Ya Ben Ne Yapacagim? Yardim

Konusu 'Geri Dönüşüm Kutusu' forumundadır ve Hellbringer tarafından 28 Eylül 2004 başlatılmıştır.

Konu Durumu:
Mesaj gönderimine kapalı.
  1. baris

baris Özel Üye

Beğenileri:
    554
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    üniversite ogr.
    Yer:
    ankara
    keske yazdıklarımı daha duzgun bir dille elistirebilseydin,sen benim kac yıllık tecrubem oldugunu nerden biliounda yorum yapıoosunki,ben cocua yapma demedim sen oyle anlamak istemssin sadece acele etme dedim,ve ozelliklede belirttim BENCE diye...ayrıca senin tecruben ne kadarki kardio hakkında tek bu kadarını ogrenebilmissin KARDİO ZAYIFLATIR ;) ilginc iste bazılarının bir senede ogrendigini bazıları on yılda ogrenemez..o yuzden tecrubeli olmnak sadece bu sporda gecirdigin zamana bakmıyor ...kardio demek kalp ve dolasım sistemi demek en basit anlamıyla..kardio egsrsizleride bu sistemleri guclendirmeye ve saglıklı kılmaya yarayan egsersizlerdir ,tek ozeligi zayıflatmak degildir yanii...kardio aynı zamanda vucut kondisyonunu artırır ve solunu sistemin duzenler ..ve daha sayılabilecek bir suru olumlu etkisi varken sen birtek zayıflatıgın soyluorsun..ayrıca ben calısma demedimm ,hafif siddette calıs dedim ve sadece cardioda yap demedim cardio agırlıklı olsun dedim,ama sen diosan hafif yapma vur dibine .,onu bilemem,,dediklerimi tamamen yanlıs anlamıssın veya anlamak istedigin gibi anlamısın,beni bu kadar sert bir dille elestirmen uzdu acıkcası...
    devil dragon ben yine soylediklerimi aynen tekrarlıyorum,calısman hafif siddette ve kardio destekli olsun..merak etme kardio zayıflaması oyle kemiklerin kasların filan erimesi anlamına gelmez,en fazla egerki oda cok sıkı calısıp basarabilirsen vucutundaki fazla yagları eritir ve bunun yanında beden saglıgı acısından bircok artı getirecektir. ama sen ben yaglı olmak isterim dersen kardio yu idman dahilinden cıkarabilirsin arkadasım,sana yeni baslayan spor hayatında basarıalar diliyorum ..

son olarak yazdıklarımı seni kırmak amacıyla yazmadım karate,ama eger oylede algladıysan ozur dilerim ,bu yazdıklarıma neden olan,sadece bu kadar sert sozler beklemedigimdendir..

2. KaRaTe

KaRaTe Üye

Beğenileri:
    76
    Ödül Puanları:
    0
    Ne cevap versem konu uzayacak..Anafikri tekrar yazıyorum..Arkadaş diyorki ;"body yaparsam ne gibi zararlar görürüm" ben buna dikkatini çektim..ama sen cardiodan girip alınganlıktan çıkıyorsun :) Çocuk body in zararlı olduğuna odaklanmış zaten ve sende onu haklı çıkarır mahiyette kemik yapın oturmamış diyorsun

Dediğim gibi Arnold 16 yaşında başlamış body e biraz araştırırsan diğer tanınmış body cilerinde daha genç yaşlarda başladığını göreceksin yani body e genç yaşta başlarsa kemik yapısı daha sağlam olacağı gibi boy uzamasına da yardımcı olur..ilerde meydana gelecek duruş bozukluklarınında düzelmesine yardımcı olur...kemik yapısı yaş baş ile alakalı değil bu spor hangi sporu yaparsan yap yolun mutlaka body egzersizinden geçecektir.2 sene boyunca cardiovasculer çalışma yapacak kadar iradeli insan olsa dünyada obezite diye bir problem olmazdı.Tavsiye vermek kolay ama aklıma nasreddin hoca fıkrası geliyor...

Hoca bir hata yapmış kadının huzuruna çıkarmışlar kadı demiş bu adama 1000 değnek vuracaksınız ...Hoca demişki yahu kadı efendi ya sen hiç sopa yemedin yada saymayı bilmiyorsun.

Öncelikle bu arkadaşın vücut yapısını bilmek lazım....cardio dediğinde bende bu yazdıklarını ve daha fazlasınıda biliyorum ama sorun şu bakalım bu arkadaş biliyormu?ve Cardio yapmak istiyorum diyerek bir salona giderse bakalım salondaki hoca ne demek istediğimizi bilecekmi?

Kelimeleri tek anlamı ile yorumlarsak ohhooo..işimiz var demektir.

Burası bir body forumu sporcu yada spor heveslileri bizden tavsiye almaya geliyor bu yüzden çok dikkat etmemiz lazım..bu sebeple yer yer yanlış anlaşılmaların önüne geçmek için müdahale ediyorum.Bunu kişisel algılamaktan çok acaba ben nerde hata yaptım diye düşünmelisin.

Konu benim hayat hikayem yada tecrübelerim değil.ama merak etti isen söyleyeyim 18 yıllık sporcuyum ve 10 yıla geliyor antrenörlük yapıyorum..

3. baris

baris Özel Üye

Beğenileri:
    554
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    üniversite ogr.
    Yer:
    ankara
    sevgili karate..ben d.dragon icin yazdıklarımı yine yazıcam senin icin bu yzdııklarımı yorumlamamnı istiyorum sadece..taktir edicegin gibi 15 yas cok genc bir yas,ben bu yuzden bb ye baslarken gaza gelip agır siddette calısmalara baslamak yerine,daha dusuk tempoda calısmalara baslamanın daha hayırlı olacagın yazdımm..benim tek bahsettigim bu, peki sence benim yazdıklarım bu degilmi veya buysa sen buna katılmıyormusun....benimde bb le tanısmam d.dragonun yasındayken olmustu,yazıldıgım salonun calıstırıcısı(kendiside turkıyede tanınan unlu bir zattır) beni bu ilk calısma surecimde oyle bir calıstırtıki ,2 hafta sonra bırakmak zorunda kaldımm ve 4 yıl boyuncada bu spordan uzak kaldımm..yani demek istedigim hafif siddeteki bir calısma programını boyle sonuclar dogurmayacagı olmdugudur... iste cumlemıde buraya aynene copy-paste yapıyorum(((((suandada hafif siddette bi kondisyon programini takip edebilirsin,bence calisman daha cok kardiovaskuler olsun.)))))...tabiki daha sonradan vucut bu calısmalara adaptasyon gostedikten sonra siddetini yavas yavas artırabilirr...benim calıtıgım salonada o yastaki bir suru insan geliyor,bazı zamanlarda hocamın istegi uzerine ben calıstırıyorum onlarıı... kardio konusuna gelincede,bu arkadasın iradesi zyıftır cardio yapamaz demek yanlıs olur,cunku bb de irade isteyen bir faliyettir...zaten cardiodan kasttetigimde hergun 1 saat boyunca kosması degil elbet..zaten cardio yapmak istiyorum diye bir salona gitmeyecek arkadas..benim dedigim sadece kardio destekli bir kondisyon programısını daha uygun olacagıdır..kardio yapmasını istemem ise tamamen dolasım ve solunum sisteminin saglıklı bir sekilde guclenmesini istememden dolayıdır..demiorumki ona her sabah erkenden kalk,yarım saat durmadan kos.ben kendimden biliyorum o yasta 4 atsam pistte kesilirdim hemen...seninde deigin gibi'' ben onceden cok degnek yedim ,o yuzden arkadasın sopa yemesini istemedigim icin tavsıyede bulunuyorum''...son olarak arnold konusuna gelincede arnolda o yasta bb ye baslamıstır,ama arnold o yasa kadar avuturyanın oyastaki insanlar icin olan bir futbol takımında futbol oynamıs,bb ye baslamasıda bu nedenle olmustur..arnold ın calısmalarında her zaman kardioyonun yeri olmustur off -season ları dahil...demek istedigim sporcu bir gecmisi vardır,senin taktır edecegin gibi futbol cardiovaskuler agırlıklı bir spordur..arnoldın 15 yasında yapmıs oldugu bu cardio onun bb ye baslamasına temel olmustur..zaten arnold ın yazılarına baktıgımız zamanda bb ye baslamadan once aletsiz egsersizler yapmanın uygun olacagını soyluyor..simdi aynen arnold ın cumlesin yazacagım(''aletsiz egsersizler kaslar ve icorganlar uzerinde kuvvetlendirici bir etkıye sahiptirler.dolasım sistemini duzenlemenin yanında,vucudun genel saglık durumunu iyilkestirmesi acısından buyuk onem tasırlar'')...bu egsersizleri acıklarkende kosma ve yuzmenin oneminden oldukca bahsetmis ve faydalı oldugunun uzerinde durmustur....

diyeceklerim bu kadar ,benim senin tecrubelerini kucumsemek gibi bir niyetim yok,aksine 18 yıllık spor gecmisine ve 10 yıllık antrenorluk bilgine buyuk saygım var...benim tek dusuncem senin benin anlatmak istediklerimi yanlıs anladıgını dusunuyorum,o yuzden bu yazıyıda yazmamın nedeni tamamen aynlıs anlasılmak istememdir..

4. KaRaTe

KaRaTe Üye

Beğenileri:
    76
    Ödül Puanları:
    0
    Sevgili barış ne anlatmak istediğini anladım...yanlış anlama falan konusuna gelince geç bunları yanlış anlama yada alınganlık olayına girmedim.

Bazı konularda tepki vermemin sebebide senin BB ye ilk başladığın zamanlara dair verdiğin örnek..herkes bir body ciyi örnek alıyor..mesela Arnold u örnek alıyor..Sana çalışma gösteren o meşhur body hocasının bir kusuru yok..çünkü adam yıllardır ağır çalışmalara alıştığı için sana kendince hafif bir program göstermiş işte bende buna dikkat çekiyorum...bana göre hafif olan sana uymayabilir...Nitekim arnoldun kitabından alıntı yapmışsın o kitapta en az 6 ay 1 yıl aletsiz çalışın diyor...Bunu kimse uygularmı sence? Arnoldun gençlik yıllarında heryerde spor salonu olmayan 60 lı yıllarda olabilir ama ya şimdi?

Arnoldu falan örnek göstermemin sebebi sadece tanınmış bir şahsiyet olması yani marka olması yoksa herşeyi ile onu örnek göstermek gibi bir amacım yok.

5. baris

baris Özel Üye

Beğenileri:
    554
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    üniversite ogr.
    Yer:
    ankara
    sevgili karete yazdıklarına tamamemn katılıyorumm..benim icin hafif olan senin icin agır olabilir demssin kesinlikle dogru,herkesin bb ye karsı gosterebilecegi dayanıklılık ve direnc farklıdır...ama ben deiklerimin arkasındayım yinede, 15 yasında spora ilk defa baslıyacak bir insanın '' hafif siddette ,kardio destekli bir bb programı uygulaması taraftarıyım''..senin antreman onerilerin bundan farklı olabilir,ama benim dogrum bu,bu gorusteyim arkadasım..ayrıca senin antreman onerinide bilmek istiyorum ,bu arkadas icin ,eger bana yazarsan....benim onerim ise su sekildedir haftada 3 gun ,gun asırı hafif agırlıklarla yapılan ,temel egsersizlerden olusan,yuksek tekrarlı calısmalar...haftanın diger 2 veya 3 gunu ise hafif tempolu kosular veya diger kardio egserrsizlerini uygulayıp ,kalan gunlerdede dinlenmesi seklinde olacaktır..

6. KaRaTe

KaRaTe Üye

Beğenileri:
    76
    Ödül Puanları:
    0
    Ben bu arkadaş için hiçbir önerde bulunmam..program yazmam..neden dersen ben muska yazmıyorum..Yaptığımız iş bir spordur..kişilerin keyfine değil durumuna bakılır...

Alırım karşıma şöyle biraz incelerim...ilk 2-3 gün hafif bazı çalışmalar yaptırır kondüsyon ve fiziki durumunu test eder programımı ona göre veririm gerekirse beslenme önerilerinde bulunurum...öyle muska yazar gibi şunu yap bunu yap benim tarzım değil....bu yüzdendirki bazı eleştirilere karşı çıkıyorum...belki çocuk hastadır..belki sakat...ne bilelim..yani

Yeni başlayan bir sporcu için ilk bir kaç ay haftada 3 en fazla 4 gün yeterlidir.Haftada 6 gün çalışacak yeniyetme bir sporcunun spor hayatı 1 bilemedin 2 ay sürer salondan koşa koşa kaçarlar :) Bu çocuğun tek hayatı salon değil işi vardır okulu vardır dersi vardır özel hayatı var..belki basket yada futbolda ynuyor..yani haftanın 5-6 günü onu body e zorlamak hem fiziksel olarak yorar hemde spordan soğutur.

7. EyeSeeYou

EyeSeeYou Özel Üye

Beğenileri:
    242
    Ödül Puanları:
    0
    lütfen birbirimizle yazışırken nezaket kurallarını zorlamayalım...üslup ve hitap tarzlarımıza dikkat edelim....sorulan soruları cevaplamak yerine ana konudan uzaklaşıp kişisel eleştiri ve alakasız tartışma haline getirmeyelim durumu...bu konu kilitlenmiştir...

Konu Durumu:
Mesaj gönderimine kapalı.

Sayfayı Paylaş