Yaş 16 Tavsiyeler

Konusu 'Yeni Başlayanlar Bölümü' forumundadır ve Cleoder tarafından 25 Ağustos 2013 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 5 üye.
  1. Cleoder

Cleoder Üye

Beğenileri:
    2
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    Adana
    Merhabalar, ben Aytek. Yaş 16, boy 1.70, kilo 60. Spora 2 ay 8 gün önce başladım. Sporun ikinci ayında Universal marka aminoasit kullanmaya başladım. Sizlere bir kaç sorum olacaktır. Teker teker cevap verirseniz tüm sorularıma, memnun olurum.

Öncelikle beslenme. Ben beslenmeye pek dikkat ettiğimi söyleyemem açıkçası, yine yediğim her şeyi yiyorum. Sadece kola, cips tarzı şeylerden uzak duruyorum. Yine annemin yaptığı işte tava olsun, kızartma olsun bilmemneleri yemeye devam ediyorum, bir yemek listem yok. Bu durum yanlış mı, bir liste mi yapmam gerekiyor?

Spora Pazartesi, Çarşamba, Perşembe ve Cumartesi gidiyorum. Haftada 4 kez gidiyorum yani bazen Salı gidiyorum Çarşamba gitmiyorum falan. Bu doğrumudur, daha sık mı gitmem gerekiyor yoksa biraz daha mı az gitmem gerekiyor?

Hocamıza sordum aminoasit kullanmamda bir sakınca var mı, ikinci ayımdayım diye. Bir problem olmayacağını söyledi. Spordan önce 30-45dk önce 5 spordan hemen sonra 5 olmak üzere spor günleri toplam 10adet aminoasit kullanıyorum. Bu sakıncalı mıdır, erken mi davranmışım?

Aminoasitin ne gibi faydaları olabilir? Nelere etki eder? Vücudun şekillenmesinde, güçlenmesinde faydası olur mu? Protein tozu alacaktım ama aminoasit almamın daha doğru olduğunu söyledi hoca. Protein tozu alsam aminoasitten aldığım verimden daha fazla verim mi alırdım? Yani Protein tozundan mı daha çok verim alırım, aminoasitten mi?

Lise 3'e geçtim, dediğim gibi 16 yaşındayım. Boyum 1.70, daha fazla uzamam engellenecek mi spor yapmam ile?

Ve yağ oranımı nasıl ölçebilirim? Yağ oranını nasıl düşürebilirim?

3. ay programım şöyle, bazılarının ismini bilmiyorum, tarif edeceğim. :)

1. Gün: Oturarak omuz önde pres, ayakta omuz önde pres, trapez, lat triceps, dambıl triceps, lat ense, lat rowning, mekik, crunch ve en sonda bir alet var, ayaklarını koyuyorsunuz düz bir biçimde ayaklarınızı oturakla beraber havaya kaldırıp indiriyorsunuz, o hareketi yapıyorum.

2. Gün: Multi bench press, yatarak 6 kiloluk dambılı arkaya alıyorsunuz, karnınıza tekrar getirip, tekrar en arkaya doğru götürüyorsunuz. Daha sonra göğüs yana açış(dambıl fly), barbercürl, sonra bir halteri alıyorsunuz, sehpa tarzı bu sefer havada olan bir yere elleriniz koyuyorsunuz, halteri kaldırıp kaldırıp indiriyorsunuz, bunun makineli olanıda var. Daha sonra üç adet bacak hareketi var, bi' makineye oturuyorsunuz havaya kaldırıyorsunuz ayakları, bi' makineye oturup aşağı indiriyorsunuz ayakları, birde yatıp havaya doğru kaldırıp indiriyorsunuz. En sonda da ilk gün yaptığım karın hareketlerini yapıp, 5 aminoasitimi içip bitiriyorum.

Evet, spor yaşantım bu şekilde ilerliyor. Aynaya baktığım zaman ben nedense ağır çalışmama rağmen kendimde bir değişiklik hissedemiyorum. Neden olabilir? Tavsiyelerinizi, sorularıma cevaplarınızı bekliyorum. Şimdiden tüm abilerime, hocalarıma, kardeşlerime teşekkürler.

bench_O

Son düzenleme: 25 Ağustos 2013
  2. Hermaphroditos

Hermaphroditos Üye

Beğenileri:
    2
    Ödül Puanları:
    13
    Yer:
    Ankara
    1.Öncelikle bu sporda antrenmandan çok beslenme önemlidir kesinlikle hocandan yada diyetsiyenden bir beslenme listesi hazırlat

2.Haftada 3 gün gidersen daha mantıklı olur(pzt,çrş,cuma)

3.Aminoasit kullanımı hakkında konu forumda mevcut arama yapınız

4.Kemiklerine göre zararlı hareketler yapmadığın sürece boyun uzamasıyla bir alakası yok

5.Spor salonlarında,diyetisyenlerde ölçtürebilirsin cardio yaparak düşürürsün

ağır çalışmakdan önce düzgün çalışmıyorsun belirtiyim, hareketlerinde isimlerini öğrenmeye bak karlı olur senin için tarifini pek anlamadım şahsen

Ayrıca sorduğun tüm sorular forumda mevcut forumda arama yapmanı gezmeni tavsiye ederim

Gereksiz konulardan kaçınalım...

3. Cleoder

Cleoder Üye

Beğenileri:
    2
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    Adana
    O kadar detaylı detaylı konu açmışım, gereksiz konulardan kaçınalım diyorsunuz. Yeni başlayanlar bölümü değil mi burası? Tavsiye alma bölümü değil mi? Yeni başladım, tavsiyeye ihtiyacım var ve buraya açtım konumu.

Yardımlarınız için teşekkürler, başka arkadaşların da yardımlarını bekliyorum.

4. fiko07

fiko07 Üye

Beğenileri:
    42
    Ödül Puanları:
    38
    Kusra bakma sinirim sana değil ama henüz 16 yaşındaki birine ve sporda 2.ayında olan birine nasıl olurda aminoasit öneriyor bir hoca anlamıyorum.Benim sana tavsiyem beslenmeni düzelt çünkü gelişemezsin öyle aminolarla maminolarla yürümez bu iş kimsede aksini iddaa edemez.Senin o aminoasite hem başlama yaşın çok erken hem de 2.ayındasın 16 yaşını geçtim 25 yaşındaki adama önerilmez 2.ayında supplement.Herneyse dediğim gibi güzel bi beslenme programı oluştur.Vücudun nasıl bilemiyorum yani yağlımısın zayıfmısın bilemiyorum ona sen karar verip beslenmeni ona göre sen oluşturacaksın.Biz sana burdan sabah şunu ye öğlen şunu ye dersek çok bilinçsizce davranmış oluruz.Ve bence bidaha supplement alma bi heves gidiyor Türkiye'de supplement takıntısı nedir bu anlamıyorum.Ben şahsen supplementin vücut geliştirmeye bir zararı olduğunu düşünmüyorum yani supplement kesinlikle kullanılmamalıdır diye bir şey ortaya atmıyorum ama bilinçsizce kullanılmasına da bi okadar karşıyım.Hatta okadar bilinçsizki Türkiye'ye bir anket yapsan vücut nasıl yapılır diye basidinden %60 %70 gider protein tozu falan der.Okadar bilinçsizlik var.

Neyse Cleoder fazlasıyla offtopic bi konu oldu benim sana tavsiyem beslenmeni kesinlikle düzelt,supplementlerede fazla yönelme.1yıl yaparsın,sıkıntın olur günde 3öğün yiyemezsin işin olur gücün olur, ozaman alırsın ekbesin olarak.İnan bana beslenmeni düzeltirsen değişimi farkediceksin.

5. muti5757

muti5757 Üye

Beğenileri:
    328
    Ödül Puanları:
    73
    Meslek:
    Öğrenciyim
    Aldığın amino asitten çok birşey bekleme özellikle beslenme programın yoksa hiç bekleme.2.aydan ihtibaren amino asit felan alınmaz 5-6.aydan itibaren alman daha mantıklı olurdu.İlk supplementinde protein tozu olmalı amino asit değil.Yaş olarak amino asit protein tozu vs sana bir zararı olmaz(doğru kullanımda) beslenmene bir çeki düzen ver.Bu iş böyle gitmez.

6. garbage

garbage Üye

Beğenileri:
    152
    Ödül Puanları:
    53
    Yer:
    Rusya Turkiye
    Merhaba
    ben sana bana göre hatalarını söyliyim,
    1- yemek duzenin yok demissin junk food yemiyorsun ama sağlıklı bir beslenme düzenin olsun. Spor yapıyosan bunu gunluk değil hayatın boyunca yapman gereken bir is oldugunu unutma. Hayatının her döneminde saglıklı ve duzgun yemelisin. Nasıl beslenmen gerektiği forumda var.

2- Amino asit kullansan da suanda abir faydasını gormezsin. Vucdun duzgun yemek ve antraman programına alısmadan 1000tane amino asitde alsan guden 3 galon protein tozu da icsen hicbirsey olmaz. Bunların hepsi ek besin. Birde hocan supplemenleri git suradan al yada gel ben sana getiririm diyorsa bir dusun. Kendin alacaksan forumda her marka için konu var zaten. kendin okuyup karar verebilisin ama 2 ay sonra derim ben.

3- Foruımda herkez aynı sorulara cevap vermek istemez. Protein ne dir ne ise yarar amino asi nedir ne ise yarar ve bunlar ne zaman kullanılır hepsi yazılmıs cizilmis. Biraaz vaktini ayırırsan aradığın cevapları bulacaksın.

rockybalboa7 bunu beğendi.
  7. Cleoder

Cleoder Üye

Beğenileri:
    2
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    Adana
    Teşekkür ederim yardımlarınız için. Ben ilk başta protein tozu kullanacaktım ancak hoca aminoasitin başlangıçta daha iyi olacağını söylediği için aminoasit aldım. Beslenme programım yok evet ve bugün bi' abimiz daha beslenme programının çok önemli olduğunu, istediğin kadar çalış düzenli beslenmiyorsan hiçbir şeyin olmayacağını söyledi ve moralim alt üst oldu cidden, boşa 2 ay çalışmış gibi hissediyorum kendimi.

Derhal bi' beslenme programı yapmam gerekiyor kendime tekrar tekrar herkese teşekkürler, yağlı bir vücudum var 60 kiloyum ama cidden yağlı bir vücudum var. Bana önerebileceğiniz, forumda yayınlanmış olan bir beslenme programı mevcut mu? Veya herhangi sizin ayarlayabileceğiniz bir beslenme programı? Gerçekten sizin gibi deneyimli abilerin yardımlarına ihtiyacım var, vücudum şuan bu durumda. Yardımlarınızı bekliyorum, ne öneriyorsunuz bana?

Son düzenleme: 26 Ağustos 2013
  8. garbage

garbage Üye

Beğenileri:
    152
    Ödül Puanları:
    53
    Yer:
    Rusya Turkiye
    Abilerine sormussun ama ben cevap veriyim:) forımu arastırırsan bircok yemek duzeni programı hatta her besinin kalorisini bulabilirsin. Once bir arastırma yap kendine bir beslenme programı cıkar buraya yaz uzerine yorum yapılır:) inan burada kimse sana haftalık menu yazmaz:) sen arastır bir program yaz kinse yourm yapmasa bile ben yazıcam soz:)

rockybalboa7 bunu beğendi.
  9. Cleoder

Cleoder Üye

Beğenileri:
    2
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    Adana
    Teşekkür ettim ablacım ama benim pek bilgim olmadığı için nasıl bir program hazırlamalıyım sence? Hiçbir fikrim yok, vücudun resimlerini de kattım ona göre hangi besinlere ağırlık vermeliyim sence? Biraz fikir verirsen ben hemen araştırmaya başlayayım.

10. garbage

garbage Üye

Beğenileri:
    152
    Ödül Puanları:
    53
    Yer:
    Rusya Turkiye
    ablacım ? :)

Sen bir arastır bir program cıkar uzerine yorum yapar sana uygun hale getiririz. Once biraz meraklı olmak lazım hazıra konmayalım lutfen:)

11. Cleoder

Cleoder Üye

Beğenileri:
    2
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    Adana
    Abi demişsin, ben cevap verim diyince kız sandım, o yüzden abla dedim yanlış mı dedim? Neyse ben bi' araştırma yapayım o zaman, buraya yazarım bitişinde.

12. Cleoder

Cleoder Üye

Beğenileri:
    2
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    Adana
    sabah
    4 yumurta yulaf ezmesi süt üstüne 2 elma
    ögle
    200 gr tavuk gögsü makarna üstüne 1 muz akşam üstü yer fıstıgı veya fındık
    akşam 2 adet ton balıgı 1 su bardagı pirinç üstüne muz
    gece yatmadan önce haşlanmış patates 2 adet yumurta

bugün yeni bir program daha hazırlayacağım, sizce nasıl bu?

13. garbage

garbage Üye

Beğenileri:
    152
    Ödül Puanları:
    53
    Yer:
    Rusya Turkiye
    Ben kendi fikrimi soyliyim. Beslenme konusunda daha iyi bilgili olanlar var
    Sabah elmayı 1 tane yap yanına ceviz eklte 2-3 tane

Oglen yediğin muzu ve fıstıgı sabah oğle arası ye fıstık yerine cig badem
    aksam uzeri ben fıstık ezmesi yiyiorum biraz abartmadan
    Aksam 2 tonbalıgı fazla gibi 1 tane ye
    Gece ben cok acıkırsam lor yerim sadece patatesi oglen yemeğine ekleyebilirsin bazen pirinc bazen patatas olur.

ama sebze goremedim hic. Sebze de yemelisin walata falan 0 kalori nedeolsa:)

Cleoder bunu beğendi.
  14. Cleoder

Cleoder Üye

Beğenileri:
    2
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    Adana
    Teşekkürler bilgiler için, hepsini uygulayamayacağım ama yine de elma, muz falan yemeye çalışacağım, artık ne kadar yapabilirsem...

Bu arada kolumu ölçtürdüm bugün 30,5 çıktı, iyi mi sizce, normal mi yani?

15. Cleoder

Cleoder Üye

Beğenileri:
    2
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    Adana
    Boy 1.70 Kilo 60

Omuz: 105