Yanlış mı yapıyorum?

Konusu 'Yeni Başlayanlar Bölümü' forumundadır ve Harun12345 tarafından 28 Kasım 2016 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 3 üye.
  1. Harun12345

Harun12345 Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    1
    Vücut geliştirmede yeni sayılırım.1 ay oldu başlayalı.Başladığımdan bu yana sigarayı da büyük ölçüde azalttım,yediklerime de dikkat etmeye başladım.Fakat bazı şeyleri yanlış mı yapıyorum diye bir de sizlere danışmak istedim.Forumda sorularıma cevap bulamadım pek.
    1)Setler arası belli bir dinlenme süresi olmalı mı?Ben 40-45 sn dinleniyorum.Bazen uzayabiliyor da bu süre
    2)Antrenman bitince 20 dk koşuyorum.Koşarken koşu bandında hızı 8'de başlatıp 13 dk böyle gidiyorum sonra kalan 7dkda hızı 12'ye çekip hiç durmadan kan ter içinde koşuyorum.Kimileri bunun doğru kimileri yanlış olduğunu söylüyor.Koşu bitiminde 180 kalori yakmış oluyorum.
    3)Spora başlamadan önce 2 öğün yemek yiyen biriydim.Fakat son 1-2 haftadır bayağı bir iştahım açıldı 4-5 öğün yiyorum.Geç saatlerde yememi tavsiye etmedikleri için aç kalmayayım diye kahvaltılık gevreği sütle karıştırıp yemeyi tercih ediyorum.
    4)Ekmeği de büyük oranda kestim sayılır.Ince lavaş ekmeği veya çavdar ekmeğini tüketmem kilo verme konusunda bir sorun oluşturur mu?
    5)Çiğköfte dürüm yemeyi de seven bir insanım.2-3 günde bir yiyorum.Gelişimime bir etkisi olur mu sizce?

2. Bayindiroglu

Bayindiroglu Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    3
    Abi bilgili bir adam değilim bem de yeniyim ama çiğ köfte dürüme iatemsizce güldüm :)

zenginuyak bunu beğendi.
  3. justdevelop

justdevelop Üye

Beğenileri:
    36
    Ödül Puanları:
    28
    1) Önemli olan antrenman içinde yaptığın set x tekrar x ağırlıktır (örn: 3*6*70=1260 kiloluk baskı uygulamış oluyorsun kaslara). Bu yüzden dinlenme süresini uzatmanda çok bir sakınca yok başlangıçta 1,5-3 dk idealdir, faile gidersen 5+ dk dinlenebilirsin.
    2) Enerjin varsa bunda bir sakınca yok kalori yaktığın için kilo vermende faydalı olur. Fakat vaktin varsa kardiyoyu off günlerinde yapman daha verimli olabilir, zaten yorgun olan vücudu daha fazla yoruyorsun ve bu vücudun toparlanmasını zorlaştırır. Ayrıca sabit hızda koşmak yerine interval koşu (googleda araştır bulursun, kısaca yavaş koşarken bir anda sprint atıp tekrar yavaşlamak şeklinde ilerleyen bir sistem ) kalori yakımında daha faydalı olabilir.
    3-4-5) Ne yediğinin ve ne zaman yediğinin kilo vermen için çok fazla bir önemi yok, önemli olan günlük alman geren makro ve mikroları almış olmak (kalori, protein vs.). Fakat bu yediklerin sağlıksız şeyler olursa sağlığını yine olumsuz yönde etkileyecektir. İyi sporlar :)

Harun12345 bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş