Yeni başlayanların atladığı 3 önemli konu

Konusu 'Yeni Başlayanlar Bölümü' forumundadır ve Stelselimm tarafından 1 Haziran 2015 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen kişi sayısı 1 user .
  1. Stelselimm

Stelselimm Üye

Beğenileri:
    5
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Öğrenci (Çok Meraklı Bir Öğrenci)
    Arkadaşlar dikkat ettim de forumda yeni başlayanların bu 3 konuda yeteri kadar özen göstermediklerini fark ettim bende hatırlatma gereği duydum.
    1. Uyku
    2. Mikro Gıdalar
    3. Stres

1. Uyku :
    Uyku sporcular için spor yapan insanlar için çok fazla önem taşır. Aslında vücut uykuda kendini yeniler, antrenman esnasında kaslara verdiğiniz o yıpranmaları uykuda onarır ve kasların büyümesine sebep olur. Uykuda ayrıca hormonların salgılanma seviyeleri artar örneğin kas geliştirmek isteyen kişiler için önemli olan Growth (büyüme) hormonu uyurken salgılanır. Bununla beraber Growth hormonu belirli saatlerde uykuda salgılanma miktarı diğer saatlere göre daha fazla olur. Bu yüzden sporcular için ideal yatma saati 22.00 - 23.00 olduğu söylenir.

2. Mikro Gıdalar :
    Vücudumuzda çok önemli fonksiyonlara sebep olan bu gıdalar ; mineraller, vitaminler, lifler gibi maddelerdir. Bu gıdaların alınması sağlıklı bir insan için elzemdir. Vücudumuzda enzimlerin yapısına katılmaktan tutun bağışıklık sistemimizi güçlendirmeye kadar bu maddeler vücudumuza gereklidir. Beslenme planlarının çoğunda bunlar unutuluyor ve eksik kalıyor. Bu yüzden sebze meyva tüketimine çok dikkat edilmeli. Spor yapan kişiler için bunlar daha da büyük önem taşımakta.

3. Stres :
    Düşündüğünüz zaman ilk başta pek fazla alakalı gelmeyebilir ancak vücutta çok büyük etkisi vardır. Stres olduğu takdirde vücudumuzda Katabolik ( yani Yıkıcı) hormonlar salgılanabilir. Buda bizim istediğimiz bir şey değildir bizim hedefimiz kas gelişimi sağlamak yani Anabolik olayları gerçekleştirebilmektir. Stresli olduğunuzda kaldırdığınız ağırlıkların az olduğunu hatta kaslarınızı yeterince yoramadığınızı bile hissedebilirsiniz. Motivasyonunuz, vücudunuz için düşük stres seviyesine dikkat etmelisiniz.

Bu konular sağlıklı bir birey olsun, sporcu olsun büyük önem arz etmekte. Bunlara da dikkat etmelisiniz. Umarım faydalı olmuşumdur herkese iyi forumlar. :)

Sayfayı Paylaş