Yemek Yerken ve Yemekten Sonra Su İçmek Zararlı Mı?

Konusu 'Beslenme' forumundadır ve tugaygs06 tarafından 1 Ocak 2015 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 9 üye.
  1. tugaygs06

tugaygs06 Üye

Beğenileri:
    56
    Ödül Puanları:
    38
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    Bursa
    Arkadaşlar yemek yerken ve yedikten sonra 2 saat içinde su içmenin sindirim üzerinde olumsuz etkilerinin olduğunu söylüyorlar. Özellikle yemeklerdeki protein karbonhidrat ve vitaminlerin tamamının sindirilebilmesi için mide asidinin tam etkin çalışması gerekiyormuş. Su ise mide asidini seyrelttiği için sindirimi olumsuz etkiliyor ve gıdaların %80'ine kadar sindirilmeden atılmasına neden oluyormuş. Sizce bu ne kadar doğrudur? Benim gibi her öğünde 1 lt su içenler bugüne kadar boş yere mi çabaladı acaba? Yediklerimiz boşa mı gidiyor? Nacizane görüşlerinizi paylaşırsanız sevinirim.

2. tarantino16

tarantino16 Üye

Beğenileri:
    85
    Ödül Puanları:
    28
    Belki cok sacma olabilir ama ilaclarin suyla alinmasi yaziyor onlar da mi bosa gidiyor. Dedigim gibi sadece bir tahmin. Bu arada ben de cok su icerim yemekte.

3. TycoLoN

TycoLoN Üye

Beğenileri:
    55
    Ödül Puanları:
    38
    Ben tam tersi diye biliyordum, her yemekten kalktıktan sonra da bir bardak su içerim

4. rizariza

rizariza Üye

Beğenileri:
    3
    Ödül Puanları:
    1
    Benim bildiğim yemekten sonra içerseniz bağırsaklarda sıkıntıya sebep olabiliyormuş. İçecekseniz yemekten önce (az yersiniz) ve yemek esnasında için diyorlar. Net bilenlerden duymak isterim.

5. mecnun12

mecnun12 Üye

Beğenileri:
    79
    Ödül Puanları:
    38
  6. tugaygs06

tugaygs06 Üye

Beğenileri:
    56
    Ödül Puanları:
    38
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    Bursa
    Çok su içmenin tabiki faydası var özellikle kas gelişimi için lakin kafamı asıl kurcalayan olay suyun mide asidinin eritici özelliğini azaltıp azaltmadığı internette de pek iç açıcı bir cevap bulamadım

7. frodobagins000

frodobagins000 Üye

Beğenileri:
    148
    Ödül Puanları:
    53
    Su mide asitinin eritici ozelligini azaltıyormus. Aslinda vucut yedikleeimizi kendi sicakliginda yakabilir ama su icince sicaklik dustugu icin yakamiyor. O yüzden sicak su icerek dahada etkinligi arttirmak onemli ama yemekten 1 2 saat sonra.

GT-I9500 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

8. İmPrimera

İmPrimera Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    11
    Yemekten sonra 1 bardak suyun sindirimi kolaylaştırıldığı söyleniyor.Açıkcası buna inanıyorum

9. İronik

İronik Guest

Yemekle birlikte su tüketmek ya da yemekten sonra su içmek, midenizdeki yiyeceklerin daha hızlı bağırsaklara ulaşmasına ve dolayısıyla daha çabuk acıkmanıza neden olur. Uzun süreli tokluk için yemekte su ve hatta herhangi bir içecek içilmemesi gerekir. Mide özsuyunu seyrelttiği ve yiyeceklerin etkin bir şekilde parçalanmasını önlediği de doğrudur.

10. wrestler

wrestler Super Moderator Yönetici Super Moderator

Beğenileri:
    3.368
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    TOKAT
    Yağsız, tuzsuz yarım kilo tavuk göğsü, koca tabak yağsız, tuzsuz lapa pilavı hiç sıvı almadan yutmak...

Kendi adıma; işte bundan sonra şunu yeme, şununla şunu yeme vs gibi söylemlere hiç takılmıyorum. %80 i sindirilmeden gidiyormuş! Valla şimdiki halime %20 yle geldiğime hiç inanmıyorum :)

Created By Loss ve Mustimusti bunu beğendi.
  11. tugaygs06

tugaygs06 Üye

Beğenileri:
    56
    Ödül Puanları:
    38
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    Bursa

Sayfayı Paylaş