Yanlis mi yapmisim?

Konusu 'Yeni Başlayanlar Bölümü' forumundadır ve nockeee tarafından 4 Ağustos 2012 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 6 üye.
  1. nockeee

nockeee Üye

Beğenileri:
    13
    Ödül Puanları:
    18
    Merhaba. Ben 2 aydir spor ve 3 bucuk aydir diyet yapiyorum. 2 aydir sporu önce agirlik antremani sonrasinda ise baslarda 25-30 dakikalik, simdilerde ise 40 dakikalik kardio ile yapiyorum. Bu sekilde yapmami salondaki hocalarin hepsi(5 farkli hoca) söyledi, hatta gittigim salonun hazir programlarinin üstünde ve sitesinde de kilo vermek icin agirlik antremanindan sonra kardio yapilmasi gerektigi yaziyor. Ancak forumda sabit basliklarda veya diger basliklarda celiskili seyler var. Kardioyu sonra yapmak yanlis mi?. Ben su ana kadar bu sekilde iyi sonuc aldim ve görünen bir kas kaybi yasamadim, ama korkum daha cok kilo verdikce kas kaybetmek. Bu konuda sizlerin fikirlerine ihtiyacim var.

xeptor bunu beğendi.
  2. dedex55

dedex55 Yeni Üye

Beğenileri:
    12
    Ödül Puanları:
    0
    bu konu hakkında o kadar görüş ayrılıkları varki sorma .Bende baya araştırmama rağmen hala net bir bilgi bulamadım.Ama antremandan sonra cardio yapılması daha mantıklı geldi bana hem antremanda performansın düşmez.eğer kas kaybını önlemek istiyorsan BCAA dediğimiz ürün var kas kaybını engelleyen onu kullanabilirsin

nockeee bunu beğendi.
  3. letsev

letsev Üye

Beğenileri:
    1.080
    Ödül Puanları:
    123
    antremandan evel yemek zamanlamasını iyi yapmanız lazım ağırlık çalışmasından sonra birde aç karnına cardio yaparsan bayılablirsin.

nockeee bunu beğendi.
  4. nockeee

nockeee Üye

Beğenileri:
    13
    Ödül Puanları:
    18
    Peki BCAA'yi kullanirsam bu benim kilo vermeme engel olur mu?

Genelde yemek yedikten sonra hazirlanip hemen cikiyorum evden, spora baslayana kadar zaten üstünden 1 saat gecmis oluyor.

5. boksbody

boksbody Özel Üye

Beğenileri:
    2.870
    Ödül Puanları:
    123
    bence farklı görüş yok
    kardiyo bodyden önce yapılmalıdır
    sonra yaparsan body amacından çıkmış olursun

nockeee bunu beğendi.
  6. nockeee

nockeee Üye

Beğenileri:
    13
    Ödül Puanları:
    18
    Amac kilo vermek olsa da yanlis mi?

7. xeptor

xeptor Üye

Beğenileri:
    18
    Ödül Puanları:
    0
    Bende uzun suredir merak ettigim konu. Her yerde farkli yaziliyor ciziliyor.

Eger amac kilo vermek + yag yakmak + gobekden kurtulmak ise hangi siralamaya uyulmali ?

Agirlik > kardio
    Kardio > agirlik

?

nockeee bunu beğendi.
  8. nockeee

nockeee Üye

Beğenileri:
    13
    Ödül Puanları:
    18
    Fikri olan cevap yazarsa sevinirim. Göründügü üzere bu konuda kafasi karisik olan bir tek ben degilim.

9. brhmcr

brhmcr Guest

Sahsı fikrim, agırlık ve cardio idmanlarının ayrı tutulması, cardio idmanlarının sabah glikojen depoları bosken yapılmasıdır.

10. nockeee

nockeee Üye

Beğenileri:
    13
    Ödül Puanları:
    18
    Cevap icin tesekkürler ama bana pek uymuyor. Sabahtan aksama kadar derslerim oldugundan dolayi mecburen günde bir kez gidebilirim. Bu yüzden de 2 secenek var, ya önce yapmak yada sonra. Glikojen depolarinin bosalmasi icin de salondaki hocalar önce agirlik antremani sonra kardio öneriyorlar. Böylece daha hizli bosalip, daha cok yag yakimi saglanir diyorlar. Bu durumda hocalarin tavsiyesini dinlemek daha mantikli bence.

11. brhmcr

brhmcr Guest

2 gün cardio, 2 gün agırlık çalışabilirsin.

12. demircan256

demircan256 Üye

Beğenileri:
    2.198
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    güvenlik
    Yer:
    istanbul
    nockeee bunu beğendi.
  13. nockeee

nockeee Üye

Beğenileri:
    13
    Ödül Puanları:
    18
    Cevabiniz icin tesekkür ederim. Attiginiz basligi zaten okumustum ancak 1-2 sorum var. Ben 2 aydir spor yapiyorum ve su andaki ana amacim kilo vermek, bunu yaparken de en az kas kaybi yasamak. Agirlik antremanini 15*3'lük setlerle yapiyorum ve hafif kilolar kullaniyorum. Bu agirlik antremani agir antreman mi yoksa hafif mi oluyor? Hafif oluyorsa ardindan kardio yapmamin sakincasi yok mu? Yazida agir antremandan sonra kortizol zarar veriyor demis. O yüzden sordum.

14. wrestler

wrestler Super Moderator Yönetici Super Moderator

Beğenileri:
    3.368
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    TOKAT
    Amaç kilo vermek de olsa hacim yapmak da olsa cardio antrenmanın sonunda yapılmalıdır.

Günlere de ayrılabilir. bir gün cardio bir gün ağırlık şeklinde.

Ama ikisi de bir gün de yapılacaksa ilk önce ağırlık, sonra cardio.

Burada ağırlığın ve cardio nun şiddeti ve miktarı önemlidir. Kimisi hafif kilo-çok tekrar ağırlık ve ardından cardio yapar.

Ama bazı kaynaklarda amaç kilo vermek dahi olsa yüksek ağırlıklarla çalışılması gerektiği yazıyor. Buradaki mantık; ağır çalışma sonunda hücrelerin onarılması için vücudun antrenmandan sonra bile aşırı derecede enerji harcaması. Yani antrenmandan sonra otursanız hatta uyusanız bile bol miktarda kalori yakıyorsunuz. Buna ek olarak kas hacminiz artıyor, kas hacmi arttıkça metabolizmanın faaliyetleri için gereken enerji, dolayısıyla harcadığınız enerji artıyor.

Yapılacak kardio çalışmasının da hiit çalışma sistemi şeklinde olması, yakılacak kalori miktarını artırıcağı söyleniyor. Bu 15 er dk lık 2 parça ya da 10 ar dk lık 3 parça halinde toplamda 30 dk olacak şekilde kondisyona göre 2:1 ya da 1:1 vs. gibi (2:1 ;2 dk koşu,1 dk yürüyüş tarzı) şeklinde yapılacak cardio antrenmanı..

Burada esas olan oranı ve miktarı iyi tutturabilmek. Şiddetli bir ağırlık antrenmanından sonra ölesiye cardio çalışırsanız kas kaybı olabilir.

nockeee bunu beğendi.
  15. demircan256

demircan256 Üye

Beğenileri:
    2.198
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    güvenlik
    Yer:
    istanbul
    Kas kazanmak istiyor iseniz ; ağır kilo az tekrar şarttır,ve tabiki bu ağır kilolara girebilmek ,ç,n düzenli beslenme,uyku ve dinlenme şarttır.

Ben ek olarak yineliyorum ; cardio of günlerde daha sağlıklı olacaktır.(hit cardio)

nockeee bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş