Yatarken Süt ve Yulaf ezmesi

Konusu 'Beslenme' forumundadır ve ErhN61 tarafından 28 Ocak 2013 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 8 üye.
  1. ErhN61

ErhN61 Üye

Beğenileri:
    9
    Ödül Puanları:
    28
    Yer:
    İstanbul
    Arkadaşlar 1 senedir forumu araştırıyorum genelde yatmadan süt içilmez şeklinde bir bilgi kafamda kalmış. Bu aralar yatarken süt ile yulaf ezmesi yemek alışkanlığım oldu. Acaba yanlış mı yapıyorum? Ne zaman yenmeli?

2. mcan09

mcan09 Yeni Üye

Beğenileri:
    44
    Ödül Puanları:
    38
    Meslek:
    VG :)
    Yer:
    Aydın
    bildiğim kadarıyla uht sütlerin zararı büyük.tercih edeceksen normal doğal olan sütü tercih et.gece yatarken az yemek yersen zararı olmaz fakat aşırıya kaçmamaya dikkat et.kolay gelsin....

ErhN61 bunu beğendi.
  3. FtgO

FtgO Üye

Beğenileri:
    62
    Ödül Puanları:
    38
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    Eskişehir
    Çok güzel kilo aldırır...

ErhN61 bunu beğendi.
  4. ErhN61

ErhN61 Üye

Beğenileri:
    9
    Ödül Puanları:
    28
    Yer:
    İstanbul
    Cevabın için teşekkür ederim. Fakat öğrenmek istediğim şey yemek değil yatarken süt içiyorum yanlışmı bu? Dediğiniz gibi doğal süt bulmam zor herkes gibi market sütü içiyorum malesef..

Mesajınız otomatık olarak birleştirilmiştir---------- mesajın eklendiği saat 19:40 ---------- ilk mesajın gönderildiği saat 19:38 ----------

Oo daha ne isterim ki :) Kilo almaya çalışıyorum zaten. Fakat başka bir zararı var mı yok mu onu öğrenmek istiyorum. Eğer yoksa içmeye devam yulafla birlikte güzel bir protein oluyor yatarken diye düşünüyorum. Bilmem yanlış mı düşünüyorum acaba..

5. alaska06

alaska06 Üye

Beğenileri:
    27
    Ödül Puanları:
    0
    yulaf = karbonhidrat sütle yiyosun bide yağlanırsın onu yiyip yatarak. Sağlıklı bi kilo alımı olmaz kilo almak isteyenlerin böle yollara başvurmaları çok kötü doğru düzgün beslenip sporunu yaparsan gayetde güzel kilo alırsın hep yetersız beslenmeden oluyor...

ErhN61 bunu beğendi.
  6. nitrococuk

nitrococuk Üye

Beğenileri:
    447
    Ödül Puanları:
    0
    Hayır, yanlış yapmıyorsun. İstediğin zaman yiyebilirsin.

ErhN61 bunu beğendi.
  7. ErhN61

ErhN61 Üye

Beğenileri:
    9
    Ödül Puanları:
    28
    Yer:
    İstanbul
    Son 5 gündür kendime inanmıyorum.Daha önceden hiç yemediğim kadar yiyorum fakat sağlıklı şekilde yiyorum.Forumda araştırma yaparak alınması gerekenlerin listesini çıkardım(daha önce hiç yapmadığım bir şeydir) ve bu şekilde besleniyorum.Sağlıklı beslenmeye başladım kilo alımı kaçınılmaz olucak, fakat galiba neyin nezaman yenmesi gerektiğini tam bilmiyorum onuda araştıra araştıra öğrenicem :) Yatarken yulaf+süt yememeye dikkat edicem artık. Spordan sonraki ana öğünümden sonra yerim artık süt yulafı :)

Mesajınız otomatık olarak birleştirilmiştir---------- mesajın eklendiği saat 19:54 ---------- ilk mesajın gönderildiği saat 19:52 ----------

Fakat alaska06 öyle demiyor? :)

8. nitrococuk

nitrococuk Üye

Beğenileri:
    447
    Ödül Puanları:
    0
    hayatında hiç termodinamik diye bir şey duydun mu ?

http://www.wiley.com/college/pratt/0471393878/student/review/thermodynamics/index.html

---------- Post added at 20:07 ---------- Previous post was at 20:04 ----------

* Kalori açığında veya sabit kaloride beslenen birinin nasıl kilo alacağını bana açıklarmısın ?

---------- Post added at 20:11 ---------- Previous post was at 20:07 ----------

Erhn61, aslında bana çok sıkıntı yaratan bir konuya çekiyorsun beni.

Geçenlerde tartışmıştık, burada okuyabilirsin;

https://www.bodyforumtr.com/vbforum/showthread.php?t=67617

Ayrıca, beslenme konusunda daha ciddi kaynaklar okuyun lütfen. Çünkü beslenme konusunda sürekli magazinsel yazılar okumak, size yerinizde saydırır. thums:

ErhN61 bunu beğendi.
  9. ErhN61

ErhN61 Üye

Beğenileri:
    9
    Ödül Puanları:
    28
    Yer:
    İstanbul
    Yardımın için teşekkürler..

10. mr_dblue

mr_dblue Üye

Beğenileri:
    1.363
    Ödül Puanları:
    123
    Arkadaşlar yatarken bari ağır şeyler yemeyinde siz uyurken organlarınız amelelik yapmasın biraz dinlensin.Uyku kaliteniz artsın sabaha dinç kalkın.gece boyu yapılan sindirim fayda degil zarar verir çünkü bu faaliyet vücut için yorucudur.

sthammer bunu beğendi.
  11. ErhN61

ErhN61 Üye

Beğenileri:
    9
    Ödül Puanları:
    28
    Yer:
    İstanbul

Senin yorumundan da yulaf süt yenebiliri çıkarttım.Eğer doğruysa. Herkes farklı birşey diyor bu süt işi için :/

12. brhmcr

brhmcr Guest

Gece yatarken bu sekilde karbonhidrat alımı yanlış, insülin tetiklemeyi akşam saaatlerinde hiçbirimiz istemeyiz kalori açığı olsa bile. Gh dan yoksun kalmak veya daha az yararlanmak ister miyiz gece?

Sahsen ben istemem. seçim sizin.

13. SCHWARZXXL

SCHWARZXXL Özel Üye

Beğenileri:
    4.706
    Ödül Puanları:
    123
    Yatmadan önce karbonhidrat tüketimi;

1. İnsülin nedeniyle antagonist çalışan IGF-1'ın işlevinin düşmesine.
    2. Katı karbonhidrat tüketiminin mideyi mekanik sindirimle meşgul etmesinden dolayı kalitesiz bir uykuya sebep olacaktır.

mehmetanil, sthammer, mr_dblue ve diğer 1 kişi bunu beğendiniz.
  14. nitrococuk

nitrococuk Üye

Beğenileri:
    447
    Ödül Puanları:
    0
    Genel tavsiyenle ilgili konuşmuyorum. Konuyu biraz daha net açabilir miyiz lütfen ? Şimdi ben yeni bir kişiyim, buraya geldim bu yazıyı okudum ve süt + yulaf ezmesinin vücut için çok ağır bir alım olduğu sonucuna vardım ?

dipnot : ne yaparsanız yapın vücut uykuda sindirim sürecine hala devam eder. Tek değişen şey orandır.

15. mr_dblue

mr_dblue Üye

Beğenileri:
    1.363
    Ödül Puanları:
    123
    Yukarıda yeterli açıklama yapılmış tatmin olmadıysan reflü hastalıgının nedenlerine bir bak.

mehmetanil ve sthammer bunu beğendi.
  16. nitrococuk

nitrococuk Üye

Beğenileri:
    447
    Ödül Puanları:
    0
    * Şişmanlık

* Çay, kahve, sigara, kola

* Sıkı giyinmeler

* Damar ve kas gevşetici ilaçlar, kemik erimesi tedavisinde kullanılan ilaçlar, kalsiyumlu ilaçlar, bazı tansiyon ve antidepresan ilaçlar

* turşu ve yağda kızartılmış yemekler ile çiğ soğan,sarımsak, nane, turp, tere gibi sebzelerin fazla tüketilmesi

* Beyin-sinir hastalıkları, zeka geriliği ile giden hastalıklar, kas hastalıkları, genetik hastalıklar

kaçırdığım bir şey var mı bilmiyorum ? reflü konusunda çok bilgim yok kusura bakmayın. 4-5 senedir yatmadan önce çok yağlı-proteinli-karbonhidratlı yemek alımları yaptığımda çok oldu ama bu tip sorunlar yaşamadım. Ancak tek yaptığım farklı şey yediklerimi sürekli saymaktır.

17. SCHWARZXXL

SCHWARZXXL Özel Üye

Beğenileri:
    4.706
    Ödül Puanları:
    123
    Yatmadan önce ağır beslenmek reflüye sebep olabilir.

http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2714564/

sthammer, nitrococuk ve mr_dblue bunu beğendi.
  18. mr_dblue

mr_dblue Üye

Beğenileri:
    1.363
    Ödül Puanları:
    123
    Ağır beslenmeden sonra yatış pozisyonuna bağlı olarak besinlerin mideden dışarı çıkması mide sıvılarının yemek borusunu tahriş etmesi ve mide kapakçığının özelliğini yitirmesi ileri aşamalarda yemek borusunda fıtık oluşması.
    En basit anlatımla.

Mesajınız otomatık olarak birleştirilmiştir---------- mesajın eklendiği saat 21:16 ---------- ilk mesajın gönderildiği saat 21:05 ----------

Bu anlamda çok büyük öğünler mide ve yemek borusu problemlerine neden olabilir.Özellikle yatmadan önce alınırsa.

sthammer bunu beğendi.
  19. nitrococuk

nitrococuk Üye

Beğenileri:
    447
    Ödül Puanları:
    0
    araştırmayı gönderdiğiniz için teşekkürler. Araştırmanın metninden bir şey gözüme takıldı. "Reflü düşündüren sebeplerin biri de mevcut astım hastalarının semptomlarını daha da kötüleştiren uyku öncesi büyük yemekler"

Yani reflü sebebini sadece buna indirgemek araştırmayada baktığımızda çok doğru görünmüyor. Bence bir sebep yerine sebeplerin komplikasyonu demek daha doğru olur.

yine de emeğinize sağlık, ama benim fikrim değişmedi. ben hala yulaf + sütün ağır bir yemek (large meal) olduğunu düşünmüyorum. üstelik arkadaşın ne kadar protein ve karbonhidrat alımı yaptığını bile sormadan.

20. Dexter_Morgan

Dexter_Morgan Üye

Beğenileri:
    665
    Ödül Puanları:
    123
    Yatmadan önce karb alımı insülini dalgalandırmak gereksiz,gece kalori açığını kapatmak istiyorsanız kuruyemiş öneririm.

Sayfayı Paylaş