yabancı dil bölümü ( bi bakın lütfen )

Konusu 'Dertleşme' forumundadır ve neverbackdown. tarafından 4 Eylül 2013 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 9 üye.
  1. neverbackdown.

neverbackdown. Üye

Beğenileri:
    672
    Ödül Puanları:
    123
    merhaba herkese kafam çok karışık sizden fikir almak istiyorum lütfen fikrinizi esirgemeyin.

bu sene lise 2 ye geçtim ve dil bölümünü seçtim sınıf 6 kişi olucak.

ingilizceyi severim ve kötü sayılmam iyiyimdirde ama nedense bu bölümü keşke seçmeseydim diyorum son günlerdir.

çok çok saçma ama arkadaşların hepsinin sayısalda olmasınında etkisi olabilir

sayısal seçsem daha iyi olucakmış gibi geliyor meslek bulma açısından çünkü ben ingilizce öğretmeni ya da tercüman olmak istemiyorum

annemlere ve başkalarına anlattım onlarda yine istediğin mesleği olursun dediler.

yabancı dil seçip bilgisayar mühendisi olunabiliyormuş bunu bilgisayar mühendisi söyledi ama benim aklım yatmadı çünkü herkes meslek alanı çok dar diyor bu bölümden çıkıp istediğim mesleği olma imkanım varmı?

veya son sene dershaneye gitsem matematik filan görsem yoğun şekilde yine olurmu

şimdiden teşekkürler lütfen bilgisi olan yardımcı olsun

2. Gkhan_D

Gkhan_D Guest

Puanın düşer kendi alanının dışına çıkarsan istediğin meslek hangi alandaysa o alanı seç mümkünse ama yabancı dil okuyupta olabilir miyim diyorsan olursun ama puanın düşer haliyle sıralamanı kötü etkiler 5 puanla bile 5-6 bin kişi sıralama oynadığı oluyor şu anki sisteme göre konuşursak tabi.Sayısaldan mezun oldum şu an makine müh. öğrencisiyim bu sene bilgim dahilinde yardımcı olabilirim sana başka soruların varsa.Ayrıca sevdiğin meslek varsa ona yönel araştır benimseyebiliyorsan uygunsa hedef yap kendine mesleğinde kendini geliştirmen önemli.
    Mühendislik istiyorsan mesela fizik ve matematik derslerinin katsayısı sınavda yüksek ve bunlara yatkınlığın önemli zaten üniversitede okurken fizik ve mat ağırlıklı görüyorsun çoğunu.

Son düzenleyen: Moderatör: 4 Eylül 2013
  3. rockybalboa7

rockybalboa7 Üye

Beğenileri:
    4.482
    Ödül Puanları:
    0
    2005 yılında ben lisedeyken bölümü değiştirebiliyordun şimdi var mı bilmem bizim zamanımızda yabancı dil sayısal bölümü t-m ve sözel bölümü vardı ben t-m den sözele geçmiştim birde tavsiyem hangi mesleği yapmak istiyorsan onu yapmaya çalış arkadaşların sayısalı tercih etti diye sende onu tercih etme çünkü seçtiğin iş hayatın olacak ilerde biliyorsun parası için yada popüler diye o işi yaparsan mutsuz olursun

neverbackdown. bunu beğendi.
  4. neverbackdown.

neverbackdown. Üye

Beğenileri:
    672
    Ödül Puanları:
    123
    teşekkürler ama işte istediğim meslek sayısala daha yatkın. bölüm değiştirme var ama şuan olurmu bilmiyorum çünkü okullar kapanmadan yaptık.

yabancı dilim iyi ama sayısal bölümünde hep meslekler sorunum bu

2 meslek aklımda birisi bilgisayar mühendisliği diğeride polislik.

Son düzenleme: 4 Eylül 2013
  5. Gkhan_D

Gkhan_D Guest

Benimde ingilizcem gayet iyiydi ama yabancı dil seçmedim mühendislik istiyorsan da iyi ingilizce bilmen gerekiyor zaten mesela benim ingilizce hazırlık sınıfı için muafiyet sınavım var 10 eylülde onu geçersem ingilizce hazırlık sınıfını atlamış oluyorum ing. hazırlık hocasıyla konuşmuştum kayıtlarda zaten sizin 2 dil bilmeniz lazım diyordu bana ingilizceni kurslara giderek geliştir hazırlık sınıfında advance olamazsın zaten dedi istediğin meslek sayısal bölümündeyse sayısala geç çalış.Mühendislikler MF-4 puan türünden alım yapıyor.Gözünü korkutmak gibi olmasın ama kendini iyi geliştirmen lazım sonra internette mühendislik pişmanlıktır diyen kişilerden olma. kariyer.net e falan gir istediğin meslekleri araştır iş ilanlarına bak ne gibi vasıflar istiyorlar öğren bi bence.

Son düzenleyen: Moderatör: 4 Eylül 2013
  6. Verminaard

Verminaard Üye

Beğenileri:
    105
    Ödül Puanları:
    53
    Yer:
    Ankara
    Yabancı dil bölümüne girersen mf bölümlerine giremezsin, sıralama baya oynar bir de son sene dershaneye gidip halledemezsin maalesef.

Yabancı dil her meslek grubu için avantaj. Her bölümde/meslek grubunda 2 - 3 dil bildiğini iddia eden bizim için zorunluluk diyenler çıkar mutlaka ama bildikleri 'how do you do' dan vs. öte değildir. O yüzden sağlam bi şekilde öğrenirsen her durumda avantaj olur.

Bir de şimdiki bilg. mühendisi veya polis olma hedefin mutlaka değişecek, sırf bunlara bağlanarak tercih yapma.

7. egemennn

egemennn Üye

Beğenileri:
    1.710
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    Edirne --- Çanakkale
    Bende son sınıf yabancı dil öğrencisiyim.Bence öyle düşünme bölümümüz gerçekten çok iyi ve şanslı oldugumuzu düşünüyorum sınıf mevcudu az oluyo genelde.Dersler başlayınca eminim iyi ki seçmişim diyceksin ingilizce çalışmaktan keyif alıyosundur muhtemelen o yüzden keşke seçmeseydim falan deme ama severek yapmalısın tabi.

Bilgisayar mühendisliği konusunda ne gerekiyo falan pek bilgim yok ben tercümanlık düşünüyorum ama heralde ygs de yüksek bi puan gerektiriyodur eğer matematiğin fena değilse,çalışırsın matematik netlerinide yükseltip kazanırsın.Ha şunuda unutma dilini ingilizce olarak devam ettireceksen cok iyi olmalısın artık herkes ingilizce biliyor ve bu yüzden çoğumuz başka dillere yönlendiriliyoruz üniversite için benimde kafam karışık bu konuda.

Ama özetle bölüm gerçekten cok güzel ileride hem severek yapabilcegin hemde gerçekten güzel miktarlar kazanabilecegimiz bi bölüm sana başarılar umarım isteklerini gerçekleştirirsin bölüm konusunda pişmanlık duyma.Uzun olduysa kusura bakma :(

Son düzenleme: 4 Eylül 2013
  8. MuhtarAga

MuhtarAga Üye

Beğenileri:
    6
    Ödül Puanları:
    18
    alan farkı 2 sene önce filan kalktı üniversite sınavı için.
    sadece kolay diye bölüm seçmemelisin ileride ne olmak istiyorsun? hukuk mu istiyorsun tm seç mühendislik mi istiyorsun fm seçeceksin. Yabancı dilde pek farklı alan seçemiyorsun ama dersen ki ben bu bölümde okuyup görmesem bile diğer sınavlara da hazırlanırım-ki bu olay zor olur.-
    benim tavsiyem istediğin mesleğe göre seçmen olur bölümünü yoksa ileride sıkıntı yaşayabilirsin görmediğin derslerden üniversite sınavına girmek gibi.

9. Gkhan_D

Gkhan_D Guest

MuhtarAga doğru söylüyor ben dikkat etmemişim haber bakabilirsin
    Katsay Kalkt Alanlar Aras Gei Serbest*-* Matematik | Geometri
    Bu arada bu sene de AOBP kalktı OBP geldi diploma notunu 100e yakın tut avantajı kap :)
    Sayısal olup hukuk giden de vardı oluyor mu dersen eğer.Zaten sayısallarda lisede edebiyat gibi dersleri görüyor ama tmler kadar değil MuhtarAga'yı dinlemeni öneririm.

Son düzenleyen: Moderatör: 5 Eylül 2013
  10. neverbackdown.

neverbackdown. Üye

Beğenileri:
    672
    Ödül Puanları:
    123
    cevap veren herkese teşekkürler öncelikle.

yani bu bölümde devam etsemde istediğim meslek olur anladığım kadarıyla ama daha zor olur,daha çok çalışmam gerekir.okuldaki derslerim iyi zaten 3 ten aşağı notum yok.

sayısal derslerimde iyi ama çok çalışıyordum sınıfta 1. olmuştum 100 alıp ilk matematik sınavında 2. sınava çalışmadım 1. sınav iyi diye 39 aldım :D
    sayısaldaki öğretmenler çok problemli hiç abartmıyorum hiçbişey anlayamıyorum fizik ve biyoloji derslerinden evde kendim çalışarak sınavları geçiyodum.

fizikten 18 kişi zayıf almıştı son sınavdan ben 3 almıştım ve sınıfta 2. olmuştum.

Son düzenleme: 5 Eylül 2013
  11. Gkhan_D

Gkhan_D Guest

Beni diploma notum 5 bin geri atmıştı sıralamada lise 4te yüklenince 66da kalmıştı diploma notu 85 olan 10 bin kişi geçmiştir artık sormadım ama :) hedefin ilk 100 binlerdeyse kapışma ortamı olur zaten oralarda şimdiden lys tarzı çalışmanı öneririm bi de okul birincisi olsan fena olmaz onlar çok avantajlı oluyordu :)

Son düzenleyen: Moderatör: 5 Eylül 2013
  12. neverbackdown.

neverbackdown. Üye

Beğenileri:
    672
    Ödül Puanları:
    123
    çalışıcaz artık :D okulumda iyi puan veriyomuş zaten o kadar çok değil ama iyi diyolardı.

dil bölümüne devam ediyim o zaman çünkü her mesleği zorda olsa olabiliyormuşum

13. silverstar

silverstar Üye

Beğenileri:
    12
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Ticaret
    seçeceğin mesleğine göre altyapını şimdi oluşturacaksın. mesleğini bilgisayar mühendisliği seçeceksen dilde zaman kaybetme. sistem nasıl hiç bilmiyorum,puanın silinirmi kalırmı ama adı üstünde sınav bu. rekabete giriyorsun. ve zaman lazım oln birşey sana. hem okul derslerine zaman harcayacaksın hemde sayısaldakiler dersleri alırken onlarla arandaki açığı kapatacaksın. ayağına sıkıp 100 metre yarışında topla koşacam ve kazanacağım diyorsun yani. (teşbihte hata olmaz,anlamışsındır umarım)

14. neverbackdown.

neverbackdown. Üye

Beğenileri:
    672
    Ödül Puanları:
    123
    bilgisayar mühendisi olmasa bile diğer tüm meslekler sayısalda dil bölümündeki meslekler hiç bana göre değil asıl sorunda bu.

dil bölümü daha kolay olur diye düşünmüştüm o yüzden ama yanlış yapmışım sanırım

15. jkdo

jkdo Üye

Beğenileri:
    113
    Ödül Puanları:
    53
    Meslek:
    Universite
    Yer:
    Denizli-ist
    Benı de lisede zorla dil. Bolumune attılar cok pişman old hytmı krrttı degiştr

16. murat1997

murat1997 Üye

Beğenileri:
    13
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Lise Ögrencisi
    Yer:
    İzmir
    İsteğin mesleği araştır bende geçen yıl öyle yapmıştım :D Okullar açılmadan 3 gün önce okula gittim durumu anlattım bende sayılsaydaydım ama istediğim meslek orada değildi ve de fizik kimya biyolojiden zevk almıyodum. Okulun açıldığı gün babam okula geldi imza attı 1 ders sayısaldım sonraki ders T-M sınıfına geçtim :D
    Not : 10.sınıfta okullar açıldıktan sonra ilk 30 gün içinde bölüm değiştirme hakkın var sonra 11.sınıfa kadar değiştiremiyosun bilgin olsun. Müdürede sor sen yine. Araştır sonuçta geleceğini bekleyen karar çok stresli olucaksın ama okullar başlıyınca kararını vermiş olunca çok rahatlamış olucaksın :D

17. neverbackdown.

neverbackdown. Üye

Beğenileri:
    672
    Ödül Puanları:
    123
    ilk 30 gün varmı ben okullar açılmadan biter diye biliyodum bi araştırıyım

18. neverbackdown.

neverbackdown. Üye

Beğenileri:
    672
    Ödül Puanları:
    123
    Gerçekten şu konunun üstünden 7 ay geçti ve hedefler vs. çok şey değişti , zaman çok şeyi değiştiriyor :D sayısal bölümündeyim şu an beden öğretmeni ve antranör olmak istiyorum bakalım. Sayısal her türlü avantajmış yani iyki seçmemişim yabancı dili.

19. ajn16

ajn16 Üye

Beğenileri:
    228
    Ödül Puanları:
    53
    Katsayı kaldırıldı istediğin alandan girebilirsin lys'ye ama mühendis olmak isteyipte yabancı dil okuman oel isabetli olmaz.. Çünkü hiç matematik fen dersleri görmüceksin 3 yıl boyunca son senede mat 1 mat 2 fen1 fen2 halledemezsin malesef yabancı dil öğrenmek için dil okumana gerek yok.
    Ben EA okudum ama ingilizcem epey iyidir ( kendi çabalarımla öğrendim. )
    Bölümüm de ingiliZceyle alakalı değil. Uzun lafın kısası öğretmen olmak istemiyorsan dil okuma:))

Sayfayı Paylaş