Yavru köpeklerden anlayan varmı??

Konusu 'Konu Dışı' forumundadır ve XxBadyxX tarafından 26 Mart 2012 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 6 üye.
  1. XxBadyxX

XxBadyxX Yeni Üye

Beğenileri:
    308
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    Evden
    ya arkadaşlar o kadar işin arasında yaklaşık 1 ay oldu sanırım 3 tane yavru köpek bırakılmıştı bahçeme.. ben bunlara hergün tam yağlı ılık süt veriyorum ilk başta bi tabak iki fln derken şuan bi paket sütü bi kerede götürüyolar nerdeyse 3 ü de tombul tombul bişey oldu ama korkutuyolar beni şuan ya sütü kaba koyuyorum,gelip patilerini içine sokup çırpınarak dışarı çıkıyo sanki kuduz olmuş gibi süt sıcakda deil bakıyorum. nedir bu köpeklerin sorunu ya belediye ye vermesemmi acaba vermek için nereyle iletişime geçicem direkt olarak yardımcı olurmusunuz

2. SiR_Arawn

SiR_Arawn Üye

Beğenileri:
    868
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    İzmir/Buca
    İnsanın içtiği süt ile beslenmez köpek.Süt bulamazsın eğer 1,5 aylıktan ufaksa anne sütü gerekli olabilir ama senin verdiğin sütü içtiğine göre anne sütünden mecbur kopmuşlar.Onlara evde yemek artığı verebilirsin , pilav , makarna , ekmek (tok tutucudur) yazık köpeklere bakman gerek fırına git bayat ekmek verirler o ekmekleri inceden bi ıslat ufacık ufacık böl ver yerler.Sularını vermelisin.Bakmıyıcaksan ya sahiplendir , yada belediye alır mı bilmem.Köpekler başka ne yer kemik verirsin onların dişleri daha tam çıkmamıştır oynarlar sevinirler yanlız vericeksen lütfen dikkat et kemik vericeksen ince olmasın kalın birşey olsun inceden kastım tavuk butu olur ya onun esas kemiği olur butun içinde onu verebilirsin bide butun içinde incecik bir kılçık gibi birşey vardır sakın o kılçık gibi olan kemiği ve incecik kemikler verme.Kemikleri veya tavuk eti artarsa haşlamana gerek yok köpekler çiğ yer.

3. SSUO

SSUO Forumla Aşina

Beğenileri:
    170
    Ödül Puanları:
    53
    Hepsi iyi guzel ama bunu cozemedim. Cig eti gectim, etli kemik bile haslanmali. Cig eti yalnizca kopekler degil gerekli kosullarda insanlar da yiyebilir.

4. SiR_Arawn

SiR_Arawn Üye

Beğenileri:
    868
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    İzmir/Buca
    Hayır haşlanmamalı.Haşlarsan kemiğin içindeki mineraller yok oluyor.
    bu sitedeki veteriner beyin tezini okumalısın.
    http://forum.petarkadas.com/kopek-beslenmesi/barf-cig-diyet&baslangic=5830

5. XxBadyxX

XxBadyxX Yeni Üye

Beğenileri:
    308
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    Evden
    ya ekmeği direk yemeyi bırakın sütünü içine koyuyorum orda bile yemiyolar.. ama bi daha denicem ve yemekde vericem bakalım üzülüyorum valla ya alıştım bide.. yanlarına giderken falan sesimi duyunca hepsi birden bağırıyo :) alışıyo seviyo insan çok sadık hayvan bunlar gerçekden ya

6. SSUO

SSUO Forumla Aşina

Beğenileri:
    170
    Ödül Puanları:
    53
    İnsan için en tehlikeli hastalıklardan biri olan KİST HİDATİK adlı hastalık Echinocochus granulosus isimli parazitce meydana gelir. Bu parazit, insan vücuduna girdiğinde beyin başta olmak üzere, karaciğer, akciğer, sindirim sistemi, iskelet sistemi ve kalp gibi hayati organlarda KİST ler oluşturarak ölüme sebebiyet verir.
    ECHİNOCOCHUS (KİST HASTALIĞI)
    ANCYLOSTOMA CANINUM(KANCALI KURTLAR)
    NECATOR AMERİCANUS
    ASKARİS LUMRİCOİDES (YUVARLAK SOLUCANLAR)
    TRİCHOSTRONGYLUS (KIL KURTLARI)
    ENTEROBİUS VERMİCULARİS ve bunlar gibi önemli bir çok MİDE BARSAK PARAZİTLERİ' nin insana geçiş noktasının en büyüklerinden biri : çiğ ya da iyi pişmemiş et ve et ürünleri (çeşitli sakatat ürünleri, özellikle inek, koyun, keçi etleri, pişmemiş salam sosis dahil) dir.
    Bu tür çiğ gıdayı tüketen kedi ve köpekler hastalığı vücudunda barındırıp insanlara bulaştırabilir hale gelmektedir. Aynı anda hayvanda da anemi olmak üzre, yavrularda ölümlerle sonuçlanabilen vakalar meydana gelmektedir.
    Bu noktada hem insana hem de hayvana büyük ölçüde zararlar veren, bazen ölüme sebebiyet verebilen çiğ gıda tüketiminin önüne geçmek gerekir ki TOPLUM SAĞLIĞI korunabilsin.
    Ne yazıkki ülkemizde bilinçsiz bir şekilde kedi-köpeklere verilen çiğ sakatat ve et mamülleri yüzünden birçok insan ve hayvan ciddi olarak hastalanmaktadır.
    Tavuk kemikleri ve diğer kemik atıklar, hayvanların çok sevdiği bir yiyecek düşüncesiyle onlara sunulmaktadır ki bu hayvan için son derece zararlı bir olaydır.
    Kedi ve köpekler bu kemikleri biz insanlardan çok daha büyük bir kuvvetle ısırıp kırdıkları için, kemik uçları çok keskin ve sivri maddeler haline geçip onların yaranlamalarına ve ölümlerine sebebiyet verebilmektedir.
    Özellikle de verilen tavuk kemikleri yüzünden VETERİNER HEKİMLİKTE;
    Ağız yaralanması ve iltihapları;
    Farenx (yutak) iltihaplanma ve yaralanmaları;
    Özefagitis(yemek borusu iltihabı),
    Ekzama ve diğer deri hastalıkları,
    Karaciğer Hastalıkları,
    Gastritis( mide iltihabı),
    Mide kanaması;
    Barsak yırtılması ve iltihapları,
    Mide-barsak tıkanmaları ve
    İç Kanama sonucu ÖLÜM olaylarına sık rastlanmaktadır.
    İnsanlar sokak hayvanlarının ne kadar sağlıklıksız şartlarda olduklarını bilmeden, verdikleri çiğ et, et ürünleri ve kemiklerle hem onların hayatlarını hem de kendi hayatlarını riske atmaktadır.
    Veteriner Hekim olarak en birincil görevim, İNSAN VE TOPLUM SAĞLIĞININ KORUNMASIDIR. Bu nedenle kesinlikle ve kesinlikle tüm hayvansever insanlara, hayvanlarını besleme konusunda, çiğ et ve kemik türü gıda unsurlarından uzak durmalarını öneriyorum.İnsan nasıl dengeli beslenerek sağlıklı kalıyorsa, aynı kural hayvan sağlığı için de geçerlidir.

Cig et diyetini destekleyen veteriner(imsi) sayisi cok azdir ve dogrulariyla ya da yanlislariyla ele alindiginda bilimsel olarak ne kadar zararli oldugu defalarca vurgulanmistir. Evcil hayvan besliyoruz, dogal yabani hayvan degil.

Edit :

Mart 07, 2012

ÇİĞ ET, PET BESLENMESİNDE BİR GEREKLİLİK MİDİR?
    Son zamanlarda bazı dünya ülkelerinde ve özellikle ülkemizde bir takım hayvan sahipleri, hayvanların doğal hayatlarına uyumlu yaşaması gerekçesiyle kedi köpeklerin çiğ etle beslenmesinin daha uygun olduğunu düşünmektedirler.
    Türkiye gibi gelişmekte olan ülkelerde satılan etlerin menşeleri, hangi ortamlardan geldiği ve ne şartlarda sevkiyatının yapıldığı soru işaretidir. Standartlara uymayabilir. Bu etleri yiyen hayvanlarda çok ciddi bağırsak kurdu problemi yani parazit oluşabilir. Paraziter yönden risk oluşturmayan kontrolden geçmiş sağlıklı çiğ etler bile buna alışmamış hayvanın sindirim sisteminde hastalık oluşturabilir. Ya da en iyi ihtimalle hayvanın cildinde allerjik reaksiyona neden olabilir. Çiğ et ile beslenme sonrası bu ve bunun gibi olası ciddi sindirim ve deri problemleri nedeniyle pet’inize vereceğiniz eti mutlaka pişirme işleminden geçiriniz.
    Unutmayın ki, ilk çağlarda insanlar da çiğ etle besleniyordu. Ama insanoğlu ateşi buldu!
    Vet. Hekim Nilüfer Tarhan
    Vetpoint
    www.vetpoint.com.tr

Son düzenleme: 26 Mart 2012
  7. GencGrafiker

GencGrafiker Üye

Beğenileri:
    1.135
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    Kocaeli
    Hiç bir şekilde çiğ et yedirmemelisin. Hiç bir şekilde tavuk kemiği vermemelisin. Eğer bakmakta kararlıysan ayda 3-5 lira verip parazit tedavilerini yapmalısın. Kuru ekmeği ıslatmayla köpek bakılmaz. Çok ucuz fiyatlara yüksek kilolarda barınak maması diye tabir edilen paket mamalar var, bi 50 TL verip iki ay karınlarını doyurabilirsin. Bakabilecek durumun yoksada sahiplendirmen en güzeli olur.

SSUO bunu beğendi.
  8. XxBadyxX

XxBadyxX Yeni Üye

Beğenileri:
    308
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    Evden
    SSUO bana özel mesaj atarmısın zahmet olmassa...

ben bunları tutup versem belediye ye ne yapıcakları bellide değil eziyet ediyolarsa ya hayvanlara barınaklarda

9. SSUO

SSUO Forumla Aşina

Beğenileri:
    170
    Ödül Puanları:
    53
    Gerekli bilgileri yukarida paylastim.

Mesajınız otomatık olarak birleştirilmiştir---------- mesajın eklendiği saat 22:21 ---------- ilk mesajın gönderildiği saat 22:18 ----------

Ozel mesaj kullanmiyorum, profilim uzerinden yanitlayabilirim.

10. mlhemr26

mlhemr26 Üye

Beğenileri:
    10
    Ödül Puanları:
    13
    Süt olarak keçi sütü verebilirsiniz. Anne sütüne en yakın değerlere sahip süttür bildiğim kadarıyla.

11. XxBadyxX

XxBadyxX Yeni Üye

Beğenileri:
    308
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    Evden
    ya konuyla alakasız ama hemen cevap verirsen editlerim mesajı.. geçen konuda mesajıma cevap alamadım.. astsubaylık myo seçiminde iki bölüm var Teknik prog. işletme yönetimi. nedir bunların içerği cevap verdikden sonra mesajları editleriz konuyla alakasız olduğu için

12. SiR_Arawn

SiR_Arawn Üye

Beğenileri:
    868
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    İzmir/Buca
    Sizin bilginiz yanlış.Köpekler doğada nasıl yaşıyorsa gene öyle yaşayabilirlerdi.Ama evcilleştirildiler , evcilleştirilmeleri beslenmelerine etki edicek değil eğer ki parazit aşısı vurdurulursa çiğ verilen etin zararı olmuyucaktır.Ben 1,5 yaşındaki American Pitbull Terrier köpeğimi Barf & Çiğ Et diyetiyle besliyorum.Parazit aşısını her yıl yaptırmayı unutmadığınız sürece problem teşkil etmez.Mamaların yararlı olduğunu savunan arkadaş mamaların zararlarınıda internetten araştırıp görebilir..

13. XxBadyxX

XxBadyxX Yeni Üye

Beğenileri:
    308
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    Evden
    keçi sütünü nerden bulcam mübarek :D çiğ et vermem tamam o konuda bilgim var biraz

14. SSUO

SSUO Forumla Aşina

Beğenileri:
    170
    Ödül Puanları:
    53
    MYO olarak karar verdiysen hangi meslek yuksek okulunu tercih etmen gerektigin hakkinda karar vermen gerekir, bilemiyorum kitapcikta hangi secenekler oldugunu. Kara, hava, deniz, jandarma olarak ayirir herhalde.

15. XxBadyxX

XxBadyxX Yeni Üye

Beğenileri:
    308
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    Evden
    ya bana bi iletişim adresi versen msn veya face ordan konuşsak lütfen

16. SSUO

SSUO Forumla Aşina

Beğenileri:
    170
    Ödül Puanları:
    53
    Peki rambo, bu sekilde devam et.

Edit:pardon, SiR_Arawn.

Mesajınız otomatık olarak birleştirilmiştir---------- mesajın eklendiği saat 22:33 ---------- ilk mesajın gönderildiği saat 22:31 ----------

Sosyal paylasim agi veya mesajlasma programi kullanmiyorum. Aciyorum ozel mesaj sistemini.

17. GencGrafiker

GencGrafiker Üye

Beğenileri:
    1.135
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    Kocaeli
    40 günlükten itibaren 100m2 evimde Rottweiler büyüttüm. Köpekler konusunda hiç polemiğe girmek istemem. Barf diyeti dediğin olay sadece çiğ et değildir. Dört dörtlük bir barf diyeti abartmıyorum aylık 300 TL ye patlar. Ben arkadaşa köpeklere kıyamadığından ucuz bir mama önerdim. Yoksa 20 günde bir 200 TL vereceği bir mamada tavsiye edebilirdim. Ve emin ol parasını verdiğin zaman senin benim yediklerimden daha faydalı mamalar var piyasada thums: Parazit aşısı dediğin olayda yıllık değil her ay uygulanan bir şeydir. Aşı yerine oral yolla alınan tabletler parazit tedavisinde daha etkilidir.

18. SSUO

SSUO Forumla Aşina

Beğenileri:
    170
    Ödül Puanları:
    53
    Ki olay yalnizca parazit ile bitmiyor, kopegin sagligi da burada on planda tutulmali. Bir insanin yiyebilecegi en kaliteli rafine urunlerden cok daha kaliteli veterinerliklerde satilan kaliteli kedi-kopek mamalari. Ayni durumdayiz sanirim, sevindim Rottweiler sahibi gordugum icin benimki de 40-45 gunlukken gecmisti elime ; anne sutunden kesmisler garibimi, uykusunda meme emerdi canim benim ilk geldigi 2 gun :)

GencGrafiker bunu beğendi.
  19. GencGrafiker

GencGrafiker Üye

Beğenileri:
    1.135
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    Kocaeli
    Dediğin gibi, köpek büyütmek kolaydır ama sağlıklı bir köpek yetiştirmek baya zahmetli. Ev yemeği ve mama ile beslenen köpek görüntüde bile çok farklı oluyor. Benim fikrim en ucuzuda olsa kesinlikle mama verilmesi. Konuyu kişisele çevirmek istemiyorum rottların yeri ayrıdır bende :)

SSUO bunu beğendi.
  20. XxBadyxX

XxBadyxX Yeni Üye

Beğenileri:
    308
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    Evden
    Şimdi köpeklere süt vermeye gittim ya sütün hepsini içip garip garip sesler çıkarıp kusuyo sütü sonra yine içiyo kustuğunu nedir bu ya

Sayfayı Paylaş