Yeni Başladım. 1.87 , 80 kilo

Konusu 'Yeni Başlayanlar Bölümü' forumundadır ve Acu tarafından 17 Ekim 2011 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 2 üye.
  1. Acu

Acu Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    0
    Merhaba arkadaşlar.

Öncelikle böyle bir forumun olması , bu sporu yapanlar için gerçekten büyük nimet. Emeği geçen herkese çok teşekkürler.

Bu spora yeni başladım. Daha önce 3 ay gidip geldim fakat gerek derslerin yoğunluğu, gerekse zamanın yetersiz oluşundan dolayı bir türlü istediğim randumanı yakalayamamıştım. 1 yıldır spor yapan bir arkadaşımın bana coach'lık yapmasıyla, artık kafaya koydum ve bu spora kararlı olarak başladığımı söyleyebilirim.

Sizlerden istediğim yanlış birşey yapmamak adına bana bu konuda yardımcı olmanız, yanlışlarımı düzeltmeniz, öneriler vermeniz, eleştiri yapmanız. Herkese şimdiden teşekkürler.

Antremanım:

15 dk. (130 cal) Koşu (Isınma)
    Streching (15.dk)

Bench Press (3x12)
    Peck Deck Fly (3x12)
    Military Press (3x12)
    Lot pull down (3x12)
    Colde Rowing (3x12)
    Pushdown (3x12)

Dumbell:
    - Biceps Curl (3x12)
    - Biceps Curl (Hummer'a benzer şekilde) (3x12)
    - Hummer (3x12)

Bu antreman programını 2 gün uyguladım. (Üst üste) Bugün 3. gün ve kollarda fena bir ağrı oluştu. Şimdi bu mesajı bile yazarken zorlanıyorum diyebilirim. Fena hamlamışım :) Ağrıyı en kısa sürede azaltmak için bir öneriniz var mı? Bir de antreman programım ilk başlayanlar için uygun mu?

Diğer önemli konu ise, hepimizin de dikkat ettiği gibi "Beslenme". Tek başına yaşayan bir insan olarak, son derece sağlıksız beslendiğimi farkettim. Fakat, işin bilgisizlikten kaynaklandığını anlayınca , yardım almaktan başka çarem olmadığını da gördüm. Arkadaşlar forumda tabii ki bir sürü konu var bunun için açılmış. Ben araştırmalarımı devam ettiriyorum, fakat bana özel olarak vereceğiniz tavsiyeler benim için çok önemli.

Nasıl bir beslenme önerirsiniz? Antremandan önce ve sonra nasıl beslenmem gerekir ? Evde ve okulda yediğim öğünler nasıl olmalı?

Şimdiden ilgilenen herkese çok teşekkürler.

2. viperking

viperking Üye

Beğenileri:
    124
    Ödül Puanları:
    53
    Beslenme kısmını geçiyorum çünkü senin de dediğin gibi hem forumda hem de netteki dier kaynaklarda bolca mevcut.

Başlangıç programına benzer bir prog var o da fena değil, ancak omuz ve triceps için 1 er hareket koymuşsun. 3 hareket biceps yapana kadar Hummer ı şimdilik çıkar, zaten biceps curl ün birini hummer gibi yapıyorum demişsin. Onun yerine 1 triceps hareketi daha ekle. Omuz için de lateral raise ekle.

Ayrıca bu prog senin yaptığın gibi üst üste yapılmaz. Başlangıç olarak haftada 4 gn git ve antremandan sonraki gün ağırlık çalışma, yani bir gün ağırlık bir gün off şeklinde ayarla

3. Acu

Acu Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    0
    Öncelikle verdiğiniz bilgiler için teşekkürler.

Aslında bu programı çok kısa zaman sonra değiştireceğim. Şuan başlangıç için, vücudu hafif hafif hazırlamak için yapmıştık. Yeni programı hazırladıktan hemen sonra buraya sizlerin değerli görüşlerini almak için yazacağımdan emin olabilirsiniz.

Arkadaşlar, beslenme konusunda birçok konu var demiştim. Fakat konuları okudukça kafam oldukça karışıyor. Hatta şuan ne yiyeceğimi bilmeyecek duruma geldim. Hangi besin kaç kalori, akşam acıktığımızda hangi yiyecekleri yiyebiliriz, nasıl beslenmeliyim gibi konularda gerçekten bilgisiz olduğumu farkettim. Lütfen, bana yardımcı olun ve bu konu benim için gerçekten çok önemli.

Son 2 ayda 6-7 kilo verdim. Canım çoğu zaman yemek yemek istemiyor fakat çok vakitsiz zamanlarda karnım acıkabiliyor. En büyük sıkıntım 'Saat 21:00'dan sonra acıkmaları'. Bunun dışında bana uygun bir beslenme programı linki gönderebilirseniz sevinirim.

4. viperking

viperking Üye

Beğenileri:
    124
    Ödül Puanları:
    53
    6-7 kilo vermişsin güzel ama bu kilolar nereden gitti ? Bu spor için önemli olan kas ve su kaybını min tutarak yağ kabını max çıkarmak. Ama maalesef yapılan diyetlerde ki özellikle nette vs verilen şok diyetler, kısa sürede kilo verdiren diyetler maalesef kastan ve sudan kilo verdiriyor.

Neyse, şimdi öncelikle amacın nedir? Hacim kazanmak mı, kilo verip fit olmak mı, yoksa kaslı ama define bir vücudun mu ? Bu amaçlara göre beslenme şeklin değişir.

5. Acu

Acu Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    0
    Viperking, öncelikle ilgin için çok teşekkür ederim. Sonuçta söz konusu sağlık ve insanın bilgilenmeye en aç olduğu konulardan biri. (değilse bile olmalı bence.)

Ben özellikle kilo aldığımda, yüzden çok alıyorum ve her Türk erkeği gibi bu beni çok rahatsız ediyor. Bu 7 kiloyu verdiğimi yüzden değilde göbekten anlayabiliyorum.

Amacım, ilk başta yüzden kilo vermek ve tabiiki fit bir vücuda kavuşmak. Daha ileriki günlerde hacim kazanmayı bende istiyorum. Fakat herşeyin bir sırasının ve zamanının olduğunu düşüncesindeyim.

Bahsettiğin gibi yağ yakarak kilo vermek istiyorum. Zaten hafif yağlı bir yapım var, hem bundan kurtulmak hem de kilo vermek gayet iyi olacaktır.

Buna uygun beslenme önerilerinizi bekliyorum. Teşekkürler.

Sayfayı Paylaş