Yeni başlayanların merak ettikleri

Konusu 'Yeni Başlayanlar Bölümü' forumundadır ve FleXoR tarafından 6 Mayıs 2007 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 646 üye.
  1. vidokar

vidokar Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Aranızda YEnyim

Lütfen Yardımcı Olunuz ,

Okulum , dersahem oldugu için spor salonuna gidicek vaktim malese yok

yaş 16 kilo 95 boy 1.80

vücudum cok şekilsiz , havuza bile artık gitmeye utanıcak haldeyim

göğüslerim , bel kısmı , göbek , baldır-basen kısmı cok yağlı ve sarkık

evde çalışarak vucudumun en azından derli toplu bir şekle girmesini nasıl sağlayabilirim
    özellikle göğüs kısmını sarkıklıkdan kurtarmak ve göbek kısmını toplu bir hale getirmek için
    bna ne gibi bi program önebilirsiniz

ayrıca evde 2 adet 3kg luk dumbell var

Lütfen Yardımcı olun , forumunuzda yeniyim yazılar ve bilgiler gayet güzel
    yardımlarınızı bekliyorum...

2. slxxx

slxxx Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    0
    merhaba yaşım 16 kg 80 boy 180 yaklaşık 15-20 gündür bodye gidiyorum sizlere bir sorum olucak en iyi göğüs hareketi hangisidir? ben a1 olarak düşünüyorum sizce doğrumu?

ikinci sorum şuan 15 kg 4 setten 10 kez yani 40 kez a1 hareketi yapıyorum sizce ağırlığı arttırmam için en uygun zamanı nasıl belirleyebilirim?

üçüncü sorum :) a1 hareketinden en büyük verimi alabilmek için halteri olabildiğince genişmi yoksa içtenmi tutmam gerekir??

umarım yardımcı olabilirsiniz :)

3. siyahkuşak

siyahkuşak Üye

Beğenileri:
    129
    Ödül Puanları:
    53
    bu spor öyle bir spor ki üstadların her dediğine kulak verilmeli...başlayalı 1 ay oldu ve bazen aynaya baktığımda kendimce süperleşen bir vücut bazen baktığımda iğrenç bir vücut görüyorum...aslında insanın ruh hali ile alakalı bir durum..nasıl görmek istiyorsan öyle görüyorsun kendini....zaman geliyor aynaları kıracak duruma geliyorsun....dışarıda gezerken dükkanların camlarından vücuduna bakmaya çalışıyorsun...ama forumda söylenen tek şey var beslen,dinlen,sabret.....bunun başka alternatifi yok arkadaşlar....kendimde dahil 1-2 ayda kaslanacağımızı zannediyoruz...alakası yok....ben kendime süre olarak hedef koydum..dedimki 2010 yılının yaz ayı buda demek oluyorki yaklaşık 1.5 sene...bu hedef dahilinde 1 aylık gelişim canımı sıktığında frenliyorum...oğlum daha önümde 17 ay var diyebiliyorum...17 ay demek vg içinde 204 antreman demek...bıkmayın arkadaşlar bıkmayın...

4. fakeone

fakeone Üye

Beğenileri:
    3
    Ödül Puanları:
    0
    Selamlar. Fitness ve koşubandı hakkında aklıma takılanlar var da : bi spor salonunun sitesi fitness'ı temelde 3'e ayırmış. 1) Kardiyo çalışmaları 2) Güç çalışması 3) Esneklik çalışması Ondan sonra bazı fitness akımlarını sıralamış: Yoga, Aerobik, vs... Bir de fitness antreman prıgramı vermiş (kişiye göre değişeceğini belirterek). Yanlız bu antremanda ne koşubandı var ne bisiklet. sanırım güç çalışması odaklı bir program oluyo bu ? Size sorum şu : Bu derece komplike olan fitness antremanları için kişiye en uygun olan nasıl bulunur ? Gittiğim yerdeki eğitmen Karete ve Aerobik antrenörü ayrıca egsersiz uzmanı ama egsersiz uzmanı ya da Aerobik antrenörü olmak Fitness uzmanı olmakmıdır aynı zamanda ? bir Elite üye arkdaşımızın verdiği linki inceledim. koşubandının faydaları arasında kilo vermek gibi birşey yazmıyo. peki o zaman kardiyo sınıfına giren fitness çalışmalarının asıl amacı yağ yakmak değilmi ? Aldığım programda koşubandında koşmak yok tempolu yürüyüş ve bisiklet var. Benh de vermedi hoca. Pullover, Kelebek, vs... 10 civarı hareket yapıyorum genelde 3x15 ve hafif ağırlıklar şeklinde. Twister falan da var. Yaş : 25.5 Boy: 1.73 Kilo : 89 Ölçüleri istemedim ama 15 kilo yağ fazlam çıktı. %10 nu verdim 4 çalışmada. teşekkürler

5. leadertit

leadertit Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Tekrar merhabalar
    Ben cumartesi günü salona başladım ondan once hiç sporla uraşım yoktu vucudumda kilolu ve hamdı . boyum 1.93 kilomsa 91 - 93 arası değişiyor . Fakat ordaki hocam bize ilk günden protein verdi . Pek bi bilgim yoktu forumu okumadan bende içdim işte birde dün gittim dünde 1 protein aldım sütle şimdi vucudumda tatlı bi ağrı var hatta kaslarımın biraz arttığını hissediyorum eskiden sıktığımda bu kadar sert olmazlardı biraz arttı kaslarım 2 günde gerçi ne kadar artarsa . Neyse işte yarın gidicem amino asit almak istiyorum sanırım 4 tane hap veriyorlarmış 2 tane calısmadan 2 tanede evde içiyormuşum . haziranın 15 ine kadar haftada 4 gün gidicem salona ve güzel bir vucud yapmak istiyorum. Günde 5 öğün falan yiyorum yemeğimi azaltmalımıyım . Birde amino asit sanırım kasları geliştiriyormus Whey protein veriyordu salonda hocam içinde amino asit de varmış protein e devammı ediyim yoksa amino asitmi alıyım sadece . forumdaki ilk 3 ay supplement kullanımı konusunu okudum supplementi bırakmalımıyım? 3 ay çalışcam yazın sadece dumbel larla çalışıcam bırakmalımıyım yoksa devam etmelimiyim bir zararı olurmu ? Ben orda içdiğim whey den aldığım protein i kesinlikle bir günde alamıyorum buna eminim. Malum okul yüzünden ekmek sandevic yiyoruz sürekli.. Tavsiyelerinizi ve yorumlarınızı bekliyorum .

Teşekkür ederim .

6. Kor€LeAsYoN

Kor€LeAsYoN Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Arkadaşlar Forma yeni üye oldum ve birçok konu hakkınd aslında bildiklerimin yanlış olduğunu üzülerek gördüm. Şimdi siz profesyonel arkadaşlardan bazı konularda destek isteyeceğim sizden.

Şu şekilde açıklayayım..

Ben 28 yaşındayım 1,78 Boy ve 95 Kiloyum..
    Görüldüğü üzere boyuma ve yaşıma göre kilom oldukça fazla.. Daha önceler 80 Kilo olmuştum daha sonra 3 Ay VG yaptıktan sonra 8 kilo vermiştim ve 73 KG düştüm.
    Askerden sonra bir kilo alma problemim oldu ve karaciğerde yağlanma var. Buda bende nefes alma ve diğer hareketlerimi oldukça etkiliyor.
    Evde birkaç alet aldım mekik, twist, dumble ve bisiklet gibi..
    Bu ürünlerle evde çalışıyorum ama pek bir disiplin gösteremiyorum evdeyken ve bu nedenle İzmir Buca'da bir VG salonu arıyorum..

Hewm evde belirttiğim ürünlerle takviye yapıp, hem de salonda çalışmak niyetindeyim ve bu konuda oldukça azimliyim..

Şu konuda sizden öneri bekliyorum..
    1. Düşündüğüm VG çalışmaları ve evde takviye yapmak sizce başlangıç için doğru mu?
    2. Diyet programı için VG'de bir hoc aile görüşmek yeterlimdir yoksa bir diyetisyendenden destek alınmalı mı?

Birde L-Carnitine ile ilgili birkaç yazı okudum. Bu çalışmalar sırasında bunu kullanmamı tavsiye edermisiniz yoksa uzak mı durulmalı..

Cevaplarınızı Bekliyorum...

7. goodboy89

goodboy89 Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Selam

MNerhaba arkadaşlar ben forumla yeni şerflendim

20 yaşındayım.179. boyum ve 106 kiloyum. Anlayacağınız göbek var lakin çok spor hocası vucud yapmaya müsait olduğumu söylemişlerdi.
    Okuduğum için spor salonu vesair yerlere iştirak edemiyorum.
    Evde kendi çapımda neler yapabilirim. Yağları eritip hafif vucuda şekil vermem bu şekilde olur mu .
    Çok şey mi istediöthums:

8. Scoobz

Scoobz Üye

Beğenileri:
    386
    Ödül Puanları:
    73
    slm abiler , ben 17 yaşndaym 48 kiloym 1.63 boyum var ewde dambıl calısma programına baktm 2gün calıs 1gün off yazıyor ona qöre calısccam fakat bişe sormak istiorm size

smdi bn 5 kiloyu sağ elle 6-7 sol elle 4-5 yapabiliorm ama yne 2gün calsp 1 gün off yapıyorum o programa göre

mesela siz 10da zorlannca bırakn demişsnz ona qöre 3x10 yazmışsnz bende 4x7 yada 5x6 yapıyorum sizce bu programla devam etsem kaslarımın gelişmesi mümkün olurmu?

günde 1litreden fazla süt içiyorm
    her sabh 2 kibrit kutusu kadar peynir yiyorum
    geceleri yatmadan önce yemek yemeye basladım...

VÜCUDUMUN GELİŞMESİNİ COK İSTİYORM LÜTFEN CVP VERİRSENZ MUTLU OLURUM ABİLER

9. leadertit

leadertit Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Kimse okumuyormu :( sorularımıza cvp verirmisiniz lütfen

10. mikka

mikka Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Merhaba;

ben 105 kilodan 78 kiloya 9-10 ay içerisinde spor (Bisiklet-Kültür fizik tarzı hareketler) ve düzgün beslenme ile düştüm. Boyum da 185 cm.
    Şimdi de 2 aydır düzenli olarak egzersizlerimi ağırlaştırarak kol, karın ve omuz çalışmaya başladım, biraz olsun gelişme var özellikle karın bölgesinde çukurlaşma oluştu, :) (baklava öncesi sessizlik gibi geliyor) Ancak 2 aydır çalışmama rağmen halen daha karın bölgemde oturduğum zaman sarkma görüyorum, bu daha sürer mi o sarkmalardan düzenli spora devam ederek kurtulabilir miyim? Sonuçta gücü hissediyorum ama sarkmalar da olmasın istiyorum? Ne dersiniz..?

11. likit

likit Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    merhaba dostlar, bu spora ba$layali 1 ayi gecti. bu sure zarfinda, ilk gun kaldirdigim agirliklarin hepsi 2 katina cikti. 4 kilo kadar aldim. ek besin kullanmadim. 1 ay oncesinden cok daha dinc ve enerjik oldugumu hissediyorum. 27 yasindayim. boyum 1.83, kilom $u anda 80. beslenme programimin ana hatlarini cizdikten sonra birkac sorum olacak;

sabah kahvaltisini saat 7 gibi yapiyorum. i$ durumlari malum. cok i$tahli yiyemiyorum ama kendimi zorluyorum. 2 yumurta beyazi+2 tam yumurta, en az 50 gr lor peyniri, zeytinyagi+bir adet dogranmi$ domates, buyukce bir dilim beyaz peynir, 50 gr kadar yulaf+250 ml yagsiz süt.

saat 10 civari i$yerinde bir adet muz yiyorum.

oglen yemeklerinde $irkette cikan listeye gore ayarlama yapiyorum. eger menu kesinlikle alakasiz ise di$arida tavuk şiş+bulgur, pilav ustu doner gibi porsiyonlar yapiyorum. et miktarini 100-150 gr arasi yapiyorum. pilav ve bulgur da bir tabak dolusu diyelim. yani neredeyse 2 porsiyon kadar. $irkette pilav, makarna ya da bulgur oldugunda evden getirdigim ha$lama tavuk gogsu ya da dana etini yiyorum. o da 150 gr oluyor. bu arada belirteyim, gecen hafta ufak bir tarti aldim, dijital. cok faydali oluyor, herkese tavsiye ederim.

ogleden sonra 3 gibi bir buyuk kutu yogurt yiyorum, 200 gr.

bundan 1-1,5 saat sonra 160 gr'lik bir ton baligini lupletiyorum.

ak$am eve saat 6:30'da geliyorum. gelir gelmez bir porsiyon pilavin icine 50 gr kadar loru gömüp yiyorum. 1,5 saat sonra, saat tam 8'de antremana ba$liyorum. isinma, esneme, agirlik ve son 10 dk yaptigi ko$u dahil 1 saat suruyor. antreman biter bitmez bir kutu basit $eker iceren meyve suyu iciyorum.

eve gelip du$ falan faslindan sonra 9:30'da sofraya oturuyorum. 150 gr kadar tavuk ya da yagsiz dana haslama+1 porsiyon pilav/makarna+kucuk bir kase zeytinyagli sebze yemegi yiyorum. bu sonuncuyu da tavsiye ediyorum. ozellikle sindirim acisindan, kabizlik problemi falan cekenlere iyi gelebilir. yemegin yaninda bol yogurt ve peynir de yiyorum i$tahim elverdigi kadar.

program genel olarak bu. $imdi sormak istediklerim;

-kilom goz onune alindiginda alinan karbo ve protein miktarlari yeterli mi?

-kilom, boyuma gore iyi gibi dursa da (rakamsal olarak) kemiklerim agir oldugu icin aslinda cok da yapili durmuyorum. yani 183 boya 80 kilo iyi gozukuyor ama aslinda gorunusum oyle degil. bu sebeple kilo alma amacli bir program hazirladim. ancak bu program ozellikle gobek bolgemde bir yaglanma ba$latti. bu devam eder mi diye cekincelerim mevcut. kardiyoya agirlik vermeli miyim bu donemde? sonucta ba$layali 1 ay olmu$. 10 dk hizli tempolu ko$u iyi mi yoksa bu sureyi daha uzun tutmali miyim? antreman gunleri haricinde (pazartesi, carsamba, cuma) de kardiyo yapmali miyim? evetse kac dakika, hangi tempoda? yoksa, bu gobegi eritme i$ini bulk'tan sonraki doneme mi birakmaliyim?

-antreman oncesi yedigim yemek beni biraz rahatsiz ediyor antreman esnasinda... ama cali$ma saatlerim dolayisiyle bu yemegi daha erkene cekmem mumkun degil. antremani da daha gec bir saate alirsam bu sefer ana ogun cok gece kalacak. ve hazmetmeden yatmak zorunda kalacagim. bu antreman oncesi ogun yerine (pilav+lor), i$ten cikmadan once saat 5 gibi mesela, bir paket kepekli biskuvi antreman oncesi karbo ihtiyacimi kar$ilar mi?

ilgi ve alaka icin $imdiden te$ekkur ederim.

12. bonatschi

bonatschi Özel Üye

Beğenileri:
    4.944
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    Londra
    Ek besinlere başlamadan önce beslenme düzeninizi oturtmanızı, ileride maddi veya başka sorunlardan ötürü ek besin alamayacağınız dönemlerde bile sporunuzu ve gelişiminizi devam ettirmeniz için beslenme disiplinini ilke edinmenizi öneririm.

O nedenle spora başlar başlamaz ek besin kullanılmasını hiçbir zaman tasvip etmem.
    Bunu öneren hocalara ise şüpheyle yaklaşarım.

Ek besinleri tartışmayacağım.
    O nedenle beslenme düzeninizi oturtmanız üzerinde durarak sizin "beslenme" bölümündeki sabit başlıkları incelemenizi ısrarla öneririm.
    Sadece incelemeyin, temel prensipleri öğrenmeye ve özümsemeye çalışın.

Bu sporda uzun dönemde imrenilecek vücut yapan arkadaşlar bunu kaliteli bir beslenme disipliniyle sağlamışlardır.

Antrenman sistemi, vücuda supplement desteği, dinlenme gibi diğer kavramlar beslenme disiplinini destekleyici niteliktedir.

Azi ve 307KD bunu beğendi.
  13. Serhats

Serhats Üye

Beğenileri:
    6
    Ödül Puanları:
    0
    İyi bir kombinasyon lazım

Selamlar öncelikle çok güzel ve yararlı bir forum bu iyiki internette dolasırken görmüşüm :)

Benim Merak ettiğim birkaç yer var.Öncelikle kendimi anlatayım:

18 yasındayım ve boyum 1.70 , 71.5 kiloyum 1 senedir vucut geliştiriyorum ama durum biraz farklı özetlemek gerekirse ilk basta babamında sporcu olmasından dolayı beni teşvik etmesiyle basladım.Ilk 8.5-9 ay boyunca evde yaptım hep yanlıs olarak yaptıgımı dusunuyorum profesyonelce bir yardım almadıgım icin bench press yapmak ıcın gereklı aletlerımız var evde o yuzden sadece bench press falanda yapabılıyordum evde 8 ay kendı kendıme babamın yardımlarıyla bıraz vucudumu gelıstırdım yaklasık 3.5 ay once bir spor salonuna yazıldım ve daha iyi sonuclar almaya basladım fakat kendimi göğüs bölgesinde cok eksik goruyorum. Kolar soğuk 36cm omuzlarım 116.5 gogusum 93 tü en son. Omuz ve gogus calıstıgım gunlerde ozel ders alıyorum belli bir ucret karsılıgı bunda 2 hafta once basladım goguste eksik olmamdan dolayı, bench presste hocamın da yardımıyla 77.5 kilo ile calısıyorum kaldırabileceigimin en agırıyla yani yakında 80 e cıkıcam Allah izin verirse.Sitenin bir forumundada okudugum üzere kola icmiyorum 5 aydır agzıma surmedım hicbir asitli iceceği alkol 2 haftada 1 belki sigara günde 3-4 dal ya icerim ya icmem ama gelisimim cok yavas oluyor gibime geliyor ozelikle diger bolgelerde aldıgım gelisimi goguste alamadım.salona ilk basladıgımda kollarım 33.5cm omuzlarım ise 111.5 cm di goguslerım 90 dı simdi kollar 36 omuz 116.5 gogus ise 93 ve aynaya baktıgım zaman bariz belli oluyor eksik oldugu.Su an antremandan once BSN-cell mass alıyorum su ile birlikte, antremandan hemen sonra ise optimum gold-standart whey protein alıyorum. Creatine e baslamadan once protein tozunu antremandan hemen once antremandan hemen sonra ise amino likid iciyordum.şimdi arkadasıma amerikadan Muscletech-nano vapor spariş ettim bunun dısında daha hızlı sonuc almam icin bana ne onerırsınız yada daha hardcore sonuc almam icin kombinasyon soyleyebilecek olan varmı?

biraz uzun yazdım kusuruma bakmayın ama cok aklıma takıldı şimdiden tesekkur ediyorum

14. BLUE BEARD

BLUE BEARD Üye

Beğenileri:
    3
    Ödül Puanları:
    0
    Sirt kanat ile bileği ayni gün calisabilirmiyim ?

Sirt kanat ile bileği ayni gün calisabilirmiyim ? ön kolla yapacaktim ama ön kolla birlikte gögus yapiyorum agir oluyo

15. Draqo

Draqo Üye

Beğenileri:
    224
    Ödül Puanları:
    0
    Bu soruyu yeni başlayanlar bölümüne sorarsanız daha net cevaplar alırsınız. Başlığın taşınmasını rica ediyorum.

bilek tabir ettiğiniz kasın adı ön kol , ön kol'dan kastettiğiniz biceps'in adıda pazudur. bunu da söylemiş olayım araştırmalarınızı daha rahat yapın.

ön kol (yani bilek) kası küçük bir kastır. bu yapısıyla kalflara benzer. birer gün arayla istediğiniz herhangi bir antrenmanınızda çalıştırabilirsiniz.

zimbambe bunu beğendi.
  16. shadowromeo

shadowromeo Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    finans
    Yer:
    istanbul
    Kaldırılan ağılık nasıl arttılmalıdır?

Kullandığım dumbel ağırlıklarını ne zaman arttırmalıyım. Kaç defa ardarda kadırabildiğim ağırlıkla çalışmalıyım ?

17. ugurguven

ugurguven Üye

Beğenileri:
    162
    Ödül Puanları:
    53
    Meslek:
    Üni-öğrenci
    Yer:
    İstanbul-Bahçelievler
    Dostum bi ağırlığı zorlanmadan 10 tekrar yapabiliyosan yani 10.tekrardan sonra hala halin kalıyosa ve 11 , 12 ... diye gidebiliyosan o ağırlık sana hafiftir.

10. tekrarda bitmen lazım yani Ona göre ayarlıyabilirsin.

Azi ve 307KD bunu beğendi.
  18. bonatschi

bonatschi Özel Üye

Beğenileri:
    4.944
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    Londra
    shadowromeo, BLUE BEARD

Başlıklarınızı ilgili konuyla birleştirdim.
    Bundan sonra başlık açmadan önce ilgili konuları bulup oralardan devam etmenizi rica ederim.

Azi ve saydam bunu beğendi.
  19. yvzmst

yvzmst Üye

Beğenileri:
    20
    Ödül Puanları:
    0
    merhaba bu sporun %kaçı beslenme %kaçı dinlenme ve%kaçı antremandır cok merak ediyorum saygılar

20. slymnasye

slymnasye Üye

Beğenileri:
    387
    Ödül Puanları:
    73
    bana gore bu sporun %33 u beslenme %33 antreman%33 u dinlenmedır yanı hepsı bırbırıne baglıdır..

ama soylede bır sey var ıstedıgın kadar ıyı ıdman yap ıyı beslenemedıgın muddetce ve kasları dınlendıremedıgın surece vucut malesef gelısmez cunku vucut antreman sırasında degıl antremandan sonrakı zaman ıcıersın de gelısır ..

bu zaman dılımı icersinde de vucudu ıyı beslemek ve dınlendırmek gerekır bunları gerektıgı gıbı yapmazsan işin zorlasır ve ıyı sonuclar alamazsın...

yvzmst bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş