Yeni Üyeler İçin Forum Amacını Algılama

Konusu 'Forum Hakkında' forumundadır ve Mestano tarafından 20 Kasım 2008 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 4 üye.
  1. Mestano

Mestano Yeni Üye

Beğenileri:
    368
    Ödül Puanları:
    0
    Arkadaşlar bu aralar forumda dikkatimi çeken bir durum var. Bazı yeni gelen ve en önemlisi bu spor ile ilgili geçmişi ve bilgisi az olan arkadaşlar fazla ahkam kesiyor, yorum yapmak adına yorum yazıyorlar. Elbette istediklerini yazabilirler, nitekim suçlamıyorumda onları paylaşıma katılmak güzel birşey ama bazı şeylere dikkat etmek gerek. Peki neler bunlar?

Özellikle Vg hakkında yorum yazarken bunlara dikkat etmeniz iyi olur;

-Yazı mümkün olduğunca kısa ve öz olsun.

-Mümkün olduğunca bilgi vermeye çalışın, mesela bir yoruma bakıp "yağlısın" diye kesip atmayın, fotoğrafını paylaşan kişi hepimizden çok daha iyi biliyordur yağlı olduğunu. Çözümler üretin, daha teknik konuşun...

-Korkarak yazın... Ben her yazımda acaba yanlış birşey yazdım mı diye 2 kere okur, yazımda bana tekrar dönülebilecek birşeyle ilgili hemen nette araştırma yaparım. Bu sizi hem güvenilir, hemde bilgi sahibi gösterir.

-Düzgün Türkçe ile yazın... Benim ilk 10 mesajıma bakarsanız, nasıl bir yoldan döndüğümü görürsünüz. Düzgün ve paragraflara ayırarak yazmak yazınızı daha anlaşılır kılar.

-Haddinizi bilin... Çok sert geliyor insanın kulağına değil mi? Ama değil. Örneğin forumda bilgisine güvendiğim Karasan ile body tarihi konulu bir muhabbete girersem hep pasif kalıp, onu dinlemeyi tercih ederim. Yeri geldiğinde güzel bir iki bilgi vererek bu şekilde kendimi geliştirmeyi tercih ederim. Sonrada boynuz kulağı geçer:D

-Belkide yazmak için en önemli şey "bilmek". İnsan bir konuda bilgi sahibi olunca kelimeler birden dökülüveriyor. Bu nedenle mümkün olduğunca araştırın, araştırın, araştırın...

-Farklılık yaratın... Hep dönüp duran şeylerden ziyade, okuduğunuz, tecrübe ettiğiniz farklı şeyleri paylaşın. İnanın karşınızdaki okuyanın hem daha çok ilgisini çekecek, hemde onu daha çok geliştirecektir.

-Üye fotolarında dikkatimi çeken, birçok kez yorumlarda hacim ve yağ üzerinde durulması. Yani kas gruplarının birbiri ile oranı tamamiyle es geçiliyor. Trapezin küçük diyor ama düşünmüyor fotoğraftakini trapezi büyük olsa omuz düşük gözükürmü gözükmezmi. Bir öncekinde dediğim gibi farklı yerleri görmeye bakın.

Bunlar benim gözlemlediğim veya yaptığımdan hatalardan tecrübe edinilmiştir.

Unutmayınki kimse hemen güzel ve kaliteli yorumlar yapacak bilgilere ulaşmıyor, mesaj sayısını arttırmak imajından uzak durarak kendimizi geliştirip her mesajımızı daha bilimsel ve tecrübelere dayalı şekilde yapıp ve nitelikli yazmalıyız

Son olarakta belli bir seviyeye gelmiş veya sizin yazılarını beğendiniğiniz , makaleler çeviren, araştırmalarını paylaşan üyelere daha saygılı yazılar yazalım. Onların sıradan olmadığını bilerek onlara iyi davranalımki daha paylaşımcı olsunlar. Sonuçta amaç üyeleri daha güzel paylaşımlar yapmaları için sahiplenme içgüdüsüdür. Onlara sıradan kimse gibi ters cevap verilmemeli, kazanmaya çalışmalıyız.

Sizinde şikayet ettiğiniz bir konu varsa ekleyin, tartışalım, doğru yolu bulalım...

slymnasye, seductive, D.Wolf ve diğer 1 kişi bunu beğendiniz.
  2. seductive

seductive Üye

Beğenileri:
    34
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Ogrenci
    Yer:
    Lefkosa - Kibris
    Yaziyi yazdigin hedef kitlen sanirim bunu ustune alinmayacaktir, yinede umut etmek lazim. En azindan yalniz olmadigini belirteyim, soylediklerine katiliyorum ve ayni rahatsizliklari duyuyorum.

Mestano bunu beğendi.
  3. D.Wolf

D.Wolf Üye

Beğenileri:
    2.200
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    istanbul
    gerçekten güzel ve cok yerinde bir konu..bazı yeni üyeler kendi 2 günlük bilgilerine güvenerek, kesin yargılar koyuyorlar..insan bari olabilir der..dogrudan yanlış veya şöyle olmaz diyebiliyorlar..yani bu kanıya neye göre varıyor bu arkadaslar?

yazarken destekli yazın arkadaslar, biraz forumu okuyun, 2 günde forumu okudum demeyin bana..1 yılda okuyamazsınız forumu, o kadar kolay mı?..

gerçekten, ilk başladıgınızda yaptıgınız itici yorumlar cevrenizde bıraktıgınız kötü izlenimler ilerideki yapacagınız güzel yorumları da kötü etkileyecektir ve kimse sizi önemesemez..

kısacası, biraz daha dikkat, özveri ve sabır tanımlarını kavrayalım arkadaslar..

Mestano bunu beğendi.
  4. guardbody

guardbody Özel Üye

Beğenileri:
    1.600
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    KALİTE TEKNİSYENİ
    Yer:
    MAGNESIA
    mestano ilk şıkkı ''S'' geçmişsin ama...seni çok kızdırmışlar bu aralar sanırım :)

5. foranimati10

foranimati10 Üye

Beğenileri:
    42
    Ödül Puanları:
    0
    vallaha bende yeni üyeyim bazen bende az çok bilgimle doğru yada yanlış konulara katılımda bulunuyorum....sonuçta bu forumdan istediğim bilgileri alabilmeyi başardım neyin ne olduğunu anladım....
    birazcık esnek olmalı diye düşünüyorum herkes...bir takım yanlış şeylerde görüyorum yok efendim 2007 nin konusuna neden cevap vermişsin diye mesajımız silinebiliyor bu haraketler yanlış yönetilme yönlendirme sonucu oluşuyor büyük ihtimalle...

bir konuda daha sıkıntım var..bazı başlıklar çok önemli olduğu halde editlenip çöp kutusuna taşınabiliyor örnek gainer yapalım başlığı alp_ nickli bir kişi tarafından açılmışdı..bunu hala yadırgadım...neden anında değilde 2-3 gün sonra çöp kutusuna taşındı ?

çok saçma ve kolayca forumda ulaşabiliceğimiz konular açan insanlar için yönetici mod veya eski üyelerin tepkisinede hak veriyorum bu konuda sizin yanınızdayım...

bu konuyu açan arkadaşa bazı yerlerde hak verip bazı yerlerde kınıyorum..ben bu foruma korkarak yazı yazmakdansa hiç girmiyim daha iyi ..nekadar çok katılımda bulunursam okadar bilgi alıcağıma doğrularıma teşekkür edilip yanlışlarıma usta arkadaşlarımın yardımıyla düzeltip daha bilinçli bir sporcu olucağıma inanıyorum..

sonuçta burası bir forum..başbakanlık olağan üstü hal merkezi değil bukadar abartmamak gerekiyor ;)

yeni üye olarak benimde fikir ve görüşlerim bunlardır...

ozzers bunu beğendi.
  6. guardbody

guardbody Özel Üye

Beğenileri:
    1.600
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    KALİTE TEKNİSYENİ
    Yer:
    MAGNESIA
    ben bazı şıkların dogru oldugu kanısındayım.özellikle uzun yazılar.ben uzun yazılara genellikle cevap vermem.sık olarak daha fazla soru gelsin gocunmam cevaplarım.haddini bilme ise bazen karşılaştığımız bir durum.ama bu had bilme bence yeni katılımcı için değil herkes için geçerli.saygının gerektirdiğide bu.

7. seductive

seductive Üye

Beğenileri:
    34
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Ogrenci
    Yer:
    Lefkosa - Kibris
    benim en nefret ettigim sey eski basliklarin hortlatilmasi. ozellikle uye fotolari bolumunde. adam kalkip 1 yil once fotorafini koyan kullaniciya yorum yapiyor. tamam buna istedigim yere yazamaz miyim diyebilirsin ama sence bir amaca hizmet eder mi? benim de uye fotolarinda basligim var, su anda o fotograflara yorum yazman, su anda dunya uzerinde bulunmayan bir vucuda yorum yazmana esdegerdir cunku su anki halim o halimden daha farkli. yani sen orada "tricepsler geri kalmis" yazarsan zaten bosuna yazmis olacaksin. yorum yazdigin adamin simdiki vucudu cok cok buyuk bir ihtimal bir yil onceki vucudu ile benzerlik gostermeyecektir. sen bosuna tavsiye/yorum yapmamis olacaksin, ben de 24 saat konularina tikladigimda bosuna vaktimi hortlatilmis konulari okumakla harcamayacagim.

guncellenmis bir bilgi olmadigi surece de olu basliklara yazilmamasi bence bir ozgurluk kisitlamasi veya basbakanlik kurali degildir. ayrica mesaj sayisinin da cok fazla olmasi herhangi birsey ifade etmiyor, bunun kurallara eklenmesi gerek sanirim. bence olu basliklarin hortlatilmasindaki en buyuk neden budur.

Son düzenleme: 20 Kasım 2008
  8. foranimati10

foranimati10 Üye

Beğenileri:
    42
    Ödül Puanları:
    0
    mesaj sayısında banene hocam ilgilendirmiyorki beni mesaj sayısı ben amaca bakarım forumdan nasıl yararlandığıma yaşım 30 olmuş mesaj sayım 15 olsa ne olur 15 bin olsa ne olur...??

sen o bakış açısından bakmışsın üye resminle ilgili örnek vermişsin bende farklı bir bakış açısından sana bir örnek verim..2007 yılından adam açmış hardline idi sanırım bu suplement..ama bayadır duruyormuş bende soru sordum mesala memnumusun yada tadı nasıldı..... aynen söyle bir mail geldi...insaf kardeşim 1 senelik konuya ne gerek var yazıyorsun pat silindi mesajın....

ya belki başka birisi cevap vericek tadı ve diğer extrabilgileri hakkında...neden yazı yazma hakkımızı elimizden alıyorsunuz ??

yada senin resmine bakıcam süreci görücem seni tebrik edip şuan suplement kullanıp kullanmadığını sorucam bunda yanlış olan şey ne?? neden bu kadar sert bir forum haline geliyor burası anlamıyorum ...

tamam sonuna kadar bazı yerlerde haklı durumlar var yöneticilerin çıldırmaması içten değil...abes abes rezil başlıklar açıp araştırmadan cevap alıp sanki sihirli değnek değicekmiş gibi düşünen insanlar var....Bu konuda hak veriyorum zaten kitlenip kapatılıyor...

ama bari bırakın hiç değilse kapatılmamış konulara ister katkımız olsun ister katkımız olmasın dilediğimiz gibi yazalım...cevap verip vermemek insanlara bağlı....

saygılarımla hocam....bu açılan konuya bazı taraflarına katılıyorum bazı taraflarına katılmıyorum...

9. seductive

seductive Üye

Beğenileri:
    34
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Ogrenci
    Yer:
    Lefkosa - Kibris
    foranimati10 mesajda "sen" diye ifade ettigim hortlatma meraklisi olanlardi, seni hedef alarak yazdigim birsey degil yanlis anlasilma olmasin. seni herhangi bir seyle suclamiyorum.

ben zaten "guncel" olmasi halinde faydali olacagini savunuyorum. eger ben yeni fotograflar koyarsam tabi ki senin de gorus/elestirilerini beklerim. eksik veya olmayan bilginin sorulmamasini savunmuyorum. zamanimizin bosa calinmamasi icin.

10. TuGhAn

TuGhAn Üye

Beğenileri:
    160
    Ödül Puanları:
    53
    Meslek:
    Öğrenci / Tasarımcı
    Yer:
    Ankara
    Mestano çok güzel bir konuya değişnmişsin ki son zamanlarda forumun kalitesini düşürür oluyordu bu durum. Daha bodye başlayalı, konu hakkında bir bilgisi olmayan insanlar sanki usta bb'ci gibi herkese laf olsun diye yorum falan yazıyor. Ben bile 5-6 aya yakındır bb ile uğraşmama rağmen yorum yapmaya çekiniyorum çoğu şeyde... Açıkcası bu durum beni de rahatsız ediyor.

Mestano bunu beğendi.
  11. cappi

cappi Üye

Beğenileri:
    70
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    istanbul
    Forumun amacı belli ama amacının ne olmadığı da belli..Mesela milleti aptal yerine koymak değil..Yalan yanlış bilgiler vererek vücut geliştirmeye yeni başlayacak insanların gururunu kırmak da..
    Vallahi bence genç arkadaşların bazılarının foruma bile ihtiyaçları yok gibi görünüyor..Çalışma sistemlerine bakıyorum, beslenmelerine bakıyorum, fotolarına bakıyorum..Yanlışlar diz boyu ancaaak, karşıma 6 ayda benchte 100 basan babayiğitler çıkıyor..Öyle sanıyorum ki forum üyelerinin bu yeni üyelerden tavsiye alması gerek..Yanlışlık ya bizde, ya da bir şeyler gerçekten yanlış gidiyor..Çıkışım sert olduysa kimse kusura bakmasın lütfen..

Rpac ve Mestano bunu beğendi.
  12. foranimati10

foranimati10 Üye

Beğenileri:
    42
    Ödül Puanları:
    0
    est. yanlış anlamadım tşk ederim aydınlatıcı bilgin için ama bak eski resimini bile görsem fikir edinme adına bir kaç soru sorabilirim ama herneyse bukadar ufak detaylara takılı kalmamak gerekiyor...

herkese kurallar ölçüsünde ve vicdanlarının ölçüsünde iyi forumlar dilerim...

Sayfayı Paylaş