Yapay Tatlandırıcılar Hakkında Ne Düşünüyorsunuz?

Konusu 'Beslenme' forumundadır ve CryuS tarafından 1 Aralık 2014 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 4 üye.
  1. CryuS

CryuS Üye

Beğenileri:
    2
    Ödül Puanları:
    18
    Öncelikle merhaba,

Yeni bir soru ile karşınızdayım. Ben çayda bol şeker tüketen biriyim. Tatlıyıda severim. 110 kilo olmamdan bellidir. Çay içerken ve tatlı krizimi gidermek için tatlandırıcı kullanmaya karar verdim. Ancak internetten okuduğum kadarıyla kilo aldırıyormuş. Bu doğru mudur? Sizin görüşleriniz nelerdir?

İyi günler!

2. Yaver27

Yaver27 Üye

Beğenileri:
    1.404
    Ödül Puanları:
    113
    1 oturuşta 3 porsiyon kebap, üzerine 1 kilo dondurmalı kadayıf, üzerine de 1.5 litre kola alabiliyor musun? ben alabiliyordum :D komple vazgeçeceksin. tatlandırıcı ile ballandırıcı ile yürümez. çıkarıp atacaksın hayatından.

3. CryuS

CryuS Üye

Beğenileri:
    2
    Ödül Puanları:
    18
    Bu da acımasızlık değil mi? Tatlı krizi tuttuğun da ne yapıyordun.

4. Yaver27

Yaver27 Üye

Beğenileri:
    1.404
    Ödül Puanları:
    113
    hocam geçen gün kadayıfçının önünden geçerken baktım mis gibi kokuyor. aylardır yememiştim. girdim içeri, adama dedim ki abi şu 1 dilimi bana paket yapar mısın? 200 gram falan. eve getirdim, yarsını o gün yedim yarısını diğer gün... normalde 1 kilo yerdim. artık inanki canım istemiyor. kokusu gelmezse aklıma bile gelmiyor...

columbu bunu beğendi.
  5. columbu

columbu Üye

Beğenileri:
    1.079
    Ödül Puanları:
    103
    Bakın yağlı olmak, kilolu olmak bazen sadece kozmetikle ilgili problemlerdir ve inanın bu kadarı hiç önemli değildir. Ancak şeker denen ve ne için icat edildiğini anlayamadığım maddenin 'muhakkak sizde biliyorsunuz' ama bambaşka etkileri de var, en önemlisi insülini bozması falan da değil, Allah korusun diyorum ama, daha önce hiç Pet - ct sonucu beklediniz mi? İyi bir duygu değil, gdolu besinleri seçip ayırma şansımız maalesef yok, ama etkileri ortada olan sigara, şeker gibi besinlerden uzak durmak bizim elimizde, @Yaver27 çok doğru söylüyor, ufacık bir ince belliye 3 adet küp şeker attığımı hatırlarım, ancak yakın zamanda bir arkadaşın tek şekerle karıştırıp içemediği çay bana nasip oldu, nasıl püskürttüm anlatamam. Tatlandırıcı vs. kullanmayın, ağız tadınızı eğitmeye bakın, olmuyor değil.

Yaver27 ve Created By Loss bunu beğendi.
  6. _Emir_

_Emir_ Üye

Beğenileri:
    22
    Ödül Puanları:
    18
    ben şekerli gıdaları hayatımdan tamamen çıkardım. ancak çay sever birisi olarak henüz şekersiz çay içmeye alışamadım. yıllardır denerim ama olmuyor çaydan keyif alamıyorum. o nedenle uzun zamandır tatlandırıcı kullanıyorum. Eskiden sakarin içeren tatlandırıcılar varmış ve bir çok olumsuz yan etkileri görülmüş ancak artık bitksel kaynaklı (ne derece doğru bilinmez tabi) tatlandırıdıclar var ve çayı bunla tüketiyorum. sağlığa zararı var mı bilmiyorum ama yağlanma yapmadığını %100 söyleyebilirim. yıllardır kullanırım kilo aldırıyor olsa bana aldıırıdı çünkü çok çay tüketirim.

7. Created By Loss

Created By Loss Üye

Beğenileri:
    2.969
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    İnternational Fitness & BB Personal Master Trainer
    Vucut sartlar ve kosullar ne olursa olsun adapte oluyor yapisinda var bu, tatliyi seven bir insanim normalde ama kendini bu tur konularda terbiye ettikten sonra cokda zor degil Columbunun dedigi gibi, gunumun buyuk bir bolumunu gecirdigim muhitte 5 metre otemde cok kaliteli bir pastaci/tatlici var, vitrin alabildigine dolu gunde en az 5 saat o vitrinle goz goze geliyorum ama canim istemiyor

Lg Smart World

columbu ve Yaver27 bunu beğendi.
  8. Yaver27

Yaver27 Üye

Beğenileri:
    1.404
    Ödül Puanları:
    113
    şekerden tatlıdan vazgeçtim de, şu sıgaradan bir türlü vazgeçemedim. günde 2-3 paketin altına hiç düşmedim 16 yıldır.... ne yapsam nasıl yapsam diye düşündüm, aklıma şöyle bişey geldi. gittim bizim eski çarşıya, girdim tütüncüye... dedim ki şu tütünlerin tadına bakayım. baktım, tadı en kötü olanı aldım. yanına bir de sıgara sarma makinesi ve filtreli sıgara kağıdı... evde sıgara sarmaya başladım. hem tütün çok kötü, hem de sarması zaman alıyor. bu yüzde 2 haftadır günlük içtiğim sıgara sayısı 40-60 tan, 15'e düştü ki yüzde 75 lik bir düşüş söz konusu. fazlasını içemiyorum. üstelik aylık nerden baksan 400 lira cebimde kalacak :)
    şeker konsunda, pet-ct nin ne olduğunu bilmemekle birlikte, kesinlike dediklerine katılıyorum.
    --- Mesaj birleştirildi, 1 Aralık 2014 ---
    düşün ki ben bi de antepteyim,sağa baksan baklavacı, sola baksan künefeci, karşıya baksan kadayıfçı, arkanı dönsen katmerci :)

Leopara ve columbu bunu beğendi.
  9. Created By Loss

Created By Loss Üye

Beğenileri:
    2.969
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    Ovv antep, hic gitmedim ama cok yakin bir arkadasim ogretmen olarak oraya atandi bu sene, kismetse ay sonunda gelecek izne, ne istiyorsun dedi giderken tabiki baklava dedim :)

Lg Smart World

10. columbu

columbu Üye

Beğenileri:
    1.079
    Ödül Puanları:
    103
    Pet - ct ileri bir görüntüleme tekniği, kanserli hücreleri belirlemek için kullanılıyor.

11. Yaver27

Yaver27 Üye

Beğenileri:
    1.404
    Ödül Puanları:
    113
    anladım, Allah kimsenin başına vermesin, olanlara da acil şifalar versin.
    --- Mesaj birleştirildi, 1 Aralık 2014 ---
    ben 4 yıl antep dışında görev yapmıştım, antepten giderken her hafta en az 50 kilo baklava siparişi alırdım. 3-5 yalan uydurmak kolay da, konu 50 kişiye yalan söylemek olunca, beyin bi noktada stop ediyor.,
    "baklava kalmamış, vardı da bayattı, tam baklavacıya gidiyordum trafik durdurdu geç kaldım, baklavacının yolunda çalışma var, baklavacının kavşağında kaza vardı, baklavacının cenazesi varmış kapalıydı, tam baklavacıya giriyordum, can düşmanımı dükkanda gördüm..vs."
    ulan bu antepte başka baklavacı yok mu? dediklerinde, "ben alırsam, size türkiyenin en iyi baklavasını alırım, ondan gayrı yerden almam" derdim. 4 yıl böyle idare ettim. napiym kilosu olmuş 50 lira. yani senin arkadaş izne geldiğinde "yaw sorma, baklavacının ninesi ölmüş, cenazeye gitmiş, dükkan kapalı olunca hırkız girmiş, ne kadar fıstık varsa hepsini çalmış, usta da baklava yapamamış" gibisinden bişey söylerse, mazur gör :)

Son düzenleme: 1 Aralık 2014
    Created By Loss ve columbu bunu beğendi.
  12. Created By Loss

Created By Loss Üye

Beğenileri:
    2.969
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    hehehe :) yok yok yapmaz öyle şey o, ama yinede aklımda bulunsun tabi madem konu tecrübeyle sabit :)

Yaver27 bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş