Yağ Yerine Mayonez

Konusu 'Beslenme' forumundadır ve mas tarafından 21 Mart 2012 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 8 üye.
  1. mas

mas Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    13
    Meslek:
    elektronik
    Yer:
    istanbul
    Merhaba arkadaşlar bir süredir ketojenik diyet uyguluyorum. yüksek miktarda yağ yaktım. malum ketojenik diyette yağ olmazsa olmaz. normalde günlük 1 su bardağına yakın yağ almam gerekiyor. bunu içmek gerçekten ölüm. alternatif ararken aklıma mayonez yapmak geldi. internette tariflerini buldum. uyguladım. hazır mayonezden biraz farklı oldu ama yağ tadını büyük ölçüde yok etti.
    kullandığım malzemeler 1 yumurta 1 limon suyu 2 yemek kaşığı sirke az miktar tuz. bunların dışında herhangi bir madde yok. yağ yumurtadaki lesitin sayesinde çözülerek hal değiştriyor. yani mide salgılarının yapacağı işlemi önceden gerçekleştirmiş oluyor. bu da mayonezin sindirim sistemine daha hızlı karışacağı anlamına gelir. sonuçta her şekilde yüksek oranda yağ kana karışıyor. sizce bu durumda herhangi bir sorun olurmu? uygunsa yağ alımına ev yapımı mayonez ile devam edicem. teşekkürle,saygılar..

2. carmelo114

carmelo114 Üye

Beğenileri:
    269
    Ödül Puanları:
    73
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    Bornova/İzmir
    Eminim bu görüşe karşı çıkanlar olucaktır ama ketojenik diyet hakkatten ölüm gibi insan psikolojik olarak kendini kaybediyo sonuçta o yağ vücuduna giricek öyle yada böyle birde sen evde kendin yapmışsın ye gitsin kardeşim afiyet olsun hiçbir sorun olmaz.

mas bunu beğendi.
  3. oktayd

oktayd Yeni Üye

Beğenileri:
    264
    Ödül Puanları:
    0
    Ne demelerini bekliyorsun ki ?
    Böyle bir yöntemi uygulamayanın olacagını zannetmiyorum.
    1 ay kadar dene sonra olanlara buraya yaz :)

mas bunu beğendi.
  4. CaglarYildiz

CaglarYildiz Üye

Beğenileri:
    172
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Bilgisayar Mühendisi
    Yer:
    Ankara
    günlük bir su bardağı kadar yağ almakta ne var anlamadımki her öğünde salata yap icine yağı koy bence bir su bardağı yağ fazla değil ben biraz önce yarım su bardağından biraz az yağı salatama koydum yedim vücut zamanla alışır başka yollara sapmanın anlamı yok bence

mas bunu beğendi.
  5. boksbody

boksbody Özel Üye

Beğenileri:
    2.870
    Ödül Puanları:
    123
    diyetin her türlüsüne karşıyım
    kararında yemek sağlıklı yemek aslında en tabi diyettir
    yağ konusundada zeytin yağı ve süzülmüş hakiki tereyeğından başkası(tereyağı kalp hastalıkları ailesinde bulunmayan içindir) başkasına karşıyım

mas ve oktayd bunu beğendi.
  6. hasanateş

hasanateş Üye

Beğenileri:
    565
    Ödül Puanları:
    103
    Gelde heldiç'i, zeuss'u arama.

mas, jackmaldow, pijamap ve diğer 1 kişi bunu beğendiniz.
  7. mas

mas Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    13
    Meslek:
    elektronik
    Yer:
    istanbul
    cevaplar için teşekkürler.

@amed; diyete karşı olmanı anlayamadım. ben bundan 2 sene önce 100 kiloya yakındım. boyum 1.70 civarında. amaçsız yemek yiyordum. her saat başı yarım ekmek arası vs. bu durumdan diet yapmadan kurtulamazdım. siz nekadar diretsenizde karbonhidrata alışmış bünye yemek konusunda kendini kaybediyor. bir oturuşta 1 ekmek tost üstüne 1litre dondurma yediğim günler olmuştur. cips çerez kola yı saymıyorum bile. diyet sayesinde kendimi büyük ölçüde frenledim. ketojenik diyeti son 1 aydır uyguluyorum ama 2 senede yakamadığım yağı bu süreçte çok rahat yaktım. 2 sene önce 38-40 beden zor olurken şimdi 32 beden çok bol geliyor. ideal kiloya kavuştuktan sonra düzenli ve kararında beslenmek tabiki en iyisi ama bu şekilde 20 kg yağı kaç yılda kaybedersin tartışılır. ketojenik diyette spor bile yapmıyorum. oturduğun yerden yağ kaybettiğini görmek gerçekten mükemmel. bazen karb-up dönemini abarttığım oluyor. biraz su topluyorum ama bir iki gün içinde eski haline dönüyor. en güzel yanı iştah sıfır. şu anda bu yağı bile zorla yiyorum. diyet programını kendime göre biraz değiştirdim. bütün gün evde olduğumdan çok fazla enerji ihtiyacım olmuyor. tek öğün %90 yağ%10 protein olarak besleniyorum. devamlı ketosisdeyim. bu şekilde sanırım 2 ay sonra ideal kiloma kavuşabilicem.

8. Rpac

Rpac Üye

Beğenileri:
    1.540
    Ödül Puanları:
    123
    Yağ ihtiyacınızı bir seferde bardağı dikmek yerine en azından 2 veyahut 3 öğün yapın ve yağı bunların arasına serpiştirin. Yemeklerinizi bol yağlı yapabilirsiniz. Böylelikle hem yediğiniz yemekler çok lezzetli olur hem de diyetin dışına çıkmamış olursunuz. Günü tek öğünle geçirebiliyorsanız 3 öğün fazla gelebilir, 2 öğünle de devam edebilirsiniz.
    Tüketeceğiniz yağ tipi olarak ayçiçek ve mısırözü gibi omega 6 türevi yağlar yerine olabildiğince omega 3 ve kısmen de omega 9 bazlı yağları seçmeye çalışın.

Yağ seçimi olarak mayonez tüketebilirsiniz bildiğim kadarıyla ancak dikkat etmeniz gereken önemli bir husus var.
    Hazır mayonezleri zaten tüketmemeniz gerektiğini biliyorsunuzdur. Ev yapımı olanları ise tek kullanımlık şekilde yapıp tüketmek gerekiyor çünkü çok çabuk bozunma sürecine giriyor(muş). Yapıldıktan sonra 15 dakika içerisinde tüketilmesi gerekiyormuş.

mas ve oktayd bunu beğendi.
  9. FiestaCondom

FiestaCondom Üye

Beğenileri:
    227
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    ögrenci
    Yer:
    ankara
    %90 yag derken bende 1.5 yıldır ketojenik besleniyorum %90 yaglı nası besleniyosun ya cok merak ettim :D örnek verirmisin bi günlük beslenmene yemek yanında su niyetine zeytinyag filan mı iciyosun

mas bunu beğendi.
  10. mas

mas Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    13
    Meslek:
    elektronik
    Yer:
    istanbul
    günlük 1 veya 2 yumurta kalanı yağ olarak besleniyorum. bir nevi su yerine yağ içmek :) zeytinyağı tabiki.

11. Efrahim

Efrahim Üye

Beğenileri:
    223
    Ödül Puanları:
    53
    Meslek:
    Avukat
    Yer:
    Ankara
    Karatay Hocanın Kitabını Okumayan Bir Ketocu Daha :D
    Arkadaşım Öyle Bir Bardak Yağ Tüketeceğiz Diye Bir Zorunluluk Yok Nerden Çıkardın :D

mas bunu beğendi.
  12. FiestaCondom

FiestaCondom Üye

Beğenileri:
    227
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    ögrenci
    Yer:
    ankara
    aga naptın sen :D hic mi miden yok hic mi acımıyon kendine yesene etini balıgını peynirini kuruyemişini nedir amacın eziyet cekme okadar yag alacam diye ordan oraya koşma aldıgın besinlerle beraber geliyo zatenyagını filan kafana dikmeye gerek yok olayı yanlış anlamıssın sen
    eskimolar senin gibi beslenmiyo valla :D

Son düzenleme: 21 Mart 2012
    mas bunu beğendi.
  13. mas

mas Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    13
    Meslek:
    elektronik
    Yer:
    istanbul
    doğrusu karatay hocanın kitabını okumadım. ama internetten yeterince araştırma yaptım. ketosisden çıkmayacak şekilde beslenmeye özen gösteriyorum. arada tavuk haşlama beyaz peynir vs de tüketiyorum ama yumurta ile geçiştirdiğim günler çoğunlukta. zaten pek de yemek istemiyor canım. sabaha kadar pc başındayım. akşama kadar uyuyorum. hayatı tersden yaşıyorum :) pek fazla enerji harcamadığımdan aldığım kalorinin yağa dönüştürüleceğinden korkuyorum :) bir ara ventolin kullanmıştım. arada yine devam etsem mi diye düşünmyor değilim. ama ketosis de nasıl bir etkisi olur bilmediğimden çekiniyorum.

arada okadar yağı içerken midem bulanıyor ama son iki ay :) bu arada garip brşey farkettim. keton üretimi fazlalaştığı zaman nefes de garip metalik bir koku oluyor. muhtemelen ketonlar solunum yoluyla da atılıyor. ama her zaman o durumu koruyamıyorum. mesela şu anda o etki yok. genelde uzun süre fiziksel aktivite yaptığımda ortaya çıkıyor. sanırım bu dönemde yağ yakımı ve keton üretimi hızlanıyor.

sigara kullanmıyorum. arada nargile içiyorum. ketojenik diyette nikotin alanlar ne gibi sorunlarla karşılaştılar yazarsanız sevinirim. teşekkürler..

14. FiestaCondom

FiestaCondom Üye

Beğenileri:
    227
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    ögrenci
    Yer:
    ankara
    Ben sigara kullaniyorum bi etkisi yok ayeiyetten kalori filan hesaplamanada gerek yok karbinhidrat say yeter

mas bunu beğendi.
  15. mas

mas Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    13
    Meslek:
    elektronik
    Yer:
    istanbul
    karbonhidrat sıfır. hocacm birde resimdeki sizsiniz sanırım. bu şekilde yağ oranını düşürmek ve şekle girmek toplamda nekadar sürdü ve ne şekilde?

Mesajınız otomatık olarak birleştirilmiştir---------- mesajın eklendiği saat 23:41 ---------- ilk mesajın gönderildiği saat 23:16 ----------

madem zararı yokmuş yaktım bi nargile kendime geldim :) aslında kendimizi kandırıyoruz. sigara ve türevleri ile birlikte vücuda giren karbonmonoksit dokularda birikerek oksijen gereksinimini arttırıyor. oksijen aımının fazla olması yağ dokusu üzerinde yıkıma sebep olacağından kilo vermek hzılanacaktır. inüsilin seviyesini düşürmesi de cabası. yani sigara içen bir kişi normalden daha kısa sürede kilo verebilir diye düşünüyorum. kilonun yanında sağlığı da götrüyor olması kötü bir durum. yanlış anlaşılmasın burada sigarayı övmüyorum. bu sporla uğraşan birinin kesinlikle kullanmaması gerek. ama alışkanlık işte kolay kolay vazgeçilemiyor :)

16. FiestaCondom

FiestaCondom Üye

Beğenileri:
    227
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    ögrenci
    Yer:
    ankara
    Hoca filan degilinde evet resindeki benim bu sekilde devam edemessin %90 yag yerine %50 %50 paylas yag proteini proteini abartabilirsin bi zarari olmaz kilo verdirmek disinda
    Ben sigara zararsizdir demedim tabi zararli ama bu diyetle alakasi yok ventolinde oyle bi alakasi yok yani sen gunde 5 yumurta ye zeytinyaginda peynir zeytin 1 tum pilic ye sucuk ye salam ye findik fistik ye kalori sayma yag alacam diye ugrasma geliyo zaten yag salata yap onun ustune sik mayonezi tavugun yaninda oyle ye yani mayonezi kafaya dikme .d

mas bunu beğendi.
  17. mas

mas Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    13
    Meslek:
    elektronik
    Yer:
    istanbul
    normalde o şekilde beslenmem gerekiyor ama daha önce de söyledğim gibi bütün gün evdeyim.çok fazla enerji harcayamıyorum. bu nedenle kalori alımını mümkün olduğunca düşük tutmaya çalışıyorum. ketosisde de olsa fazladan alacağım her kalori süreci uzatacaktır diye düşünüyorum. hedefim kısa sürede yükek miktarda yağ kaybetmek olduğundan bu durum pek işime gelmez. tam anlamıyla yağlardan kurtulayım normal beslenme şekline geçicem. uzun süredir tartılmıyorum ama yağ oranımda gözle görülür azalma oldu. uyguladığım sitem işe yarıyor. böyle giderse yaza slim-fit olarak girecez :)

18. oktayd

oktayd Yeni Üye

Beğenileri:
    264
    Ödül Puanları:
    0
    nedense kilo ve yag sorunu olan arkadaşlar cok bilgili oluyor :)
    fakat gel gelelim sorunlarına çözüm bulamıyorlar sanırım..

bu sporu yapıp yagı mayonez şeklinde tüketmek sorusu bile enteresan.

mas bunu beğendi.
  19. FiestaCondom

FiestaCondom Üye

Beğenileri:
    227
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    ögrenci
    Yer:
    ankara
    Hayatimda 75 kilonun ustune hic cikmadim ben bu beslenmeyi saglikli buldugum icin yapiyorum ailemde boyle beslenior babam karatayci Annemde paleocudur suan 2 side spora basladi vede cok enerjikler hayatimda kilo vermek gibi bi derdim yoktu sadece enerji sorunum vardi cok halsizdim merdiven cikamiyodum o derece simdi ise ucuyorum :)

---------- Post added at 17:13 ---------- Previous post was at 17:08 ----------

Sen ilirsin benim dediklerimi yersen daha hizli kilo vercegini dusunuyorum ben cunku glikojen depolarin bos ve proteini fazla aldiginda vucudun bunu glikoza cevircek ve bunun icin bi dunya enerji harcicak 1 2 gun dene istersen yavaslarsa kilo vermen geri donersin ben suan sabitledim kilo vermemi o dediklerimi yiyorum bide gunde antrenman sonrasi yada gun icinde 100 grAm filan cikolata yiyorum cunku artik kilo vermek istemiyorum

mas bunu beğendi.
  20. zHeMpa

zHeMpa Üye

Beğenileri:
    108
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    Ankara
    Bu konuyla ilgili bir başlık açma niyetindeyim ama buradanda sormak istiyorum arkadaşlar. Konuyla dolaylıda olsa alakalı tabiki...

Özellikle mas arkadaşımız %90 yağ %10 protein şeklinde belirtmiş günlük beslenme şeklini. Benim kardio dönemlerim hariç beslenme şeklim orta düzey karb min düzey yağ ve yüksek düzey protein şekilnde. Haftaya kardio dönemine girmeyi düşünüyorum, fazla geç kalmadan havalarda hazır ısınmışken. 2 gün önce tam kardio dönemine başlamadan beslenme şeklimi günlük aşşağı yukarı %80 lerde protein %10 karb %10 yağ şeklinde değiştirdim. Tek hissettiğim normal dönem beslenme şeklime göre çok çok az enerji düşüklüğü ve yorgunluk hissi. Bu kadar. Bu beslenme sürecini uzattığım zaman, yakında girmeyi düşündüğüm kardio dönemine de yaydığım zaman kas kaybını dahada artırmış mı olurum? Karb miktarını %30 - 40 lara mı çekmeliyim. Bu definasyon dönemindede bu programı uygulayım dedim fakat tereddütlüyüm, kesedebilirim.

mas bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş