştirici ek bir sporla uğraşın.

emreozgun479, Neuronecia, Kumar28 ve diğer 105 kişi bunu beğendi.
  2. diez

diez ADMIN Yönetici Admin

Beğenileri:
    15.000
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    Çorum
    nelere mi sabreder gerçek vg.ci :

güne ağrıyan kaslarla başladıklarında sabrederler

hersabah ağız tadı ile yağlı ballı kahvaltı yerine onlarca yumurta beyazını artık gına gelmiş olmasına rağmen yerken sabrederler

ailelerinden gelen tepkiye sabrederler

çevrelerinde kaslarının şişirme ve fıs olduğunu ima edenlere sabrederler

artık bıkmış olsalarda hergün tavuk yemekten ötürü sabrederler

tüm gün yemeleri gerekenlerinin ve atlamamaları gereken öğünlerinin verdiği strese sabrederler

aynı hareketi yıllarca çalışmaya sabrederler

antremanda son hareketlerde kaslar artık bırak desede son sette alacakları etki için sabredeler

haftanın 5 günü çantasını hazırlayıp kış yağmur demeden ,uzak yakın demeden ,gece gündüz demeden salona gidip yüzlerce kilo ağırlık altına girmeye sabrederler

hergün spor salonunda gereksiz tiplere, saçma müziklere, soğuk yada sıcak çalışma ortamlarına, eski yada yetersiz aletlere sabrederler

ve aklıma gelmeyen onlarca sabır gerektiren konu..

bütün bunlara sabredip amaçlarına bir adım daha yakın olmak onlar için tümüne değerdir..

buyüzden;
    Tüm vücutgeliştirmecilere sabır ve fedakarlıklardan ötürü ciddi manada saygı duyduğumu tekrar belirtmek istiyorum..

GENZO18, vocotcucocuk, DooooGaaaaN ve diğer 131 kişi bunu beğendi.
  3. El Mariachi

El Mariachi Üye

Beğenileri:
    42
    Ödül Puanları:
    0
    Evet malesef ülkemizde bu spora hakettiği değer asla verilmiyor.

Bu sporu yapanları sadece egoist görüntüsüne önem veren beyninden çok kasları gelişmiş insanlar olarak görüyorlar.

En basitinden alınan aminoasit, protein, vitamin haplarını kimyasal ve yapay olarak insanı şişiren şeyler olup bırakıldığı anda heryerinizin sarkacağını söylerler. (tamamen ezber sözler)

Belli bir süre yaptıktan sonra bıraktığınızda çökeceğinizi söylerler ( evet ara verdiğinizde veya bıraktığınızda formunuzu kaybedersiniz ama asla hiç spor yapmamış biri ile kıyaslanamazsınız)

İlk önce bu sporu neden yapmak istediğinizi kendinize sorun ve cevap sağlık ise yada sporsuz bi yaşam düşünemediğiniz için ise tüm bu söylenenlere kulaklarınızı tıkayıp başlayın.

Eğer bir yılınızı doldurmuş olmanıza rağmen bile insanların hani noldu nerde kaslar demesine aldırmayacak, ömrünü bu spora vermiş profesyonellerle kıyaslanmak umrunuzda olmayacaksa başlayın. Emin olun bu sözleri size söyleyecekler hayatında spor yapmamış bilgisiz ve tembel insanlar olacaklardır.

Herşeyden de önemlisi tüm imkansızlıklara tüm engellere rağmen spordan vazgeçmeyin zaten kararınızı verdiyseniz emeğinizin karşılığını acıyla zorluklarla azar azar ama sabırla sonunda alacağınızdan emin olun. İnsanlar televizyonlarda kaslı insanları görürler ve ertesi gün bir spor salonuna yazılırlar bir hafta sonra kendilerine bahaneler üretip bırakırlar.

"Hayatta hiçbirşey hiçbirzaman bu kadar basit ve kolay olmadı"

Vücut geliştirme sporuna adi spor derler vefasız derler ama bilmezlerki vefasız olan insanlardır, spor size yaptığınız sürece faydalı olur bu her türde her dalda geçerlidir. Siz sporu bırakıp yağlı ve kalorili beslenip ve bu durumu tersine çevirmeye çalışmayıp bütün suçu sporda arayamassınız...

4. CowboY

CowboY Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    ben birşey soracağım 16 yaşındayım 2. aya yeni başladım ve vücut ölçülerim 1.ayın sonunda böyle olduu

KOL=28den 32 oldu
    OMUZ=90dan113 oldu
    GÖĞÜS=107den 95 oldu

ewt 3ay daha gitmek istiyorum bodyee sizce toplamda 4-5 ay sonra vücudumda hafif bir belirginleşme olurmuu 1 ayda yukarıdaki ölçüler gibi olduu ve başka neler önerirsiniz? cevaplarsanız çok sewinirim

5. zhu.zhq

zhu.zhq Üye

Beğenileri:
    340
    Ödül Puanları:
    73
    bende yapdigim yanlislari anlatim yeni baslayan arkadaslar benim dustugum duruma dusmesinler. suan 20 yasindayim 16 yasinda fizigimden utandigim icin 2 tane 5kglik dumbell alip basladim evde calismaya program mrogram hakgetire yaptigim 2 hareket vardi dumbell fly ve dumbell curls bu hareketleride nizami yapamiyodum basimda antrenor yokdu cunku ozamandan bu zamana aralikli olarak spor yaparim evde hareketleri hep yanlis yaptim beslenmeme dikkat etmedim bunlar hep bilgisizlikten. hatta cehalete bakin gecen sene 80 kiloydum hafifde kasliydim hicbise yemeden full spor yaparak yaglarim gider sadece kaslarim kalir mantigiyla 2ayda 65 kiloya dustum kaybettigim kasin haddi hesabi olmadi. adamakilli spor yapmaya baslayali 3ay oldu o araliklarla 4 yilda yakalayamadigim etkiyi 3 ayda yakaladim yani soylemek istedigim oncelikle spor salonunda antrenor esliginde calisin imkan yoksa evde calisilacaksa forumu didik didik edin iyice bilgi sahibi olun ondan sonra baslayin spora hareketlerin nizami yapilisini iyice ogrenin program esliginde calisin cok iyi beslenin ve ilk olarak forumda flexor hocanin yeni baslayanlar programini uygulayin ben cok etkisini gordum 3 ay once bana cilizsin diyenler simdi benin gelismemi gorup salona yazildi olmak istediginiz yapmak istediginiz vucudu bilgisayar masa ustu yapin ki her an motivasyon olsun. iyi calismalar

hayırsızevlat, Fuzuli01, murat1997 ve diğer 16 kişi bunu beğendi.
  6. FleXoR

FleXoR Özel Üye

Beğenileri:
    10.235
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    Antrenör - Yazar
    Yer:
    Kırklareli & sivas
    programın işinize yaradığını görmek güzel. fakat yazınızı okumakta zorluk çekmekteyim lütfen türkçemizi daha düzgün telafuz edelim. ve konunun her bittiği yere nokta duraklamalarada virgül koyalım. mesajınız birbirine girmiş.

uzk, bullent86, murat1997 ve diğer 5 kişi bunu beğendi.
  7. Komagane

Komagane Üye

Beğenileri:
    32
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Önlisans ögrencisi
    Yer:
    Mersin
    Yaşım 19 , bodybuilding'e başlamadan önce farklı sporlarla uğraşıyordum lakin çok ta düzenli bir şekilde değildi . Kaslarım bazen öyle bir ağrı içinde oluyor ki , gerildiğimde bir rahatlama hissediyorum .

Bazen kendi kendime diyorum ki ; iyiki de 15-16 yaşlarında başlamamışım bodye .O zamanlar yüzme ile kendimi zayıf ve fiziksel olarak korumak için uygulamıştım . Şimdi ise bu temelin üzerine body yapmam daha mantıklı . Erken yaşta yapınca boy uzaması kim ne derse desin , kısa kalıyor . O yaşlarda da gelişim göremeyince gelişim çağındaki genç daha ağır aletlere yöneliyor bu da boy uzamasını engelliyor tabi .

SAYGILAR.

8. sonerkeser1

sonerkeser1 Üye

Beğenileri:
    2
    Ödül Puanları:
    0
    yalnış bir düşünce boy uzaması eğerki ilk başladıgınızda direk 20 kiloya girmesseniz kesinlikle durmaz.Bunun aksine daha güzel bir vücuda sahip olursunuz..bench_O

hayırsızevlat ve qKn bunu beğendi.
  9. qKn

qKn Üye

Beğenileri:
    42
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Ogrenci
    Yer:
    Kocaeli
    Ben 15 yaşındayım dolayısıyla gelişim çağındayım ve yorumunun tamamen yalan olduğunu söyleyebilirim minimum 30 kg barla çalışıyorum şu an ilkte 11 ile başlamıştım 12 kg dumbelllarla pazu göğüs çalışıyorum salonda ve barlarla farklı hareketler hicde boyum kısalmadı nede durdu 4 ayda 2 cm uzadım sürekli de barfiks çekiyorum ayrıca 1.5 aydır aldığım whey protein gelişimime çok büyük katkıda bulunuyor bunu başkalarından duyacağına 15 yaşındaki bir vücutçudan duy daha iyi onların hepsi söylenti halterci olsam birşey demicem de biz barla 3 set 10 tane kaldırıp koyuyoruz onlar gibi sabah akşam halter kaldırmıyoruz .

FATEMA ve murat1997 bunu beğendi.
  10. FleXoR

FleXoR Özel Üye

Beğenileri:
    10.235
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    Antrenör - Yazar
    Yer:
    Kırklareli & sivas
    Yine bir sürü hurafe ve kulaktan dolma bilgilerle devvam ediyoruz. arkadaşlar başlık herşeyi açıklamış sabır sporuna hoş geldiniz. neden sabır spor ? çünkü uzak doğu sporlarında yada diğer sporlarda yeteneğiniz vardır başkasından 2-3 kat daha hızlı kuşak yada dan alırsınız. bizim sporumuzda mutlaka o zamanı beklemeli ve sabretmelisiniz.

yukarıda halen boy kısalmasından söz ediliyor . birkere hiç bir sporda boyunuzu kısaltamazsınız bu imkansızdır ancak cerrahi mudahale ile kısaltabilirsiniz.

Bizim sporun adı ''vucut geliştirme'' adından anlayacağınız gibi fiziksel ve ruhsal gelişmeyi sağlayan bir branş. eğer boy uzamasıda gelişme katagorisine giriyorsa (bilinçli yapıldığında) bizim sporumuz bunada hitap etmektedir.

neden boy uzaması durur ? yada ne etkiler boy uzamasını

gelişim çağında (18-20 a olan kadar süreç) boy uzaması kemik uçlarındaki plakalar sayesinde olur. bir insanın boyunun kaç cm olacağı daha doğmadan dna sına kodlanmış olup, sağlıklı ve herşey normal ise 170 (örnek) boya sahip olursunuz. eğer beslenme büyüme ve hastalıklar geçirdiyseniz boyunuz 170 değilde 160 cm de olabilir. eğer boy uzamasına yarayan aktivite yapıyorsanız en fazla 10 cm civarı artar.

Bizim sporda boy uzamasını engelleyen 2 faktör var

1- Düzensiz ve bilinçsiz ağırlıklara girmek ve rekor denemeleri.
    2- Erken yaşta alınan steroit ve anabolizanlarla vucut hormonal dengesini sekteye uğratmak.
    bilgisizlik ve bilinçsizlikten ağır girme boyun uzamaz derken . kimse bu yaşlarda steroit girme boyun uzamaz demiyor.

4 yıl önce 15 yaşında başlayan murat adlı bir öğrencimin annesi 158 cm babası 165 cm dedesi 163 babane 161 boya sahipti. babasının spora getirme amacı oğlunun hem güçlü kendine güveni gelmesi hemde boyunun biraz daha uzamasını istemesiydi. murat disiplinli olmasıyla birlikte bugun 19 yaşında 1.74 cm belki 20 yaşına kadar 1-2 cm uzar diye halen açış programları çalışmakta.

murat burada güzel bir örnek özellikle bu sporu yaparsan boyun kısalır diyenlere iyi bir örnektir. bilim size ''ağırlığı kaldırmayın'' diyor. açmayın yada çekmeyin demiyor :)

Son düzenleme: 19 Ocak 2010
    Fuzuli01, Brozer, ZWEX ve diğer 7 kişi bunu beğendi.
  11. karasahin90

karasahin90 Üye

Beğenileri:
    7
    Ödül Puanları:
    13
    @Flexor

Gerçekten mükemmel bir örnek...Azalan umuduma bir ışık hatta...20 yaşıma yeni girmeme karşın birkaç cm daha uzamak istiyorum...Bu benim son birkaç senedir hayalim haline geldi...Ev ortamında ne tür hareketlerle böyle bişeyi mümkün kılabiliriz ? %99 luk bir oranla bakmıyorum şuan ama en azından denemekte fayda var diye düşünüyorum

12. FleXoR

FleXoR Özel Üye

Beğenileri:
    10.235
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    Antrenör - Yazar
    Yer:
    Kırklareli & sivas
    ev ortamında kısıtlı imkanlara sahipsiniz forumda egzersizler bölümündeki sırt çalışmasını tavsiye ederim.

13. iskeletor

iskeletor Üye

Beğenileri:
    15
    Ödül Puanları:
    0
    hocalarıma soruyorum bench pres çalıltığımızda sadece göğüs kaslarımız mı gelişir ? yoksa göğüs kafesini de açar mı ? bu kafamı karıştırıyor ?

bir de yine üst konulara gainer tavsiye isteği yazmıştım ama daha cevap gelmedi(..supplement kullanımı)

14. FleXoR

FleXoR Özel Üye

Beğenileri:
    10.235
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    Antrenör - Yazar
    Yer:
    Kırklareli & sivas
    hiç bir harekette sadece o kas gelişmez sadece doğru yaparsan pastadan büyük dilimi alır.

15. iskeletor

iskeletor Üye

Beğenileri:
    15
    Ödül Puanları:
    0
    anladım hocam tabiki sadece derken yani "kas grublarına mı" etki eder ? mesela göğüs çalışırken arka kol göğüs omuz vb zaten çalışıyor ama ana olarak göğüs çalışıyor.peki göğüs kafesi açılır mı ? böyle bişey var mı ?

seckin73 bunu beğendi.
  16. Rube

Rube Üye

Beğenileri:
    3
    Ödül Puanları:
    0
    Fly ve pullover hareketleri ile açabilirsin göğüs kafesini. Tabii ki tüm bunlar geniş kanatlarının olmasıyla da ilgilidir.

17. iskeletor

iskeletor Üye

Beğenileri:
    15
    Ödül Puanları:
    0
    anladım.ya hocam kafamı karıştırıyor da ondan sordum, öyle bişe imkansız diyor ama bana göre de de göğüs kafesi açılıyor

18. ESC

ESC Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Arkadaşlar İyi akşamlar öncelikle.

Ben Kendi evime Öncelikle Bir Kondisyon Bisikleti ve Orta ölçekli Dynamic 1000 gibi bir Çalışma istasyonu almayı düşünüyorum.Öncelikli hedefim Fazla kilolarımdan kurtulmak..
    Acaba düzenli Bir Çalışma ile bunu başarabilirmiyim yoksa direk spor salonu daha mı mantıklı duruyor. Çünkü düşüncelerimden biri 1 seneye yakın evde çalışıp sonra uygun bir spor salonundan devam etmek.
    Yardımcı olursanız sevinirim.
    İyi çalışmalar herkese.

19. Rube

Rube Üye

Beğenileri:
    3
    Ödül Puanları:
    0
    Başarabilirsin. Eğer izleyeceğin yol bu olursa gelişmeye sağlam bir altyapıyla başlarsın ki bu herkes için elzemdir. Söz konusu ekipmanı tedarik edebilecek imkâna sahipsen kilolarını vermek ve vücudunun gelişime hazır altyapısını oluşturmak için o zamana dek salona gitmene gerek kalmaz. Lakin mevzudaki önemli nokta her ne yapıyorsan eğer o işi doğru şekilde yapmak. Bu durumda üzerine düşen en büyük vazife ihtiyaçlarına uygun bir diyet takip etmek, eş zamanlı olarak da temel egzersizleri yapmak. İstikrarlı bir çalışma sonucu tüm arzularına ulaşabilirsin bu şekilde.

comini bunu beğendi.
  20. iskeletor

iskeletor Üye

Beğenileri:
    15
    Ödül Puanları:
    0
    rube cevap için sağol

Sayfayı Paylaş