Yeni Başladım Hata Yapmamak İçin Birkaç Soru? (resimli)

Konusu 'Yeni Başlayanlar Bölümü' forumundadır ve brkkk tarafından 26 Nisan 2011 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 3 üye.
  1. brkkk

brkkk Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    13
    Merhaba VG'ye yeni başladım. Aslında hemen hemen 2 senedir başlamaya niyetliydim ama ancak şimdiye kısmet oldu.:lol:
    Şuanda 2. haftamın içersindeyim yavaş yavaş tüm vücut çalışmaktan belli kas gruplarını belli günlerde çalışmaya geçiyorum. Gittiğim salon orta düzey hocamızda elinden geldiğince yardımcı olmaya çalışıyor ama onca kişiden hangi biriyle uğraşsın özel olarak ilgilensin o yüzden en iyi yardım alacağım yerin burası olduğuna kanaat getirdim.

Yaşım 19 şuanki ölçülerim;
    Omuz: 116
    Göğüs: 96
    Kol: 32
    Bel: 90
    Bacak: 52
    Kilo: 77

Bu resim biraz eski ama şuanda vücudum burdakiyle birebir aynı. Genetik olarak bel bölgem biraz kalın üst bacaklar falan kalın biraz. Şimdi sormak istediklerime gelirsek;

Resimde işaretlediğim bölge biraz geniş duruyor görüldüğü gibi bölgesel zayıflama diye birşey olmadığını biliyorum fakat bu bölgeyi sıkılaştırmak için hangi hareketleri uygulamalıyım. Bu bölgeyi hangi hareketler kalınlaşıtırır yani nelerden kaçınmalıyım?

Bacaklarım yeteri kadar kalın daha fazla kalınlaşmasını istemiyorum bu yüzden hiç bacak çalışmayayım mı yoksa bacak çalıştığımda burdaki kaslar sıkılaşacağı için bir incelme yakalar mıyım?

Son olarak çok yaygın olan birkaç yanlış hareket varsa beni bilgilendirirseniz sevinirim işin ucunu baştan sıkı tutalım sonradan yaptığımız hataları düzeltmeye çalışmayalım değil mi ama?thums:

2. Cidade de Deus

Cidade de Deus Üye

Beğenileri:
    1.717
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    İstanbul
    bel için mekik ve yana mekık sıkıalstırır ama orda ıncelme ıstıyorsan kardıo yapmanız gerekıyor buda kas gelısımını etkıler olculer azalıcaktır ama sızde suan oyle kas kutlesı yok once elı ınceltmek daha mantıkla yada hem kardıo hem body seklınde calısın mumkun oldukca antremandan once karıdo yapın en az 30 dk.

bacak benımde kalındı hocam bana bacak programı yazdıgında dedım aynı sızın gıbı kalın bacaklarım dahada kalınlasmazmı dedım hayır dedı sıkılasır şekle sokar dedı oylede oldu belkı yaptıgım kosunun kardıonunda etkısı oldu soncuda bacaklar duzeldı

benım bel 100 cm dı suan 83 cm

suan uyguladıgım program haftada 6 gun gıdıyorum salona

3 gun body 3 gun kondısyon

3. 'Tuna

'Tuna Üye

Beğenileri:
    113
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    61
    Yalnız herşeyi yazmışssın boyunu yazmamışsın :).
    Sıkılaştırmak için kardio yapman lazım. Yani yağ yakımı antremanları (koşu, bisiklet sürme vs.). Kardioda önemli olan 1 noktada kalp atış ritmindir. Mesela koşu bantinda 2 dk speed 6 da yürüyüp, 5 dk speed 9 da koşdukdan sora yine 6 a düşüp 2dk yürüdükden sora 12 lere çıkıp koşmak iyi kalori yaktırır. Bunun tarzında hocanında yardımıyla programlar yapabilirsin.
    Karın ise; karın çalışırsan kasların sıkılaşır yağına bişi yapmaz. Önemli olan kalori yakman. Karın çalışırkende cok büyük kalori harcayamicağına göre.

4. brkkk

brkkk Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    13
    Evet boyu unutmuşum mesaj editlenmiyor sanırım yukarıya ekleyemedim. Boyum 1.78

Şuanda çalışmaya başlamadan önce 15 dk koşu bandı veya bisiklet yapıyorum ısınma amaçlı. Sizlerin tavsiyelerinden sonra antremandan önce 15 dk antremandan sonra 15 dk şeklinde bisiklet yada koşu bandı yapıcam.

Peki işaretlediğim kısımları sıkılaştırmak için twist tavsiye ediyorlar ancak ben twist yaparken oraların değilde işaretlediğim bölümle koltuk altına kadar olan kısmın çalıştığını hissediyorum oraların çalışıp sıkılaşması demek aşağıları daha göze batıcı hale getirir yanlış mı düşünüyorum?

5. Cidade de Deus

Cidade de Deus Üye

Beğenileri:
    1.717
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    İstanbul
    15 dk hıcbır ıse yaramaz ısınmaktan baska en az 30 dk aralıksız

mekık cek yana eyılme yap dambılsız

ayakta dur bacaklarını kaldır bele dogru yana kaldır yanı sonra arkaya uzat bacaklarını ayaktayken bu bolgesel hareketler surecı hızlandır kendım tecrube ettım

6. brkkk

brkkk Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    13
    Şuan alışma evresinde olduğum için egzersizler biraz zorluyor o yüzden bisiklet bant süremi 20 dk üstüne çıkartamıyorum ama ilk ay sonunda yarım saate rahat çıkarım sanırım. Çalışma stilimi az ağırlık çok tekrar olarak belirledim. Hoca bu şekilde bacaklarda istediğimi alabileceğimi söyledi. Birde bol bol bisiklet önerdi.

7. 'Tuna

'Tuna Üye

Beğenileri:
    113
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    61
    Twist filn bırakda memik çek. Twist i ben en son 1. ayımın 1-2 haftasında yapıodm galiba :). Twist yaptığımdada belimin citirtisi ve dışında pek bişi anlayamadım.
    Sen mekik sehbasında mekik çekerken yukarı geldiğinde sağa tekrar yukarı geldiğinde sola dön. Böyle mekikler çek cok yorucu geldiğinde dinlenmek için normal mekik çekmeye devam et dinlendğinde aynısına devam. Olmadı http://www.bodybuilding.com/exercises/finder/lookup/filter/muscle/id/15/muscle/biceps sitesinden Abdominals bölümüne bakarak mekik çeşitlerinden denemeler yapıp kendine program yapabilirsin thums:.

8. Cidade de Deus

Cidade de Deus Üye

Beğenileri:
    1.717
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    İstanbul
    evet cok tekrar a agırlık yanısını bende yapmıstım bacaklar ınceldı sekle gırdı bısıklet kosuda etkısı oluyor tabı

9. brkkk

brkkk Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    13
    Arkadaşlar bugün birde şunu farkettimki solak olmama rağmen sol tarafım daha güçsüz ve kas olarak daha az. Şimdi benim sola daha fazlamı yüklenmem gerekiyor yoksa orayı dinlendirmeliyim?

10. asigenc1990

asigenc1990 Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    0
    brkkk kardeş bende aynı şu an bu şekildeyim kendimi gördüm gibi :D bir tek bende biraz göbek var işte onuda kardiyoyla yok etmeye çalışıyorum 30 dk bisikletle evde 3 hafta önce 62 felandım şimdi 60 oldum yavaş mı verdim bilmiyorum ama göbek biraz gidince sevindim valla :) sanada çalışmalarında başarılar

11. brkkk

brkkk Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    13
    Yalnız benim kilo 77 aramızda baya kilo farkı var. :) Bu arada teşekkürler sanada başarılar.thums:

Hala üstteki soruma cevap arıyorum:confused:

Sayfayı Paylaş