Yağdan neden kaçılıyor?

Konusu 'Beslenme' forumundadır ve burakc89 tarafından 3 Nisan 2015 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 7 üye.
  1. burakc89

burakc89 Üye

Beğenileri:
    2
    Ödül Puanları:
    13
    kilom 70-71 yağ oranımı %10'a düşürdüm. Şimdi yavaştan kilo almaya başlayacağım. Günlük kalori hedefim 2400-2600 arası.
    Şimdi özellikle yabancı forumlarda kalori ihtiyacına göre Karb- Protein- Yağ oranı 40-40-20 veya 50-30-20 deniyor.
    Ben proteinin kilogram başına 1,5-2 gr olmasını yeterli görüyorum. günde ortalama 130 gram protein aldığımı düşünürsem toplam kalorinin %20sine denk geliyor. Geriye kalan %80'ni karbonhidrat ve yağ olarak 40-40 ayırmamla 50-30 veya 60-20 ayırmam arasında ne gibi bir fark olabilirki.
    Günde 100 gram sağlıklı yağ tüketsem (Hayvansal yağlar, zeytinyağı ve kuruyemiş) ,düşük yağ tüketimine nazaran beslenmede ne gibi bir fark olur?
    Yağın kalorisi yüksek olduğundan dolayı 2 saatte bir avuç avuç yulaf yemekten daha sağlıklı olur diye düşünüyorum.
    Bu konularda kafam karıştı sizlerden de fikir almak istedim.

2. mehmet zeybek

mehmet zeybek Üye

Beğenileri:
    9
    Ödül Puanları:
    28
    fazla abartmadan sağlıklı yağlardan ye bence ha hayvansal yağlar genelde tüketilmez çünkü doymuş yaglardır direk göbeke birikir bitkisel yağları tüket fındık fıstık badem ceviz balık yağı zeytinyağı butur leri tüket

3. iron beauty

iron beauty Üye

Beğenileri:
    19
    Ödül Puanları:
    18
    Meslek:
    öğrenci
    Yer:
    izmir
    merhaba, her şeyde denge olduğu gibi tüketmemiz gereken macrolarda da bir denge vardir.Eğer sen bunlardan herhangi birini eksik tüketirsen (protein, yağ, carb fark etmez) gelişmekte sıkıntı yaşarsın.Ayrıca vücudumuzun yakıtıı yağ değil karbonhidrattir.Bu yüzden amacimiza göre (bulk/defin) yukarıda belirttiğin oranlara göre macrolarımızı tüketiriz.Senin düşündüğün gibi karbonhidrati kesip enerjinin çoğunu yağlardan almak ketojenik diyet olur ancak bu diyet definasyon döneminde belli bir sure uygulanir.Aslında yağdan kaçılmıyor.Sadece vücudumuzdaki hormonal döngü için gerekli yağ miktarini tüketiyoruz.Temel olarak kaliteli bir kas kütlesi inşa edip hacim kazanmak istiyorsan karbonhidrat almak zorundasın.

4. burakc89

burakc89 Üye

Beğenileri:
    2
    Ödül Puanları:
    13
    Haklısın ama genel olarak böyle bir görüş hakim. Karbonhidratı çok tutmalıyız ama bu aran ne olmalı? Açıkçası fazla karbonhidrat beni rahatsız ediyor. Hergün kuru tavuk göğüsü yemek de anlamsız geliyor hatta günde sadece 30-40 gram yağ tüketenler var forumda.

5. iron beauty

iron beauty Üye

Beğenileri:
    19
    Ödül Puanları:
    18
    Meslek:
    öğrenci
    Yer:
    izmir
    kas kutlesi istiyorsan, hacim dönemindeysen, temel olarak ağırlığınıñ 4katı kadar carb ve ağırlığın kadar yağ tüketmeyi dene.Bir süre böyle devam et daha sonra bu oranları vücudunun verdiği tepkiye göre ayarlarsın.Mesela yağın fazlası vücütta sentezlenemediğinden sivilce oluşturur.Seviyeni, spor geçmişıni, amacıni bilmiyorum ama 30 40 gr yağ alanlar definasyon diyet yapan insanlardır ki belli bir süre diyette kalırlar yoksa 30 gr yağ ile gelişim zordur.Ayrıca bu sporu seviyorsan sırf antrenmanı değil beslenmeyi de her gün pilav tavuk göğsü yemeyi de seveceksin başka yolu yok.

6. onur04

onur04 Üye

Beğenileri:
    181
    Ödül Puanları:
    53
    Yaglar olmadan gelişemezsin.testosteron seviyesi icin onemli.omega3 ve kuruyemislerden aldigin yag gayet faydalidir.trans yaglardan uzak dur.fastfoodta cipste falan cok var

7. YesiLZeytin

YesiLZeytin Üye

Beğenileri:
    198
    Ödül Puanları:
    53
    Hayvansal yağlar da dahil sağlıklı yağları ne kadar çok tüketirsen o kadar sağlıklı olursun.

Sağlıklı yağ tüketirken kalori hesabını boş ver. Sağlıklı yağ yağlandırmaz.
    Yağ vücutta en çok kullanılan yapıtaşlarından biridir (hücre, enzim, hormon vs.).
    Yağsız beslenmek vücuda çok zararlıdır ve vücudu zamanla çürütür. Çünkü vücuda gerekli olan yapıtaşı girmemiş olur.

Karbonhidrat ise boş toksik enerjidir. Vücuda girdiğinde vücut tarafından hemen kandan uzaklaştırılmaya çalışılır insülin aracılığıyla.
    Fazla karbonhidrat metabolizmayı bozar ve birçok hastalığın da temel sebeplerinden biridir.
    Aldığın karbonhidratların düşük glisemik indeksli ve mümkün mertebe doğal olmasına dikkat et.
    İnsülin salınımını hep düşük seviyede tutmaya özen göster. Ne tatlı krizi ne de iki de bir acıkma hali kalacaktır.

Önemli olan kaslanmak değil, sağlıklı kaslanmaktır.

maietnigri, Thorm ve aslangur bunu beğendi.
  8. elite35

elite35 Üye

Beğenileri:
    516
    Ödül Puanları:
    103
    Yer:
    İzmir
    Bilgisizlikten.
    Yağ iyidir. %35'lere kadar çıktım bi zararını görmedim.

9. mehmet zeybek

mehmet zeybek Üye

Beğenileri:
    9
    Ödül Puanları:
    28
    aynen sağlıklı yağlar sağlıklıdır zaten vücudu yağlandıran YAĞ DEĞİLDİR şeker dir bunu unutmaya lım ne yazikki bazıları eğer yağ yersek yağlanırız düşüncesinde ama öyle birşey yok sağlıklı yağlardan yersek yağ bile eritebiliriz asıl olan şeker den uzak durmaktır??

10. burakc89

burakc89 Üye

Beğenileri:
    2
    Ödül Puanları:
    13
    Cevaplar için teşekkürler. Yüzde 30 civarında tutacağım şimdilik. Dediğiniz gibi yağsız beslenmede sindirim problemleri de ortaya çıkabiliyor.

11. Shinigami

Shinigami Üye

Beğenileri:
    21
    Ödül Puanları:
    18
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    İzmir
    Bitkisel yağ tüket kuruyemişlere aban hem vücuda yararlı yağ hem kalitelibkarbonhidrat hem bolca bitkisel protein daha ne olsun :) kilo almak için balık yağı hapları satılıyor vücuduna baya yararlı olur hep aynı çeşit kuruyemiş veya aynı çeşit yağ tüketme değiştir trans ve doymuş yagdan kaçın umarım yardımcı olabildim :) bunlara uyarsan kısa sürede hedeflerine ulaşırsın diye düşünüyorum ;)

Sayfayı Paylaş