Yağlanmanıza Veda edin! (Karatay Beslenmesi ile Sağlıklı Beslenmenin Abc si)

Konusu 'Geri Dönüşüm Kutusu' forumundadır ve ZeusS_ tarafından 6 Şubat 2012 başlatılmıştır.

Konu Durumu:
Mesaj gönderimine kapalı.
Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 77 üye.
  1. sofa

sofa Üye

Beğenileri:
    57
    Ödül Puanları:
    38
    Pirinç lapası yağlandırır tezine karşıyım.Pek çok musabık sporcu diyet döneminde pirinç lapasıyla define olur.Ben ve arkadaşlarımda yıllardır kullanırız,müsabık arkadaşlarda dahil herkes çok memnun.

Karatay diyetine benzer atkins diyeti yapmış birisiyim.Bu diyetin saçmalığı 3 öğün yeme olayı, çok araştırdım bb ile ilgilenen bütün profesyonelleri böyle bir uygulama yok.Bu diyet daha çok spor yapmayan insanlara, ev hanımlarına yönelik bir diyet.Bende bu diyeti denemiş birisi olarak fikrim, bu diyet bir sporcuya ters, bu diyet yordamıyla kimse baklavalarının gözüküceğini çatır çatır define olup kuruyacağını sanmasın, fakat karatayın beğenmedi pirinç lapasıyla beslenip yağ oranını düşük tutup yüksek protein ağırlıklı beslenerek bu görüntüye kavuşulabilir.

Mesajınız otomatık olarak birleştirilmiştir---------- mesajın eklendiği saat 10:52 ---------- ilk mesajın gönderildiği saat 10:39 ----------

Şu söylediklerinden bu sporda ne kadar acemi ve bilgisiz olduğun ortada, googledan kopyala yapıştır bilgilerle buraya yazı yazıyorsun kendi tecrüben bilgin hiç yok.
    Günde 2 öğün yerine 5 öğün alırsam daha çokmu kaslanırım ? söyleyin öğrenim demişsin.Evet ben söyleyim sende öğrenmiş ol.vücut yediğin proteinleri ortalama 3 saatte sindirir, izole bir whey kullanıyorsan bu süre çok daha kısadır.Yani bu demek olurki her 3 saatte bir protein alınmak zorundadır.Öğünlerde alınacak 25 gram proteinde kafidir.Anabolizan kullanılmıyorsa eğer daha fazlasını zaten vücut sindiremez.

Senin mantığınla günde 3 öğün beslenip her öğün 50 gram protein almanın bir mantığı yok vücut o kadar proteini,protein sentezinde kullanamaz.Mecburen aldığın protein miktarını gün içine yaymak zorundasın.

Intractable bunu beğendi.
  2. pozitronn

pozitronn Üye

Beğenileri:
    1.739
    Ödül Puanları:
    103
    Meslek:
    inşaat mühendisi
    Yer:
    Adana
    zeuss bu programı harfiyen kullanmadığını söyledi .kendine göre bazı değişiklikler yaptığını da söyledi eğer tüm mesajları okuduysanız.

bu konunun yağ yakmak isteyenlere yönelik olduğunu vg ile ilgili olanı açacağı başka bir konuda açıklayacağını da söyledi

burda bir paylaşım var bir emek var.kimse sizin kafanıza silah dayayıp bu programa uymanız gerektiğini söylemedi.eğer size mantıksız geliyorsa uygulamayın olur biter.niye insanların isteğini kırıyorsunuz?

ZeusS_ bunu beğendi.
  3. sofa

sofa Üye

Beğenileri:
    57
    Ödül Puanları:
    38
    Arkadaşım bu cümle kime ait ?

ZeusS_´isimli üyeden Alıntı [​IMG]

Kas artımı için ihtiyaç duyduğumuz besinleri 2 öğün yerine 5 öğünde almak ne fark yaratıyor, bunu da cidden sormak isterim!
    Bütün gün yemek yedik diye vücut bize kıyak geçip fazladan kas mı yapacak???

asıl sen şakamısın yazdıklarımı okumadın sanırım ben onun bu lafına cevap verdim.Soru sormuş cevapladım, bence sen yazılanları iyi okumalısın.

4. ZeusS_

ZeusS_ Yeni Üye

Beğenileri:
    1.892
    Ödül Puanları:
    0
    Olumsuz bir eleştiri gördüğüm zaman inanırmısınız arkadalar olumlu eleştiriler kadar heycanlanıyorum ve mutlu oluyorum, işte diyorum tartışıp yeni bir şey daha öğreneceğiz...
    Ama......
    İçinde ki şahsa saldırı ve şahsa hakaret unsurlarını görene kadar...
    Birde olumsuz eleştiri yapmayı becerebilsek gerçekten çok güzel olacak ama nerdeeeee....

Benim tecrübesiz yada bilgisiz olduğumun tespiti sana mı kaldı???
    Müfettiş felanmısın?
    İyi o zaman madem öyle bütün üyeleri senin önüne serelim sen tespitini yap kimin tecrübeli kimin tecrübesi olduğunu...

Ben tam 5 aydır beslenme konusunu çok üst düzeyde araştırıyorum ve 3 aydır da karatay uygulamaktayım!!!
    Bu sadece o yazıyı yazabilecek kapasiteye gelmem için harcadığım süre...
    Ben o yazıyı kaç saat de hazırladım biliyormusun?
    Tamam mı kendi cümlelerimdir!!!

Tam 2 sayfadır Vg kapsamında açıklama yapmıyacağım diyorum algılama kıtlığın mı var???
    Eğer 1 ileti daha yazarsan hem şikayet edeceğim şahsa hakaretten hemde engelleme yiyeceksin!!!
    Ondan sonra boşlukta kendi kendine konuşursun...
    Saygısız...........

star_gate ve Dynamo bunu beğendi.
  5. sofa

sofa Üye

Beğenileri:
    57
    Ödül Puanları:
    38
    Asla hakaret etmedim kullandığım sıfatlar bilgisiz ve acemi..bunlar bir küfür hakaret içeren sıfatlar değiller.Evet bu sporda acemi olduğunu düşünüyorum.Kaldıki bu forum vg forumu başlıkta dahi yağ yakımı diye açmışsın.Ne güzel tartışıyoruz şurda.saygısız vs sıfatlarla hakaret eden sensin bence arkadaşım.

Günde 5 öğüne gerek yok 2 öğün yeterli, bana 5 öğün beslenmenin mantığını açıklayın demişsin gayet güzel cevapladım seni, sinire gerek yok.

6. Orpheus

Orpheus Üye

Beğenileri:
    12
    Ödül Puanları:
    0
    Sakin arkadaşlar, bir birimizi kırmanın hiç lüzumu yok :), herkes görüşünü belirtmekte özgürdür, zeus baya uğraşmışsın zanlımca, emeğine sağlık dostum.

ZeusS_ bunu beğendi.
  7. ZeusS_

ZeusS_ Yeni Üye

Beğenileri:
    1.892
    Ödül Puanları:
    0
    Burada güzel güzel tartışmıyoruz, çünkü seninle bir şey tartışmıyorum, vg kapsamında ise açıklama yapmıyorum bile bu başlık da bu 5. zikredişim oldu...

2 öğün yeter diye bir şey demedim; o farazi bir örnek kendine yamayıp istediğin gibi algılama laflarımı...

2 saatdir düşünüyorum arkadaşın ne kuyruk acısı var diye şimdi hatırladım; sen benden beslenme programı istemiştin bende vermemiştim, madem çok biliyorsun git araştır bul kendine beslenme demiştim...
    Çünkü atkins ile karatayın aynı şey olduğunu iddia etmiştin, bende olmadığını anlatınca bozulmuştun, sonrada altdan alıp benden beslenme istemiştin...

Şimdi hatırladım; madem acemi olduğumu düşünüyorsun niye benden beslenme istiyorsun?

Güzel güzel tartışıyormuşuz...
    Senin efendi bir biçimde tartışmaya niyetin olsa saatlerce zaman harcadığım bir yazımın tek kelimesini bile okumadan, iletilerimin arasından kendince mat edeceğin bir cümleyi çekip alıp polemik konusu etmezdin...

Polemiklere girmiyorum!!!
    Vg kapsamında bu beslenmeyi burada anlatmıyacağım ve tartışmayacağım!!!
    Çünkü birinize bir beslenme yazıcaz sonra çıkıp yağ yakımındaki adam ahani öyle değildi diyecek...
    Vg kapsamında bu beslenmelerin nasıl olduğunu öğrenmek isteyen ve beni bilgisiz bulan varsa gitsin "bodybuilding.com" da ki ketogenic beslenmelerin sporcu kitleriyle ilgili makaleleri okusun...
    Tabii birde sağlam bir çevirici lazım, yada üst düzey ingilizce ;)

onbir ve isml91 bunu beğendi.
  8. Dynamo

Dynamo Üye

Beğenileri:
    1.714
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    İstanbul

Ekli Dosyalar:

hasanateş ve ZeusS_ bunu beğendi.
  9. hasanateş

hasanateş Üye

Beğenileri:
    565
    Ödül Puanları:
    103
    Sn. Zeuss emekleriniz için teşekkürler. Size bir sorum olacak, ketojenik beslenme ile ilgili forumda okuduğum konularda ketosis için 3-4 gün gerektiği yazılıyordu yanlış hatırlamıyorsam, oysaki siz bir gündede ketosise girilebiliyor demişsiniz bunu açıklayabilirmisiniz? bir diğer konu ise sabah erken spora gidiyorum (07,30) aç karnına yani katabolik gitmemek için nasıl bir yol izlemeliyim ki yağ yakmayıda başarabileyim. Şimdiden teşekkürler :)

ZeusS_ bunu beğendi.
  10. pozitronn

pozitronn Üye

Beğenileri:
    1.739
    Ödül Puanları:
    103
    Meslek:
    inşaat mühendisi
    Yer:
    Adana
    zeuss tanıdığım kadarıyla eleştriye kapalı bir üye değil.makul ve mantıklı şekilde düzgün bir üslupla bunun yanlış olduğunu anlatsanız olmaz mıydı?

cahilsiniz bilgisizsiniz söylediklerin yanlış bir şey bilmiyorsun googledan 2 cümle öğrenip başlık açmışsın gibi ithamlarda bulunmanızın amacı nedir ?

isml91 ve ZeusS_ bunu beğendi.
  11. sofa

sofa Üye

Beğenileri:
    57
    Ödül Puanları:
    38
    Senden beslenme programımı istemiştim ? :D:D bu diyetle ilgili günde ne kadar karbonhidrat alınması gerektiğini sordum.Fakat senden beslenme programı istemedim, lütfen link ver görelim.Senle bi alıp veremediğim yok fakat çıkıpta dersen günde 5 öğün yemek tabusunu yıkın 2 öğündede aynı proteini alabilirisiniz, burası bir forum bende karşı görüşümü dile getiririm.

@pozitron arkadaşım cahil lafını kullanmadım, bilgisiz tecrübesiz olduğunu söyledim.

Zeus eleştiriyi kaldıramıyor sadece.Kendisi kaç kuruma diyeti geçirmiş ? Ne kadar verim almışda günde 2 veya 3 öğün beslenmeyi savunabiliyor, merak ediyorum sadece.Varsa bir hikmeti açıklasın örneklesin bizde yapalım günde 8 öğün beslenmek çok zor oluyor açıkcası.Bunca müsabık sporcuda yarışmalara hazırlanırken boşa uğraşmasınlar doğru yolu öğrensinler.

Ayrıca ketojenik diyet yağ yakmak ve vücuttan su atmak amaçlı yapılabilir onu eleştirmiyorum, ben zeusun öğün konusunda söyledikleri ile ilgili eleştiri yaptım.

Son düzenleme: 7 Şubat 2012
  12. pozitronn

pozitronn Üye

Beğenileri:
    1.739
    Ödül Puanları:
    103
    Meslek:
    inşaat mühendisi
    Yer:
    Adana
    bir konuda bilgi sahibi olmak için o branşla profesyonel anlamda ilgilenmek ve o branşta geçmişte müsabık olmak şart mıdır?

kaç tane mr olympia beslenme uzmanı gençliğinde profesyonel olarak bu sporla uğraşmıştır?

veya jose mourinho nasıl futbol topuna ayağını değdirmeden dünyanın en iyi 2 3 teknik direktöründen biri olmuştur?

zeuss eleştiriyi kaldırmayan biri olsa bana emin ol bu başlığı açmazdı.çünkü sayısız kez heldic ve zeuss forumda sizin gibi üyeler tarafından çok kötü bir şekilde eleştirildiler dışlandılar söyledikleriyle alay edildi.bunlara rağmen bu konuyu devam ettiriyorsa eleştriye açık olduğunu gösterir.

mma-, ZeusS_, Dynamo ve diğer 1 kişi bunu beğendiniz.
  13. sofa

sofa Üye

Beğenileri:
    57
    Ödül Puanları:
    38
    Jay cutlerin diyetisyeni bb yapmıyor olabilir fakat o adamla zeus un ortak noktasının bb yapmayıp fakat ikisininde bilgili olduklarını söylemen saçma olmuş ikisinimi kıyaslıyorsun ?

O insanlar kendileri tecrübe etmeseler dahi başka vücutlar üzerinde bunu tecrübe ediyorlar.Zeus kaç kişiyi musabakaya hazırlamış ? Beslenme uzmanı yaptınız sizde arkadaşı :)

3 öğün veya 2 öğün beslenme vücutta kas kaybına sebebiyet verir, bizlerin istediği gibi bir yağ yakımı gerçekleşmez.
    Ayrıca zeus heldic nickide sanamı ait ? kendisine bu diyeti yaparken gün içerisinde ne kadar karbonhidrat almalıyım diye bir soru sormuştum evet, fakat beslenme programı istemedim.

14. Dynamo

Dynamo Üye

Beğenileri:
    1.714
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    İstanbul
    Arkadaşlar konuyu off topic yapmayın çok önemli bir konu çünkü. Tartışmalarınızı ya özelden yapın ya da bitirin herkes kendi bildiğini uygulasın. Bu topic ten yararlanmak isteyenlere kavganızı okutmayınız..

jrsync, kenan_23, ZeusS_ ve diğer 3 kişi bunu beğendi.
  15. YesiLZeytin

YesiLZeytin Üye

Beğenileri:
    198
    Ödül Puanları:
    53
    Güzel bir derleme olmuş eline sağlık ZeusS_. Yazıda glisemik yük ten de bahsetseydin tam olacakmış. Glisemik indeksten bahsedildiği zaman glisemik yükü atlamamak gerek zira. Bir karbonhidratın glisemik indeksi yüksek olsa bile alınan miktar azsa eğer glisemik yükü de az olacaktır ve kan şekeri seviyesine önemli ölçüde etki etmeyecektir.

Glisemik indeks tablosu hazırlanırken 100 gr karbonhidrat baz alınarak hazırlanır, ama sizin vücudunuza giren karbonhidrat 5 gramsa glisemik yükü az olacaktır ve insülin seviyesini çok fazla etkilemeyecektir. Veya tam tersi şekilde, düşük glisemik indekse sahip karbonhidratlardan tek öğünde yüksek miktarda tüketirsek glisemik yükü artabilir ve kan şekeri açısından tehlikeli sınıfa girebilir. Beslenmemizi oluştururken bu ayrıntıya da dikkat edilmeli.

VENGEANCE, FuzuLi, wrestler ve diğer 4 kişi bunu beğendi.
  16. ZeusS_

ZeusS_ Yeni Üye

Beğenileri:
    1.892
    Ödül Puanları:
    0
    Pozitron desteğin için sağol kardeşim şimdi 4gün önce özelde senle konuştuklarımıza daha iyi anlam veriyor bana daha fazla hak veriyorsun değil mi? ;)

Ya tabi ki uzatmanın anlamı yok; yapıcaz sofanın istediği tartışmaları da yapacağız ama bu başlık da değil!
    Vg kapsamında da enine boyuna tartışır ben kendi öğrendiklerimi dökerim ortaya, başkası başka güzel bir şey anlatır, güzel bilgiler veren herkese eyvalla deriz, niye itiraz edilim ne kazancım olur ;)

@Hasanateş

O dediğimi biraz açıklamaya çalışayım; aslında 1 günde de girilmez, 3-4 günde de girilmez!!!
    Etkin bir ketosis için aç haldeki insülin seviyesinin belirli düzeye düşmesi gerekiyor!
    1 günde başlayacak olan şey vücudu Kh sız bıraktığınız zaman (yani 60 gr ma kadar kıstığınız zaman) vücut enerji birimini K dan yağa değiştirmeye karar verir!
    Yoksa o tam ketosis dediğimiz hale gelmesi zaman alır...

Sabah çok erken antreman ve kısıtlı süre sorusunu daha önce de bir arkadaş sormuştu; benzer yanıtlıyacağım.
    Eğer yapılacak olan antreman kardio gibi aerob bir çalışma ise, antremandan en az 1 saat önce mutlaka öğün almak şart!!!
    Eğer 1 saat kadar bile vakit yoksa en az yarım saat önce hiç değilse 2 tam yumurta ve bir miktar kompleks Kh almakda fayda var.

Benim kardio deneyimlerimden tavsiyem doğru beslenme olduktan sonra kardio mutlaka yağ yakımına destek çıkıyor..
    Ama beslenmede ufakda olsa hatalar varsa (yağ yakımına engel hatalar) bu yağ yakımını aşırı yavaşlatıyor ve kardio tek başına asla yardımcı olmuyor ;)

hasanateş ve isml91 bunu beğendi.
  17. onbir

onbir Üye

Beğenileri:
    517
    Ödül Puanları:
    0
    tartışma yaratmak istemiyorum ama forumda üstünlük sağlamaya çalışan üyeler var son zamanlarda.begenmediginiz ,kafa anlayışınıza uymayan konularda laf atmayınız başka insanlar konuyu okurken mağdur olmaktadır.saygılarımla...

ZeusS_ bunu beğendi.
  18. CaglarYildiz

CaglarYildiz Üye

Beğenileri:
    172
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Bilgisayar Mühendisi
    Yer:
    Ankara
    sağlıklı beslenmek ve yağ yakımı için süper bir yol kitaplarınıda okumuştum karatayın ama uygulamasıda bir okadar zor bir beslenme bicimi. Bunca zaman insanlar sık beslenip antreman öncesi ve sonrası komplex karbonhidrat aldıkları için karatay diyeti illaki uygulanamaz gibi geliyor bence de öyle. ne zamanki bir babayiğit çıkar ben bu şekilde besleniyorum buyrun vücutta budur benim gibi beslenip vücut yapan arkadaslarda bunlardır denir ozaman karatay beslenme bicimini insanlar ciddi ciddi düşünmeye başlarlar sonuçta bunca zaman uygulanan beslenme bicimlerinin sonuçları ortada o yüzden o beslenme bicimlerini değiştirmek kolay olmayacaktır

wrestler ve ZeusS_ bunu beğendi.
  19. Kasımpaşa34

Kasımpaşa34 Üye

Beğenileri:
    141
    Ödül Puanları:
    53
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    Kadıköy
    Selam hocam,
    Anladığım kadarıyla sizde bu beslenme kuralına uyarak kilo vermişsiniz. Bende bu denilenleri uygulayacağım fakat kardiyoda yorgunluk hissetmiyormuydunuz bu programla ?
    Son olarakta kaç ayda istediğiniz yağ oranına geldiniz ? İyi forumlar.

ZeusS_ bunu beğendi.
  20. ZeusS_

ZeusS_ Yeni Üye

Beğenileri:
    1.892
    Ödül Puanları:
    0
    @Kasımpaşa34

Daha az önce özelde bir arkadaşa bu konuyu anlatıyordum ;)
    Evet kardio günü bu beslenme yüzünden zorluk çektim, aerob çalışma sonuçta çekilmesi normal...
    Sonra baktım böyle olmuyacak kompleks Kh miktarını arttırdım, idman kolaylaştı fakat bu sefer yağ yakımım ne olacak endişesi başladı...
    Bunun üzerine bu beslenmeye başladığımın 10. gününde kardioyu bıraktım...
    Sadece ağırlık çalışmaya başladım...
    Bir tek ağırlık antremanından önce 5-10dk yürüyüş yaptım koşu bandında...
    Onun dışında bir kardio hareketim olmadı bildiğimiz bölgesel çalışma yaptım 3gün antreman 1gün dinlen şeklinde...
    Ağırlık idmanı anaerob bir çalışma olduğu için karatay beslenmesine engel olmadı hiç kurallarının dışına çıkmadan sağlıklı Kh miktarı az protein ve yağca zengin şekilde karatay beslenmemi sürdürdüm...

Şu an bu beslenme de 3. ayımı doldurdum ve geçtim...
    Kendi ölçülerimi kişisel sataşma olmaması için burada yazmak istemiyorum, bilenler biliyor özelde de sorana söylüyorum zaten... (ileride günlük açmayı düşünüyorum orada antrenörümün kendi elleriyle yazdığı aylık ölçü değişimlerimin olduğu salon kartımın fotosunu koyarım inanmayan olursa günlüğü açtığım zaman ikna olur...)
    Ama daha önce forumda yazdığım için karatay beslenmesindeki ilk ay sonunda elde ettiğim ölçüyü söyliyeyim; ilk ay belden tam 3cm inceldim...
    Sadece bu beslenme ve ağırlık antremanı ile, kardio sıfır ;)

Kasımpaşa34 bunu beğendi.
Konu Durumu:
Mesaj gönderimine kapalı.

Sayfayı Paylaş