Yagların Kilo ve Metabolizmadaki Rolü ( Yaglar oboziteye karsı sizi korur )

Konusu 'Beslenme' forumundadır ve heldic tarafından 24 Şubat 2012 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 10 üye.
  1. heldic

heldic forum Kurdu

Beğenileri:
    1.118
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    izmir
    Kalbe ve damarlara olumlu etkileri olduğu bilinen omega-3 yağ asitlerinin kilo ve metabolizmanın dengelenmesinde de önemli rol oynadığı belirlendi.

Fransız, İngiliz ve Japon bilimadamlarının yaptığı araştırma, "GPR120" geninin omega-3 gibi doymamış yağ asitlerinin hücre alıcılarını ürettiğini, genin mutasyona uğramasının insanlarda obezite riskini yüzde 60 artırdığını gösterdi.

Bilimadamları, mutasyona uğramış gene sahip farelerin, yağ ve şeker bakımından zengin yiyeceklerle beslendiklerinde, genin mutasyona uğramamış haline sahip farelerden daha çabuk kilo aldığını gördü. Ayrıca bu farelerde şeker hastalığının geliştiği ve hayvanların karaciğerinin aşırı yağlandığı belirlendi.

Bununla beraber bilimadamları araştırmaya katılan obez 14 bin 500 kişinin yüzde 3'ünde bu mutasyona rastladı. Mutasyonun, karaciğer ve bağırsaklar gibi bazı organların hücrelerinin taşıdığı alıcıları tamamen etkisiz hale getirdiği belirtildi.

Normalde, vücuttaki yağ ile harekete geçen GPR120 geninin alıcısının ensülin ve iştahı kesen tokluk hormonlarının üretimini sağladığını belirten bilimadamları böylece ilk kez omega-3'ün kilo ve metabolizmanın dengelenmesinde rol oynadığını göstermiş oldu.

İngiliz Nature dergisinde yayımlanan araştırmada, ilerde GPR120 alıcısının obezite ve aşırı kiloya bağlı şeker hastalıklarının tedavisine ışık tutabileceği vurgulandı.

Söyle diyebiliriz yumurtanın sarısında omega 3 var Sütün yogurdun peynirin yagında kuyruk yagında balık yagında omega 3 var

Kilo alırsınız Yagdan kacın diyen doktor ve bilim adamları insan vucudunun bir makine olmadıgını ve hormonları oldugunu unutmuslardı sanırım

Bugun ise tam tersi calısmalar ortaya cıkıyor.

ww.iyilikguzellik.com/haber.php?haber_id=7210

CaglarYildiz, Efrahim, FiestaCondom ve diğer 8 kişi bunu beğendi.
  2. dishiwelet

dishiwelet Üye

Beğenileri:
    528
    Ödül Puanları:
    103
    Meslek:
    fitness antrenörü
    Yer:
    antalya
    emegine saglık arkadasım ah birde ben su yag olayına bir alısabilsem:)

3. heldic

heldic forum Kurdu

Beğenileri:
    1.118
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    izmir
    alısırsın zamanla

karbonhidratı az tuketmen bile iyi birsey :)

balık yagı alabilirsin tabletler de koku olayı olmuyor ictigini bile anlamıyorsun

dishiwelet bunu beğendi.
  4. ZeusS_

ZeusS_ Yeni Üye

Beğenileri:
    1.892
    Ödül Puanları:
    0
    Güzel yazı heldic emeğine sağlık :)

Mutasyon işini tam anlıyamadım; yani omega3 den yoksun yaşayan kişi aynı bir radyoaktiviteye maruz kalmak yada kanser gibi erişkin haldeyken mi bahsi geçen gen mutasyona uğruyor, yoksa dölüt boyutunda mı?

Yani biraz daha basit yazmaya çalışayım sorumu; o gen ergin şahsın kendi yapısında mı mutasyona uğruyor yoksa nesli aktarma genital anlamda mı?

5. heldic

heldic forum Kurdu

Beğenileri:
    1.118
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    izmir
    GPR120 isimli gen mutasyona ugramıs sanırım doga kosullarından dolayı yada kimyasal v.s

omega 3 yag asitlerinin dengeli alımı mutasyona ugramıs gene sahip kisilerde kilo almayı engelliyor

6. ZeusS_

ZeusS_ Yeni Üye

Beğenileri:
    1.892
    Ödül Puanları:
    0
    Tamam tamam şimdi anladım, Canan hocanında anlattığı genetiğinize mahkum değilsiniz olayı...

Yani genetik olarak o geni mutasyonlu olup obeziteye yatkın olduğu halde omega3 alımı olunca obezitenin önüne geçiliyor...
    Şimdi anladım ;)

Efrahim bunu beğendi.
  7. SSUO

SSUO Forumla Aşina

Beğenileri:
    170
    Ödül Puanları:
    53
    Tesekkurler paylasim icin, 2012 yilindayiz ve hala yaglarin ayrimini yapamayan ve karbonhidrata bel baglayan sporcular var.

Efrahim, heldic ve ZeusS_ bunu beğendi.
  8. heldic

heldic forum Kurdu

Beğenileri:
    1.118
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    izmir

Anne sütünün yarısı yag doymus yag oranı cok yuksek ve buyuk bir bölümü kolestrol

Doga ana yanlısmı yaptı Anne bebegine zararlı bir gıda mi veriyor ? Sadece mantıgımızı kullanıp düsünmemiz bile bizlere dogru yolu gostertebilir :)

9. dishiwelet

dishiwelet Üye

Beğenileri:
    528
    Ödül Puanları:
    103
    Meslek:
    fitness antrenörü
    Yer:
    antalya
    cok zor heldic :D ama karbon allahtan günlük 150-200gr arası oluyor burdan yırtıyorum sanıyorum:) balık yagını önermislerdi bana peki faydası ne bunun heldic?

10. heldic

heldic forum Kurdu

Beğenileri:
    1.118
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    izmir
    bir suru faydası var :)

http://www.beslenmebulteni.com/bes/...balk-ya-her-derde-deva&catid=83:ak&Itemid=460

yazmaya kalksak buraya :)

yukarda makale var okuyunuz isterseniz :)

Balık yağı şişmanlatır mı?

Yaygın kanının aksine balık yağı şişmanlatmaz. Omega-3 yağ asitleri şekerlerden yağ yapan yağ asiti sentaz enziminin etkisini azaltarak yağ depolanmasını eritir. Dokozahekzoenoik (DEHA) asidin yağ depolanmasını azaltıcı etkisi alfa-linolenik asitten (ALA) daha fazladır. DEHA insülin direncini azaltarak da zayıflamayı sağlar.

Son düzenleme: 26 Şubat 2012
    dishiwelet bunu beğendi.
  11. dishiwelet

dishiwelet Üye

Beğenileri:
    528
    Ödül Puanları:
    103
    Meslek:
    fitness antrenörü
    Yer:
    antalya
    o zaman balık yagı tableti kullanmam yterli degilmi? peki günde ne kadar almam lazım bu konuda yardımcı olurmusun lütfen en azından yag olayını bu sekilde halledeyim:)

12. TürkYurdu

TürkYurdu Üye

Beğenileri:
    238
    Ödül Puanları:
    0
    Teşekkürler Heldic,
    Öğrenmek istediğim bir şey var.
    Vücut geliştirme yapan bir sporcunun alması gereken günlük omega 3 miktarı ne kadardır?
    Ya da bu miktar spor yapsın yapmasın tüm bireylerde aynı mıdır?
    Şimdiden teşekkürler. :)

13. heldic

heldic forum Kurdu

Beğenileri:
    1.118
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    izmir
    Size verdigim linkte hepsi yaziyor orayi okuyun

Turkyurdu

normal sartlarda

Epa dha oraninin toplami 1000mg olmasi lazim

Markalarin ustunde epa dha orani yazar onlarin yuksek olanlarini bulun

mesela efa 1200 gunde 1 tek
    Yada ben simdi kullandigim

Marincap special den 2 adet alabilirsiniz gerci ben 6 tane iciyorum

Forumun birinde 10gr balikyagi alan bir kisi 3 ay sonra hatirlayamadigi seyler aklina gelmeye baslamis cocuklugu v.s

En az gunde 1000mg almalisiniz ustu de olabilir tabi

turkyurdu bu sekilde almalisin 2gr kadar alsan iyi olur

Son düzenleme: 27 Şubat 2012
    TürkYurdu bunu beğendi.
  14. CarpeNoctum

CarpeNoctum Üye

Beğenileri:
    1.298
    Ödül Puanları:
    103
    Yer:
    Zimbabwe
    Yıllardr yptıgım htalardn biriydi süt ürünleri light tüketmek , yumurtanın sarılarını ayırmak .Karboları düsürüp yağları arttırmak daha olumlu sonuc verdı bana ayrıca daha rahat oldum cunku kafaya takmaktaydım yanı bunları yarım yağlı veya light olmayan urun tuketmıyordum dıyebılrm

Birde geçenlerde bişiy gördüm Yurt dışında özel "omega 3 yumurtaları "var , bizdede ürteliyormu acaba bunlardan bilgisi olan varmı .

15. FedoR

FedoR Üye

Beğenileri:
    90
    Ödül Puanları:
    0

balık yağlarının içinde kirlilik nedeniyle civa gibi agır metaller bulunduğu hakkında yazılar okumuştum.

16. heldic

heldic forum Kurdu

Beğenileri:
    1.118
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    izmir
    evet

Balik yaglarinin agir metal taramasindan gectigine dair yazilarda okuyabilirsin arastirmaya devam ettikce

17. FiestaCondom

FiestaCondom Üye

Beğenileri:
    227
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    ögrenci
    Yer:
    ankara
    ben saglıgım icin kestim karbonhidratı heldic sana şunu soyleyebilirm inanmıcaksın belki ama gözlerimde hafif miyop vardı ve gercekten şuan düzeldi omega 3 den olabilir mi ki diye düsünüyorum

18. greenrain

greenrain Üye

Beğenileri:
    362
    Ödül Puanları:
    73
    omega 3 yağ asitlerinin faydaları bitmek bilmez. herşeye iyi gelir. hele ki bunun yanında düzenli zeytinyağı tüketimi de olursa o zaman olay çok daha iyi olur. sarımsak yağınıda eklersiniz. işte tam bomba size. omega3 kapsülü alırken marka çok önemlidir. tam kalite kontrolden geçmiş, içeriğindeki ağır metal oranı tetkik edilmiş ürünler gerek. abd bu açıdan çok çok sağlam. kontrolleri çok sıkı. ben şuan türkiye de new life efa ürnünü öneririm. abd den getirme şansı olsa orada çok ucuza çok ürün var.sizlerin önreceği marka var mı.

FiestaCondom bunu beğendi.
  19. oktayd

oktayd Yeni Üye

Beğenileri:
    264
    Ödül Puanları:
    0
    omega 3 ihtiyacını kapsül olarak mı karşılıyorsun ?

20. FiestaCondom

FiestaCondom Üye

Beğenileri:
    227
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    ögrenci
    Yer:
    ankara
    Yok balik yagi kullanmiyorum saglikli yaglar kullanirsan omega 3 takviyesine gerek kalmiyor zaten koy yumurtasini tereyaginda yada tavugu derisiyle beraber tereyaginda kuruyemisi fistik haric yersen gerek kalmaz omega 3 e ama evde bulunduruyorum genede nolur nolmaz diye

Sayfayı Paylaş