Yağ yakmakla ilgili gerçekler ve masallar..

Konusu 'Çeşitli Makaleler' forumundadır ve Dexter_Morgan tarafından 4 Haziran 2012 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 6 üye.
  1. Dexter_Morgan

Dexter_Morgan Üye

Beğenileri:
    665
    Ödül Puanları:
    123
    1- Yüksek yağ içeren bir beslenme sizi şişmanlatır

Karbonhidrat, protein ve yağları gram gram kıyasladığınızda yağ daha "şişmanlatıcı" görünür çünkü daha fazla kalori içerir. Protein ya da karbonhidratın bir gramı dört kalori iken aynı miktarda yağ dokuz kaloridir. Yani iki katından fazla. Bu bolca kalori birikmesi anlamına gelir.. tabi her öğünde tereyağ yerseniz!

Ama kalorinin her zaman kalori olmadığını da bilmeniz gerekir. Normal oranda yağ içeren diyetiniz olduğunda (Toplam kalorinin yüzde 20-30 u kadar) fazladan gereksiz kalori almıyorsunuz demektir. Üstelik çoğunlukla sağlıklı yağlar tüketirseniz bunlar doymuş ve trans yağlardan daha kolay şeklinde enerji vermek için yakılırlar ve omega 3 türevi sağlıklı yağlar da aslında yağ yakımını bile arttırır.

Son söz: Gerçek

2- Karbonhidrat tüketerek yağ yakamazsınız.

Aslında, yeterli karbonhidrat tüketimi tiroit hormonu seviyesinin düşmesini engeller. (Tiroit hormonları, tiroit bezleri tarafından üretilir ve yağ yakımının idaresinde hayati önem taşırlar) Eğer karbonhidrat tüketiminiz çok düşerse tiroit seviyesi de yüksek ihtimalle düşecektir ki bu da kilo verme dönemindeki beslenmenizde karbonhidratı vücut ağırlığınızın her bir kilosu başına 2 gram olarak belirleyebilirsiniz. Ama düşük karbonhidrat diyeti vücut yağını yakmada etkili olduğundan günde kilo başına 2 gramın altına indiğinizde haftada bir kez yüksek karbonhidrat günü(karbo yükleme) yapın.

SON SÖZ: MASAL

3- BOL SU İÇMEK YAĞ YAKMANIZA YARDIMCI OLUR

Su içmenin yağ yakmaya yardımcı olduğu görüşünü destekleyen araştırmalar vardır. Susuz kalan bireylerde metabolik oranda düşme görülmektedir. O yüzden su içerek metabolik oranınızı ve yağ yakımınızı maksimum seviyede tutabilirsiniz.

Üstelik Almanya'da yapılan bir araştırmaya göre, iki bardak soğuk su içmek deneklerin metabolik oranlarının bir saatten daha uzun süre yüzde 30 kadar artmasına neden olmuştur; erkek deneklerde yakılan kalorilerin büyük bölümünün kaynağı yağdır. Aynı araştırmacılar, bir sonraki araştırmadan da benzer sonuçlar elde etmişlerdir.

Soğuk suyun metabolik oranı arttırmasının nedeni vücudun soğuk suyu vücut ısısı seviyesine getirebilmek için enerji harcamak zorunda kalması olabilir. Öğünler arasında iki bardak soğuk su içerek yağ yakımınızı arttırabilirsiniz.

SON SÖZ: GERÇEK

4- YAĞ YAKMAK ADINA KAHVALTI YAPMAMAK

Kahvaltı yapmamanın sporun altın kurallarından birini çiğnediğine hiç şüphe yok. Aç karnına uyanıp kahvaltı yapmadığınızda iştah ve metabolizmayı düzeznleyen protein hormonu leptinin seviyesi değişir ve böylece vücut kendini korumaya alarak yağ depolamaya yönlenir. Üstelik kahvaltı yapmamak, katabolik evreyi uzatır ki bu metabolizmanızın da yavaşlamasına neden olur. 7-8 saat uyudunuz, yani hiç birşey yemediniz bu çok uzun ve kritik bir süre. Dişlerinizi fırçalamak haricinde sabah gözlerinizi açar açmaz ilk yapmanız gereken şey yeterli miktarda protein ve karbonhidrat tüketmektir. Bu kas kaybına neden olan evre bazı vücut geliştiriciler için büyük sıkıntı kaynağıdır onlardan biri olan dört kez Mr.Olympia olmuş Jay Cutler anabolik kalabilmek için gece yarısı uyanıp protein tozu içtiği bilinmektedir.

SON SÖZ: MASAL

Yazı: Joe Wuebben Kaynak: M&F Haziran 2012

Azi bunu beğendi.
  2. SlipKnoT16

SlipKnoT16 Üye

Beğenileri:
    228
    Ödül Puanları:
    53
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    Bursa- Ankara(okuyor)
    Kalan 6 tanesi nerede bunun ? :) Dergide 10 tane vardı :)

3. Dexter_Morgan

Dexter_Morgan Üye

Beğenileri:
    665
    Ödül Puanları:
    123
    Geri kalanlar bilindik şeyler. Önemli maddeleri yazdım ben. Birazda üşengeçlik :)

4. dishiwelet

dishiwelet Üye

Beğenileri:
    528
    Ödül Puanları:
    103
    Meslek:
    fitness antrenörü
    Yer:
    antalya
    kh tüketerek yag yakamazsın olayına bende katılıyorum bal gibide kh tüketip yag yakılır ben kh alımınında yaparak yag yaktım

neverbackdown. bunu beğendi.
  5. lakers44

lakers44 Üye

Beğenileri:
    148
    Ödül Puanları:
    53
    karb almadan beslenilirse yağ değil kas yakılır

neverbackdown. bunu beğendi.
  6. Kasımpaşa34

Kasımpaşa34 Üye

Beğenileri:
    141
    Ödül Puanları:
    53
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    Kadıköy
    Ben yağ yakım dönemimde 3 öğün beslendim. Komplex KH ve Protein ağırlıklı yedim. Dediğiniz doğru bal gibide yağ yakılıyor.

7. khephnes

khephnes Üye

Beğenileri:
    2.644
    Ödül Puanları:
    123
    şu son madde beni de, acaba? diye düşündürdü. jay cutler'in geceyarısı uyanıp protein tozu içmesi meselesi. zira ben de sabah saat kaçta uyanırsam uyanayım, uykum olsa bile hemen kalkıp bir ölçek whey almak için mutfağa gidiyorum. bu çok rahatsız edici aslında, uyumaya devam etmek varken uyurken kaslarımın beslenemediği düşüncesinin rahatsız ediciliği yüzünden, uykumu neredeyse bölüp, mutfağa gitmek zorunda hissediyorum kendimi. casein de pahalı olduğu için en azından şu anlık alamıyorum.

baskn35 bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş