Yeni Başladım Bikaç Sorum Var...

Konusu 'Yeni Başlayanlar Bölümü' forumundadır ve e_sercan tarafından 22 Kasım 2008 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 7 üye.
  1. e_sercan

e_sercan Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    11
    Meslek:
    üniversiteli ;)
    Yer:
    istanbul
    öncelikle konuyu okuyan herkese slmlar!

ölçülerimi aldım..bu ölçüler yağlı bir vücutta bulunuyor göz önünde bulundurup yorum yaparsanız sevinirim...

boy 186 kilo 90

baldır: 90

göğüs: 112

bel: 106

kol: 36 normal

kol kasılmış: 38

kilo vermek istemiyorum bunu belirteyim..yağ yakarak kasları günyüzüne çıkartmak istiyorum...

bu spora başlayalı 3 hafla oldu...güzel hiç aksatmadan çalıştım setler halinde.Göğüs ve kol ağırlıklı olarak...mekik çekemiyodum artık günde 30-50 tane çekiyorum...hiç bacak çalışmıyorum bacaklardan memnunum ayrıca aşırı kaslı bacak bana göre gereksiz...gittiğim üniversitenin spor salonunda tüm aletler var..rahatlıkla istediğim zaman gidebiliyorum...önerileriniz ve yorumlarınızı bekliyorum..

bench_O

2. Jevric

Jevric Yeni Üye

Beğenileri:
    59
    Ödül Puanları:
    0
    İşin zor. Kilo farkı olmadan kas yapmak istiyorsun. Hem kardio hem ağırlık çalışması bir arada gitmeli demekki. Oysa önce yağları atıp, sonra kas yapmaya yönelmen daha sağlıklı. Zayıf olmak bence her zaman başlangıç için büyük avantajdır. Çünkü kişi bilinçli olarak kilo alır. Kilolu başlayan birisinin önce kilo vermesi gerekli bence.
    (Baldır ölçün yanlış.)

3. e_sercan

e_sercan Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    11
    Meslek:
    üniversiteli ;)
    Yer:
    istanbul
    Nasıl ölçeceğimi bilmiyordum :S yanlışsa kusura bakmayın baldır için...benimistediğim şu zaten kiloluyum zaten çalışıyorum yağ yakarak kas yapamazmıyım?

4. Draqo

Draqo Üye

Beğenileri:
    222
    Ödül Puanları:
    0
    90 baldır olabileceğini sanmıyorum ya

5. Jevric

Jevric Yeni Üye

Beğenileri:
    59
    Ödül Puanları:
    0
    Bu sporu yaparken aldığın protein 2-3 katına çıkıcak. Zaten proteinli besinler bizim karonhidrat ihtiyacımız kadar karbonhidrat bulunduyorlar. İdmanda kaornhidrat enerfi kaynağı, protein yapo taşı oluyor. Fakat yağlılarda böyle değil. Hem yağ yakıp hem kas yapma durumunda karbonhidrat değil, yağ kullanılmalıdır. Yağın kullanılması için de karbonhidrata yönenilmemelidir. Eee; proteinli yiyeceklerin çoğunda zaten karbonhidrat var. Proteini nasıl karşılayacaığız o zmn?... İşin kısası, bu iş için profesyonel bir diyet lazım.
    Bence önce kardio ve temel yaratılarak normal şartlar içinde ideal kiloya ulaşmak. Ondan sonra kontrollü bir şekilde kilo almak.

6. saydam

saydam Özel Üye

Beğenileri:
    1.905
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    serbest
    Yer:
    Academic Sport Center
    jevric isaretledigim yeri biraz acar misin,ben anlayamdim da?

7. AKYOL

AKYOL Üye

Beğenileri:
    15
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Cem Bialetti A.Ş. Firmasının Ege Bölge Satış Yönet
    Yer:
    İZMİR
    Kardeşim Merhaba ; 90 baldır yani kalf yanlış yazdığını zannediyorum çünkü yeryüzünde böyle ölçülerde biri yok. Kg başına 2gr protein ve creatin kullanırsan daha iyi sonuç alacağıın inancındayım. Saygılarımla.

8. D.Wolf

D.Wolf Üye

Beğenileri:
    2.181
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    istanbul
    saydam, proteinli besinlerde karbonhidrat bulunuyor diyor arkadas ve onun karbonhidrat ihtiyacımızı karşılayabilecegini söylüyor, ama yanlış dediginin ve yanlış yönlendirdiginin birkez daha farkında değil..proteinli besinlerin içindeki karbo türüyle ilgili biraz acıklama yaparsa bende sevinecegim..

madem kilo vermek istemiyorsun, o zama bu kışı hardcore antrenmanlarla geçirip,belli bir zaman diliminden sonra kaslara detay görünümü katmak için çalışacaksın ..bu hem diyetle hem de dogru bir antrenman programıyla olur..hiçbir açıklaman yok, ne antrenman düzenin, ne de beslenme rutinin belirtmemişsin..onlar olmadan istedigin cevabı alamazsın

saydam bunu beğendi.
  9. Jevric

Jevric Yeni Üye

Beğenileri:
    59
    Ödül Puanları:
    0
    Bir kaç örnek besinin yağ ve karbonhidrat oranları. Zaten normalde de biz bunları yiyoruz. Fakat içerdikleri yağ ve karbonhidratı sindirip kullanıyoruz. Arkadaş yağlı. Kendi yağlarını yakması için dışarıdan karbonhidrat ve yağ almamalı. Önce yağlarını yakıp, sonra bizim gibi beslenmesi daha uygun bence.
    http://saglik.turk.net/diyet/besin_degerleri.asp
    Bunlardan başka bir de ekmek ve pilav yiyoruz karbonhidrat için. Proteinli besinlere güvenmekten başka seçeneğimiz var mı?(suplementler hariç)

10. bonatschi

bonatschi Özel Üye

Beğenileri:
    4.910
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    Londra
    Verdiğiniz linkler birbirinin aynısı..

Bu arada son mesajınızı ben de anlayamadım..
    Proteinin karbo ihtiyacını gidermesiyle ne alakası var?
    (Demek istediğinizi anlamamış da olabilirim, açabilir misiniz?)

saydam bunu beğendi.
  11. D.Wolf

D.Wolf Üye

Beğenileri:
    2.181
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    istanbul
    jevric, sen olayı tam çözememişsin..durum şöyle; ana madde vardır birde yan madde vardır..proteinli yiyecekler alırken, vücut azınlıga bakmaz, baskın olan orana bakar en cok..vücut her zaman kullanabilecegini alır, gerisini ya atar ya da yag olarak depo eder..

sen eger sadece protein ile beslenip, proteinli yiyeceklerin içindeki küçük miktardaki karbo miktarlarına güvenirsen; karbonhidrat metabolizmanı bozarsın,sadece bu değil, vücut karbonhidratların yaptıgı görevi proteinlere yükler ve artık tamamen protein metabolizmasına odaklı bir vücut olur seninki..vücudun, enerjisinin tamamını proteinlerden almaya başlar artık, bu yüzden bu dengeyi bozmamak için karbo mutlaka alınmalı..ayrıca, vücutta proteinlerin kullanılması için karbo alımı şart..

zaten önemli olan ne kadar karbo aldıgınız değildir, onu ne kadar yagsız, tuzsuz yediginiz önemlidir..böyle yaparsanız, vücudunuza max yarar saglarsınız, yoksa karbo almak kilo almak demek değildir..

hacimlenme dönemimdeyim,günde 1 paket makarna+ çeşitli karbo kaynakları yiyorum, ama ne yag var ne de tuz..senin mantıgına göre cok fazla kilo almam gerekirdi, ama 3 ayda düzenli ve mantıklı bir diyetle 7 kg aldım, yani karboyu asıl kullandıgınız önemlidir, yoksa korkmanın bir anlamı yok..

Son düzenleme: 23 Kasım 2008
  12. Jevric

Jevric Yeni Üye

Beğenileri:
    59
    Ödül Puanları:
    0
    Diez:
    Linkte bazı besinleri seçip yapıştırmıştım. Fakat seçtiklerim linke yansımadığı için sanki sürekli aynı linki yollamışım gibi oldu." Tüm besin grupları" diye bi sekme var, oradan istediğnize ulaşırsınız, ben aradan seçip kopyalamıştım, ama olmamış.
    Anlatmaya çalıştığım ise şu: Proteinli yiyecekler yiyoruz sürekli. Karbohidrat alımı için extradan birşey yiyen kişi gerçekten az. Ben ve etrafımda, bu işi yapan kişiler karbonhidrat alımı için extradan birşey yemiyorlar. ( Ben arada sırada(3-4 günde 1) yüksek karbonhidrat almak için makarna-pilav vb yiyorum bolca). Bu kişiler karbonhidrat almadan gene de başarılı oluyorlar, bunun sitede de örneği var. "Off çok sağlam vücut yapmışın " diyoruz. Kendi uyguladığı diyet programını veriyor. Hep proteinlere dikkat etmiş. Karbonhidat alımının "K"sı yok. Başarılı da olmuş. Demekki aldığı proteinli yiyeceklerde olan karbonhidrat onu idare edebilmiş.
    D.Wolf:
    Saygım sonsuz, resminden ve yazdıklarından da ne kadar profesyonel olduğun ortada. Dediklerine de katılıyorum, fakat karbonhidrata kaçımız dikkat ediyoruz. İşin öbür tarafı dikkat etmediğimiz halde de istediğmiz vücudu elde ediyoruz.
    Hacimlenme dönemindeki birisi tabiki karonhidrat alımını arttırmalı. Kontorollü alarak 3 ayda 7 kg almışsın. Ama bu arkadaş zaten kilolu. Önce kilo vermesi lazım değil mi kontrollü bir şekilde kilo alması için? Demekki önce olanı yakıcak. Olanı yakması için dışarıdan extra birşey almamalı. Proteinli besinleri her halûkarda almak zorunda zaten. Kilosu fazla olduğu için 160-180 gram arası protein almalı(90kg) Bu durumda karbonhidrattan kısmamalı mı? Yağsız balık, yağsız tavuk, yumurta akı vb. Benim bildiğim örnekler bunlar. Hergün bu monoton yemeğe bütçe mi dayanır? Yağları yakarken kilo verdirtmeyerek kas yaptırmak bana çok profesyonelce geliyor. Kişinin kendisi de çok sabırlı olması lazım. Bu yüzden önce ver, sonra al derim.

13. bonatschi

bonatschi Özel Üye

Beğenileri:
    4.910
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    Londra
    Tavuk etinde karbonhidrat = 0
    http://www.besinler.net/nutrdetails.aspx?NDB_Num=50174
    Balık etinde karbonhidrat = 0
    http://www.besinler.net/nutrdetails.aspx?NDB_Num=50942
    Peynirde karbonhidrat (100 gr) = 4'ten az
    http://www.besinler.net/nutrdetails.aspx?NDB_Num=50011

Bir insan tükettiği proteinlerden karbonhidrat almaz.
    Ancak karbonhidrat tüketimi ile ciddi manada bitkisel protein alabilir.
    Öncelikle bunu açıklığa kavuşturmakta fayda var diye düşündüm.

Bunun dışında forumda ciddi kütle inşaa eden arkadaşların beslenme düzenlerinde özellikle kompleks karbo çok önemli bir yer işgal eder.
    Forumda paylaşılan beslenme programlarının bazılarında genelde sadece proteinler yazılıyor ne yazık ki, karbonhidrat alımı gerçekleşmesine rağmen beslenme programlarına yansıtılmıyor.
    Sizi yanıltan bu olmuş olabilir.

Bana karbonhidrat tüketmeden ciddi kütle yapmış bir vücutçuyu gösterebilir misiniz?
    Hiç sanmıyorum.

Kilo vermeye çalışırken bir yandan kas inşaa etmek hedefinde olan sporcuların karbonhidrat almaması gerektiğini savunmuşsunuz aynı zamanda.
    Bu görüşünüze de katılmıyorum.
    Kompleks karbo alımının sadece idman için gerekli enerjiyi vermesi dışında protein metabolizması açısından da son derece önemi vardır.
    Vücudun proteinleri kullanma oranı, kaliteli karbo alımıyla doğrudan ilişkilidir.
    Yağ yakmaya çalışan sporcu basit şekerden ve yağlardan uzak durur, kompleks karboyu diyetinden tamamen çıkartırsa uzun vadede asla başarılı olamaz.

Yazınızda katıldığım tek nokta vücutçuların kompleks karbo alımının önemini özümsememiş olmaları.
    Birçok sporcu zaten hergün ekmek, makarna, pilav, bisküvi tüketiyorum diye beslenmelerinin karbonhidrat yönünden tamam olduğunu düşünür.
    Oysa hedeflenen kütleye istenilen zamanda ulaşılamamasının nedenlerinden en önemlisi, karbo alımının eksikliği ve vücudun kas inşaa etme potensiyalinden tam olarak yararlanamamasıdır.

saydam bunu beğendi.
  14. saydam

saydam Özel Üye

Beğenileri:
    1.905
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    serbest
    Yer:
    Academic Sport Center
    jevric bu kadar cevabin sana yeterli oldugunu saniyorum,ayrica senden baska forumda bu isi yapanlar inan protein kadar karbonhidrata da onem veriyor.

lutfen kisilere yardimci olurken yanlis yonlendirmelerden kacinalim ve bir takim billgileri oturtmadan yorum yapmaktan kacinalim!

15. GallienoFerri

GallienoFerri Üye

Beğenileri:
    31
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    Ankara
    Jevric arkadaşımızın ne kadar zamandır vücut geliştirmeyle ilgilendiği konusunda fikir sahibi değilim. Ama, okuduğum hemen hemen her başlıkta mutlaka bir cevabı olduğunu görüyorum. Bu sporda gerçekten ilerlemek istediğini çok net şekilde belli ediyor. Ancak bu konuda yukarda tartışmaya katılan diğer arkadaşlara katıldığımı söylemek zorundayım. Jevric bazı konularda yanlış kaynaklardan bilgi edinmiş olabilir.
    Vücut geliştirmeye ilk başladığımda yeterli protein almanın bu sporda beni üst seviyelere çıkaracağını, günde 1 tabak makarna yediğimde aldığım karbonhidrat miktarının yeterli olacağını düşünüyordum. Zaman geçtikçe bütün bu düşüncelerimin yanlış olduğunu anladım. Özellikle pump_forever kendi sayfasında beslenme listesini verdiğinde her gün yaklaşık 500 gr karbonhidrat aldığını belirtmişti ve ondan sonra -pump'ın kazandığı hacmi gözlerimle görmemin de büyük etkisi vardır- her gün en az 200-300 gr makarna, pirinç ağırlıklı beslenme programı uygulamaya başladım ve sonuçlar spor hayatımda geride bıraktığım süredekinden çok daha olumlu oldu.
    Bir de Jevric'in bu kadar monoton yemeğe bütçe mi dayanır ifadesi bence tartışmaya bile değmeyecek bir ifade. Belirli bir hedef koyulmuşsa ortaya, bu uğurda her türlü zorluğun üstesinden gelinmelidir. Ayrıca, bütçesi sınırlı olan birinin vücut geliştirme yapamaması gibi bir durum da söz konusu değildir.

bonatschi bunu beğendi.
  16. Jevric

Jevric Yeni Üye

Beğenileri:
    59
    Ödül Puanları:
    0
    Zaten tavuk ve balık etini karbonhidratsız protein kaynağı olarak örnek verdim. Diğer protein kaynaklarında mutlaka karbonhidrat var.
    "Ciddi kütle inşa eden arkadaşlar var forumda, karbo alarak" diyorsunuz. Bu arkadaş KÜTLE İNŞASI İSTEMİYOR. Aynı kiloda kalmak istiyor. Yağ yakımı ve kas inşası demek doğru. Ben başarılı bir vücut derken kütle yapımını değil, definasyonu kastettim. Bu arkadaş diyor ki; kilomda değişiklik olmadan kaslanmak istiyorum. Bu definasyon değil midir? Kasları ortaya çıkarmak değil midir? Tabiki kas kütlesi inşa etmesi de lazım. Ben de dedim ki; bu sitede(ve başka sitelerde) bunun örnekleri var. Bu kişiler karbonhidrata fln dikkat etmemişler. Kilo da almamışlar. İstedikleri vücuda ulaşmışlar. "kompleks karboyu diyetinden tamamen çıkartırsa uzun vadede asla başarılı olamaz." ben de burayı anlamadım. ayrıca ben karbonhidrat alma demedim. Yediğin proteinli yiyecekler karbonhidratını karşılar dedim. Karbonhidrat almiyacaksan sırf protein istiyorsan tavuk-balık vb diye yazdım.

17. saydam

saydam Özel Üye

Beğenileri:
    1.905
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    serbest
    Yer:
    Academic Sport Center
    jevric senin yazini ilk okudugumda basa donup konuyu tekrar okudum,boyle yazsan haklilik payi olabilirdi ama genelleme ile konustugun icin direk mudahale ettim ve sana neden boyle yazdigini sordum,sonra bu durumda israr ettin ve inan simdi yazdiklarinda biraz kacamak guresmek gibi oldu.

son kez soyluyorum,bu forumda katilimci olmak icin yazi yazmaya gerek yok,lutfen once bilgilerimizi oturtalim,sonra yorum yapalim ayrica e sercan arkadasimizin basligini daha fazla kirletmeyelim!

18. GallienoFerri

GallienoFerri Üye

Beğenileri:
    31
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    Ankara
    Kilomda değişiklik olmadan kas yapmak istiyorum sözünden ben şunu anlıyorum: Bir yandan cardio çalışması ile yağlardan kurtulayım. Attığım yağ kadar da kas kütlesi kazanarak kilomu koruyayım. Yağ attığı zaman aynı kiloda kalabilmesi için attığı yağ miktarı kadar da kas kazanımı olur ki kilo korunmuş olsun..

19. e_sercan

e_sercan Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    11
    Meslek:
    üniversiteli ;)
    Yer:
    istanbul
    D.Wolf,

''madem kilo vermek istemiyorsun, o zama bu kışı hardcore antrenmanlarla geçirip,belli bir zaman diliminden sonra kaslara detay görünümü katmak için çalışacaksın ..bu hem diyetle hem de dogru bir antrenman programıyla olur..hiçbir açıklaman yok, ne antrenman düzenin, ne de beslenme rutinin belirtmemişsin..onlar olmadan istedigin cevabı alamazsın''

1 gün arayla düzenli olarak çalışıyorum...setler halinde bacaklar yani alt kısım hariç çok sıkı çalışıyorum..bir bölge için en az günde 3 set çalışıyorum..forumda okudum,yağ yakmak için tuzu kestim..yemek düzenimden bahsedecek olursam,günde 2 öğün yemek yiorum,öğlen ve akşam olmak üzere,fazla yağlı yememeye özen gösteriyorum...1 hafta sonra sizce nasıl bir programa uyabilirim?ağırlıklar neler olmalı?hassas bir insan değilim birşeylerin üstesinden gelebilecek kadar azme sahip olduğuma inanıyorum ve dayanıklıyım..ağır şartlar altında çalışabilirim..ama fikir edinmem gerekiyo..gelişi güzel çalışıp amele kası yapmak istemiyorum...dediğim gibi okulda tüm spor aletleri mevcut,orada çalışıyorum,ilaç kullanmayı düşünmüyorum..acaba bu yaza kaslı bi şekilde girebilirmiyim hazirana kadar?

20. GallienoFerri

GallienoFerri Üye

Beğenileri:
    31
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    Ankara
    Kilo vermek istemiyorum diyorsan kilonu dengede tutmak için özel bir çaba sarfedeceksin. Cardio antremanları hakkında yeterli bilgiye sahip olup olmadığını bilmiyorum; ancak eğer sahip değilsen araştırma yapmanı öneririm. Ulaşmak istediğin hedef büyük ölçüde bu konuyu iyice anlamanda saklı.
    Göğüs ve kol ağırlıklı çalışmanı çok doğru bulmuyorum. Eğer bu sporda gereken azimi gösterebilirsen ilerde omuz, sırt ve bacak çalışmalarını göğüs ve kola kıyasla daha az önemsemiş olmanın sıkıntısını yaşayacaksın.
    Mekik konusuna gelince, her gün karın çalışmaları yapmaktan ziyade haftada 3-4 kez bu bölgeyi çalıştırmanı tavsiye ederim. Ve bence üzerine ağırlık koymadan mekik(sit-up), crunch hareketlerini uygula. Zira, belin oldukça kalın. Bel ölçüsünü daha da büyütmek istemezsin. Elbette, çok düşük yağlı ve bol protein-karbonhidrat ağırlıklı bir beslenme programı uygula. O bölgedeki yağları ancak bu sayılanları kombine ederek atabilirsin.
    Bacak çalışmıyorum demişsin ve gerekçe olarak da bacaklarından memnuniyetini ve aşırı kaslı bacağın gereksiz oluşunu göstermişsin. Bu konuda yanıldığını söylemeliyim, 4 ay öncesine kadar aynı fikre ben de sahiptim. Bacak antremanlarının vücudun hormonal dengesine katkısını, vücudun üst kısımlarının aşırı gelişip alt kısımlarının buna uyum sağlayamaması sonucu meydana gelen görüntü bozukluğu gibi etkenleri de göz önünde bulundurarak bacak antremanları konusundaki düşüncelerini bir daha gözden geçirmeni öneririm. Sitede bu konuyu anlatan çok güzel bir yazı vardı, bacak antremanları konusunda şu an sahip olduğum düşünceleri kökten değiştirdi. Ayrıca bacak çalıştığında aşırı kaslı bir bacağa sahip olacağın konusunda da fazla iyimsersin. Bu bölgenin aşırı şekilde gelişmesi için inanılmaz bir çaba gerekiyor. Başarılar..

Sayfayı Paylaş