Yeni başlayan için beslenme/protein sorunu

Konusu 'Beslenme' forumundadır ve cekkilicinipisl tarafından 19 Temmuz 2012 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 4 üye.
  1. cekkilicinipisl

cekkilicinipisl Üye

Beğenileri:
    5
    Ödül Puanları:
    0
    Öncelikle arattığım sayfalarda bu konuyla ilgili detaylı tam bir cevap bulamadığım için konuyu açtım, ara ara da başka forumdaşlara da sormuşluğum var zaten.

Benim sorunum yeteri kadar protein alamıyorum. Taş çatlasın günde 40 gram protein alıyorumdur. (55 kiloyum boy 1.73)

Et yiyemiyor, sevmiyorum. Balıktan, tavuğa kadar her türlüsünü denedim ama kusmayla neticelenmesiyle o defterleri kapattım.

Vücut geliştirmeyi düzensiz olarak 1 yıldır yapıyorum. Gelişme olarak sadece kasımı sıktığımda daha gergin bir kas kütlesi var hepsi o. Hacimde pek bir artış yok. Sebebini uzun süredir aynı kiloda çalışmaya bağlıyorum. Ama şimdi 4 KG dambıldan, 8e geçtim. 8 ile 5 tekrar 3 set yapıyorum omuz, kol ve göğüs kasları için.. Öteki kas gruplarını 4 kg ile devam ediyorum.

Ben de protein içeçekleri almaya karar verdim. Fakat sağlık konusunda takıntılarım var. Protein içeceklerin birinde 500 ML 'de 50 gram protein olduğu yazıyordu. üstüne 30 gram da ben tüketsem istediğim protein seviyesine geliyorum. Bitkisel proteinle de devam edemiyorum. Açıkcası sporu bırakacak seviyeye geldim. Bazı protein içecekleri ya da tozlarınında uygun fiyata olması lazım, malum mali sebepler... Bu soruna net bir çözüm bulamazsam bırakacağım ne yazık ki...

Örnekse;

http://******/100-WHEY,PR-29.html bundan alayım mı? Günde 88 gram tüketebilirim. 88 gram bile değil, çünkü bi normal 44 gram antreman olmadığı günler, bir de, antreman yaptığım günlerde 2 kere kullanırım? Ne dersiniz. uygun mudur?

Son düzenleme: 19 Temmuz 2012
  2. brhmcr

brhmcr Guest

Vejeteryan misin?

3. cekkilicinipisl

cekkilicinipisl Üye

Beğenileri:
    5
    Ödül Puanları:
    0
    Hayır köfte ve adana kebabı yiyebiliyorum sadece. Ama ev yapımı köfteleri sevmiyorum

Mesajınız otomatık olarak birleştirilmiştir---------- mesajın eklendiği saat 15:05 ---------- ilk mesajın gönderildiği saat 14:54 ----------

Bu linkteki protein tozuna diyecek bir şeyi olan var mı? Mantıklı geldi. Sadece 1 aylık deneyim diyorum

4. BeachBoy

BeachBoy Üye

Beğenileri:
    4.430
    Ödül Puanları:
    123
    Bitkisel veya hayvansal protein ihtiyacını bir şekilde tükettiğin besinlerden karşılamak zorundasın. Daha çok yenisin bu tür destekler kullanman gerekli değil.

5. brhmcr

brhmcr Guest

Once yemek yemeyi sevmeyi ogrenmelisin, ek besinler yiyerek dolduramadigin bosluk icindir, sen zaten yemiyosunki ek besin doldursun,

6. RaPPeRuA

RaPPeRuA Üye

Beğenileri:
    84
    Ödül Puanları:
    38
    Meslek:
    Psikolog
    Yer:
    İzmir
    Bu durum psikolojik olabilir. Psikoloji okuyan biri olarak söylüyorum. Öyle nedenlerden öyle sorunlar çıkıyor ki şaşıp kalıyor insan.

7. cekkilicinipisl

cekkilicinipisl Üye

Beğenileri:
    5
    Ödül Puanları:
    0
    Haklısın rapperua zira biraz sıkıp bu dünyada ne çeşit yemekler yemeye mahkum edilmiş insanların halini düşünerek yediğimde biraz yiyecek gibi oluyorum aslında. Ama her seferinde dikkatimi kaybediyorum. O tavuk yumuşacık ve kokusu ağızda hissedilen bir et türü olduğu için yiyemiyorum. Balıksa, bi garip. Tarif bile edemiyorum. Çok denedim gerçekten. Hayvansal proteinlerden yana müzdaribim. Spor'da yenisin daha çok erken demişsiniz. Tamam ama proteinsiz spora ne ad verilir ki? Kendini yok etme mi?

8. brhmcr

brhmcr Guest

Peynir, kefir, yogurt, yumurta var, tam et iceriklerini saglamasalarda super protein icerikleri bunlarla basla yiyebiliyorsan, bunlarida yiyemiyorsan ve vejeteryan degilsen doktora gozukmen gerekir diye dusunuyorum.

9. cekkilicinipisl

cekkilicinipisl Üye

Beğenileri:
    5
    Ödül Puanları:
    0
    Peynir tamam. Yumurta günde sadece 2 tane tüketebiliyorum. O da biri sarısıyla birlikte öteki sarısız. Et olarak dediğim gibi dışarıdan köfte yiyebilirim. Haftada 1-2 gün...

10. RaPPeRuA

RaPPeRuA Üye

Beğenileri:
    84
    Ödül Puanları:
    38
    Meslek:
    Psikolog
    Yer:
    İzmir
    O zaman size ödül sistemi öneriyorum. Efendim Edimsel Koşullama deriz biz. Yani öğrenilmesini istediğimiz davranış için ödül ceza sistemi. Şöyle yapabilirsiniz. Örneğin Balık Yeme davranışı için kendinize bir ödül verebilirsiniz. Çok basit bir sistem ama aynı şekilde etkilide. Yani her doğru davranışınızdan sonra(Örneğin Balık yemek),kendiniz yada başkası size bir Pekiştireç(Para, sevdiğiniz başka bir yemek, sizin için değerli olan bir eşya yahut en basitinden ''Aferin'' denmesi) vermesi gerekiyor. Aslında bunu size başkasının yapması esas ama onuda nerden bulucaksınız :) Bu durumunuz Psikolojik, Fizyolojik vb. olabilir. Ama bir hastaneye gidip yardım istemenizde bir sakınca olacağını sanmıyorum.

11. cekkilicinipisl

cekkilicinipisl Üye

Beğenileri:
    5
    Ödül Puanları:
    0
    Bunun işe yarayacağını pek sanmıyorum. Kendimden taktir almadığım sürece etrafın taktirini, aferinini almak hoşuma gitmez. Bu bende ters etki yaratır.

Mesajınız otomatık olarak birleştirilmiştir---------- mesajın eklendiği saat 16:34 ---------- ilk mesajın gönderildiği saat 16:03 ----------

http://www.doktormurat.net/?gn=mk&ID=732&b=kas-yapmak-icin-hayvansal-protein-sart-mi

Bunu inceleyebliir misiniz? Bu biraz umut oldu. Hayvansal proteine ihtiyaç yok diyor doktor

Mesajınız otomatık olarak birleştirilmiştir---------- mesajın eklendiği saat 16:36 ---------- ilk mesajın gönderildiği saat 16:34 ----------

Siteden alıntı:

Boksör Mike Tyson’un artık vegan olduğunu biliyor muydunuz? Vegan diyeti seçenlerin çoğu bunu hümanist amaçlarla yapıyorlar, bundan sonra yağsız, atletik bir vücuda sahip olmak amacıyla vegan diyet uygulayan insanlar göreceğiz.

Bu arada vejetaryen ve vegan diyetler arasındaki farkı bir kez daha hatırlayalım. Kabaca vejetaryen diyet yapanlar kırmızı et, tavuk eti ve hatta balık yemiyorlar. Süt, peynir, yumurta gibi hayvansal ürünlere ise bir itirazları yok. Vegan diyet yapanlar ise hem hayvanların etini yemiyorlar hem de et, süt, yumurta gibi hayvansal ürünleri yemiyorlar.

12. cece1

cece1 Üye

Beğenileri:
    225
    Ödül Puanları:
    53
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    Ankara
    Bi mangal her şeyi çözer ;)

13. brhmcr

brhmcr Guest

Kimse seni ye diye zorlamıyor.Bir süre vegan sporcu var hatta özel siteleri bile var.

Sayfayı Paylaş