Yeni başlayanlar nasıl çalışmalı?

Konusu 'Yeni Başlayanlar Bölümü' forumundadır ve FleXoR tarafından 6 Mayıs 2007 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 252 üye.
  1. İbrahimİlingi

İbrahimİlingi Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    1
    Herkese merhaba yaklaşık 1/ 1.5 haftadır spor salonuna gidiyorum boyum 190 kilom 96 antrenörüm 45dk ya yakın cardio ve ondan sonra istasyon yaptırıyor vücudumun görünüşü hoşuma gitmediği için yağ yakımımı daha da hızlandırmak için POWERLİFE marka 3000mg L-carnitin aldım şekeri ekmeği yağlı yiyecekleri hayatımdan tamamen çıkardım ve öğünlerimi çoğaltıp tamamen protein ağırlıklı beslenmeye başladım bu bende nasıl bi ilerleyiş gösterir bunu öğrenmek istiyorum ve haftanın sadece bir günü vücudumu dinlendiriyorum.
    Dipnot(7-8 ay önce sakatlığım sebebiyle futbol hayatım bittiği için hergün idman yapmaya çalışıyorum bu yanlış mı bunu öğrenmek istiyorum)

2. Ömer Alken

Ömer Alken Üye

Beğenileri:
    170
    Ödül Puanları:
    53
    Vucüt geliştirmeye yeni başlamışken daha çok yolun varken neden l-carnitin aldığını anlayamadım.Supplementlere bu kadar önem vermeyin.

3. İbrahimİlingi

İbrahimİlingi Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    1

Dediğim gibi vücudumdaki yağ görüntüsü "özellikle göbek kısmı" onlardan biran önce kurtulmak istediğim için biraz hızlanmasını istediğim için böyle bir yol seçtim denilenebilir.

4. wanderar

wanderar Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    1
    bunu ne kadar zaman uygulamamız lazım

5. NemesisWalker

NemesisWalker Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    1
    Vücut geliştirme için hoca şart mı?Buradaki programlardan yararlanıp spor salonunda uygulasam olmaz mı?

6. Ömer Alken

Ömer Alken Üye

Beğenileri:
    170
    Ödül Puanları:
    53
    Kendin araştırma yatpığın sürece şart değil.Yalnızca form ve postürünü kontrol edecek biri olsa iyi olur.

7. NeverBackDownnn

NeverBackDownnn Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    1
    Herkese merhaba, yaşım 19.Doğru düzgün uzun zamanlı bir çalışma yapmadım hiç, yaptığım zamanlardada vücudum fit ve sıkı oldu öyle şişme olmadı , çünkü genel olarak kendi ağırlığımla çalıştım..Ama şimdi yardıma ihtiyacım var, 3-4 aydır bir şey yapmıyorum boyum 1.80 kilom 72, zaten gözüme zayıf geliyordum ama farkettim ki vücudum bir çelimsizleşmiş..Öyle aman aman bir yağım yok sadece göbekte ve çevresimde biraz göğüste var ama vücudum zayıf yani, 2 aydır falan evde oturuyorum bir şey yapmıyorum hiç yoktan biraz sıkıydım, neden böyle oldum ben? Göğüsler vucuduma karışmış, hani kilomda olmadığı için zayıf birinin sıkı olmadığını düşünün aynı o pozisyondayım..DARALMIŞIM:( Şeker tuz 2 senedir kullanmıyorum asitli içecek içmeleyi 3-4 sene oluyor kaslara zarar verdiğini bildiğim için hepsi, doğal yollarla ya da çok az alıyorum tuzu i, her gün 2 yumurta yeme alışkanlığım var..Vücut tipim ne hemen kilo alırım ne de hemen kilo veririm, vücudum kendını dengeler, hamlaştığındada vücudum ölmüyor saedce uyuyor, biraz hareketlere başladı mı kısa sürede belirti oluşuyor.Ve de uyku düzenim hiç yok..aşırı geç yatıyorum ve genelde yine yattığım saate göre erken kalkıyorum.. İlk sorularım şunlar:

1- Evimde doumble setim var, barfiks borum var duvar arasında, birde esnek lastiğim var bunlarla nasıl bir program yapmalıyım? O esnek lastiği bir yere bağlayıp kolumu dirsekten doksan derece açıp vücuduma birleştirip, sağa sola çekiyorum, fizikterapistim böyle yardımcı olmuştu bana evdede uyguluyorum böyle hareketleri, ne dersiniz? Çok acil başlamak istiyorum çünkü daralmışım resmen çelimsizleşmişim:S
    2- Benim yaklaşık 2 sene önce dirseğimde eklem kırığı olmuştu onun tedavisinda sağ omzum aşırı zayıfladı sonradan hafif kendine getiridm ama hala zayıf..Sadece barlar kaldırarak omuz hareketi yapıyorum mesela öne doğru kollarımı kaldırarak, (tahminen 2 kilo falan 1 bar) ilk 12 li den diğer sete geçtiğimde omuzlarımda yanma oluşuyor.Sadece barlarla yapıyorum düşünün yani, 4 kiloyla falanda yaptığımda aynı etkiyi alıyorum ama barlarlada aynıyım..Yani gerçekten özellikle omuzlarımda bir zayıflama mevcut geçirdiğim kazadan kalan birazda..Bana bu durumda ne önerirsiniz? Çok berbat değilim ama kendi gözümde kendi koruğum formumu kaybetmişim gidişatımda kötüye gidiyor dur demek istiyorum.Nasıl yapıcam ben şimdi bu omuzlara evde nasıl program uygulamalıyım?
    3- Özellikle kendi ağırlığımlada yapabileceğim egzersizler önerir misiniz? Barfiks borumla kendimi en az 5 kez kaldıracak kadar iyiyim bitik değilim yani..galiba..
    4- Aynı zamanda kiloda almam lazım boyuma göre kılom nasıl sızce? Bence yetersız, bacaklarımda zayıf zaten.Kaç kilo almam lazım? Çok iyi bir azim geldi çok şey yapmak istiyorum...
    5- Söylediğim gibi göbek kısmındada yağlanma mevcut, önden fazla yok ama yanlardan var.Yağlanma dediğim sarkma şeklinde algılamayın, dümdüz ama hafif buğlanmış gibi, hiç sevmediğim şeyler..Kilom yok, evde oturmaktan göbek kısmına işlemiş galiba, vucuduma dağılcağına neden orada olmuş bu olay?
    6- Hafif çelimsizleşince göğüs kıllarım artmış sanki, göğüs şeklim belirgindi kaybolmuş :( , alakası var mı acaba? Bana biraz yardımcı olun kendime çok kızıyorum ve gerçekten çok azimli hissediyorum bir şeyler yapmalıyım..

8. mrthr35

mrthr35 Üye

Beğenileri:
    952
    Ödül Puanları:
    123
    merhabalar . birşey sorucaktım. hem cardiyo hem ağırlık antremanı yapıyorum. yaşadığım bir kaç sıkıntıdan dolayı kardiyo yaparken [​IMG] bu şekilde çok boğmayan bir polar giysem sıkıntı olurmu. malum sıcaklar yavaştan bitiyor. antreman esnasında dengesizin biri gelip klimayı çeviriyor bir yerden havalandırmadan serinlik geliyor 2 kapı var 2side açılıyor içerisi püfür püfür esiyor ve bütün terim bi anda kuruyup resmen beni kardiyodan soğutuyor öyle oluncada. en azından bu teri dışarı rahat atıp vücut sıcaklığını dengeler gibi. bir zararı olur mu sizce.

9. Pasamer

Pasamer Üye

Beğenileri:
    2
    Ödül Puanları:
    18
    Spora yeni sıfırdan başlıyacak biri için amino asit vb gibi ürünleri almayı öneriyormusunuz yoksa ne kadar süre sonra alınmalı ?

10. mrthr35

mrthr35 Üye

Beğenileri:
    952
    Ödül Puanları:
    123
    vücut yapına göre değişir. kiloluysan 2 ay boyunca kardiyo ve ağırlık çalışıp hem kendini güçlendirip hem kas kütleni biraz arttırıp öyle kullabilirsin. yada çok zayıfsanda kilo almak için çok uygun fiyata protein tozları var zaten daha şanslı olursun

11. biomedicalengineer

biomedicalengineer Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    1
    Selamlar Bodyforum.tr üyeleri.
    Aranıza yeni katıldım. Benim özel bir durumum var. Bu konuda değerli yorumlarınızı bekliyorum. Durumumu kısaca izah edeyim.
    Ben bir hipogonadotropik hipogonadizm hastasıyım. Yani, testislerim, hipofiz hormonlarını dışarıdan almadan ne testosteron üretebiliyor ne de sperm üretebiliyor. Uzun bir süre teşhis konulamadı. Bu dönemde de vücutta aşırı yağ birikimi oldu. Şu an human chorionic gonadotropin (HCG - 1500 I.U) kullanıyorum. Vücuttaki testosteron seviyeleri normal değerler arasına geldi.
    Şu anki kilom 87, boy 1.89, bel çevresi 107 cm (hastalık kaynaklı), biletarel jinekomasti (meme büyümesi - ilaç kaynaklı) var.
    Size iki sorum olacak.
    1)Kas kütlemi nasıl arttırabilirim?
    2)Nasıl beslenmeliyim?
    Değerli yorumlarınızı bekliyorum. Şimdiden teşekkürler.

12. Tugi09

Tugi09 Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    1
    Merhaba arkadaşlar,

Bu başlığı görünce hemen içeri dalıp okumaya başladım hızlıca. Ben de spora başlayalı 2 hafta oluyor. Bilgisine değer verdiğim tuğrul hocamın şu videoları ile programıma yöne veriyorum, siz neler düşünüyorsunuz?

13. Barbell Training

Barbell Training Üye

Beğenileri:
    394
    Ödül Puanları:
    73
    Meslek:
    Muhendis
    Yer:
    Izmir
    Bu videoya gore programiniza nasil yon veriyorsunuz? Videoda programla ilgili bir sey anlatilmiyor.

Isinma hareketlerinden bahsetmis. Isinmak istiyorsaniz isinin. Internette yuzlerce dynamic stretching videosu var. Birini secip uygulayabilirsiniz cok onemli degil. Dinamik esnetmeden videoda cok yuzeysel bahsedilmis zaten. Buna gore esnetme rutini olusturmak mumkun degil. Konu hakkinda daha kaliteli videolar var.

5-10 kosu bandinda isinma onermis. Kisiye gore degisir herhalde. O yuzden bir sey diyemeyecegim ama bence 5dk az.

Antremanda calisacaginiz kas gruplarina gore kosu veya bisiklet arasinda secim yapabilirsiniz. Kosu genel olarak vucudu isitiyor.

Fakat bacak antremaniniz varsa bisiklet range of motion olarak kosunun sagladigindan daha cok calistirir eklemleri.

SM-N920C cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

14. szymkowiak

szymkowiak Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    11
    selam arkadaşlar.

ben de hafta itibariyle spor salonuna yazıldım. yarın da nasipse programımı alıp uygulamaya başlayacağım. 1 yıl boyunca gitmeyi planlıyorum. ikinci altı ayda boksa daha fazla ağırlık vermek üzere, 1 yıl boyunca vücut&boks ikisini beraber yürütmeyi planlıyorum. heyecanlıyım :)

24 yaş ve şuanda 1.77 cm, 67 kg.

15. hsnsylk

hsnsylk Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    11
    2 aydır düzenli ağırlık çalışıyorum zayıf birisiyim 180 ve 69 kilo fakat göbek ve göğüslerimde yağlanma mevcut, bir yandan kas kütlemi artırıken bir yandan bu yağları eritmek istiyorum, uykum düzenli, beslenmeme dikkat ediyorum gazlı,şekerli,aburcubur 2 aydır yok, ayrıca bir aydır Gainer ve 2 ay sonrasında da Whey protine başladım, yediğim içtiğim yumurtanın, balığın, ton balığının hepsine dikkat ediyorum ama öncelikle şu yağları dert ediyorum.
    Ağırlık çalışması günü kardiyo yapmalıyı mıyım yoksa kardiyo ya gün mü ayırmalıyım ? Teşekkürler.

16. hsnsylk

hsnsylk Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    11
    Selam yaklaşık 2 aydır düzenli çalışma ve beslenme ile 3 kilo kadar göbeklenmeden kilo aldım.
    Pazartesi: Omuz ve Triceps
    Çarşamba: Göğüs ve Biseps
    Cuma: Sırt ve Bacak
    ,çalışıyorum.
    Beden eğitimi öğretmeni arkadaşım bu şekilde, 12x3 setlerle her kasa 4-5 hareket vererek çalış dedi faydasını görmeye başladım. 180 ve 66 kilo iken, sabah aç karna 70.5 oluyorum.
    Sorum şudur bazı programlarda Göğüs ve Triceps'i aynı güne koyuyorlar fakat hocamız ters kas olduğu için olmaz demişti. Ben mi yanlış yapıyorum doğrusu var mıdır yok mudur ?
    Ayrıca çalışmama başka neler ekleyebilirim

17. hsnsylk

hsnsylk Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    11
    Yeni konu açmayalım dedik, araştırdık da forumda fakat cevap yok, forum bana karışık geliyor çok bilgi dağınıklığı var, evet bazı konu açanların tecrübeleri var ve dedikleri doğru geliyor zaten aklımda kalan yerleri soruyorum, konu açmamaya dikkat ediyorum ama cevap veren yok.

18. Doguncay

Doguncay Üye

Beğenileri:
    18
    Ödül Puanları:
    13
    Meslek:
    Doktor
    Yer:
    Aydın
    Ters kas gruplarının aynı ya da farklı günler çalışılıp çalışılamayacağı ile ilgili farklı görüşler var. Her iki şekilde sonuç alanlar var. Kendi vücudunuzun yanıtını deneyerek bulun derim.
    Dünkü antrenmanımdan örnek verecek olursam; şu an ilk ayım olduğu için full body gibi çalışıyorum. Basit hareketler göğüs-omuz-biceps-triceps-sırt-bacak hepsinden ikişer hareket 3x10-12 şeklinde.
    Kanat çalışırken ağırlıkları arttırarak kendimi zorladım ve pull down hareketleri bicepse de vurduğu için, biceps çalışmaya geçtiğimde önceki antrenmanda tamamlayabildiğim seti dün tamamlayamadım.
    İşte bu durumu kimi performans düşüklüğü ve o bölgeye çok yüklenmek olarak yorumlarken, kimi hali hazırda önceki harekette ikincil olarak ısınmış kas grubunun antrenmanını da o gün yapmanın daha etkili olduğu şeklinde yorumluyor.

Kendi vücudunuza uygun olanı seçin.

19. hsnsylk

hsnsylk Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    11
    Yaptığım plan-program işe yarıyor kilo alıyorum eşim üstün genişlemiş de dedi, bende tüm vücut çalışıyorum fakat çeşitli kaynaklardan araştırma yaptığımız için sürekli farklı yada yanlış bilgiler karşımıza çıkıyor, en önemlisi de karın yağları için beslenme ve antrenman olayı tam olarak anlatan kimse yok hep havada kalan konular, beslenmeme 2 aydır dikkat ediyorum fakat hala azalma yok yan karın kasları özellikle.

20. naragoza99

naragoza99 Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    1
    Selamlar. VG'ye yeni başladım 1 hafta oldu. Boyum 175 kilom 76 yaşım 18. 1 er gün dinlenme payı vererek haftanın 3 günü çalışıyorum.Yani pazartesi göğüs biceps abs, çarşamba sırt triceps abs şeklinde ve cuma omuz bacak abs şeklinde. Çalışmalarımı youtube'da yabancı bir kanaldaki 10-20 dklık workout videolarına göre yapıyorum.(Sakıncası yoksa kanalı söyleyebilirim) Beslenmem ise yumurta , yulaf ezmesi, süt , tavuk göğsü, pilav, meyve , salata şeklinde. Hesapladığım kadarıyla günde 140 gr protein alıyorum, yağ ve karbonhidrat az almaya dikkat ediyorum. Şimdi sorum şu hafta başında 75 kilo iken şuan 76 kiloyum. 1 hafta içinde 1 kilo almak çok garip geldi bana. Diyetimde bir problem mi var anlamadım yani süreç normal mi bilmiyorum. Yardımcı olursanız çok sevinirim.

Sayfayı Paylaş