Yediğim Besinler Bacağıma Gidiyor

Konusu 'Yeni Başlayanlar Bölümü' forumundadır ve Kn0wLedgeabLe tarafından 2 Aralık 2010 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 5 üye.
  1. Kn0wLedgeabLe

Kn0wLedgeabLe Üye

Beğenileri:
    4
    Ödül Puanları:
    0
    Arkadaşlar merhaba. Problemim şudur yediğim besinler bacağıma gidiyor hissedilir bi biçimde farkediliyor bu. Baldırım ve bacağım kiloma göre epey kalın ve geniş. Ben yediğim besinlerin koluma gitmesi için nasıl bi yol izlemeliyim? Maksimum kol minimum bacak tarzı mesela.

2. ErcinTT

ErcinTT Yeni Üye

Beğenileri:
    315
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    Ankara/Batıkent
    Peki ya Antremanlarnzda üst vücut kadar bacaklarınıza da önem veriyormsnz?

Admin1 bunu beğendi.
  3. Kn0wLedgeabLe

Kn0wLedgeabLe Üye

Beğenileri:
    4
    Ödül Puanları:
    0
    Bacak ve sırta biraz daha az önem veriyorum denilebilir. Sorun bundan mı kaynaklanıyor?

Admin1 bunu beğendi.
  4. ErcinTT

ErcinTT Yeni Üye

Beğenileri:
    315
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    Ankara/Batıkent
    Büyük ihtimalle az önem verdiğinizden dolayı oluyordur.Bacaklarınızı Es gecmeyin onlarda kollar kadar önemli.

Admin1 bunu beğendi.
  5. pashacan

pashacan Üye

Beğenileri:
    352
    Ödül Puanları:
    73
    Yer:
    istanbul - bakırköy
    yediğin besinler döner dolasır midene gider :)
    vücudunda kilo yoğun geniş vs yerler ise senin vücut yapından kaynaklanır .
    her insanın bir bölgesi kasmasa bile deli gibi büyür gelişir bazı bölgeleri ise deli gibi çalışmasına rağmen çok zor gelişim gösterir.

demekki senin bacak bölgen bu şekilde kilo birikmesi var
    yapısal olarak baldırların genis vs olabilir.
    var böyle adamlar görüyorum adam 60 kilo futbolcu gibi baldırlar bilekler var
    tamamen yapısal

yapman gereken ve aslında hepimizin yapması gereken tüm vücudu çalıştırmak
    ve sağlam antremanlar cıkarabilmek

Admin1 bunu beğendi.
  6. SAVAŞ74

SAVAŞ74 Üye

Beğenileri:
    1.287
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    İstanbul
    yediğin besinlerin kola gitmesi, imkansız. zira gözüken o ki, senin bedenin aldıklarını ilk önce bacak bölgende biriktiriyor. bu değiştirilebilir bir şey değil. mesela ben de ilk önce yüzden şişmanlamaya başlarım, yediklerim yüzüme gidiyor yani :) yapısal bir şey.

ne kadar mantıklı bilmiyorum ama diğer dölgelerine daha çok yüklenmek belki bu hızı dengeler...

Admin1 bunu beğendi.
  7. ErcinTT

ErcinTT Yeni Üye

Beğenileri:
    315
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    Ankara/Batıkent
    Pashacan ve SAVAŞ74 ;

Dediğiniz doğru fakat bunuda kendisi biraz etkileyebilir.Geçen sene yazın 1 aylık bir antreman günlüğüm olmuştu bacaklarımı neredeyse hiç çalışmadım ve gayet etli kalın oldular :)

Ama bu sene düzenli spora başladm ve bacaklarıma her yerim kadar önem veriyorum ama o kadar kalın ve etli değiller.

Bi yerde bunu kendisi etkileyebilir.Genetikte önemli elbette

Admin1 bunu beğendi.
  8. Fantastix

Fantastix Üye

Beğenileri:
    38
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    İstanbul
    Ben forumda gördüğüm kadarıyla yediğiniz besinler bize kilo olarak döner ve bu kiloları vücudumuzda yağ olarak değilde kas olarak tutarız(Kas çalışanlar için) yani senin bacaklarına önem vermemen yağ oranını arttırıyor.Bu yüzden dolgun gözüküyor.

Varsa yanlışım k.bakmayın.

Admin1 bunu beğendi.
  9. Kn0wLedgeabLe

Kn0wLedgeabLe Üye

Beğenileri:
    4
    Ödül Puanları:
    0
    aklimda bi seyler sekillendi. en azindan 2 ay her calismada butun vucudumu calistirip gozlemlemem lazim sanirim.

10. tezcatcatl

tezcatcatl Üye

Beğenileri:
    74
    Ödül Puanları:
    0
    Bol bol squat, lunge ve interval training öneririm.
    Kickboks, taekwondo, thai boks gibi sporlar da bacaklarının sıkılaşmasını ve yağ yakmasını sağlar.

Frog jump
    Jump squat
    Barbell front squat
    Lunges
    Jumping lunges
    Jumping jacks
    Goblet squat

Gibi hareketleri harmanlayarak kullanabilirsin.
    Tavsiyem vücut ağırlığın ile çalışmandan yanadır.
    Benim vücudumda da o durum var. Bu yüzden her antremanımda olabildiğince bacaklarımı çalıştırırım ve en az 20 dakikalık interval training yaparım.
    Omuz çalışırken bile bacaklarını çalıştırman mümkün.
    Düz shoulder press yapacağına, squad and press yalabilirsin mesela. Böylece vücudunda sadece tek bir kas yerine, koca bir kas grubu birden çalışacağı için daha çok kalori harcayacak, kalp ritmin daha çok hızlanacak, laktik asit direncin daha çok artacaktır.

Yediğimiz yemeklerin vücudumuzda nerede depolandığı tamamen hormonaldir, doğru ve sağlıklı yöntemlerle değiştirilebilir birşeydir.

Son düzenleme: 3 Aralık 2010
  11. Kn0wLedgeabLe

Kn0wLedgeabLe Üye

Beğenileri:
    4
    Ödül Puanları:
    0
    Verdiğin bilgiler için çok teşekkür ederim. Yalnız çalışma şartlarım şu anlık ev ile sınırlı. Dediğin hareketlerin hepsini evde dumbell yardımı ile yapabilir miyim? Ya da yapabileceklerim nelerdir?

12. tezcatcatl

tezcatcatl Üye

Beğenileri:
    74
    Ödül Puanları:
    0
    Evde bir çift dumbell'ın ve pilates topun varsa (büyük olanlardan) yapabileceğin öyle çok şey var ki.

Öncelikle kendine bir program yapmalısın. Ev şartlarında çalışacağın için benim tavsiyem her antremanında tüm vücudunu çalıştırman yönünde olur.

Antreman programını yaparken dikkat etmeni önereceğim noktalar:

-Sadece 1 kası değil (biceps, triceps vs.), büyük kas gruplarını çalıştıracak egzersizler seçmelisin. Yani örnek olarak dediğim gibi omuz çalışacağın gün shoulder press yerine, dumbell squad and press çalışabilirsin. Böylece hem sırtın, hem karın kasların, hem bacak kasların, belin, omzun, triceps ve bicepslerin hepsi birlikte çalışmış olur.
    Egzersizlerini bu şekilde "Kas gruplarını" koordineli olarak çalıştıran hareketlerden seçmeni tavsiye ediyorum.

-Evde ağırlık seçeneğin fazla olmayacağı için (1 set dumbell'ın olduğunu var sayıyorum), her hareketi kaç set ve kaç tekrar yapacağına karar vermen lazım. Buna da vücudunun özelliklerine ve antremandan ne beklediğine göre karar vermen lazım. Detaylı bilgi internette bulabilirsin.

-Benim herşeyden çok önem verdiğim noktaya geldik. Her set arasında ve her farklı harekete geçişte kaçar saniye dinleneceğine karar vermelisin. Bu süreyi kesinlikle aşmamalısın.
    Setler arasında 20-30 , egzersizler arasında 30-40 saniyeden fazla dinlenme tavsiye etmiyorum. Kalp ritmin gereğinden fazla yavaşlayacaktır.

-Antreman esnasında nefes nefese kalmalısın. Kalmıyorsan sorun var demektir. Dinlenme süresini azalt ya da tekrar sayısını artır. Egzersizleri gözden geçir.

-Mutlaka interval training yapmalısın. Interval training diyince aklına sadece koşu gelmesin. Tabi ki dışarı çıkıp koşabiliyorsan, yap. Koşunu 100 metre depar, 100 metre dinlenme yürüyüşü şeklinde yap. 20 dakikadan fazla interval training yapma. Koşu bandında koşuyorsan, 1.5 dakika depar, 1.5 dakika dinlen. Depara 10. seviye hız ile başlayıp, her 3 dakikada bir depar hızını 1 tempo artır. Yada tam tersi, 16. veya 17. seviyede başlayıp, her 3. dakikada bir depar hızını 1 tempo azalt. Seviyeleri kendi kondisyon durumuna göre ayarlayabilirsin, örnek olarak yazdım.
    Örnek olarak benim yaptığım koşu:
    00:00 - 01:30 -->hız seviyesi 6
    01:30 - 03:00 -->hız seviyesi 16
    03:00 - 04:30 -->hız seviyesi 6
    04:30 - 06:00 -->hız seviyesi 15
    06:00 - 07:30 -->hız seviyesi 6
    07:30 - 09:00 -->hız seviyesi 14
    09:00 - 10:30 -->hız seviyesi 6
    10:30 - 12:00 -->hız seviyesi 13
    12:00 - 13:30 -->hız seviyesi 6
    13:30 - 15:00 -->hız seviyesi 12
    15:00 - 16:30 -->hız seviyesi 6
    16:30 - 18:00 -->hız seviyesi 11
    18:00 - 19:30 -->hız seviyesi 6
    19:30 - 20:00 -->hız seviyesi 17
    20:00 - 24:00 -->hız seviyesi 5 (dinlen..)
    24:00 - 25:00 -->hız seviyesi 3 (dinlen..)

Interval training sonrası kesinlikle ağırlık çalışma. Doğruca duşa git, bi 30 saniye de olsa soğuk duş al.
    Soğuk duş zevkle ilgili birşey değil, bilimsel olarak kaslara ve zayıflamaya olan faydasını anlatmam çok uzun sürer, internette araştırabilirsin :)

Dediğim gibi interval training deyince aklına sadece koşu gelmesin.
    Jump squad, burpees, ip atlama, joggling, olduğun yerde bütün gücünle hızlı hızlı zıplamak, zıplayarak her zıplayışta dizlerini veya bacaklarını çekmek, kickboks, boks, mma bunlar hep interval training.
    Interval trainingde püf nokta, uyguladığında kalp atışlarını çok kısa sürede hızlandırması.

Son düzenleme: 3 Aralık 2010
  13. Kn0wLedgeabLe

Kn0wLedgeabLe Üye

Beğenileri:
    4
    Ödül Puanları:
    0
    tezcatcatl verdiğin bilgiler için çok teşekkür ederim. En yakın zamanda bu dediklerini yapmaya başlayacağım.

14. tezcatcatl

tezcatcatl Üye

Beğenileri:
    74
    Ödül Puanları:
    0
    Rica ederim, yardımcı olabildiysem ne mutlu bana.

15. Kn0wLedgeabLe

Kn0wLedgeabLe Üye

Beğenileri:
    4
    Ödül Puanları:
    0
    Sormak istediğim bi şey daha var saunaya girip ter atmam bacaklarımı inceltmeme yardımcı olur mu?

Mesajınız otomatık olarak birleştirilmiştir---------- mesajın eklendiği saat 21:23 ---------- ilk mesajın gönderildiği saat 20:22 ----------

Ayrıca VG'yi erteleyip bacak inceltmeye yönelmem daha hızlı sonuç olmama olanak sağlar mı?

16. tezcatcatl

tezcatcatl Üye

Beğenileri:
    74
    Ödül Puanları:
    0
    VG'yi ertelemene gerek yok, normal vg antremanlarına squat ve lunge komboları ekleyerek güzel sonuçlar alırsın iki konuda da.
    Saunaya girmek deri altı yağını atman konusunda yardımcı olur ama içerde 10 dakikadan fazla kalmamanı öneririm.

Bacak kasları en büyük ve hacimce fazla olan kaslar oldukları için, vücudun daha çok kalori yakar onları çalıştırdığın zaman. Ve daha çok incelme olur.

Sayfayı Paylaş