Yag yakimi ve beslenme

Konusu 'Beslenme' forumundadır ve bodyfreak tarafından 19 Mart 2011 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 7 üye.
  1. bodyfreak

bodyfreak Üye

Beğenileri:
    7
    Ödül Puanları:
    0
    Arkadaslar ben uzun bir suredir spor yapiyordum.Sinav nedeniyle uzun bir suredir ara verdim.Bu zaman diliminde 80 kiloya çıktım.(Boyum 1.80 , yas 18 ).Aslinda hala zayif bir yapim var ama gobek etrafinda,kalçada ve basenlerde yaglanma oldu.Onun disinda uzaktan bakinca hala fit duruyorum sadece göbegim biraz büyüdü.Simdi sorum su;spora gene baslayinca gene eski beslenmem gibi bol karbonhidrat ve protein mi beslenmeliyim ( tabi bunu yaparken ciddi kardiyo da yapicam) yoksa karbonhidrati azaltmalimiyim ? Unutmayın hala kilo almam gerek aslinda ince ve zayifim sadece göbek etrafim yaglandi bi belim falan hala ince.

2. Fυякαη Acαя

Fυякαη Acαя Üye

Beğenileri:
    146
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Bilgisayar Mühendisi
    Yer:
    Kemerburgaz
    Öncelikle yaklaşan sınavda başarılar diliyorum .

Tam olarak ne dorduğunu anlamadım . Kilo vermem gerek demişsin sonra da kilo almam lazım demişsin. Sanırım bel çevrendeki yağlanmadan şikayetçisin ve bu yağları eritmek istiyorsun. Fakat bölgesel zayıflama diye bir durum söz konusu değil . Bu yüzden sıkı bir diyet ile yağları yakabilirsin . Bu da KArbonhidratı azaltma ile olur .

Bol Karbonhidrat Ve Bol Protein Bulk dönemlerinde uygulanabilir .

3. flixir

flixir Üye

Beğenileri:
    15
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    öğrenci
    spora ara verdiğin için zaten başlangıçtaki 2-4 hafta kasları açma vücudun spora alışma devresi olarak geçeceği için bu dönemde ağır antrenman yapmaz yağ yakımına yönelik bir program izlersin(bu ağırlık kaldırma demek değil)..beslenmenide protein ağırlıklı az yağlı az karbonhidratlı belirlemen gerekiyor..

DeaqLe bunu beğendi.
  4. bodyfreak

bodyfreak Üye

Beğenileri:
    7
    Ödül Puanları:
    0
    Öncelikle vakit ayırıp cevap verdiğiniz için teşekkür ederim.
    Benim demek istediğim alt tarafimda yaglanma oldu evet ve bunu da yakmam lazim ama bunu yaparken ayni zamanda YAGSIZ kilo almak istiyorum cunku biraz daha irilesmem istiyorum.Bunu yapmak icin de sonucta karbonhidrat gerekiyo.Yani simdi gene normal protein ve kardonhidrat agirlikli ama az yagli mi beslenmem lazim ? Yoksa karbonhidrati da azaltmalimiyim ?

5. lantis44

lantis44 Üye

Beğenileri:
    11
    Ödül Puanları:
    0
    JqueLL

Peki diyette olan birinin alması gereken en fazla karbonhidrat miktarı diye bir şey var mı ?

6. Fυякαη Acαя

Fυякαη Acαя Üye

Beğenileri:
    146
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Bilgisayar Mühendisi
    Yer:
    Kemerburgaz
    Bu senin amacına bağlı. Nasıl kilo vereceksin ? Örneğin ayda 2 kilo vermeyi hedefleyen bir insanla ayda 4-5 kilo vermeyi hedefleyen bir insan aynı oranda karbonhidrat almaz.

Tabi bu senin günde kaç kalori harcadığına bağlı. Bu da Antreman stiline hatta kas oranına vb bağlı.

7. cadocx

cadocx Üye

Beğenileri:
    406
    Ödül Puanları:
    0
    çok düşük kalorili beslenme uzun düşük tempolu cardio yap haftada 3-4 kere abur cuburdan uzak dur antremanlarını sağlam yap olay budur
    beslenmeye gelince karbonhidratı abartma ama her öğün mutlaka almaya çalış yatarken hariç,sağlıklı yağ alımını biraz arttır ve karbonhidratları dönüşümlü kullan

bodyfreak ve TurTaa bunu beğendi.
  8. lantis44

lantis44 Üye

Beğenileri:
    11
    Ödül Puanları:
    0
    JqueLL

Şimdi konuyu takip ediyorum karbonhidrat üzerinde çok fazla duruluyor.Diyelim ben akşam 9 gibi ortalama 250ml light süt alıyorum buda ortalama 10-12gr karbonhidrat ben bu sütü keseyimmi akşam.Çünkü gün içinde 200gr makarna ve light yoğurtta tüketiyorum.Ben biraz araştırdım diyette kilo vermek için günlük 40-50gr arası karbonhidrat almak lazımmış.Kafadan makarna ile o seviyeyi bulduğumu düşünüyorum.Karbonhidratı kesmek gerçekten zor maşallah her şeyde fazlası ile var yediklerimde.

Ben ayda 5 kilo vermek istiyorum.Boyum 174 ve kilom 72 haftanın 5 günü 50dk bisiklet sürüyorum.Ne dersin yinede belli bir rakam verebilirmisin.Ortalama 1500kalori alıyorum günlük

9. ercan gürgöze

ercan gürgöze Üye

Beğenileri:
    1.332
    Ödül Puanları:
    123
    gün içinde ne yediğini tam olarak verebilir misin?!...garmına kadar..)

10. TurTaa

TurTaa Yeni Üye

Beğenileri:
    121
    Ödül Puanları:
    0
    benim kardio da anlamadıgım olay...
    mantıken insan kilo verme döneminde karbonhidratı kesmesi yada çok minimuma indirmesi gerek gibi geliyor. her öğünde karbonhidrat niye. karboyu alıp sonra koşu bandına çıkıyoruz,o aldıgımız karboyu yakmakla uğraşmıyor muyuz fazladan ..biri açıklarsa sevinirim

11. lantis44

lantis44 Üye

Beğenileri:
    11
    Ödül Puanları:
    0
    Bende aynı şeyi düşünüyorum ama benim bildiğim antreman öncesi karbonhidrat alırsak antreman için enerji daha fazla oluyor galiba

12. TurTaa

TurTaa Yeni Üye

Beğenileri:
    121
    Ödül Puanları:
    0

bilen varsa cevaplayabilir mi :confused:

13. Bodysoft

Bodysoft Üye

Beğenileri:
    469
    Ödül Puanları:
    73
    Vücut kitle endeksine göre kilonuz normal ancak bölgesel yağlanma sözkonusu. Gün içerisinde harcadığınız kalorinin üzerinde bir beslenme şekliniz var. Diğer bir değişle gün içerisinde tükettiğiniz gıdaların kalorisi harcadığınızdan daha fazla. Kalori sayımı yaparak bunun önüne geçebilirsiniz. Aşırı bir kilonuz yok...

Vücudunuzun karbonhidrat/protein/yağ üçlüsüne dengeli bir şekilde ihtiyacı vardır. Önemli olan bunların niteliği ve ne kadar tükettiğiniz olmalıdır.
    Yaşınız 18, spor'a gün içerisinde mutlaka yer ayırın, illa vücut geliştirme olması gerekmiyor, yürüyün, sabah koşusu yapın, kısacası vücudu hareket ettirin.

Evde yapabileceğiniz abdominal hareketlerle göbek bölgesini (diyetinize de dikkat ederek) biraz toparlayabilirsiniz.

Yukarıda da belirttiğim gibi karbonhidrat/protein/yağ üçlüsünü dengeli bir şekilde alınmalı

Karbonhidrat basit ve bileşik olarak ikiye ayrılır, bu aslında uzun bir konu hiç girmek isemiyorum! Ancak basit karbonhidratlar insülin düzeyini arttırır ve artan insülin vücutta yağlanmaya neden olur. Bileşik (complex) karbonhidratlara öncelik verilmeli ancak basit karbonhidrat da alınmalıdır.

Karbonhidratlar maalesef kötü bir üne sahiptir ancak bu tamamıyla yanlıştır. En büyük yanılgı "yağlanma yaptığı" şeklinde olanıdır ki bu kesinlikle doğru değildir. Çünkü vücut yaptığınız her işte (kitap okurken bile) ilk önce karbonhidratı kullanır. (Çay şekeri de karbonhidrat kaynağıdır ama kilo yapar! Az önce de belirttiğim gibi karbonhidratın kaynağı/niteliği önemli.)

Bal, pekmez, süt, şekerleme gibi şeyler (daha çok var tabii) basit karbonhidrat grubunda yer alır... Ama buna rağmen (pekmez gereksiz) bal ve süt'ü tüketmenizi öneririm.

Kompleks (Bileşik) karbonhidratlar açısından ilk başta kurubaklagiller, kepekli ekmekler, pirinç ve bir takım tahıl ürünleri tüketilmelidir. Makarna da tüketilebilir ama ana yemek olarak, yemeğin arkasından değil :)

Kısacası karbonhidratı da, yağ'ı da, protein' de gün içerisinde kararında tüketmeniz ama mutlaka tüketmeniz gerekmektedir. Bunun için de önce besinlerin hangi sınıfa girdiğini ve ne kadar kalori içerdiklerini bilmelisiniz.

Beslenme uzmanları, "diyetler de toplam kalorinin yaklaşık yarısı kompleks karbonhidratlardan gelmeli" der...Bu bilgiyi unutmayın. Biraz garip gelebilir ama kilo vermek içinde karbonhidrata ihtiyaç vardır. Kilo vermek için enerji sarfetmelisiniz + enerji için korbonhidrat tüketmelisiniz! (Ama kompleks karbonhidrat ve kararında.)

TurTaa bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş