Yapmalı mı , yapmamalı mı ?

Konusu 'Yeni Başlayanlar Bölümü' forumundadır ve sismanbrad tarafından 22 Aralık 2011 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 3 üye.
  1. sismanbrad

sismanbrad Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    11
    Merhaba
    Öncelikle kendimden bahsedeyim.Home office olarak çalışan biriyim boyum 189 cm kilom 125.Salona gidemediğim için (çünkü seyahatlerim ve çalışma saatlerim çok düzensiz,bir telefon ile tüm iş programım değişebiliyor) eve sehpa ve 50 kg dambıl seti aldım 160 cm bar ile.Men's health ve burada ki forumdan gördüğüm kadarı ile bir şeyler yapıyorum.Bir kaç sorum olacak.
    1.Her gün ağırlık kaldırmalımıyım ? Bir gün dinlen bir gün çalış mı yapacağım.Çok kilom olduğu için her gün yapmam da bir sıkıntı var mı? Sonuçta bende kendi çapımda kas yapmak istiyorum.
    2.Protein ağırlıklı mı beslenmeliyim?Dedim ya çok kilom var,daha da alırmıyım.Gerçi 2 hafta protein diyeti yaparak 5 kilo kadar vermiştim.Yinede sormak istedim.
    Herkese çalışmalarında başarılar,Allah gönlünüze göre versin.

Teşekkür ederim

2. ZeusS_

ZeusS_ Yeni Üye

Beğenileri:
    1.892
    Ödül Puanları:
    0
    sismanbrad bunu beğendi.
  3. Cidade de Deus

Cidade de Deus Üye

Beğenileri:
    1.717
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    İstanbul
    S- Yağlar kasa dönüştürülebilir mi? Vg'ye başlamadan önce yağlı olmak
    avantajmıdır?

C- https://www.bodyforumtr.com/vbforum/y...75.html?t=8675
    Hayır değildir.Yağlar kasa , kas fizyolojisi gereği dönüştürülemezler..yağları
    enerji kaynağı olarak belki bir nebze kullanabilirsiniz fakat bu daha çok aerobik
    çalışmalar ile gerçekleşir.

S- Bir kas grubu haftada kaç kere çalıştırılmalı?
    C- Kaslar çalışırken değil dinlenirken büyürler.Bu yüzden küçük kas grupları en az 48 saat , büyük kas grupları enaz 72 saat dinlendirilmelidir.Sonuç olarak her kas grubunu haftada bir kez çalıştırmak yeterli olacaktır.

proteınden korkmayın yagdan ve karbonhıdratı azaltın proteını artırın kompleks karbonhıdratlar kullanın
    Karbonhidratların görevleri nelerdir?

Karbonhidratların temel görevi vücuda enerji sağlamaktır ve sporcular için temel enerji kaynağıdır. Ayrıca, sindirim enzimleri tarafından parçalanmayan, posalı karbonhidratlar da, kalın bağırsakların çalışmasını arttırarak, zararlı artık maddelerin bağırsaklarda uzun süre kalmasını önlemektedir. Karbonhidratların kaynakları nelerdir?

Karbonhidratlar basit ve kompleks karbonhidratlar olmak üzere 2 grupta incelenmektedir ve sporcuların basit karbonhidratlar yerine kompleks karbonhidratları tüketmeleri, performansları ve sağlıkları açısından önerilmektedir. Basit ve kompleks karbonhidratların kaynakları aşağıda gösterilmiştir.
    Karbonhidratların Kaynakları

Basit karbonhidratlar

Çay şekeri
    Reçel
    Marmelat
    Bal, pekmez
    Şekerlemeler
    Meyve
    Süt Kompleks karbonhidratlar

Ekmek
    Pirinç
    Makarna
    Kurubaklagiller
    Sebzeler
    Tahıl ürünleri Sporcuların beslenmelerinde kompleks karbonhidratlar olan pilav, makarna, ekmek, kurubaklagiller, sebzeler ve diğer tahıl ürünleri muhakkak bulunmalıdır.

zeuss un dediği gibi sizin şuan kastan çok kilo vermeye ihtiyacınız var boşuna ağırlık kaldırmış olursunuz kilonuz fazla ama kardıo yaparak agırlık çalışabılırsınız o zaman daha faydalı olur kılo vermek açısından

Azi, ErtugrulPumP ve ZeusS_ bunu beğendi.
  4. sismanbrad

sismanbrad Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    11

Evin yakınında koşmak için ufak bir park var :) çok teşekkür ederim yardımlarınız için vaktinizi ayırıp yazmışsınız,sağolun.
    Kilo verirken de boş durmayım istedim,o bakımdan bir şeyler aldım,umarım faydası olur.

Mesajınız otomatık olarak birleştirilmiştir---------- mesajın eklendiği saat 18:39 ---------- ilk mesajın gönderildiği saat 18:31 ----------

Evet bende onu düşündüm kardiyo ile beraber yapıyorum,yine forumda okumuştum kilo verirken ağırlık kaldırılabilir diye.Protein almamda sıkıntı olur mu?
    Sizede teşekkür ederim , çok faydalı bilgiler vermişsiniz sağolun.

5. Cidade de Deus

Cidade de Deus Üye

Beğenileri:
    1.717
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    İstanbul
    protein almasan sıkıntı olur kılonun 1.5 katı civarı gunluk proteın almanız gerekıyor bunu öğünlere bölerek tamamalayın

sismanbrad bunu beğendi.
  6. sismanbrad

sismanbrad Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    11
    teşekkür ederim dikkat etmeye çalışıyorum bu konuda,peki göğüs yayı ile ilgili bir bilginiz var mı?sırt ve omuz için çok faydalı diyorlar?

7. Cidade de Deus

Cidade de Deus Üye

Beğenileri:
    1.717
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    İstanbul
    Yay çalışmasını bende önermiyorum sebebi şudur

Diyelimki 50 kglik bir kovayı kuyudan çekmek için onu çekebilecek kalınlıkta bir ip ve ekipman saldınız fakat yarı yolda kovanın ağırlığı arttı ne olu ? ya ip kopar yada eliniz aşınır hasar görür.

Yada omuz presi çalışırken hareketin ortasında birileri ağırlık taksa ne olur ? ya omuzu sakatlarsınız yada dengeyi bozup sakatlığa sebep verirsiniz.

Teknik olarak açıklamak gerekirse baskıya bağlı kasın kasılması kendi boyunun yarısı kadardır. antremanda yaptığımız kasın boyunu uzatmak için yapılan çalışmadır. bu çalışma kas liflerinin kasıması içindir. her kas lifi gelen kuvete göre kasılır, tüm liflerin kasılması doyum noktası ve kasın max kasılma toplamıdır. kas lifleri daha fazla kasılma yaratabilmek için nöbetleşe kasılırlar, yani partnerimle ben gibi. birimiz dinleme süresi diğerinin çalışma süresi gibi.

Bu teknik bilgiden sonra şunu demek isterim sinirsel bir mesaj ile kas kasılmaya başladığı andan itibaren besinden elde ettiğimiz enerji kan yolu ile kasa ulaşır ve kas lifleride bu çıkışa göre kasılır bu enerji ile beslenir. yaylı çalışmada gerilim zayıfken kasımıza 5 kg yük binerken gerilim orta seviyedeyken 10 kg gerilim en yüksekteyken 20 kg biner. sinir sistemi ilk aldığı kasılma uyarısı ile kasa 5 kg değerinde bir destek verir. fakat 10 ve 20 kg de vucut sonları oynar. diğer bir değişle 3 zamanlı bir kasılma yaşar bunlar enerji alımı, enerji açığı, ve borç ödeme. bu nedenle sakatlanma sabit ağırlıklara göre daha fazladır.

Yayla evde çalışıpta sakatlanmış doktorun tavsiyesi ile bana yönlendirilmiş kişilerin sayısı dikkat çekecek kadar fazla diyebilirim.

flexor hocanın yazısı.
    https://www.bodyforumtr.com/vbforum/g-s-yay-ile-al-t18315.html

Sayfayı Paylaş